Za komentarz do więzienia? Oto finał Comment Gate

3.8
(9)

Nie musimy zdradzać prokuraturze numeru IP osoby, która zamieściła na portalu anonimowy komentarz. Decyzja została uchylona.

Osoba, która komentarz umieściła, nie pójdzie za niego do więzienia – oto finał Comment Gate.

Komentarz pojawił się w kwietniu tego roku pod jednym z materiałów na temat sprzeciwu mieszkańców Kobylca wobec rajdu Kuliga. Mimo, że w komentarzu tym nie było niczego obraźliwego, ani nie padało żadne nazwisko, poczuł się nim dotknięty Jan Kulig. Do tego stopnia, że w prokuraturze złożył wniosek o ściganie karne autora.

Na początku sierpnia dostaliśmy postanowienie prokuratora, w którym ten domagał się ujawnienia numeru IP komputera, z którego został zamieszczony komentarz. Możecie o tym przeczytać TUTAJ.

Wobec komentarza natychmiast, po raz pierwszy w historii portalu, została zastosowana zasada #Notice&TakeDown. Żadne dane nie zostały jednak prokuraturze ujawnione. Dlaczego?

Komentarze na tym portalu są anonimowe! Tak mówi nasza polityka komentowania. Możecie się z nią zapoznać TUTAJ. Ujawnienie numeru IP bez poważnego powodu typu: zagrożenie bezpieczeństwa państwa, terroryzm, zabójstwo byłoby jej złamaniem.

Dlatego też zapadła decyzja, że adres IP komentującego nie zostanie ujawniony bez odpowiedniej decyzji sądu.

19 sierpnia do prokuratury zostało skierowane stosowne zażalenie. Tym bardziej, że odnalazł się autor komentarza, który byłego wójta przeprosił.

Czy przeprosiny te zostały przyjęte? Oto, co napisał dziś w komentarzach:

chciałem z całego serca gorąco podziękowoć panu Wójtowi za przyjęcie moich przeprosin i umorzenie tej sprawy i jeszcze raz PRZEPRASZAM.

My tymczasem dostaliśmy właśnie postanowienie prokuratora, które zwalnia nas z obowiązku ujawnienia adresu IP.

Oto dokumenty w tej sprawie (zażalenie oraz postanowienie prokuratury).

 

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 3.8 / 5. Głosy: 9

Oceń jako pierwszy!
3 Comments

    • Starogalicyjska, małopolsko-krakowska dobra tradycja mówi, że tytuły są dożywotnie. A więc: panie prezydencie, panie premierze, ministrze, marszałku, prezesie i wójcie – dożywotnio 😉

Komentowanie jest wyłączone.