Święto Niepodległości w Łapanowie

Wyjątkowy przebieg miały tegoroczne obchody Święta Niepodległości w gminie Łapanów. Wpisywały się w inicjatywę mieszkańców Grabia, Kępanowa i Lubomierza, którzy w centrum wsi Grabie wybudowali okazały pomnik dedykowany mieszkańcom walczącym o wolność Ojczyzny na frontach I wojny światowej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. polową za Ojczyznę. Eucharystię sprawował oraz kazanie wygłosił ks. Tomasz Rajda – wikariusz parafii pw. św. Bartłomieja w Łapanowie. Następnie przy dźwiękach Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnawy poczty sztandarowe, delegacje z kwiatami oraz potomkowie walczących przed stu laty udali się pod nowo powstały pomnik. Odsłonięcia pomnika dokonali Bolesław Palacz wraz z wnukiem oraz Marian Rożen – jako potomkowie tych, którzy zginęli na frontach I wojny światowej. Następnie miało miejsce poświęcenie obelisku oraz złożenie kwiatów. Oddając hołd poległym za Ojczyznę kwiaty złożyli: Wójt Gminy Łapanów wraz z Przewodniczącą Rady Gminy, delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Bochnia, przedstawiciele Komendanta Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu, Z-ca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, a także delegacje Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Łapanowie, OSP Łapanów, OSP Lubomierz, mieszkańców Grabia, Kępanowa i Lubomierza, sołtysów z terenu gminy Łapanów, Zarządu Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz wszystkich szkół z terenu gminy Łapanów.

Okolicznościowa akademia miała miejsce w Szkole Podstawowej w Grabiu. Po odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał wójt Robert Roj, który w swoim przemówieniu mówił m.in. o polskiej tradycji, w której nie brakuje wzorców życia całkowicie poświęconego dobru wspólnemu naszego narodu. – Te przykłady odwagi i pokory, wierności ideałom oraz ofiarności wyzwalały najpiękniejsze uczucia i postawy u wielu Polaków. Bezinteresownie i z poświęceniem ratowali oni Ojczyznę, gdy była poddawana najcięższym próbom – powiedział. I dodał: – Jakże pięknie ta postawa wpisuje się w życie mieszkańców Grabia, Kępanowa i Lubomierza, którzy walczyli na frontach I wojny światowej, niejednokrotnie składając swoje życie na Ołtarzu Ojczyzny. Wyrażamy dzisiaj swoją wdzięczność za ich poświęcenie, odwagę, a nade wszystko za umiłowanie Rzeczypospolitej Polskiej, o której marzyli, i którą musieli zbrojnie wywalczyć.

W imieniu mieszkańców głos zabrał Bogusław Wiśniewski. W formie wirtualnej wycieczki przedstawił proces budowy pomnika od powstania pomysłu aż do dnia odsłonięcia. Przemawiał również dr hab. Teofil Wojciechowski. Na zakończenie zebrani obejrzeli piękny program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Grabiu, wysłuchali też koncertu Strażackiej Orkiestry Dętej z Tarnawy.

Uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości uświetniły swoją obecnością różne grupy i organizacje, m.in. Chór Parafialny „Gaudium”, Grupa Projekt „Odkrywcy Historii”, czy 24. Drużyna Harcerska „Białe Orły” im. Jana Leona Ziółkowskiego.
Artykuł pochodzi z serwisu UG Łapanów
9 Comments

  1. Do Mirka. Mam zacząć wymieniać ilu obecnnych polityków po 60 z partii rządzącej zaczynało kariery w PRL. No chyba, że utrwali się z choinki.

  2. Do Roberta Roja. I kto tu ma i jakie ego. To nie jakiś Pan Prezes,to Twój poprzednik Wójcie, który zarządzał gminą dłużej niż Ty.Tak powinno być z szacunkiem sformulowane zaproszenie o ile wyszło i doszło.

    • Faktycznie dłużej zarządxał nawet z ramienia PZPR jako naczelnik,więc szacunek.Teraz z innej strony obecny wójcie czym się pan zajmuje o 10.55 bo nie pracą.

  3. Do obowiązkowego Jeśli chcesz zabierać głos to może najpierw sprawdził byś swoje „wiarygodne” informacje a następnie pisał bzdury. Otóż oświadczam Ci że Pan Prezes jak i pięciu pozostałych Prezesów OSP z terenu gminy otrzymali pisemne zaproszenie. To że nie skorzystał to ….. już jego sprawa. I kto tu robi podziały. A tak z innej strony jakim trzeba być człowiekiem aby takim świętem i mszą świętą rozgrywać swoje ego

    • Tu ma Pan racje… Kiedyś usłyszałem: „Gdyby tak chłopy na wsi umiały się dogadać, to by we wsi jedna baba wystarczyła!!!”

  4. A czy Szanowna intelektualistka nie słyszała, że są gusta i gusciki nawet te niepodległościowe.Twoje wzruszenie na pewno jest zasadne. Ale możesz mi powiedzieć czy z takim samym wzruszeniem słuchałas przemówienia Prezydenta Rzeczpodpolitej? Mówił w nim o świętowaniu wspólnym ponad podziałami. To teraz możesz mnie oświecić dlaczego mimo sugestii inicjatorów budowy pomnika nie raczył obecnie panujący Wójt zaprosić byłego Wójta. Widać jak na załączonym obrazku jego brak. Rozumiem, że to święto dla wybranych, jak jego dotychczasowe rządy.

  5. Byłam piękna uroczystość widać duże zaangażowanie mieszkańców ale najpiękniejszą lekcję historii dostaliśmy od dr Wojciechowskiego aż łza w oku kręciła się ze wzruszenia. A wy gdzie byliście? tradycyjnie przed Facebookiem szkoda że taki przykład patriotyzmu dajecie młodemu pokoleniu i jeszcze żal że tak ważne święto wykorzystuje się do prywatnych rozgrywek.

Komentowanie jest wyłączone.