Wójt: Opinia RIO negatywna, ale nie wiążąca

Opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej jest negatywna, ale nie jest wiążąca dla rady. To rada decyduje, czy wójt otrzymuje absolutorium, czy nie – komentuje wójt Robert Roj ocenę sytuacji finansowej gminy, dokonaną przez RIO.

Gospodarz gminy Łapanów przyznaje, że sytuacja finansowa nie jest łatwa, ale zobowiązania wymagalne na ponad 900 tys. zł to jego zdaniem to spadek po poprzednim wójcie Janie Kuligu. Zaległości są, w pewnym momencie trzeba pokazać, że to nie są zaległości powstałe w 2015 roku. To są zaległości z lat ubiegłych, śmiem twierdzić nawet, że była prowadzona podwójna księgowość. Ale to się okaże po kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej. Taka kontrola jest w tej chwili prowadzona w urzędzie gminy, raz na cztery lata samorządy są sprawdzane z ostatnich lat swojej działalności. Prawdopodobnie kontrola potrwa do końca czerwca – dodaje Robert Roj.

Zapytany, o zapłatę ponad 86 tys. zł odsetek, wójt odpowiada w podobny sposób. Spłacałem m.in. rachunki, które były niezapłacone. Jeśli praca była wykonana w latach ubiegłych, jeszcze za mojego poprzednika, a ja muszę płacić, to są odsetki. Jest to normalną rzeczą i czy mi się to podoba, czy nie, muszę zapłacić, zwłaszcza że były nawet wyroki sądowe – mówi wójt Łapanowa.
10 Comments

 1. Zapomieliście że Kulig budował z pieniędzy powodziowych a inwestycje jakieś tam zależy co było na topie to kredyty , kredyty więc Roj sprząta i będzie sprzątał.Ale mam pytanie do bardzo ożywionych fanów Kuliga co się takiego złego dzieje w naszej gminie że tak narzekacie,krytykujecie. Czy coś się zmieniło tak w końcu zaczyna być wszystko przejrzyste, jasne i klarowne. I tak sobie myślę że ci fani to tak pie……że ludzie mówią że Kulig jak by miał honor to by odszedł z twarzą ale czy on go posiada ? To jest kluczowe pytanie bo z tych wszystkich komentarzy śmiem twierdzić że chyba go nie ma a szkoda.A do wszystkich fanów którzy tak srają myślę że obecny wójt jak i poprzedni tak sobie myślą czy warto cokolwiek było lub jest co robić skoro tak narzekacie.

 2. Póki co, to Roj do pięt nie sięga Kuligowi jeżeli chodzi o rozwój gminy i wykonane inwestycje, nie ta klasa i nie ten intelekt a o doświadczeniu już nie wspomnę.
  Po Kuligu jest jeszcze co sprzątać a po Roju już nie będzie nic do sprzątania, bo wszystko będzie zastawione i zabrane, posprzątają inni a on będzie goły i wesoły i dalej będzie to poprzednik …………………….. to nie ja.
  Głośno o tym już mówią ludzie z jego otoczenia.
  Pytanie nasuwa się jedno co dalej ? co z naszą piękną gminą, aleśmy wybrali gościa, dramat.

 3. Brawo Roj!!! Ktos kiedys musi posprzatac po kuligu. Trzeba wyjsc na prosta i dopiero dzialac. Niestety. Podziekujny zatem kuligowi.

 4. Ha,ha jedna i ta sama osoba pisze pierdoły ale już niedługo……Zobaczymy co będziesz pisał? Jeżeli chodzi o stołówkę to nikt nie likwiduje i kuchnia też zostaje.Ludzie nie nakręcajcie się połowa tych rodziców dzieci będą już w podstawówce. Wszyscy wiemy jak pani dyrektor wydzwaniała o frekwencje

 5. To już jest równia pochyła, początek końca, ten wójt z długu nigdy nie wyjdzie, nie ma takiej możliwości, brak pomysłu na wyprowadzenie na prostą, jedynym ratunkiem jest tylko komisarz.
  Opinia niewiążąca ale jednak negatywna być może radni się obudzą bo przecież oni odpowiadają za politykę finansową gminy a nie wójt, to oni zezwalają wójtowi na to czy owo, są władzą ustawodawczą a wójt jest tylko wykonawczą, oczywiście za ich zgodą. Jak przyjdzie komisarz to również odwoła radę, wtedy będzie rządził jednoosobowo i skutecznie.
  Nie jest prawdą, że zobowiązania wymagalne na ponad 900 tys. zł to pozostałość tylko po byłym wójcie, będzie trzeba wskazać komu gmina zalega i w jakich kwotach i w jakim okresie powstały zobowiązania i wymagalność a wtedy się okaże gdzie jest prawda, wiem co piszę gdyż na co dzień przy tym jestem. Obecny wójt w wypowiedziach sprawia wrażenie, że za nic nie odpowiada, to nie on zatrudnia, to dyrektor, to inni tylko nie on itd.
  Prawda jest taka, że z pozycji tylnego siedzenia wymaga od podwładnych a ich obarcza, i to publicznie odpowiedzialnością, dowód film dot. kuchni w przedszkolu. W niedalekiej przyszłości będzie trzeba to szerzej pokazać.
  Wszyscy się boją przeciwstawić, bo no cóż, wcale się im nie dziwię, chcą pracować.

  • Od czego sa właściwie radni? Od poklepywania sie nawzajem, słuchania, popijania coli i przytakiwaniu wójtowi w każdej decyzji bez zagłębiania się w temat? Kiedy i który z nich przeciwstawił się czemuś, zagłębił w jakiś projekt, powiedział konkretne NIE, mam inny pomysł? Nie piszę wyłącznie tego co się dzieje obecnie ale to praktyki, które działają od wielu lat w wielu gminach.. każdy się boi o posade? to wywalmy radnych bo sa w obecnym kształcie zbędni. gmina zaoszczędzi kilka DOBRYCH tysięcy, które pojdą choćby na stołówkę dla dzieciaków. pozdrawiam

   ps. radny to ktoś kto ma mieć wiedzę, doświadczenie, wysokie IQ i mocne jaja aby walczyć o dobro gminy. a co nasi radni soba reprezentuja?

  • Nie jest prawdą, że po poprzednikach jeszcze z jednego względu – dokumenty jasno wskazują, że dotyczy to roku 2015, a więc poprzedników po prostu już nie było. Po drugie – wszyscy rozumieją trudną sytuację, ale III RP tez spłacała długi po PRL i to bez dyskusji. Jest coś takiego jak następstwo prawne. Po trzecie, wygląda na to, że jedynym pomysłem wójta jest administrowanie bałaganem i konserwowanie rzeczy, które w perspektywie czasu są nie do obrony i dokładnie to już obecnie wiadomo podczas, gdy powinien wykonać skok naprzód, a po czawarte – jak długo można się zasłaniać poprzednikiem? To jest strategia dobra na pół roku. Czy strategią Roja na całą kadencję jest zasłanianie się Kuligiem? A szanse umykaja i się nie powtórzą, a gmina zamiast się rozwijać będzie dziadzieć. A na radnych? Powiedzmy sobie szczerze – nie ma co liczyć…

 6. W końcu Panie Wójcie najwyższy czas ma pan miękkie serce a teraz trzeba mieć twarda du”…….Trzeba było od razu do prokuratury!

Komentowanie jest wyłączone.