Wójt chce dalej zadłużać gminę! Dług 2018 r. znów w górę – o 1,9 mln zł!

Albo ktoś zgłupiał, albo to zła wola! Sabotażu nie podejrzewamy… Wójt przewiduje, że w przyszłym roku dług Gminy Łapanów znowu wzrośnie! O kolejne dwa miliony złotych!

Włos nam się zjeżył na głowie, gdy przejrzeliśmy projekt budżetu Gminy Łapanów na przyszły rok. Rada Gminy ma się nim zajmować 28 grudnia. Ale oczywiście, znając życie, radni tylko tępo skiną głową i bezmyślnie podniosą ręcę. Możecie to śledzić TUTAJ.

A tymczasem Robert Roj planuje, że dług Łapanowa wzrośnie w przyszłym roku o kolejne 1,9 mln zł. Znaczy to, że każdego z Was obeny wójt chce zadłużyć na kolejne 230 zł!!! A przypominamy, Gmina Łapanów już w tej chwili jest na 20. miejscu wśród najbardziej zadłużonych gmin w Polsce (w sumie jest ich ok. 2,5 tys.). Alarmowaliśmy o tym TUTAJ. To jej gwarantuje wzrost w tym niechlubnym rankingu!

Nie wiadomo od kogo gospodarz Łapanowa chce pożyczyć kolejne 1,9 mln zł. W tym roku żaden bank nie chciał mu już pożyczyć pieniędzy. Zadłużył się więc w firmie pożyczkowej. Pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ.

Najbardziej bulwersująca jest jednak bliższa analiza planu przyszłorocznych wadatków. Otóż w tym roku Urząd Gminy Łapanów miał na swoje wydatki 2,5 mln zł. Na przyszły rok planuje WZROST! Ale mało tego! W tym roku wydał na swoje zarobki 2 mln 150 tys. zł. W przyszłym roku ma to być WIĘCEJ!  W tym roku Rada Gminy miała do swojej dyspozycji 115 tys. zł. W przyszłym ma dostać WIĘCEJ!

I co Wy na to?

Na początku kadencji wójt Robert Roj mówił tak w wywiadzie dla „Gazety Łapanowskiej”:

Nie ma co ukrywać, że zadłużenie Gminy Łapanów w ostatnich latach urosło do niebezpiecznych rozmiarów. Moim celem jest uporządkowanie polityki finansowej. Zadłużenie gminy to kredyty długoterminowe, blisko 19,5 mln zł (zgodnie z danymi MF obecnie to ponad 28 mln zł – red.).

* wójt chce to zwiększyć do 30 mln zł!

Na razie efekt trzyletnich rządów jest taki, że nie ma inwestycji, a zadłużenie niestety nie spada. Rośnie! Obecnie przekracza 70 proc. i z roku na rok coraz wyższe. Możecie o tym przeczytać TUTAJ. Łapanów spada też w rankingach. W rankingu gmin Małopolski gmina gmina spadła już z 25. pozycji na 93. pozycję. Możecie o tym przeczytac TUTAJ.

A projekt przyszłorocznego budżetu znajdziecie TUTAJ.