Na dzień dzisiejszy nie znaleziono źródła skażenia wody – Robert Roj

Robert Roj udzielił wywiadu w sprawie skażenia wody bocheńskiemu Glosowi. Co powiedział?

Informację umieszczono w stronach Gminy Łapanów oraz Mój Łapanów – mówi Robert Roj.

Redakcja „Głosu Bocheńskiego”: Co już jest wiadomo na temat źródła tego skażenia. Kto ewentualnie jest jego sprawcą?

Wójt Gminy Łapanów Robert Roj: – Na dzień dzisiejszy nie znaleziono źródła skażenia wody. Siedem dni temu przybyli do nas przedstawiciele WIOŚ w celu pobrania próbek z rzek i potoków. Na tamtą chwilę nie było wyników badań. Dziś przedstawiciele WIOŚ znów do nas przyjechali i dalej szukają źródła skażenia. Będzie to o tyle trudne, że stan wody na okolicznych rzekach jest stosunkowo niski i rzeka jest zamarznięta. Jeśli natomiast chodzi o działanie osób trzecich, to 5 dni temu badali tę sytuację policjanci oddelegowani przez komendanta N. Wiśnicza. Sprawdzali czy ew. osoby trzecie nie przedostały się na teren ujęcia wody lub jego pomieszczeń – nie stwierdzili by ktokolwiek z zewnątrz miał taką możliwość.

W jaki sposób mieszkańcy zostali powiadomieni o skażeniu wody pitnej i kiedy?

– Informację taką umieszczono w stronach www: Gminy Łapanów, Facebooka oraz Mój Łapanów, ponadto na tablicach informacyjnych w poszczególnych miejscowościach i na drzwiach wejściowych lokalnych sklepów. Informację otrzymali też: sołtysi, radni, instytucje publiczne i szkoły – m.in. do rąk uczniów przekazano ulotki informacyjne celem powiadomienia rodzin.

Kiedy powiadomiliśmy o skażeniu? Już o godzinie 8.00 rano (18 stycznia) poinformowaliśmy sołtysów. Czy wszyscy mieszkańcy zostali powiadomieni? Pewnie nie. Wystarczy, że ktoś np. wcześniej wyjechał do pracy. Uważam, że wszystkie możliwości powiadomienia mieszkańców przez gminę zostały wykorzystane.

W jakim dniu to powiadomienie nastąpiło?

– 16 stycznia br. pobrano próbki wody pitnej. 17 stycznia ok. godz. 14,30 telefonicznie otrzymaliśmy informację z Sanepidu iż w wodzie znajduje się bakteria, nie informując nas o stopniu zagrożenia i nie przekazując Urzędowi Gminy i Gminnemu Zakładowi Komunalnemu żadnej pisemnej decyzji.

W dniu 17 stycznia br. o godz. 16,03, na e-mail urzędu gminy wpłynęła decyzja Sanepidu Bochnia stwierdzająca o nieprzydatności wody do spożycia przez ludzi.

W dniu 18 stycznia br. w godzinach wczesno-rannych, po odebraniu poczty elektronicznej wydano komunikaty. Już o 7.40 pojawiły się pierwsze wersje papierowe i ich dystrybucja. Oceniam, że do południa dotarliśmy wszędzie gdzie mogliśmy z tą informacją.

Jak w tej chwili wygląda sprawa oczyszczania wodociągu i kiedy mieszkańcy będą mogli z niego w pełni korzystać?

– Kiedy będzie czynny gminny wodociąg nikt nie wie. Pojawiły się informacje, że będzie czynny za dwa tygodnie – ja nie potwierdzam takich informacji. Na obecną chwilę doraźnie montowane są trzy profesjonalne urządzenia (lampa UV, ozonator i generator dwutlenku chloru), które mają doprowadzić do tego żeby woda wychodząca z ujęcia była zdatna do picia. Docelowo planujemy zainstalować na stałe lampę UV i generator dwutlenku chloru, co będzie zabezpieczało Gminę Łapanów przed tymi bakteriami. Od juta prawdopodobnie zaczniemy etap czyszczenia. Trudno powiedzieć ile to potrwa – mamy 12 zbiorników (tj. 2500 kubików wody) i 200 km sieci wodociągowej dlatego nie mogę autorytatywnie określić kiedy woda zostanie w pełni oczyszczona, czego na dziś także nie potrafią powiedzieć specjaliści.

Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź.

 

Dziękujemy Panie Wójcie.

Rozmowa przeprowadzona przez glos24.pl TUTAJ

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
5 Comments

  1. Ciekawe ile pieniędzy poszło na ukrycie sprawy bo to się robi śmieszne, że tak poważna sprawa jest nie wyjaśniona bo nie znacie powodów co może być przyczyną.

  2. A u nas w gminie XXI wiek p.n.e. Bravo . Świetnie się wszyscy bawią .Zaorać i zasiać na nowo , bo z tego chleba nie będzie ,a wody tym bardziej . Amen .

Komentowanie jest wyłączone.