UWAGA! Woda znowu skażona!

Fot. pixabay.com

Tym razem Chloroform!

KOMUNIKAT z dnia 15 marca 2019r.

Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bochni w sprawie  jakości wody do spożycia pochodzącej z Wodociągu Zbiorowego Zaopatrzenia Chrostowa

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni po zapoznaniu się z wynikiem badania próbki wody pobranej z wyznaczonego punktu poboru wody – budynek Gminnego Zakładu Komunalnego, Kobylec 64a, 32-700 Łapanów  przez przedstawicieli PPIS w Bochni w dniu 5 marca 2019r. stwierdził, że woda nie spełnia wymagań Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 07 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2017r., poz. 2294) z uwagi na przekroczenie dopuszczalnej wartości parametru Trochlorometan (chloroform), która wyniosła 0,037 mg/l (wartość dopuszczalna 0,030 mg/l).

W związku ze stwierdzonym przekroczeniem chloroformu i rozważeniem stopnia zagrożenia dla zdrowia tutejszy Inspektor Sanitarny wydał decyzję stwierdzającą

warunkową przydatności wody do spożycia przez ludzi

pochodzącej z Wodociągu Zbiorowego Zaopatrzenia Chrostowa

pod warunkiem,

że zawartość chloroformu w wodzie do spożycia produkowanej przez Stację Uzdatniania   w Chrostowej nie przekroczy poziomu 0,041 mg/l.

Co to takiego

Trichlorometan (chloroform) jest związkiem powstającym w wyniku reakcji zachodzącej między halogenami wprowadzanymi do wody w celach technologicznych lub dezynfekcyjnych. Jest wchłaniany po wprowadzeniu drogą doustną, poprzez inhalację lub przez skórę,
a w organizmie może powstać kilka przejściowych metabolitów, których ilość zależy od gatunku i płci. Chloroform ma szczególne znaczenie dla zdrowia konsumentów z uwagi na to, że długotrwała ekspozycja może powodować zmiany w nerkach, wątrobie, tarczycy.

Gminny Zakład Komunalny w Kobylcu jako zarządca obiektu został zobowiązany do poinformowania korzystających z wody pochodzącej z niniejszego wodociągu o jej warunkowej przydatności do spożycia oraz do podjęcia działań naprawczych celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących wymagań.

Wodociąg Zbiorowego Zaopatrzenia Chrostowa zaopatruje w wodę gminę Łapanów, Strefę Zbiorowego Zaopatrzenia Wola Nieszkowska – Nieszkowice Wielkie w gminie Bochnia oraz miejscowość Zagórzany w gminie Gdów.

Powyższa informacja obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu w sprawie jakości wody.

Informacja Gminy

Informacja o działaniach naprawczych podjętych w związku z przekroczeniem parametru Chloroformu w wodzie

Gminny Zakład Komunalny w Kobylcu informuje, że w związku z przekroczeniem w sieci wodociągowej parametru Chloroformu, podjęte zostały następujące działania:
– administrator wodociągów dokonał sprawdzenia urządzeń technicznych mających wpływ na jakość uzdatniania wody,
– rozpoczęto płukanie sieci wodociągowej.
Po przeprowadzeniu wymienionych działań zostaną ponownie zlecone badania.

Zastępca kierownika GZK
Marcin Paszkot

tel. kontaktowy:
GZK – 693064903

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
25 Comments

  1. W rzece za zalewem ciężarówki przyjeżdżają i wylewają cysterny odpadów. Ciężarówki na rejestracjach krakowskich. Zdarza się to coraz częściej w godzinach pomiędzy 3:00 a 4:00. Łapanów to śmietnik dla krakowskich fabryk.

  2. Ta znowu każdy anonimowo gada i tyle z tego każdy. Płaci i tak urzędnicy dobrze wiedzą że nic im nie robimy będziemy płacić i siedzieć cicho jak zawsze robią co chcą a my im na to pozwalamy w internecie każdy odwagę ma i jeszcze anonimowo

    • Ja bym proponował sprawdzić pierwsze radnych jak se radzą ze sciekami p Grzyb jak jedzie na oczyszczalnie beką to az znaki wywraca i każe p Wójtowi stawiać ,a na Wolicy jest kanalizacja ??? itp itp a Cichawka ma ? to idzie sprawdzić i wtedy wszystkim ale wszystkim surowe kary .

  3. Wiecie co nie chcę być okrutny ale tak nie może dłużej być panie wójcie dlaczego nie obsadził pan uczciwego bez układowego kierownika GZK. tylko zastępce który cały czas pracował ze sławomirem góralem Przecież w każdej firmie Po takich skandalach obsadza się ludzi bez powiązań z poprzednimi władzami tym bardziej że to o nasze zdrowie i życie chodzi jeżeli zdecydował się pan nie organizować konkursu by nie dopuścić człowieka z zewnątrz do zarządzania wodociągiem by nie ujawniać zawartości szaf to jest pan współodpowiedzialny sytuacji które mają miejsce obecnie Z poważaniem Pański Wyborca. Jeszcze proszę radnych szczególnie panią przewodniczącą z całym szacunkiem ma pani potencjał o zajęcie się wreszcie tym co dzieje się w gzk skoro pan wójt się boi . Pozdrawiam. Ani Lenin Ani Kulig nie są wieczni Przestańcie się ludzie wreszcie ich bać.

  4. Moja propozycja która rozwiąże problem wiecznie skażonej wody to całkowite zamknięcie ujęcia w chrostowej i wykonanie 12 studni głębinowych lub więcej aby wody wystarczyło dla wszystkich, tak jak jest w gminie Jodlownik. Tam problemu nie było nie ma i nie będzie. A 2 sprawa jak gmina Dobczyce chciała żeby łapanów podłączył się do zbiornika w Dobczycach to Kulig się nie zgodził bo ma swój no to ma….

    • Kuliga stać to sobie wode w butelce kupi a my??? gdzie ta rada była i gdzie jest głosują sami nie wiedzą na co a pużniej mędrców udają ludzie trzeba zrobić jak biedni nauczyciele strajk ! nie płacić za szambo w wodociągu .

    • Nie Kulig tylko Roj nie klam, wojt mowil nie bedzie oszczednosci w oswiecie nie bedzie inwestycji w wodociag i woda sama siw czysta nie zrobi. Poleca obejrzec jegowypowiedz na V sesji. Wiec zastanówcie sie do kogo pretensje!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.