Wybijcie sobie z głowy kredyty! RIO unieważnia uchwałę!

Skończyło się! Nie ma! Koniec brania kredytów w Łapanowie! RIO unieważnia kolejną uchwałę.

Nie będzie dodatkowego 1,5 mln zł pożyczki! Trzeba było miesiąca, by RIO zabrało się za unieważnienie uchwały, którą radni radośnie klepnęli pod koniec marca.

W uchwale mowa m.in. o zaciągnięciu przez gminę kolejnego kredytu na kwotę 1,5 mln zł. Chodziło o pieniądze na odbudowę mostu w Kamyku.

Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła już jedną z uchwał Rady Gminy, która mówiła o nowym kredycie. Mowa o zmianie wieloletniej prognozy finansowej. Teraz bierze się za kolejną.

28 marca radni uchwalili, że gmina, mimo agonalnej sytuacji finansowej, weźmie w tym roku kolejny kredyt. Nikt nie określił, kto niby ma pożyczyć te pieniądze, ale radni uznali, że kredyt ma być. Dodatkowe 1,5 mln zł!

Co na to RIO?

 • postanowiło wszcząć postępowanie o stwierdzenie nieważności uchwały
 • przywrócić budżet do stanu sprzed uchwały
 • wstrzymać jej wykonanie.

Izba wskazuje, że uchwaliła już budżet gminy na ten rok. Owszem, organy gminy mogą go zmieniać, ale tylko w przypadku wypracowania oszczędności. Wójt takich nie wskazał. Radni nie mogą więc tak po prostu, beztrosko uznać, że oto w tym roku będzie nowy kredyt!

Najwyraźniej władze tego nie rozumieją. Pod koniec marca uznały bowiem, że można zadłużyć gminę na kolejne 1,5 mln zł. Owszem, chcą ratować możliwość budowy mostu w Kamyku, ale droga do tego nie wiedzie przez kolejne kredyty. RIO wkroczyło bowiem do akcji!

Mając na względzie, iż stwierdzona nieprawidłowość narusza prawo w sposób istotny, Kolegium Izby postanowiło jak w sentencji… – to cytat z uchwały.

Jednym słowem – radni i wójt mogą zapomnieć o kolejnych pożyczkach.

Oto uchwała RIO

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
62 Comments

 1. chciałem panu także przypomnieć, że jak pan sam przyznał, nie WIE PAN, z jakiego powodu nastąpiło umorzenie i domyśla się, że z powodu przedawnienia!!!

 2. Rolą wójta jest rozwijać powierzoną gminę poprzez albo tworzenie brakuje nam własnej firmy śmieciowej bo wtedy będzie po prostu taniej dla mieszkańców wójt też powinien ściągać do gminy zewnętrzne firmy niskimi podatkami by generowały podatki i zatrudnienie A wtedy to pieniądze na wkład własny przy budowie mostu własnymi pomysłami wójt powinien zarobić a nie podlizywać się i płaszczyć bo biedny niezaradny wójt umie tylko światło zgasić i narzekać jaka to bieda wszędzie więc poseł musi ratować niezaradnego wójta. Pozdrawiam

  • Co prawda po nazwisku to dość brzydko, ale dlaczego miałbym usunąć?
   Trudno, już zdzierżę 😉
   Ale generalnie Karol jestem. Dla przyjaciół Lolek 😉 Wśród znajomych mam przezwisko: Manysowaty 😉

 3. Widzę że wybrane komentarze pan sobie publikuje, napisalem prawde ta cala nagonka na szkole miala jeden cel -polityczny i byla to jedna wielka manipulacja.

  • O tak! Bo jak wiadomo molestowanie uczennic przez patologicznego seksoholika nauczyciela to czysta polityka! Jestem pod wrażeniem procesu myślowego, który przeprowadziłeś! Jak na to wpadłeś Holmesie? Zastanawiam się tylko, co trzeba mieć w głowie, żeby wymyślić coś takiego? Porażające!

 4. A pan redaktor Ominął wiadomość o spotkaniu z posłem w Goku A szkoda bo więcej ludzisków na własne oczy ujrzały by Jak wójt podlizuje się posłowi by dostać kasiorke na most aż miło było popatrzeć jak PSL liże stopy Pisowi.

 5. Czy pan redaktor mógłby napisać ile wynosi obecnie pensja kierownika Gminnego Zakładu Komunalnego Ile było tej podwyżki która się zbiegła z oszczędnościami w innych dziedzinach pracy urzędu gminy A co bardzo ważne Jeżeli ludzie będą wiedzieć ile kierownik zarabia to wtedy będą mogli podjąć decyzję czy przystąpić do konkursu na to stanowisko. Pozdrawiam

 6. Tak nie może być żeby proponowane przez wójta oszczędności polegały na likwidacji Szkół w Tarnawie oraz w Grabiu. A jednocześnie wójt po cichutku daję tak olbrzymią podwyżkę kierownikowi Gminnego Zakładu Komunalnego Przecież to jest niemoralne że oszczędności mają być kosztem dzieci A swojemu zaufanemu Daje podwyżkę w kwocie za którą inni mniej szczęśliwi cały miesiąc muszą pracować a przecież to tylko podwyżkach Czyli co ? zarobki kierownika obecnie są porównywalne z zaropkami wójta gminy ?. I to dlatego nie może być konkursu żeby kto inny takiej kasiorki nie Chapnął ?.

 7. Ale jeśli z UG w ramach oszczędności muśi odejść czworo pracowników to dla sprawiedliwości z GZK zamiast trzech pań dwie wystarczą jak dawniej tym bardziej iż to Nieetyczne by razem pracowały Matka i Córka obydwie GÓRAL bo kierownikiem jest Kuzyn Paszkot??? to Ciotki są nietykalne i w godzinach pracy mogą biegać po sklepach ??? znaczy nie maja co robić???.Czy ta firma jast rodzinna i dlatego Nigdy Nigdy jeszcze nie było konkursu na kierownika by ktoś z poza rodziny GÓRALI tam się nie dostał do biura ???.

  • Czeba zmian w GZk. I to szybko. Dobry i mądry kierownik. W GZk też można zaoszczędzić. Nie tylko przez przekształcenie w spółkę.

   • Masz 100 proc. racji! Przekształcenie w spółkę to choćby możliwość odzyskiwania VAT, ale także możliwość restrukturyzacji samego zakładu (np. zatrudnienia). Ale jednego trzeba przy tym odpowiednio dopilnować! ZŁOTEJ AKCJI!!!

    • Złota Akcja tak. Ale co gdy do UG. Wejdzie komisarz i sprzeda złota akcje za długi lub gdy Łapanów znajdzie się pod UG Trzcianka. Woda to podstawa do Życia.

     • Nie znajdzie się pod żadną Trzcianką, ani nawet Trzcianą! (to byłby dopiero wstyd, nie to że na całą Polskę, ale całą Europę – mniejszy wchłania większego, ale by były jaja).
      Ale spoko, będzie Gmina Łapanów, która musi jakoś spłacić swoje długi!
      Czy będzie komisarz? Nie wiem. Wszystko na to wskazuje. I jestem przekonany, że akurat komisarz ZŁOTEJ AKCJI dopilnuje! 😉

    • A dlaczego VAT w spółce do odzyskania a w samorządzie nie
     jest do odzyskania może to znów jakąś ustawa by wyprzedawać majątek samorządu a za dwa trzy lata zmiany w ustawie lecz majątek już w prywatnych rękach może by tak w ministerstwie finansów zapytać komu mam służyć ta ustawa

    • Co myślisz o pomyślę sprzedaży Zalewo skoro i tak nie przynosi zysków wręcz musimy do niego dokładać wszystko jedno u kogo kupujemy bilety wstępu pozbywsżycia śię balastu zyskujemy kilka milionów w prywatnych rękach Zalew się rozwija ściąga większą ilość turystów wszyscy mieszkańcy mają szansę choćby jakimiś około biznesami jakąś kasę zarobić.

 8. Wójt i radni poprosza Panią z ostatniej Sesji to im pomoże napisać ustawę lub znajdzie kogoś kto pomoże. Bo jej naprawdę zależy na odbudowie mostu w Kamyku

 9. panie Manys „grzał” pan bardzo długo temat, że toczy się śledztwo w sprawie molestowania w szkole w Łapanowie. Z doświadczenia wiem, że takie śledztwa nie toczą się w nieskończoność. Więc chciałem zapytać jaki jest stan śledztwa? skończyło się? jest przedłużone? Bo ostatnio cisza w tym temacie. Zakładam, że posiada aktualną wiedzę, skoro pan tak się interesował tym tematem.

  • Postępowanie PRDs1237.2018 w sprawie nadużycia w stosunku do uczennic i doprowadzenia do obcowania płciowego lub poddania innym czynnościom seksualnym, tj. o czyn z art 199 par. 2 KK zakończyło się umorzeniem. Taką mam informację.
   Nie dysponuję uzasadnieniem, o ile takie w ogóle istnieje, ponieważ w sprawie tej byłem jedynie świadkiem.
   Natomiast oczywistym powodem umorzenia postępowania jest przedawnienie potencjalnych zarzutów.

    • Słucham? Kogo? RT? Za to, że obłapiał laski, przepraszam, swoje UCZENNICE w szatni i nikt się mu wcześniej nie dobrał za to do tyłka? Chyba sobie jaja robisz, albo kpisz!

     • panie manys jakie umorzenie wobec przedawnienia? nie trzeba zapoznawać się z treścią uzasadnienia wystarczy zapoznać się podstawą prawną umorzenia jeśli przedawnienie to wobec art. 17 par 6 k.p.k.
      naprawdę szkoda że pan „zapomniał” napisać, że umorzenie

     • Wiesz co? Nie bardzo chce mi się dyskutować z ludźmi, którzy zamiast bronić ofiar, za wszelką cenę starają się bronić kata. Dla mnie to dość gleboka PATOLOGIA! Na tym proponuję skończyć!

   • hahaha i co odszczeka pan teraz wszystko? te wszystkie oskarżenia? tyle pan pisał artykułów na ten temat, a teraz pan zapomniał? dlaczego pan nie napisał artykułu, że jest umorzenie? fajnie jest pisać oskarżenia? a jak jest umorzenie to cisza? gratulue

    • tak to też jest pana stała cecha, zawsze jak już nie ma pan co odpowiedzieć, brakuje argumentów, kończy pan dyskusje i „proponuje zakończyć”
     żeby były ofiary, musi być sprawca, a sprawca jest wtedy kiedy ktoś jest skazany przez Sąd, a tu mamy UMORZENIE już na etapie postępowania przygotowawczego
     dla mnie głęboką patologia jest wtedy kiedy ktoś pisze serię oskarżycielskich artykułów, potem mamy umorzenie o którym już nie pisze żadnego artykułu, a jak ktoś się dopytuje to „proponuje zakończyć”

     • Tak więc żyj dalej w przekonaniu, że to molestujący został skrzywdzony. I to jego ofiary są winne, bo go prowokowały. PATOLOGIA, umysłowa patologia! Szczerze mówiąc słów mi trochę brakuje…

     • patologią umysłową jest sytuacja w której prokuratura umarza postępowanie w jakiejś w sprawie, a ktoś dalej utrzymuje swoją wersję
      człowieku skoro prokurator umorzył postępowanie oznacza to, że nie było molestującego, ofiar i nikt nikogo nie prowokował „Roma locuta causa finita” sprawy nie ma !!!!!
      żyje w takim przekonaniu, że mam zaufanie do organów państwa i skoro prokurator stwierdził, że jest umorzenie to powtórze uważam, że nie było molestującego, ofiar i nikt nikogo nie prowokował

      po co w panu przekonaniu w ogóle jest prokurator i prowadzone przez niego postępowania skoro mimo, umorzenia pan dalej wie swoje

     • Przestań człowieku pisać brednie, bo żal czytać!
      Jeśli Ci okradną dom i sprawa zostanie umorzona, oznacza to, że kradzieży nie było! Doprawdy żelazna logika!

     • Tak sie składa że, chodziłem do tej szkoły w latach 91-95. Często miałem zajęcia w szkole na drugą zmianę. Jak któraś uczennica wpadła mu w oko to celowo zanizał oceny z fizyki a potem umawiał się z nimi na zdawkę poźnym popołudniem w szkole, kiedy byly już pustki. Akurat poszedłem zanieść coś do szatni i zupełnie przypadkiem natrafiłem na taką sytuacje z aktem w tle.

    • w takim przypadku prokurator umorzyłby postępowanie na podstawie art. 325f par 1 kpk wobec nie wykrycia sprawcy, kradzież domu miała miejsce, ale wykryto sprawców kradzieży,
     w przedmiotowej sprawie nie mamy jednak do czynienia z taką sytuacją mamy potencjalnego sprawcę a mimo to prokurator umarza postępowanie, to chyba coś znaczy?
     Mam dla ciebie takie pytanie, co dla ciebie oznacza to umorzenie? nic nie zmienia? nie ma znaczenia? wiesz swoje dalej?

     • Tak, wiem ponieważ rozmawiałem z dziewczyną, którą obmacywał w szatni. Rozumiem, że dla ciebie to zupełnie normalne. Aż dziw, że inni nauczyciele tak nie robią! A o nim świadczy to tyle, że to zdrowy chłop, bo to ona go sprowokowała za krótką spódniczką. Żenujące!

     • czyli w pańskiej ocenie tej sprawy, okoliczność postępowanie zostało umorzone nie żadnego znaczenia? proszę o konkretną odpowiedz

     • panie, jak pisałeś swoje oskarżycielskie teksty, to cały czas się podpierałeś, że toczy się postępowanie, wtedy nie pisałeś, że oczywistym jest, że zostanie umorzone,
      ponawiam pytanie, czy okoliczność, że postępowanie zostało umorzone nie żadnego znaczenia? proszę o konkretną odpowiedz

     • Nie gniewaj się, ale czasem pewne rzeczy trzeba napisać wprost choć być może nie są miłe. No więc albo rzeczywiście jesteś półinteligentny i masz elementarne braki, albo tylko rżniesz głupa! Tylko nie wiem po co?
      Generalnie nie jestem od tego, by udzielać Ci korepetycji z WOS i tłumaczyć Ci trójpodział władzy, a także rolę, jaką w tym systemie ogrywają media, ale tak: póki co, media nie są od prowadzenia śledztw i postępowań karnych. Są za to od ujawniania i piętnowania patologii, nawet jeśli nie są one penalizowane. O ile dla wymiaru sprawiedliwości coś takiego jak przedawnienie ma dość kluczowe znaczenie, dla mediów nie ma żadnego! Ponieważ media, mój drogi, nie mogą nikogo skazywać, ale za to mają w ręku inne bardzo istotne narzędzie. To tzw. napiętnowanie społeczne. I o to właśnie chodziło w tym wypadku! Nigdy i nigdzie nie domagałem się, by prowadzone było jakiekolwiek postępowanie, ani by RT został wsadzony za kratki. Choć w istocie tak właśnie powinno być!
      Przy czym wymiar sprawiedliwości zadziałał tu, ku mojemu szczeremu zdumieniu i podziwowi, perfekcyjnie! Dokładnie tak jak powinien. Otrzymał sygnał przez publikację (bo media nie są mój drogi od tego, by składać doniesienia, bo sam fakt publikacji jest w zupełności wystarczający – dalej pałeczkę mogą ewentualnie przejąć organy ścigania i tak właśnie się stało). Wymiar sprawiedliwości sam wyłapał sygnał i postanowił sprawdzić o co chodzi. Odnalazł świadków/pokrzywdzonych, przesłuchał ich i podjął decyzję. W tym wypadku, z oczywistych względów, o umorzeniu.
      Oświeć mnie proszę, jak można się spodziewać, że patol zostanie skazany, albo ktokolwiek go teraz postawi przed sądem, skoro nawet w przypadku morderstwa okres przedawnienia liczy 30 lat. A tak się składa, że część spraw, o których mowa miało miejsce w połowie lat 80. Czyli lat temu ile? Ponad 30!
      Jeśli tak Ci przeszkadza, że RT nie stanie przed sądem, trzeba się było ogarniać, gdy był na to czas i złożyć stosowne zawiadomienie! Bo tak się składa, że o sprawie wiedziało pół Łapanowa! Jak sobie przypominam, łącznie z moją śp. babcią, która nie żyje od 1996 roku! Tylko jakoś nikt wtedy nie zareagował.
      Jeśli natomiast masz zamiar bronić zboczeńca, proponuję się zastanowić nas swoją patologiczną postawą! I informuję Cię uroczyście – jeszcze jeden komentarz, w którym będziesz próbował bronić zboczeńca i dostaniesz zwyczajnie bana!
      Póki ja tu jestem wydawcą, na tym portalu jest miejsce na dyskusję, ale NIE MA MIEJSCA na obronę zwyrodnialców!

 10. Tak myślał kapucyn
  Że z gminy jest wch..j siana
  Zamiast okraść ludzi
  Za torbę jarania
  Uliczny raper
  W fajmynyt z tematem 😀

 11. Jak sobie mieszkańcy nie pilnowali mostu przed rozbiórką to proszę sobie teraz ścigać byłego wójta albo zająć się w końcu niezgodnościami licznikowymi ubojni opisanymi w audycie GZK i nie zważać kto tego obecnie pilnuje Po … . A że tego będzie ze 3000000 to prawie będzie na most i na włączenie świateł bo wy tam w Łapanowie sobie rynek oświetlaćie a my to na wsi jak 19 wieku wstyd i żenada co ten kulig z rojem i śliwą nawyprawiali więc naprawdę tylko komisarz ten burdel ogarnie bo co nowy wójt przychodzi to dla mieszkańców do kieszeni coraz głębiej po ciemku sięga.

 12. Niech gmina zrobi jak za czasów PRL-u. Swój udział zamiast kwotowy to mieszkańcy pomogą w budowie w czynie spolecznym. Jam mam taczki i szpadel to pomogę. Mieszkańców w kamyku i na sieradzce jest dużo. Pracownikow w gminie też wraz z radą. Może chociaż wtedy bedzie jakiś pożytek z rady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.