Wójt kontra Chmielek, czyli zemsta Roja.

Jak się dowiaduje „Mój Łapanów” wójt  Łapanowa Robert Roj chce zlikwidować w szkole muzycznej w Sobolowie stanowisko, które zajmuje tam współtwórca tej szkoły, Stanisław Chmielek.

Z naszych informacji wynika, że Robert Roj zalecił to dyrektorowi szkoły. Gdyby rzeczywiście tak się stało szkoła muzyczna z Sobolowa musiałaby poradzić sobie bez osoby, która zajmuje się sprawami gospodarczo-administracyjnymi i promocją szkoły. Chmielek zajmował się też pozyskiwaniem środków zewnętrznych.

Robert Roj stanowczo zaprzecza, by miał plan pozbycia się Chmielka ze szkoły.

– To jest absolutna nieprawda! – zapewnia w rozmowie z „Moim Łapanowem”. Dodaje, że to nieporozumienie. – Owszem, sugerowałem dyrektorowi, że w szkole należałoby wyprostować pewne kwestie formalne związane ze stanowiskiem, jakie zajmuje pan Chmielek, ale to nie ma nic wspólnego z chęcią jego zwolnienia.

Wójt Łapanowa zapewnia, że wobec Chmielka nie ma żadnych złych zamiarów. – Nie chcę go ani zwalniać, ani obniżać mu pensji – mówi. – Pan Chmielek nie ma jednak wykształcenia odpowiedniego do stanowiska, które zajmuje i ta kwestia powinna zostać formalnie wyprostowana.

Stanisław Chmielek nie ma watpliwości – to zemsta za jego stanowczy sprzeciw wobec twierdzeń wójta, że w ciągu pięciu ostatnich lat gmina dopłaciła do szkoły muzycznej w Sobolowie 383,1 tys. złotych. Choć wójt stanowczo obstaje przy swoich wyliczeniach, Chmielek twierdzi, że jest wręcz przeciwnie – gmina zarobiła na szkole ponad milion złotych!

Zimna wojna między panami trwa od ponad roku. Wójt starał się już przenieść szkołę muzyczną do zespołu szkół. Pomysł skończył się jednak niepowodzeniem przez negatywną decyzję ministra.

Chmielek zapowiada, że ostatni pomysł wójta na pewno nie jest ostatnim akordem, a cała sprawa może obrać  nieprzewidywalny dla wójta kierunek. Od ponad roku coraz głośniej mówi o konieczności organizacji referendum o odwołanie wójta.
21 Comments

 1. Wreszcie ktoś się bierze za tą […] Sobolowską Chmielek razem z Proboszczem powinni zostać odwołani (tylko pewnie tak się nie da haha) …………ludzie gdzie wy macie oczy […pomówienie…] a wy jeszcze, że są tacu wspaniali i dobrzy dla szkoły i Sobolową !!!!! Za te pieniądze jakie proboszcz otrzymuje z czynszu to mielibyśmy wnet postawioną w roku nową szkołę przy istniejącej już szkole Podstawowej a tak to doją tylko Gminę

 2. A czy Pan Chmielek bedzie kandydowal na wojta? Z checia bym oddal na niego glos. Lapanow zasluguje na takiego czlowieka a nie na ciagle zajmowanie sie marnotrawieniem i obrastaniem w tluszcz radnych i urzednikow.

 3. Droga Pani Marto! Tak dobrze zorganizowanej szkoły może pozazdrościć wiele miast. Już niebawem nastanie czas, ze na stanowiska dyrektorów szkół i menadżerów nie będą przyjmowani nauczyciele po specjalizacji nauczycielskiej, ale właśnie pijarowcy, menadżerowie. Od dawna o tym się mówi. Na wzór firm i szeroko rozumianej korporacyjnej działalności. A wtedy kadra pedagogiczna będzie zatrudnia swoją drogą, a tacy specjaliści od PR jakim jest Pan Stanisław Chmielek będą rozchwytywani. O czym tu mówić, osiągnięcia, doświadczenie…a tak zresztą ten model już działa w wielu prestiżowych szkołach-:)) Ten człowiek stworzył coś co wielu przerasta i koli w oczy. Brawo Panie Stanisławie!!! Młodzi ludzie, będą za panem. Dał im Pan pasję i szansę rozwoju.

 4. Witam, w związku z opisywana sytuacją w sobolowskiej szkole muzycznej, zaistniał obowiązek poparcia i uszanowania pracy założyciela tej placówki – Pana Stanisława Chmielka.
  Niezrozumiała dla nas jest chęć zniweczenia ogromu pracy, zaangażowania osobistego, ogromnego wysiłku logistycznego i poświęcenia części własnego życia do stworzenia miejsca kultury w małej wsi – przez władze tej samej gminy w imię dopełnienia formalności administracyjnych.
  Pan S. Chmielek jest niekwestionowanym twórcą placówki muzycznej i w żadnym razie nie można dopuścić do jej likwidacji na rzecz innych chybionych pomysłów pana wójta, który to działa bezmyślnie i bez uszanowania pracy lokalnego „społecznika” jakim jest pan Stanisław.
  Szkoła muzyczna musi pozostać w takiej formie jak dotychczas i jej statutowym obowiązkiem jest kształcenie dzieci i młodzieży na przyszłych muzyków.
  To oczywiste, że taka placówka sprzyja środowisku lokalnemu i daje ogromne szanse rozwijania zdolności muzycznych wśród ich młodych mieszkańców.
  W mojej ocenie należy bezwzględnie walczyć o utrzymanie sobolowskiej szkoły i zarazem wspierać jego założyciela, wbrew nieprzychylności obecnego wójta.
  Apel ten kieruje do wszystkich ludzi dobrej woli, aby nie doszło do likwidacji takiego dobra jak opisywana szkoła muzyczna I stopnia w Sobolowie.
  Ufam, ze rozsadek weźmie górę nad chęcią zniweczenia przez władze gminy dorobku pana St. Chmielka i szkoła pozostanie do dyspozycji młodych mieszkańców chcących rozwijać umiejętności muzyczne.
  Popieramy także konieczność pozostawienia założyciela placówki jako niezastąpionego menagera i doskonałego administratora.
  Nikt na tym miejscu nie zastąpi takiego człowieka, który sprawom społecznym oddaje cały swój czas i zaangażowanie.

 5. Jest rzeczą nie pojętą, aby nie uszanować ogromu ciężkiej i tytanicznej wręcz pracy, w wyniku czego powstała wspaniale zorganizowana i wyposażona szkoła muzyczna w małej wsi Sobolów. Szkoła Muzyczna I Stopnia w Sobolowie została stworzona przez Stanisława Chmielka, który najpierw założył orkiestrę dętą, a następnie podjął się trudu zbudowania czegoś, co wydawało się nie możliwe w bardzo małej przecież miejscowości. Pragnę dodać, że zarówno orkiestra jak i szkoła zdążyły osiągnąć wiele, wiele sukcesów, a miejscowość Sobolów jest wymieniane bardzo szeroko w Polsce, a także za granicą. Piszę o tym, gdyż byłem i pozostaje w ścisłym kontakcie z tym wyjątkowym „Człowiekiem” którym jest Pan Chmielek. Wiem, ze przeżywa dramat, bo jego „ukochane dziecko” jakim jest szkoła ktoś bez pojęcia o szkolnictwie muzycznym chce po prostu zniweczyć twierdząc jednocześnie, ze wszystko jest w porządku. Ludzie, którzy w życiu niczego nie zbudowali i nie osiągnęli, na ogół nie potrafią docenić trudu budowania. Najczęściej niszczą konsekwentnie to, co inni zbudowali nie mając – co najgorsze- świadomości jaką krzywdę społeczną wyrządzają w środowisku utalentowanej młodzieży, która mieszkając tak daleko od dużych ośrodków może rozwijać swoją pasję. Ludzie mający władzę nie muszą znać się na wszystkim. Powinni jednak poważnie i z wyrozumieniem przyjmować i traktować argumenty osób, które mają specyficzną wiedzę na dane zagadnienie. Tak się jednak – jak się wydaje – we władzach w Gminie Łapanów nie dzieje. Mam nadzieję, że rozsądek weźmie górę, a wójt Łapanowa zorientuje się w porę i zostawi Pana Chmielka w spokoju i pozwoli mu dalej pełnić dotychczasową funkcję dla dobra szkoły i jej uczniów. Czasem wydaje się, że odsunięcie jednego człowieka z funkcji nie spowoduje żadnego uszczerbku. W tym przypadku oznaczało by to całkowitą klęskę dla szkoły.
  Dlaczego? Wystarczy zapoznać się bardziej szczegółowo na jakich zasadach funkcjonuje szkoła, jakie ma potrzeby, jak się zdobywa środki, kadrę dydaktyczną, jak sie organizuje siatkę zajęć programowych i.t.d. Szkoła muzyczna to wyjątkowo skomplikowany organizm.Można to uznać co wymaga trochę trudu i zrozumienia, albo pójść na łatwiznę i zniszczyć szkołę.
  Swoją drogą dziwi mnie bardzo i nie mogę tego pojąć, jak może nie cieszyć władze gminne fakt, że na ich terenie jest wspaniale funkcjonująca szkoła muzyczna i orkiestra.
  Życzę Panu Chmielkowi wytrwałości i skutecznej obrony tego, co z takim trudem własnym i życzliwych mu ludzi zbudował. Oceni i doceni to historia.
  Franciszek Suwała – płk WP w stanie spoczynku

  • Od tekstu Dlaczego ? Proszę PAna nie zna się pan kompletnie na przepisach od kiedy to kierownik gospodarczy organizuje siatkę godzin dydaktycznych itp. Toż to skandal przeciež ten pan nie uprawnień pedagogicznych jaja od czego jest dyrektor sodoma i gomora .

 6. Nie wiem o co w tym wszystkim chodzi, ale wiem jedno p. Stanisław Chmielek robi kawał dobrej roboty za co należy się mu cześć i chwała! Nie posądzam p. Roja o złą wolę, więc może słucha złych doradców? Pozdrawiam obu panów i życzę sukcesów! Zgoda buduje…..
  Szkoda tylko że takie rzeczy się dzieją w gminie Łapanów.

  • Poziom zachwycenia obecnym wójtem, można porównać tylko do obecnie rządzącej i jedynie słusznej partii, już kiedyś to przerabialiśmy. A ludzie dalej głupi…

 7. Witam Państwa!
  Dziękuję, że jest miejsce, w którym można zamieścić swoje spostrzeżenia na temat opisywanego konfliktu. Tak się składa, że jestem dyrektorem szkoły muzycznej. Wiem osobiście i wiedzą to władze mojej gminy, że szkoła muzyczna na danym terenie to dobrodziejstwo, które zostało powierzone w ręce samorządu. Kiedy słyszymy co dzieje się w Sobolowie to ogarnia przerażenie. Wszyscy mamy świadomość jaką wartość dodaną do subwencji oświatowej danej gminy wnoszą szkoły muzyczne. Przelicznik na jednego ucznia szkoły artystycznej w stosunku do ucznia szkoły podstawowej jest dwukrotnie wyższy. Więc komentarze Pana Wójta Łapanowa o braku środków i dopłacaniu są nie na miejscu. Jestem przekonany, że gdyby nie korzyści finansowe dla samorządów, poszczególne gminy nie kochałyby tak „muzyki”. Jakimś zupełnym nieporozumieniem jest mydlenie oczu mieszkańcom, że subwencja na szkołę muzyczną jest niewystarczająca. Proszę Państwa nie tyle, że wystarcza ale sporo zostaje. Trzeba być zaślepionym, żeby kopać doły pod ludźmi, którzy budowali podwaliny szkoły muzycznej w Sobolowie i stawali się wzorem do naśladowania dla innych gmin – myślę tu o p. S. Chmielku. Niestety zazdrość jest niekiedy silniejsza – „….jeśli nie udało mi się nic zdziałać to jeszcze pogrzebię innych…” to myślenie, które przyświeca władzom samorządowym Łapanowa. Dziś jeszcze raz trzeba wykazać że gdyby nie upór p. Chmielka i jego determinacja nie byłoby w Sobolowie szkoły i dzieł, które się wokół niej budują i rozwijają. Warto by mieszkańcy zobaczyli i usłyszeli co wygaduje ich włodarz oraz jakie podejmuje decyzje. Wierzę, że jednak nad sprawami tej szkoły czuwa, ktoś kto ma więcej do powiedzenia i rozumie jaka wartość została powierzona władzom lokalnym. Życzę pomyślnego zakończenia tej sprawy.

 8. To nie byle wyczyn stworzyc szkole muzyczne 1 stopnia, utrzymać ja, odnosić sukcesy. Chmielek stworzyl dochodowe i dobrze protestujące miejscr. Tera dostal po łbie po się odwazyl zabrac glos w obronie szkoly, dzieci. A potem wszystko się pięknie zaora. Na takiej ziemi żniw już nie będzie tylko ugory!!!

 9. Dzień dobry!
  Ze względu na szokujący dla mnie artykuł, chciałbym wyrazić kilka słów. Wiem czym jest szkoła muzyczna. Wiem ile trudu kosztuje doprowadzenie do otwarcia takiej szkoły. Z p. Stanisławem wiele razy rozmawialiśmy. Pomagał nam otworzyć szkołę muzyczną na lubelszczyźnie. Zresztą nie byliśmy pierwsi i na pewno nie ostatni, którym Stasio pomógł w niewyobrażalny sposób. To w jaki sposób jest traktowany przez p. Wójta, to porażka dla całej gminy i szok w skali całej Polski. Człowiek z potężną wiedzą merytoryczną i odznaczający się gospodarnością zostaje potraktowany jak pies. … Panie Wójcie, Pan zapewne z kulturą to raczej nic nie ma wspólnego (choć domniemam, że może z fizyczną). Jak można konfliktować się o kilka złotych dobrze zagospodarowanych i całego trudu otwarcia w Sobolowie bardzo szanowanej szkoły muzycznej. Stasiu, współczujemy takiego niezrozumienia. Będziemy wspierać Waszą dobrą inicjatywę i jakby co odzywaj się. Pomożemy tak jak Ty pomagasz. 🙂
  P.S. Panie Wójcie gmina to nie tylko pieniądze, ale to przede wszystkim ludzie. Jak Pan strzela chamstwem do ludzi, to pieniędzy też Pan nie zobaczy. Proszę o tym pomyśleć.

  • Kultura? Fizyczna? (…) Proszę nie żartować. Nie pojmuje jak można tak nękać uczciwego i pracowitego człowieka. Bo co ? Bo jest lepszy od wójta? Bo zrobił coś z niczego? To zwykły skandal! Zwykłe chamstwo tego blondasa z wfu. Czy ten człowiek ma jakieś osiągnięcia? Pokażcie mi je. Może sam się wypowie. Burdel w gminie tylko się powiększa. byłam przeciwko poprzedniemu wójtowi, ale stary przynajmniej coś działał. A ten?. Największy burdel to w urzędzie. Pracownicy nim rządzą bo on nie ma o niczym pojęcia. I jeszcze zatrudnienie koleżanki ze szkoły? (…) – komentarz został zmoderowany przez Admina ze względu na możliwośc naruszenia praw osób trzecich

 10. Wójt nauczyciel wfu = kompromitacja gminy…. nie trzeba być wielkim obserwatorem ,żeby wiedzieć co się dzieje gdy wuefiści dochodzą do władzy a tu combo Roj i Biała mewa za niedługo mogą odlecieć 😀 Stanowisko p Chmielka w szkole muzycznej jest bardzo ważne, dlatego że jako jej założyciel wie wszystko natomiast p wuefista niestety ale nie wykazuje sie zbyt dużą wiedza na ten temat i co najgorsze ośmiesza się na forum gminnym jako włodarz…. Co do referendum jestem za

Komentowanie jest wyłączone.