Własna studnia. Głębinowa. To jest wyjście!

Fot. Pixabay
4.4
(7)

W Łapanowie co rusz dochodzi do skażeń wodociągu. Coraz więcej osób zaczyna się więc zastanawiać: może dobrym wyjściem jest własna studnia? Oto, co trzeba na ten temat wiedzieć.

Własna studnia. Głębinowa. To jest wyjście!

Z naszych informacji wynika, że w okolicach Łapanowa znów pojawiły się firmy, które oferują budowę studni. Tak samo było przy pierwszym skażeniu wodociągu w styczniu 2017 roku, gdy mieszkańcy nie mogli korzystać z wody przez miesiąc.

Własna studnia. Co trzeba na ten temat wiedzieć?

Najważniejszy jest wybór rodzaju studni. Na samym wstępie należy odrzucić pomysł budowy studni kręgowej. Nie tylko ze względu na niewielką wydajność, ale też słabą jakość wody. Budowa jest stosunkowo prosta, ale w ten sposób nie unikniecie skażeń.

Woda pod powierzchnią 5-6 metrów może być niezdatna do picia. Szczególnie, że w okolicy panuje nędzny zwyczaj wylewania szamba na pola. Do takiego ujęcia z łatwością przenikają zanieczyszczenia gruntowe!

Studnia głębinowa – to najlepsze rozwiązanie. W ten sposób można czerpać wodę z kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu metrów. Ale…

O czym trzeba pamiętać? Budowa takiej studni może podlegać przepisom prawa budowlanego, wodnego, a nawet geologicznego i górniczego.

O tym, czy wiercenie studni wymaga pozwolenia decyduje jej głębokość i wydajność. Przepisy jasno określają, że studnia do 30 metrów i wydajności, która nie przekracza 5 metrów sześciennych na dobę wymaga jedynie zgłoszenia. Ale już studnie głębinowe o głębokości powyżej 30 metrów albo wyższej wydajności wymagają pozwolenia wodno-prawnego.

Co zrobić, by je uzyskać? Wymaga to formalności, dokumentacji oraz rysunków. Jest też cały szereg ograniczeń prawnych, które dotyczą umiejscowienia takiego odwiertu.

Studnie głębinowe pobierają wodę z niższych warstw, to prawda. Ale to nie znaczy, że nie trzeba jej oczyszczać. Prócz odpowiedniej pompy trzeba więc pamiętać także o odpowiednich filtrach. No i o badaniach. Bo to, że zainwestujemy w studnię nie oznacza wcale, że woda w niej będzie zdatna do użytku.

Zatem jeszcze jedno – koszty. Ile kosztuje budowa studni głębinowej?

Nie da się tego określić precyzyjnie. Koszt zależy bowiem od wielu czynników. Na przykład od położenia pokładów wodonośnych czy warunków geologicznych.

Orientacyjnie przyjmuje się, że metr takiej studni to kilkaset złotych, raczej poniżej 500. Ale żeby się nie rozczarować, trzeba odpowiednio przygotować inwestycję.

Za to, jak wszystko będzie dobrze, skażenia wodociągu niestraszne.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 4.4 / 5. Głosy: 7
1 Comment

  1. Strasznie słaby artykuł napisany przez osobę nie mająca pojęcia o temacie. Jak się mieszka całe życie w mieście i nie miało się z czymś styczności po co się wypowiadać. Cztery lata temu wykopałem koło domu studnie kręgową na 12 metrów . Wody mam stałe 2.5m3 i żeby wypompować studnie pracowały 3 wysokowydajne pompy. Woda kilka razy badana i zawsze jest OK. Jest mnóstwo takich studni w gminie i ludzie latami z nich korzystają, kwestią jest tylko posiadania źródła na działce.

Komentowanie jest wyłączone.