Wchodzi nowy wójt! Ceremoniał ma znaczenie!

Fot. Fb @gminalapanow

Jak będzie wyglądać przekazanie władzy w Gminie? Nie wiemy…

W Łapanowie nie ma tu ustalonych żadnych zasad. Dominuje raczej wyczucie. Jedno jest pewne, zaprzysiężenie nowego wójta nastąpi w poniedziałek, 19 listopada w południe. To wtedy zostało zwołane pierwsze posiedzenie nowej Rady Gminy. To wtedy nastąpi wręczenie zaświadczenia o wyborze nowemu wójtowi, a także jego zaprzysiężenie. Z chwilą jego złożenia wójtem Gminy Łapanów zostanie Andrzej Śliwa!

No dobrze, ale co dalej?

Nie tylko w Łapanowie nie ma tu określonych zasad. Nie ma ich również w Polsce. Ale są pewne zwyczaje, które są respektowane…

Przejęcie władzy przez nowego wójta najprościej porównać do przejęcia władzy w państwie przez prezydenta. I prezydent kraju, i wójt gminy pochodzą przecież z powszechnego wyboru. W polskim systemie prawnym wójt jest czymś na kształt pomiędzy prezydentem i premierem. W przypadku prezydenta przejęcie władzy pełne jest symboliki. A w przypadku wójta? Wydaje się, że powinno być podobnie.

Przyjrzyjmy się zatem ceremoniałowi, jaki towarzyszy zaprzysiężeniu głowy państwa. Przepisów tu nie ma. Ale jest pewien zwyczaj, który jest respektowany.

Najważniejszym punktem jest oczywiście samo złożenie przysięgi. Prezydent składa je przed Zgromadzeniem Narodowym, czyli połączonym Sejmem i Senatem. Uroczystość rozpoczyna odśpiewanie hymnu. W art. 130 Konstytucja mówi, że treść ślubowania prezydenckiego brzmi:

„Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”.

Przysięga może być złożona z dodaniem zdania „Tak mi dopomóż Bóg”. To ma znaczenie!

W przypadku Ministrów, a także prezydentów miast, burmistrzów oraz wójtów brzmi to podobnie. Ustawa o samorządzie gminnym mówi, że „objęcie obowiązków przez wójta następuje z chwilą złożenia wobec rady gminy ślubowania o następującej treści”:

„Obejmując urząd wójta (burmistrza, prezydenta) gminy (miasta), uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy (miasta).”

I znów… Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: „Tak mi dopomóż Bóg.” Tak, ma znaczenie! Syboliczne!

Amerykańscy prezydenci składają przysięgę z ręką złożoną na Biblii lub Konstytucji. W Polsce utarło się, że słowa wymawiają z dwoma palcami prawej ręki (wskazującym i środkowym) uniesionymi do góry. To od Lecha Wałęsy. Możliwe jest też złożenie dłoni na sercu – to wyraz sympatii demokratycznych oraz oddania ludowi.

Po ślubowaniu prezydenci udają się w honorowej asyscie motocylistów na Mszę Świętą za Ojczyznę i Głowę Państwa do Archikatedry. Wójt katedry nie ma, ale w Łapanowie jest stary kościół. Tam na zakończenie śpiewane jest „Te Deum”. Pytanie który kościół elekt wybierze: Łapanów czy Sobolów? Ma znaczenie! I znów – symboliczne, bo pokazuje komu władca jest poddany.

Po Mszy prezydenci udają się przejąć urząd. Utarło się, że pieszo. Bronisław Komorowski pojechał wcześniej na Powązki, by złożyć hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Pytanie, gdzie z hołdem uda się nowy wójt? Pod pomnik „ubeków” na Grabowcu? Czy pod pomnik katyński przy nowym kościele? To też ma symboliczne znaczenie! Pokazuje jego podejście.

Po zaprzysiężeniu prezydenta odbywa się też uroczystość przekazania prezydentowi insygniów Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski. Odbywa się to na Zamku Królewskim. Wójt takich insygniów, poza łańcuchem, nie ma. Najbardziej rozwiniętą ceremonię wprowadził tu prezydent Kaczyński, dalej rozbudował ją prezydent Komorowski. Do tego stopnia, że były symboliczne miecze.

Wójt mógłby przejąć łańcuch na zamku w Wieruszycach. Ale zapewne tego nie zrobi – wymagałoby to zbyt wielu zabiegów i angażowania prywatnego właściciela. Byłby to jednak niezwykle ważny element ceremonialny, który by podkreślał z jednej strony przywiązanie do tradycji, a z drugiej – wsparcie dla niezwykłych i nieznanych walorów gminy.

Ważny element to również przejęcie przez prezydenta zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, w tym formalne przejęcie proporca prezydenckiego. W przypadku gminy – jej sztandaru. Wójt armii nie ma. Ale ma zwierzchnictwo nad druhami z OSP – to jego armia. I znów – symbolika!

Prezydent Lech Wałęsa przejmował zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi na dziedzińcu Zamku Królewskiego. To ważny element! Aleksander Kwaśniewski przejmował zwierzchnictwo w pierwszej kadencji – w siedzibie I pułku lotniczego (kupili F16), a drugiej – na pokładzie fregaty „Kościuszko”. Uroczystość przejęcia zwierzchnictwa nad armią przez Lecha Kaczyńskiego oraz Bronisława Komorowskiego odbywała się na Placu Piłsudskiego.

W przypadku wójta najlepszym miejscem wydaje się siedziba OSP lub Rynek – przy Dębie. Pytanie gdzie? Też ma symboliczne znaczenie! Symboliczne! Pytanie, co przez tę symbolikę chce powiedzieć nowy wójt?

I jeszcze dwa ważne elementy, które świadczą o kulturze. Pierwszy to sam urząd i odprowadzenie poprzednika, drugi – zabawa.

W międzywojniu utarło się, że nowy prezydent odwozi poprzednika do jego domu – po to, by ten nie mieszał się już do polityki. Wałęsa nie miał takiej okazji. Kwaśniewskiego witał w Pałacu kucharz. Kaczyńskiego – chlebem i solą szef gabinetu ustępującego prezydenta (Kwaśniewski i Kaczyński ustalili to wcześniej podczas prywatnej kolacji z małżonkami). Komorowski nie miał okazji z powodu tragicznych okoliczności. Duda po prostu wszedł do pałacu.

Czy Śliwa odwiezie Roja?

Zabawa – w Stanach Zjednoczonych tradycją są bale prezydenckie, które wieńczą całą ceremonię i szczególnie honorują najuboższych, niepełnosprawnych, wykluczonych… Czym bardziej charytatywne, tym prezydent bardziej demokratyczny. Obywają się w całym Waszyngtonie. Nowy prezydent osobiście zaszczyca wszystkie!

W Polsce takiej tradycji nie ma. Nowy wójt mógłby jednak odwiedzić wszystkie świetlice, by podkreślić swój związek z kołami gospodyń! A przy okazji z młodymi! Może Rynek i rozmowy wieczorem? Co zrobi? Jak uhonoruje nasłabszych?

Andrzej Duda na zakończenie dnia osobiście dokonał pierwszej w historii Polski transmisji online na Facebooku! Odbyło się to z prezydenckiej biblioteki, a żeby w ogóle było możliwe pół światowego Facebooka było postawione „na równe nogi”. Łącznie z tym, że z Dublina przyjechali do Polski wszyscy najważniejsi! Udało się 😉 I to też ma symboliczne znaczenie!

Co zrobi Andrzej Śliwa?

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
2 Comments

  1. To chyba tylko dla obecnie rządzących to ma znaczenie gdzie uprawia teatr bo z modlitwą te krucjaty do rydzyka nie mają nic wspólnego. O ile wiem Bóg jest wszędzie ten sam ale nie wszyscy to rozumieją. Rozumowanie redaktora zdaje się nie różnić od rozumowania tych pseudopontników politycznych na Jasnej Górze u boku ojca derektora.

Komentowanie jest wyłączone.