Woda najwcześniej 6 lutego. Wójt przeprasza

Z ust wójta Roberta Roja padło w końcu słowo: przepraszam! Szacunek Panie Wójcie, jest za co. Na sesji powiedzianio wreszcie, ile może potrwać czyszczenie wodociągów i oczekiwanie na wynik ponownego badania – to 5 lutego. Wcześniej do przeczyszczenia jest 220 km sieci i 12 zbiorników. Niestety czyszczenie chlorem w celu wytępienia bakterii, która na chlor jest odporna się nie powiodło.

Gmina dwoi się i troi, ale woda, którą będzie można pić będzie najwcześniej 6 lutego. Na razie planowane są wyłączenia wody na kolejnych częściach sieci. Stąd gmina prosi, by zgromadzić wcześniej odpowiednie zapasy sanitarne. Woda pitna dostępna jest w punktach. Dotychczas gmina wydała na jej zapewnienie aż 70 tys. zł.

Na ujęciu wody w Chrostowej pracuje już specjalna lampa ściągnięta z Krynicy i inne urządzenia. Ale do przepłukania jest ponad 200 km sieci i 12 zbiorników. I oczywiście nikt nie da gwarancji, że to na pewno pomoże.

Co będzie jeśli nie i bakteria nie zniknie z wody? Jak rozumiemy, gmina rozważa awaryjne podłączenie się do wodociągu z Dobczyc. Ale to w przyszłości.

– Lokalizacja ujęcia wody w Chrostowej jest najgorsza z możliwych – uważa Robert Roj.

 

 

A za co przeprasza? Jest tego cała lista:

 • Zbyt późne powiadomienie mieszkańców o niebezpieczeństwie. Przypomnijmy, gmina wiedziała o nim od ok. godz. 14. Brakowało dokumentów. O 16.03 z Sanepidu przyszedł oficjalny mail. Niestety, urzędnicy zlekceważyli niebezpieczeństwo i w najlepsze poszli sobie do domu. Dlatego akcja informacyjna została podjęta dopiero następnego dnia.
16 Comments

 1. Dlaczego nigdzie nie napisano jaka była przyczyna powstania tej bakterii i zanieczyszcenia wodociągów .. a może ktoś coś chce ukryć … dlaczego wreście nie rozwiąże się sprawy kanalizacji … a może niektórym z rady gminy nie na rękę taki obrót sprawy ..lepiej wylewać ścieki w las , kanał lub na pole i dalej truć ludzi ….na pewno na tym się nie zaoszczędzi w portfelu rodzinnym … nie w tym rzecz . zdrowie jest najważniejsze a koszty z leczenie są o wiele większe. …więc mysle żeby wreście rada gminy się temu przyjrzała dokładnie ….( a może radzie gminy nie na ręke bo sami ścieki wylewają )

 2. Ubojnia drobiu w ubiegłym tygodniu lampe UV zakupiła zainstalowali po przebadaniu wody i zgodzie Sanepidu normalnie pracują Nam zas kierownik GZK opowiada jaki to problem takowa lampe wytropić i zakupić GRATULUJE

 3. Wszystko fajnie oczyszczają sieci i zbiorniki a co z rurami które ciągną się do domów mieszkańców Łapanowa? Przecież UV niedosiegnie aż tak daleko i napewno bakteria dalej będzie póki nie sposcimy hektolitrow wody w kanał

 4. Gdyby nie ten portal kto wie ile jeszcze dni byś cie się myli w kale i pili kał, powinniście ich na rękach nosić a nie psioczyć i bronić osoby które są pośrednio bądz bezpośrednio za to odpowiedzialne,[……] to ludzie którzy nigdy nie zapewnią wam satysfakcji z rządzenia gminą i jak widać czas to szybko weryfikuję…..

 5. Drodzy Parafianie! Jak uda się zwalczyć bakterię w wodociągu , to następnie zastanówmy się , czy nie wartało by usunąć także te wszystkie […osoby….] z gminy ,rady gminy i całej tej nieudolnej otoczki , bo przecież działania tych […osób…] wołają o pomstę do nieba. Jeśli mają w sobie jeszcze choć trochę honoru , to powinni swoje pensji i diety przeznaczyć na cele charytatywne lub modernizacje wodociągu , bo im się w żaden sposób te pieniądze nie należą. Kto popiera mój apel ,to proszę wpisywać w komentarzach ” Jestem za ! ” Amen .

  • Widać jak Pan „Probosz bez cz” jest zorientowany w wysokości diety radnych i ich pracy, oraz wspierania różnych celi. Ja na przykład w Kamyku składając kilka diet zrobiłem z wielką przyjemnością „Mikołaja” dla 50 dzieci w 2016r. Wspieram, różne instytucje charytatywne. Nie wszyscy Radni są jednakowo zamożni i nie od wszystkich można tego samego wymagać. Wyciąg belkę ze swojego oka a dopiero bratu zwracaj uwagę. Rada jest organem uchwałodawczym a nie wykonawczym gdzie jest Krym a gdzie Rzym. Radny zleca zadania a ich nie wykonuje bo to nie jego rola a wręcz przeciwnie przekroczył by swoje kompetencje. Takie odniosłem wrażenie, że Szanowny Pan pomylił Kościuszkę z Moniuszkom. Nie odnosiłbym się do Pańskiej wypowiedzi lecz bardzo zostałem tym wpisem skrzywdzony ponieważ na prośbę Pana Wójta jako strażak w dniu 27-01-2017r.pełniłem dyżur w Sobolowie i wydawałem wodę bo w ten sposób chciałem pomóc mieszkańcom Naszej Gminy. Jest to dla Nas Wszystkich sytuacja trudna. Z wyrazami szacunku Krzysztof Kluba Radny Rady Gminy Łapanów reprezentujący miejscowość Kamyk. Ja mam odwagę się podpisać i można wypowiedzieć własne zdanie nikogo nie obrażając. Pozdrawiam Wszystkich.

 6. Widzę że nie ustajecie w przekłamywaniu rzeczywistosci i próbujecie wmówić mieszkańcom że to wina wójta i radnych. KŁAMSTWA!!!!! Już w 2007r. ówczesny wójt był zobligowany przez sanepid założyć lampy uv i dodtkowe zabezpieczenia na ujęciu. Miał również poprawić stan oczyszczalni i co?? i nic nie zrobił. Sytuacja się powtórzyła po powodzi w 2010r woda nie nadawała sie do picia. Pytam gdzie wtedy były procedury? piliśmy ten syf. Obecne władze zrobiły w kwestii oczyszczalni i ujęcia wiecej w ciągu dwóch lat niż poprzednik przez 12!!! Ale wy oczywiscie jesteście tylko po jednej stronie barykady widzą to już wszyscy!!!. Na szczecie większości mieszkańców już zbrzydły wasze naciągane sensacje. Przestańcie wprowadzać ludzi w błąd!!!

  • 1. Prosimy wskazać wprowadzanie w błąd.
   2. Nikt nigdzie nie oskarżył wójta ani radnych o skażenie wody.
   3. Przykro nam, że mieszkańcy mało się interesowali tym co się dzieje w gminie i na wszystko pozwalali.

Komentowanie jest wyłączone.