[TYLKO U NAS] Złe wieści od nowego wójta. Likwidacja szkół?

Co najmniej dwie szkoły w Gminie Łapanów muszą iść do likwidacji – to wiadomości od kandydata na nowego wójta.

Wybory dopiero jesienią, ale w Gminie Łapanów kampania rusza już teraz. Potencjalny kandydat na nowego wójta ostro bierze się za robotę i pracuje już nad programem ratunkowym dla gminy.

– Jestem załamamy. Sytuacja jest gorsza, niż się może zdawać – mówi.

Podkreśla, że łatwo nie będzie. Gmina jest na 20. miejscu wśród najbardziej zadłużonych gmin w Polsce, jej zadłużenie przekracza 70 proc. rocznego budżetu. – Niestety, przynajmniej na początku czekają nas ostre oszczędności – wyjaśnia potencjalny kandydat. Dodaje, że wszystko po to, by mimo dramatycznej sytuacji finansowej gminy ostro ruszyć z inwestycjami. – Bez tego gmina nie wyjdzie na prostą – wyjaśnia.

W tym roku Łapanów za same odsetki od pożyczek zapłaci tyle, ile przeznaczy na inwestycje.

Jak się dowiadujemy, co najmniej dwie szkoły w gminie mają ulec likwidacji. Dzieciaki z nich mają być dowożone przez gminę do innych placówek. Losy trzeciej szkoły jeszcze się ważą. Potencjalny kandydat nie zdradza na razie, które szkoły konkretnie ma na myśli?

– Trwają analizy, mam jeszcze za mało danych. Obecny wójt doskonale wie, że te placówki zwyczajnie trzeba zamknąć. Nawet bogatej gminy nie stać, by je utrzymywać. A Łapanów jest bankrutem. Szkoda, że Robert Roj nie ma odwagi, by placówki, które ciągną gminę w dół to po prostu wygasić. Niestety, wójt woli dalej zadłużać gminę. Problem w tym, że to się właśnie skończyło! – wyjaśnia.

Pod koniec stycznia Regionalna Izba Obrachunkowa postawiła Łapanów pod ścianą. Nie wyraziła zgody na dalsze zadłużanie w firmach pożyczkowych. Nakazała gminie zmianę budżetu i ostre oszczędności. Gdyby nie to, gminie zostałby narzucony rygorystyczny budżet.

Jak już informowalismy, najbardziej zagrożone są szkoły w Grabiu i Tarnawie. Są proporcjonalnie najdroższe w utrzymaniu. Z danych gminy wynika, że w największej w gminie Szkole Podstawej w Łapanowie (354 uczniów) koszt liczony na jednego ucznia to ok. 792 zł.

Szkoły w Grabiu i Tarnawie generują koszty (w przeliczeniu na jednego ucznia) grubo ponad tysiąc złotych! Grabie to 1088 zł, a Tarnawa (razem z gimnazjum) – 1089 zł. Na cenzurowanym jest tez szkoła w Sobolowie.

– Na pewno nie dopuszczę do tego, by ucierpiały na tym dzieciaki! Rodzice mogą być spokojni. Nawet jesli będzie musiało dojść do likwidacji jakichś placówek, dzieciaki dostną za to lepsze warunki. Lepszą, fajniejszą i nowocześniejszą szkołę z mutimediami! Lepszych nauczycieli i lepszą edukację! – mówi potencjalny kandydat na wójta.

Trwają już starania, by te szkoły w gminie, które ocaleją doposażyć tak, by nauczyciele mieli tam lepsze warunki oraz by wreszcie włączyć te szkoły do ogólnopolskich programów.
41 Comments

 1. A od kiedy to szkoły podstawowe mają „generować zyski” a nie wymagać nakładów???. Pan redaktor alias „Nowy kandydat na wójta” pomylił pewne pojęcia. Z punktu widzenia ekonomii – ZGADZAM się, są szkoły tańsze i droższe w utrzymaniu, ale dochodzi jeszcze czynnik społeczny, i tu ekonomię można sobie wsadzić w … Tak dla odświeżenia pamięci „różne też ponosimy nakłady na edukację własnych dzieci, a efekty też pozostawiają wiele do życzenia (to tak z własnej praktyki pedagogiczno-ojcowskiej)!!!. Sam w swoim życiu przerabiałem już zamykanie szkół – ekonomia była za – czynnik ludzki, NASZCZĘŚCIE był ważniejszy. I tak dla tych co to w szkoły rzucali kamieniami, a teraz oczekują cudów po własnych pociechach … „OBYŚ CUDZYCH DZIECI NIE MUSIAŁ UCZYĆ” to przysłowie dość dokładnie określa to, co tak nam zazdrościcie.
  A. Stachowicz

  • Witam,
   przede wszystkim NA RAZIE nikt nie mówi o likwidacji. Koszty są faktem i to wymaga dyskusji. Ja osobiście bym wolał mieć w gminie dwie, może trzy, ale świetnie wyposażone szkoły ze śwteną, doskonale przygotowaną i dobrze wynagradzaną kadrą, niż kilka kiepskich bez sprzętu i dobrej kadry. Kwestia wyboru – chodzi o perspektywy dzieciaków!
   Pozdrowienia

 2. I nic dziwnego że w przedszkolu publicznym pracuje pani BEATA W.żona pana pracującego w GMINIE.Rozwalić te znajomości,układy,klany.Kandydacie na wójta trzymam za słowo,koniec ze znajomościami i kumoterstwie.

 3. Utrzymanie szkół jest zadaniem własnym gminy, subwencja oświatowa ok. 10 mln zł przychodzi do gminy z ministerstwa na pobory pracowników szkół, utrzymanie wszystkiego z subwencji jest niemożliwe. Szukajmy oszczędności wśród np. pracowników podległych Wójtowi, to oni są głownie finansowani z naszych podatków. Dlaczego sołtysi w gminie otrzymują diety za udział w sesjach RG. Niedługo będą ważniejsi od radnych, których niestety wybraliśmy. Bierzmy przykład z N. Wiśnicza gdzie zadłużona gmina po zmianie włodarza wzięła się do roboty, ale tam radni pracują na rzecz całej gminy a nie garną tylko pod siebie.

 4. Nic nie zmieni faktu, że miała miejsce LIKWIDACJA KUCHNI, która miała być zrobiona po cichu. Nic nie zmieni faktu, że po całej sytuacji Dawna Dyrekcja została wymieniona za poinformowanie o likwidacji kuchni na nowa dyrektorke, która jest córką pracownika Gminy. Nic nie zmieni faktu, że przez nagłośnienie sprawy w mediach rodzice wymusili włodarzu obietnice. Nic nie zmieni fakt, że tak argumentowany plac zabaw dla zdrowia dzieci nie powstanie. Nic nie zmieni faktu, podjęta incjatywa ratowania kuchni i uzbieranie środków na jej ratowanie nic a nic nie interesowała Gminę. A teraz z tego co widzę podejmuje się tylko dyskusje o likwidacji szkół, a nie wprowadza się. Je po cichu w życie. I tu jest fundamentalna różnica. Czyz nie?

 5. Brawo ze Redaktor odwazyl sie zawalczyc o stolek wojta.. teraz pytanie co dalej. czy wystarczy odwagi na dalsza droge? tak czy inaczej powodzenia zycze gdyz przyda sie tutaj swiezy oddech

 6. panie redaktorze tak się pan podnieca tym nowym wójtem żeby się nie okazało że nikt nie będzie chciał kandydować na to stanowisko bo i po co skoro ma się takie długi i taki kochany portal a sytuacja jest nieciekawa może być i tak że do rady też nie będzie chętnych i dopiero ten anonimowy wójt będzie rządził sam

 7. pseudo wójt pseudo gmina pseudo szkoły a w nich pseudo nauczyciele i pseudo uczenie mam nadzeje że przynajmniej ten kandydat nie jest na niby bo na razie mądrze gada

 8. Skoro Sobolów to taka kula u nogi dla Łapanowa to może czas na autonomię lub zmianę administracyjną. To wieś, która sobie poradzi bez hamulcowych z us Łapanów. Ma potencjał i chce się rozwijać i kształcić.

 9. Grono pedagogiczne generuje olbrzymie koszty,alternatywa to stowarzyszenie przykładem Cichawka gdzie nauczyciel pracuje na umowę o pracę jak większość z nas,nie zaś 18godzin w tygodniu wiele dodatków i nagród co 7lat roczny płatny urlop dla poratowania zdrowia.Stowarzyszenia oraz szkoły prywatne zamiast żerować na reszcie pracujących są uczciwym rozwiązaniem.Karta nauczyciela gwarantująca takie przywileje jest pokomunistyczna i niesprawiedliwa społecznie nigdzie indziej niewystępując.

 10. hehe jak wójta zaraz jeszcze mocniej docisną wyższe władze to sam polikwiduje te szkoły a potem urząd na kłódkę i do domu

 11. BRAWO wreszcie ktoś mówi prawde jak jest a nie tylko kręci i kłamie . Niech zrobi porządek z tym całym szajsem !!!W pewłni POPIERAM

 12. panie redaktorze coś się panu pomieszało w tych artykułach bo gdy pan wójt przenosił kuchnię z przedszkola do szkolnej kuchni to pan robił straszną awanturę a teraz pan jako przyszły wójt chce likwidować szkoły to albo pan nie wie co pisze albo coś z pana umysłem jest nie tak

 13. Chłopie,chyba że jesteś rodzaj żeński,zapomniałeś że radny to przedstawiciel wsi,i co pozwoli Ci dzieci ze swojej wsi upuchać w starej szkole w Łapanowie na II-zmianie.

 14. Chyba Pan Redaktor będzie kandydatem na wójta. Wcale by mnie to nie zdziwiło, skoro , jak Pan Redaktor twierdzi , ze gmina idzie na dno. Ciekawe jest kiedy ujawni się kandydat „Super hero „

 15. Chyba Pan Redaktor będzie kandydatem na wójta. Wcale by mnie to nie zdziwiło, skoro , jak Pan Redaktor twierdzi , gmina idzie na dno. Ciekawe kiedy ujawni się kandydat „Super hero „

 16. Chyba Pan Redaktor będzie kandydatem na wójta. Wcale by mnie to nie zdziwiło, skoro , jak Pan Redaktor twierdzi , ze gmina idzie na dno. Ciekawe jest kiedy ujawni się kandydat „Super hero „

 17. Szanowna redakcja jak widzę nie macie już co pisać więc wróciliście do tematu likwidacji szkół tak wróciliście wy a nie jak piszecie nowy wójt bo jak czytam wasze wypociny to coraz bardziej dochodzę do wniosku że ten niby tajemniczy kandydat na wójta Jast waszym wymysłem który ma takie samo myślenie i taki sam program jakby się wam marzył. Nie jestem zwolennikiem obecnej władzy i jestem za radykalnym zmianami ale jak już kiedyś pisałem zlikwidowanie naszych szkół nie prowadzi do niczego a wręcz przeciwnie nasze dzieci będą się poniewierać po psełdo wspaniałych szkołach w łapanie. Wyluzuj ie bo staje się to nudne

 18. Myślę że to konieczność bo przecież szkoły generują za duże koszty. W takiej sytuacji finansowej to chyba jedyne wyjście.

 19. Pomysł bardzo rozsądny z uwagi na oszczednosci, jednak może warto rozważyć czy ewentualna likwidacja szkół, nie spowoduje powstania bardzo niedobrego zjawiska dwuzmianowości z którą walczy się w innych rejonach Polski? Chyba nie ma na tyle miejsc w łapanowskiej szkole aby pomieścić większą ilość dzieci, prawda?

Komentowanie jest wyłączone.