Wszyscy biorą 8 tys. zł na piece. Łapanów wdycha SMOG. Komu podziękować?

Fot. Pixabay

Łapanów jest jedną z niewielu gmin w Małopolsce, w których niestety nie można skorzystać z wysokiego unijnego dofinansowania do wymiany starych pieców na nowe. Dlaczego? Gmina nie pomyślała o interesie mieszkańców. Nawet się nie pofatygowała, by o to aplikować…

Wiele ostatnio słyszycie zapewne o zabójczym smogu. W Małopolsce to poważny problem. W Łapanowie również. Wiele też słyszycie zapewne o ogromnych unijnych dofinansowaniach dla wszystkich, którzy tylko zechcą wymienić swoje stare piece na nowe, które nie emitują do atmosfery zanieczyszczeń. Można w ten sposób zyskać nawet 8 tys. zł. Nie w Łapanowie!

Niestety, jeśli zastanawiacie się nad taką inwestycją, w Gminie Łapanów możecie się obejść smakiem. Żaden z mieszkańców tego dofinansowania nie dostanie. Dlaczego? Bo podstawowym warunkiem, by móc w ogóle skorzystać z tych darmowych funduszy jest, by możliwość taką dawała gmina. A Gmina Łapanów nie daje! Uznała, że mieszkańcom 8 tys. zł jest zbędne!

– Gmina Łapanów nie aplikowała dotychczas o środki UE na dofiansowanie wymiany pieców przez mieszkańców – przyznaje bez żenady wójt Robert Roj, gdy pytamy go w jaki sposób mieszkańcy mogą skorzystać z dofinansowania. – Mieszkańcy gminy nie mają obecnie możliwości ubiegania się o dofinansowanie ze środków UE – dodaje.

Żeby mogli gmina musiałaby po prostu przygotować odpowiednie dokumenty i złożyć stosowną aplikację. Nie zrobiła tego. Dlaczego? Usiądźcie… Bo nie było takiego obowiązku!

– Program ochrony powietrza dla województwa małopolskiego nakładał obowiązek podjęcia działań naprawczych na terenie powiatu bocheńskiego wyłącznie w gminie i mieście Bochnia – wyjaśnia Robert Roj.

Okolicznym gminom brak obowiązku jakoś nie przeszkadzał. Dzięki temu z dofinansowania korzystać mogą m.in. mieszkańcy Gdowa czy Nowego Wiśnicza.

Łapanów zaczyna się ogarniać dopiero teraz. I to tylko dlatego, że w 2017 roku jednak nałożono taki obowiązek na wszystkie małopolskie gminy. Gdyby nie to, o 8 tys. zł dofinansowania do nowego pieca dalej moglibyście jedynie pomarzyć.
2 Comments

  1. Ale, ale… są również inne formy uzyskania dofinansowania, choćby (cytuję) „w przypadku gdy gmina nie posiada programów dofinansowania do systemu grzewczego, można skorzystać z kredytu preferencyjnego na wymianę pieców węglowych na kotły olejowe lub gazowe. Taki kredyt jest udzielany przez Bank Ochrony Środowiska oraz wybrane banki spółdzielcze. […] kredyt może zostać w pewnym stopniu umorzony. W Małopolsce jest to nawet 50%.”

Komentowanie jest wyłączone.