Załóż odblask na jesień

Nastała jesień. Czas kiedy występują jesienne przymrozki, mgła, opady deszczu. Na drogach pojawiają się częściej niż zwykle kałuże, a także spadające liście z drzew. W miesiącach jesienno-zimowych wcześniej zapadający zmierzch powoduje, że zarówno piesi, jak i rowerzyści poruszając się na drodze podczas słabej widoczności i najczęściej w ciemnych ubraniach, stają się dla kierujących praktycznie niewidoczni. Wszystkie te czynniki mają niebagatelny wpływ na zwiększone ryzyko wystąpienia wypadków.

Zapewnienie uczestnikom ruchu drogowego bezpieczeństwa w tym okresie musi być zatem przedmiotem szczególnej troski. Na nieoświetlonej drodze, kierowcy samochodów widzą przede wszystkim silne światła pojazdów nadjeżdżających z przeciwka i znaki poziome wymalowane na jezdni. Sylwetki pieszych i rowerzystów dostrzegają w ostatniej chwili, zazwyczaj z odległości 30 – 40 metrów. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130-150 metrów, czyli ok. 5 razy wcześniej! To może uratować pieszemu życie.

Pamiętajmy! Widzieć nie znaczy być widocznym!

Piesi i rowerzyści czyli tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nader często ulegają złudzeniu, że skoro widzą nadjeżdżający pojazd lub jego światła, to i kierujący pojazdem ich widzi. Konsekwencje tego przeświadczenia mogą być tragiczne. Dlatego piesi i rowerzyści niezależnie od wieku, powinni nosić elementy odblaskowe na wierzchniej odzieży. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone na przedniej i tylnej części ubrania, w sposób pozwalający na dostrzeżenie ich w światłach przez kierujących nadjeżdżających z obu kierunków.

Korzystajmy z elementów odblaskowych! Wyposażajmy w nie swoje dzieci i pilnujmy, aby je nosiły!