Zatrzymania w Łapanowie! Właściciele ubojni z zarzutami

Fot. Pixabay

Nie tylko Sławomir G. z GZK został zatrzymany i usłyszał zarzuty w związku z zeszłorocznym skazeniem wodociągu. Afera zatacza szersze kręgi!

 

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte po tym, jak w styczniu 2017 roku Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni stwierdził brak przydatności wody do spożycia przez ludzi z ujęcia Chrostowa, pow. bocheński na rzece Stradomka i nakazał unieruchomienie tego ujęcia. Woda bowiem nie spełniała wymaganych norm do spożycia.

 

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie postępowania ustalono, że do rzeki Stradomka (będącej dopływem Raby) wpływa potok, do którego odprowadza oczyszczone ścieki oczyszczalnia należąca do Gminnego Zakładu Komunalnego w Łapanowie.

Oczyszczalnia ta przyjmuje ścieki bytowe, tj. komunalne z gminy Łapanów oraz ścieki przemysłowe z różnych okolicznych zakładów przemysłowych, zlokalizowanych na terenie powiatu bocheńskiego.

Do oczyszczalni ścieki przemysłowe mogą być przyjmowane tylko podczyszczone, tj. dopiero po procesie ich wstępnego oczyszczenia na terenie zakładu produkcyjnego . Kwestie te regulowane są w ustawie „Prawo wodne”, ustawie „O ochronie środowiska” oraz w rozporządzeniach wykonawczych do tych aktów prawnych.

Kontrole stanu wód przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Delegatura w Tarnowie na rzece Stradomka, niedaleko ujścia potoku „ Od Łapanowa” wykazały przekroczenie dopuszczalnych wartości we wszystkich wymaganych wskaźnikach. Przekroczenie to było znaczne, co dowodzi, że do tego potoku wprowadzane były ścieki surowe a nie oczyszczone.

 

W trakcie postępowania ustalono także, że jedna z ubojni zlokalizowanych na terenie powiatu bocheńskiego posiadała kolektor, którym mogła odprowadzać ścieki wprost do tego potoku.

Zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy, w tym materiał fotograficzny i filmowy, zeznania świadków a także opinia biegłego z zakresu ochrony środowiska pozwolił na przedstawienie zarzutów 3 osobom, w tym:

– właścicielom ubojni: tj. Krzysztofowi i Jackowi T. , o to, że: w okresie od marca 2015 roku do stycznia 2017 roku, zajmując się na bieżąco sprawami związanymi z działalnością prowadzonej ubojni, przewidując możliwość skażenia wód powierzchniowych potoku „Od Łapanowa” i rzeki Stradomki dopuścili do przekazywania oczyszczalni Ścieków Gminnego Zakładu Komunalnego w Łapanowie ścieków przemysłowych w ilościach znacznie przekraczających możliwości technologicznego przerobu tej jednostki, jak też zaniechali wstępnego oczyszczenia ścieków przemysłowych w ubojni, skutkiem czego przekazywane do oczyszczalni ścieki zawierały znaczne ilości odpadów poubojowych i nie spełniały parametrów ścieków przemysłowych, a nadto dopuścili do bezpośredniego odprowadzania do tegoż potoku nieoczyszczonych ścieków przemysłowych, powodując przez to zanieczyszczenie wody w postaci istotnego obniżenie jej jakości w potoku „Od Łapanowa” oraz w rzece Stradomka, tj. o przestępstwo z art. 185 § 1 kk w zw. z art. 182 § 1 kk w zw. z art. 12 kk.

W dniu 8 lutego 2018 roku podejrzani zostali zatrzymani i doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, gdzie ogłoszono im powyższe zarzuty.

Wobec sprawców zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru Policji.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
24 Comments

  • Oczyszczalnia z Łąkty przyjmuje ścieki nie tylko z terenu wsi ale przywozone sa z zakladu położonego nieopodal Łapanowa o podobnym profily dzialalnosci jak ten w Łapanowie, a w imie czego mamy sie podtruwac i wąchac Wasze smrody? Wybudujcie sobie własna i tam sobie skladujcie Wasz syf i zalewajcie morze w Chrostowej

 1. Podobna sytuacja jest w oczyszczalni w Łąkcie Górnej tam wożą z Lubomierza a najgorsze że (…) uważają że jest wszystko OK na wet filmy z wypuszczania ścieków z oczyszczalni są i nic ręka rękę myje

  • Ale przez lata ubojnia z Lubomierza też dostarczała ścieki do Łapanowa i to w ogromnych ilościach! Przestali w zeszłym roku. Kto więc podejmował decyzje o przyjmowaniu ścieków w takich ilościach których oczyszczalnia nie dała rady przerobić?

 2. Teraz wszyscy larum podnosicie a legenda o tym, że Państwo T. ścieki z ubojni wypuszczają krążyła po rynku już od dawna. Gdzie wtedy byli Ci wszyscy stróżowie prawa którzy dziś tak szczekają?

 3. Do łapanowianin.
  Sanepid przyjeżdżał zawsze ten sam. Aż któregoś dnia przyjechał inny 🙂 i co ?? I ZONK. Resztę dopowiedz sobie sam. I to właśnie ty włącz myślenie bo zostałeś ogłupiony przez kilka artykułów jednostronnych.
  A lampą uv to sobie możesz banknoty sprawdzić.
  Pozdro 600

 4. Szanowni. Czy wy wogole czytacie co piszecie? Przecież chyba woda jest badana przez sanepid więc co? Sanepid dopuszczał skażona wodę do użytku? Czyli sanepid pozwalał na podtruwanie was?Ogarnijcie się! Fakt była bakteria rok temu która późnej pojawiła się jeszcze w Żegocinie, Dabrowie Tarnowskiej i jeszcze w innych miejscach A jedyne co mi sie tu nasuwa to to że włodarze naszej Gminy nie dopełnili swojego obowiązku i nie zakupili lampy UV która radzi sobie z takimi bakteriami. Gdy zamontowali lampę woda została dopuszczona do spożycia. Co juz nie pamiętacie jak było? Włączcie myślenie proszę was. I dla waszego dobra uważajcie na to co piszecie w komentarzach bo nie jesteście anonimowi w sieci i ktoś może wytoczyć wam proces o zniesławienie. Pozdrawiam

  • Nie zastrszaj,Zarówno lampę zamontowali ,przestali przyjmować S…D…i T[…] wreszcie zaczoł podczyszczać .Wszystko dzięki nagłośnieniu przez redaktora.Więc niezastraszaj

 5. Nie wieże żeby o tym procederze wiedziała tylko jedna osoba. Teraz się dopiero zacznie sypanie jeden na drugiego. Z klanu […]… jest tam troche Chłopów:-)

 6. Nareszcie. Niech odpowiedzą za przestępstwo[…] to robili. A my biedni mieszkańcy miasta lapanow byliśmy […]i systematycznie podtruwani,Świnie i […]….

 7. JAk się zawsze zastanawialiście od lat czemu czasem jest tak dużo chloru w wodzie to macie odpowiedz. Jak napłynęło gowno z Łapanowa to trzeba było dosypać.

 8. I znów się podniecamy, ale jak nie było konkursu na kierownika GZK, nie było nikogo, nowa kierowniczka CK bez konkursu, też bez echa – Wybraliśmy i Mamy. Ciekawe czy obecna […] będzie DALEJ KANDYDOWAŁA ???

  • Jak widzę tych wszystkich łapanowskich nepotów ,to aż mi się rzygać chce. A najlepsze jest to ,że nie tylko ja tak mam. BANDA!!! BANDA!!!BANDA!!!

 9. Popijacz zatrutej wody . Przeczytaj artykuł jeszcze taz bo pominąłes ważny element. Oskarżeni są dalej na wolności. Zostały zastosowane tymczasowe środki zapobiegawcze

 10. Zatrzymanie powinno nastąpić zaraz po skażeniu ,bo było oczywiste co truło i kto jest temu winien. A tak to byliśmy truci kolejny rok , a Panowie o rok byli za długo na wolności .

 11. Ciekawe ile ludzi […] brało w łapę za taki stan ?
  A jak długo to trwało to inny aspekt.
  Zakład działa od ładnych kilku lat i wszyscy o tych machlojkach wiedzieli i czuć było. Fakt jest taki że (…) z wypchanymi portfelami.

 12. Dlaczego tej ubojni nie zamkną do momentu zrobienia zabezpieczeń tych ich ścieków ? Kto im wydał taki projekt ? Ktoś dopuścił zakład do otwarcie.Co to za kolesie (…)?

 13. Super w końcu się coś ruszyło coś w trawie piszczy że to nie koniec oskarżeń następni już są w kolejce

Komentowanie jest wyłączone.