Z parafialnego konta zniknęło 70 tys. zł? Nowe fakty

3.6
(21)

O sprawie pisze już „Gazeta Krakowska”. Oto, jakie są jej ustalenia?

Sprawa rzekomego zniknięcia 70 tys. zł z parafialnego konta w Łapanowie staje się coraz poważniejsza. Pisze o niej już „Gazeta Krakowska”. Oto nowe fakty.

Z ustaleń „Gazety Krakowskiej” wynika, że finansami parafii w Łapanowie interesuje się już policja. Na początek to ona ma zbadać informacje, jakie znalazły się w doniesieniu do prokuratury, o którym jako pierwsi pisaliśmy TUTAJ. Wpłynięcie doniesienia oficjalnie potwierdza też bocheńska prokuratura.

– Planowane jest przesłuchanie świadków, rady parafialnej i proboszcza – mówi „Gazecie Krakowskiej” Łukasz Ostręga z bocheńskiej policji. To te przesłuchania mają zadecydować o dalszych losach sprawy.

Prokuratura na razie sprawy nie wszczyna. Czeka na ustalenia policji.

Głos w sprawie zabiera też krakowska kuria. Do niej tez trafiło doniesienie. Z naszych informacji wynika też, że o całej sprawie rozmawiali tam też parafianie. Kuria na razie mówi o „pewnych nieporozumieniach” między proboszczem a parafianami. Ale też przygląda się sprawie.

Biuro prasowe kurii informuje oficjalnie „Gazetę Krakowską”, że „ma zaufanie do organów państwa, które badają sprawę”.

Tymczasem proboszcz cały czas jest nieuchwytny. „Gazecie Krakowskiej” też nie udało się z nim porozmawiać.

Przypomnijmy, pod koniec października grupa anonimowy parafian napisała oficjalne doniesienie do prokuratury w sprawie 70 tys. zł, jakie miały zniknąć z parafialnego konta. Oskarżenie kierowane jest w stronę jednego z księży. „Gazeta Krakowska” wprost pisze, że chodzi o nowego proboszcza.

Pada zarzut, że 70 tys. zł, jakie były zgromadzone na koncie parafii z przeznaczeniem na renowację polichromii i remont instalacji elektrycznej w starym kościele, a także modernizację ogrzewania i inne prace w nowym proboszcz miał wydać na prywatne cele i spłatę zobowiązań w poprzedniej parafii.

W Łapanowie cały czas trwa też konflikt wokół wyborów do rady parafialnej.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 3.6 / 5. Głosy: 21

Oceń jako pierwszy!
13 Comments

 1. sprawa zaczyna się w Prusach tam na pewno są odpowiedzi ,bo znikało dość dużo
  i często .Nie żal mi tego proboszcza to wyjątkowy agresor pod każdym względem

 2. Niech redaktor napisze o chorych cenach za ścieki i nierówności która jest. Ci co są podłączeni do kanalizacji płaca po tys i więcej pewnie są i tacy co za wodę i ścieki płacą po 2tys. Jak to się ma do tych którzy maja szamba przydomowe i wypuszczają do rowu…. Niech gmina wprowadzi ryczałt na całą gminę na ścieki, każdy będzie mógł w tej kwocie odda ścieki na oczyszczalnie, jeśli zapłaci za ich transport. Trochę sprawiedliwości w tej gminie!!!

 3. STATUT DUSZPASTERSKIEJ RADY PARAFIALNEJ
  1. Duszpasterska Rada Parafialna rozwija i pogłębia życie religijne parafii przez współpracę duchowieństwa i katolików świeckich.
  2. Rada winna w miarę możności reprezentować całą parafię według, wieku, zawodu, terenu.
  3. Ilość członków Rady ma być dostosowana do wielkości parafii, nie powinna jednak przekraczać liczby 30 osób. Większość Rady z zasady mają stanowić świeccy.
  4. W skład Rady wchodzą:
  a. z urzędu:
  * w parafiach do dziesięciu tysięcy kapłani pracujący przy kościele parafialnym i osoby prowadzące katechezę w parafii, w przypadku parafii większych wybrani przez nich reprezentanci w liczbie pięciu osób, w tym dwóch kapłanów;
  * rektorzy kościołów i kaplic położonych na terenie parafii;
  * przedstawicielki zakonów żeńskich zatrudnione w duszpasterstwie na terenie parafii, wyznaczone przez przełożoną w porozumieniu z proboszczem.

  b. z nominacji proboszcza 1/3 składu Rady, po konsultacji z innymi duszpasterzami.
  c. z wyborów dokonanych przez ogół parafian: połowa składu Rady.
  5. Spotkania Rady odbywają się zasadniczo raz na kwartał, z wyjątkiem okresu wakacyjnego, w terminie wyznaczonym przez proboszcza. Przewodniczy im osobiście proboszcz lub wyznaczony przez niego zastępca.
  6. Księga protokołów spotkań Rady podlega wizytacji dziekańskiej.
  7. Spośród członków Rady można wybrać większością głosów kilka osób, do których będzie należało przygotowanie spotkań i projektowanie programu pracy. Każdy członek Rady może wnieść pod obrady temat, jaki uważa za godny dyskusji. W miarę potrzeby Rada może pracować w sekcjach.
  8. Głos Rady ma charakter doradczy, a opinię swoją Rada wyraża kolegialnie. Decyzję podejmuje proboszcz, biorąc pod uwagę normy prawa powszechnego i partykularnego oraz zdanie Rady i wszystkie okoliczności mając wpływ na celowość i skuteczność działania duszpasterskiego. Jeżeli w decyzji proboszcz odstępuje od zdania większości członków Rady, winien podać racje swego postępowania.
  9. Rada jest instytucja stalą, ale kadencja jej członków trwa trzy lata, przy czym nowy proboszcz ma prawo zmienić skład Rady. Postępowanie członka Rady budzące publiczne zgorszenie, a także trzykrotna nieusprawiedliwiona nieobecność na spotkaniach Rady powoduje pozbawienie członkostwa po uprzedniej konsultacji z Radą. Istnieje możliwość powołania w razie potrzeby nowych członków Rady, zawsze jednak zgodnie z postanowieniem zawartym w punkcie 4 niniejszego statutu.
  10. Proboszcz jest zobowiązany informować wspólnotę parafialną o zamierzonych spotkaniach Rady oraz o ich przebiegu i ustaleniach duszpasterskich.

 4. Sz. P. Anonimie. Oczywiscie, każdy ma prawo do swego zdania. Jednak, aby swoim zdaniem się dzielić z innymi to wpierw trzeba mieć wiedzę na ten temat. Po drugie po Twoich wpisach widać wyraźnie, że za grosz nie masz obiektywizmu. A po trzecie nie Proboszcz wybiera Radę parafialną a ludzie. Żaden ksiądz nic bez ludzi nie zrobi. Bo ksiądz jest dla ludzi a nie ludzie dla księdza. Definicja: Rada Parafialna lub Rada ekonomiczna – rada, która na podstawie prawa kanonicznego (kan. 537) powinna istnieć w każdej parafii. Jej głównym zadaniem jest pomoc proboszczowi w administrowaniu dobrami materialnymi parafii w oparciu o prawo powszechne i dekrety biskupa.

 5. A ja jestem zdania ze po co komu ta rada parafialna, tylko mąci w naszym kościele. Kogoś zabolało bo nowy proboszcz chciał nowe rozdanie i chciał wybrać nową rade w której będzie miał zaufani…

 6. Jeśli nie będziemy mieć dobrych wzorców to jako społeczeństwo co pozostanie alkoholizm napierdzielanie nawzajem na siebie tylko czy jesteśmy jeszcze ludźmi ?. Tylkowo w )lapanowie mam taką nadzieję jest tak durne społeczeństwo które nie umie myśleć i nie uczy się na błędach i nawet jak was w wała robią to akceptujecie podwyżki podatków podwyżki za śmieci wodę kanalizację podwyżka wójta dla Marcina zasługujecie na takich radnych nieudolnych jakich sobie wybraliście Bo to świadczy o was. Nawet wam nie przeszkadza że wasze dzieci będą te długi spłacać a na wiosnę znowu wyłączą światło.

 7. Szkoda, że to wszystko wymkneło się z pod kontroli przybierając taką formę, która tak naprawdę nie wróży nic dobrego. Widocznie zabrakło dobrej woli, dialogu i zaufania. Dlatego sprawę należy wyjaśnić szybko dla dobra wspólnoty parafialnej.

  • Święta racja! Przed publikacją materiału rozmawiałem o tym z jednym z księży – tak, ta sprawa wymaga NATYCHMIASTOWEGO wyjaśnienia. I rozwiązania. I to niezależnie od wszystkich innych okoliczności! Niestety, zarówno Proboszcz jak i kuria wydają się w tej sytuacji nie ogarniać otaczającej ich rzeczywistości.

Komentowanie jest wyłączone.