Co z wodą? Jest lek na skażenie. Temat z lat 70.

Fot. pixabay.com

– Powinno się wrócić do tematu z lat 70, chodzi o ujęcie, które zabezpieczałoby mieszkańców gminy Łapanów, chodzi o ujęcie z lat 70 na rzece Tarnawka. Trzeba do tego wrócić, zrobić aktualizację tego pomysłu i iść w tym kierunku. Byłoby to całkowite uniezależnienie się od innych dostawców – mówi wójt Robert Roj portalowi mojaBochnia.

Co z wodą? Jest lek na skażenie. Temat z lat 70. Jak pisze portal, po skażeniu wody w Gminie Łapanów, władze zastanawiają się, jak uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości? Problemem jest jedyne ujęcie wody na Stradomce i brak połączenia z wodociągami sąsiednich gmin. Pojawił się co prawda pomysł budowy wspólnego ujęcia z Raciechowicami i Jodłownikiem, ale został on zawieszony. Pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ. TUTAJ z kolei ujawniliśmy zaś umowę w tej sprawie. Dlaczego Łapanów się wycofał mimo korzystnych na pozór warunków? Dowiecie się o tym TUTAJ.

OD REDAKCJI: Można było dostać spore dofinansowanie. Gmina nie była tym zainteresowana. Teraz wójt mówi o powrocie do pomysłów z lat 70. Też można. Pytanie kto i ile za to zapłaci? Jedno jest pewne – bezpieczeństwo wodne nie jest w Łapanowie zapewnione.
10 Comments

 1. Maxx niestety masz racje (wój wyżej sr… niż du… ma!!!). Tarnawka jako ujęcie wody to bzdura, ale naiwni się nabiorą. Wód podziemnych u nas niestety nie ma, (przy okazji odwiertu w Tarnawie było to monitorowane, odkryto pokłady węgla na około 4km). Istniało połączenie (z ujecia w Chrostowej) dla Wienca, można by się zastanowić nad połączeniem do wód podziemnych w Cichawie (oczywiście nie stałe, ale na wypadek, awarii braków itp). Jedyną alternatywą są Dobczyce, cała reszta to pobożne życzenia, bez możliwości realizacji.

  • coś chyba masz trochę błędne informacje z tymi wodami 😉 przy okazji odwiertów na parę kilometrów na obszarze Karpat fliszowych przechodzi się przez nie jedna warstwę wodonośna kwestia tylko opłacałości eksploatacji (zależy od głębokości, współczynnika filtracji i składu wody) ale jestem zdania że na terenie gminy łapanów bez problemu znalazło by się warstwę wodonośna spęniajaca wymagania

   • Krystian „kwestia tylko opłacalności eksploatacji”, no właśnie, na terenie naszej gminy wykonano kilkadziesiąt odwiertów w poszukiwaniu gazu, z tego co wiem, nigdzie nie znaleziono na tyle dużych warstw wód podziemnych, lub wcale ich nie było by można je było eksploatować. Ujęcie na Tarnawce – bez komentarza.

 2. Dobczyce albo źródła głębinowe jak w Gdowie, Trzcianie żadne potoki zasyfione spływająca wodą z oprysków, gnojówek

 3. Co za bzdura Tarnawka to ścieki a w dodatku zbyt mała rzeka która nie wystarcza nawet na potrzeby zalewu… jednym innym rozwiązaniem jest ujęcie wód podziemnych np z warstw istebniańskich i to należało by brać pod uwagę

 4. Witam.Dlaczego tak długo niewykryto sprawcy skażenia wodociągu jaka to tajemnica?To winowajcą powinien pokryć wszystkie koszty a nie gmina czyli wszyscy mieszkańcy.Ktoś wpuszczał syf do rzeki my będziemy spłacać długi GZK to niewporządku! Bez ukarania winnego skażenie może się powtórzyć przy tak niskim stanie wody.

 5. Witam.Dlaczego tak długo niewykryto sprawcy skażenia wodociągu jaka to tajemnica?To winowajcą powinien pokryć wszystkie koszty a nie gmina czyli wszyscy mieszkańcy.Ktoś wpuszczał syf do rzeki my będziemy spłacać długi GZK to niewporządku! Bez ukarania winnego skażenie może się powtórzyć przy tak niskim stanie wody.

 6. Witam serdecznie.W styczniu wodociąg uległ skażeniu a dotej pory nie podano przyczyny dlaczego to taka tajemnica znając przyczynę można zapobiec kolejnemu gdzie jakieś informacje?

 7. Tylko zbiornik w Dobczycach woda jedna z najlepszych ma świecie – czołówka (ostatnio nawet w radio o tym mówili)! Tarnawka to ściek – woda w zalewie jest z tej rzeczki (nie raz był zakaz kąpieli na zalewie). Druga sprawa, zbyt mała rzeka przy upałach prawie wysycha. Dobczyce najlepsze wyjście szkoda że porzucone. Domyślam się czemu – strata pieniędzy ze sprzedaży ?

  • Dokładnie! W czasie upałów tej rzeczki nie ma. Była szansa na zrealizowanie duzego projektu ktory zakladal przylacz do Dobczyc. No ale jak wiadomo bieda w gminie. No bo po co sie ruszyc za dotacjami, jeszcze trzeba by się komus uklonic. A jak wiadomo nasz wojt jest wladca najwyzszym i mu nie przystoi 😀 🙂

Komentowanie jest wyłączone.