[UWAGA!] Oszukują emerytów! I to w Domu Kultury!

UWAGA! Naciągacze znów grasują po Łapanowie! Co gorsza, we wszystko zamieszany jest Dom Kultury!

Zadzwoniła do nas zrozpaczona Czytelniczka – co robić? Starsi rodzice dali się nabić oszustom w butelkę i kupili od nich na pokazie odkurzacz za… ponad 7 tys. zł.

Wszystko wyszło na jaw podczas świąt. Czytelniczka dostała od rodziców pod choinkę dziwną kołdrę. To ją zaniepokoiło. Tym bardziej, że rodzice nie chceli o tym rozmawiać. Najwyraźniej się wstydzili. Od słowa do słowa opowiedzieli jednak całą historię…

W listopadzie zadzwoniła do nich miła pani, że ma dla nich niezwykłe wyróżnienie – specjalnie dla nich ma przygotowane zaproszenie na nadzwyczajny pokaz z atrakcjami i niezwykłymi prezentami, który odbędzie się w Domu Kultury w Łapanowie. Rodzice nie zdawali sobie niestety sprawy, że to nie żadna niezwykła niespodzianka, ale normalna zasadzka, która została zastawiona specjalnie na nich. Dom Kultury, atrakcje, nagrody, wyróżnienie… Zaproszenie przyjęli…

Z naszych informacji wynika, że rzekomy niezwykły pokaz z atrakcjami odbył się w łapanowskim Domu Kultury w czwartek, 16 listopada.

Pytamy Michała Paszkota, dyrektora łapanowskiego Centrum Kultury jak to się stało, że pozwala, by po Domu Kultury w Łapanowie grasowali oszuści i złodzieje, którzy naciagają niewinnych starszych ludzi?

Początkowo dyrektor bardzo się denerwuje. – To nie jest moja sprawa, co mnie to obchodzi… – krzyczy. Próbuje się bronić, że musi uzyskiwać dochody, że nie ma jak sprawdzić czy firma jest uczciwa. Z naszych informacji wynika, że za wynajęcie sali oszuści zapłacili Domowi Kultury 300 zł. Pytamy więc czy na męski striptiz też by się zgodził i wynajął salę za 300 zł? Czy te pieniądze warte są krzywdy starszych ludzi? Po dłuższej rozmowie dyrektor przyznaje w końcu, że to błąd i obecuje: przekażę to ostrzeżenie następcy!

Rodzice naszej Czytelniczki dali się na spotkaniu w Domu Kultury nabrać wyjątkowo podstępnym oszustom na zakup „kosmicznego” odkurzacza, „niezwykłej” kołdry, „cudownego” mazażera, „niezwykłego” garnka i „nadzwyczajnego” wyciskacza do owoców za… ponad 7 tys. zł! Wszystko miało kosztować 5990 zł. Tylko, że 299 zł razy 24 raty, na które został rozłożony zakup daje nie żadne 5990 zł, a prawie 7,2 tys. zł!

– Byli mili, czarujący i rodzice dali sie im omamić… – mówi Czytelniczka.

No więc OSTRZEGAMY! To ZAWSZE tak właśnie wygląda:

– Dzień dobry, czy rozmawiam z mieszkanką Łapanowa?

– Wspaniale. Organizujemy w Pani miejscowości pokaz zdrowego gotowania, na który rezerwuje dla Pani miejsce. Dodatkowo za wizytę mam dla Pani gwarantowany prezent – patelnia z kosmiczną technologią. Proszę tylko zabrać dowód osobisty i odcinek emerytury.

Do mieszkańców gminy oszuści od dawna dzwonią z dziwnych firm i zapraszają na takie spotkania. Oferują przy tym darmowe, wartościowe prezenty. Spotkania mają dotyczyć niebiańskiej pościeli, kosmicznych garnków, bezgłośnych amerykańskich odkurzaczy, czasem innych super-hiper-mega niezwykle przydatnych rzeczy.

Rzecz dzieje się nie tylko w Łapanowie, czy na terenie powiatu. W całym kraju takich spotkań są setki, najczęściej w niedzielę, tuż po mszy, żeby starsze osoby miały “po drodze”. Super, jeśli spotkanie da się zorganizować w domu parafialnym albo w miejscowym domu kultury. Starsze osoby mają do tych miejsc zaufanie i łatwiej je tam zwabić.

Każda z prezentacji wygląda podobnie. Zapraszani są głównie emeryci, wabieni darmowymi prezentami i obietnicą, że dostaną rozwiązanie na wszystkie swoje problemy. Będą się odżywiać zdrowo, odmłodnieją o kilka lat czy nawet, ze będą żyć 50 lat dłużej.  To teorie wyssane z palca a wszystkie z super-hiper-mega prezentowanych rzeczy kosztują w sklepie często nawet kilkadziesiąt razy taniej.

Spotkania bardzo często zaczynają się występem kogoś znanego czy innego rodzaju atrakcjami kulturalnymi. Piosenkami, kabaretem… Często też jest darmowy poczęstunek. Następnie godzinę, dwie przeznacza się na prezentację i przekonywanie (swoiste pranie mózgu) gości. Opowiada się im niestworzone historie, gwarantuje niebywałą zmianę w ich życiu. Przychodzi czas na indywidualne rozmowy, gdzie często prowadzący ukrywają czy wręcz oszukują po to, by gość podpisał umowę.

Jak pani widzi garnek w sam raz dla schorowanego emeryta. Kosmiczna technologia. Lekki. Nic nie przypala. Trzyma ciepło, Szybciej gotuje. Nie może Pani bez niego żyć. Nie wolno w tym wieku Pani używać zwykłych garnków. To nie jest zdrowe.

Dodatkowo osoby słyszą, że w ich numerze PESEL jest kod, który umożliwi odbiór prezentu. Wystarczy okazać dowód osobisty i odcinek renty/emerytury. Prowadzący wypełnia druk odbioru nagrody, gość podpisuje i wychodzi z darmową patelnią. Przy okazji kupił garnki za 120 zł. Prowadzący zapomna tylko dodać, że 120 zł będzie płacił przez 80 miesięcy. Garnki kosztowały zatem prawie 10 tysięcy. Tak, to te same garnki które kupisz w większości sklepów za maksymalnie 300-350 zł.

Część prokuratur w kraju uznaje, że to oszustwo polegające na doprowadzaniu, w większości przypadków ludzi starszych, do tego, by w sposób niekorzystny rozporządzali swoim mieniem. Jeśli spotkasz się z takimi prezentacjami, nie ociągaj się -zawiadom lokalne służby.

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ

Podstawowa zasada to być czujnym. Trzeba koniecznie przeczytać wszystko co podsuwają do podpisania. Sprawdzić jakie są kwoty. Co i ile kosztuje? Jakie są dodatkowe koszty? A najlepiej w ogóle trzymać się z daleka od tego rodzaju spotkań.

Jeśli słyszeliście o takiej sytuacji przekażcie starszym osobom. Uchrońcie je przed oszustami. Powiedzcie: Babciu, dziadku, mamo, tato, jeśli ktoś spróbuje was namówić na zakupy, chce dać prezent, zaprasza gdzieś na spotkanie, na podpisanie umowy, natychmiast kontaktujcie się z nami.

A jeśli już dacie się nabrać – PAMIĘTAJCIE! Nie ma się czego wstydzić! Oszuści działają na tyle podstępnie i korzystają z takich metod, że trudno im się oprzeć. Poproście o radę!

Odstąpienie od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa

Pamiętaj, że zawsze, od każdej umowy zawieranej poza lokalem przedsiębiorstwa możesz odstąpić. Masz na to 14 dni (jest niezwykle ważne, by dochoważ tego terminu – później to bardzo ciężkie). Zrezygnować możesz nawet jeśli za coś już zapłaciłeś!

Do zachowania terminu wystarczy wysłanie oświadczenia o odstąpieniu od umowy przed jego upływem. Co ważne, jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Przykładowo: korzystamy z oferty akwizytora, który odwiedza nas w domu i zawieramy umowę kupna odkurzacza w dniu 12 września 2015 roku, który wypadł w sobotę. Towar zostaje nam dostarczony dnia następnego, czyli 13 września, tj. w niedzielę . Termin zaczynamy liczyć od dnia 14 września i normalnie termin na odstąpienie od umowy upłynąłby dnia 27 września w niedzielę, ale w tym konkretnym przypadku upłynie on dopiero 28 września, ponieważ ostatni – czternasty dzień – wypadł w niedzielę, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy, stąd termin skończy się dnia następnego. Czytaj dalej na stronie SKP

Można też szukać pomocy u policji, ale ta robi to niechętnie – nic jej do umów (obojętnie jakiego typu), które dorośli ludzie świadomie zawierają między sobą. Oczywiście pod warunkiem, że są legalne. Te są co prawda złodziejskie, ale LEGALNE!

We wszelkich tego typu sprawach chętnie pomoże Ci też Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Bochni. 

tel. (014) 615 37 58. ZA DARMO!

Od redakcji:

A my ze swojej strony obiecujemy: dołożymy już odpowiednich starań, by Gmina raz na zawsze sobie solidnie zapamietała, że żaden naciągacz-oszust spod znaku międzyplanetarnych kocy, turbodoładowanych garnków i kosmicznych odkurzaczy za pierdyliard złotych NIE MA PRAWA postawić więcej nogi w żadnym obiekcie, który cokolwiek ma wspólnego z gminą!

Jeśli ktoś chce takich złodziei zapraszać, proszę bardzo – u siebie na podwórku! I proszę samemu zapraszać swoich znajomych!

W łapanowskim Domu Kultury ma być miejsce na kulturę (nawet kiepską, jeśli tylko daje ludziom radość), a nie na BEZCZELNE okradanie staruszków! I Wójt powinien tego pilnować skoro dyrektor nie ogarnia! Za to bierze pieniądze!

Panie Wójcie, weź Pan wreszcie ogarnij tych swoich ludzi i pogoń ich do roboty, albo jak nie umiesz, to sam się za nią weź!

Wpuszczanie międzyplanetarnych garnków na prezentację do gminnego Domu Kultury (bo dali 300 zł) to jest akurat szczyt bezmyślności! A nie ma nic gorszego, jak BEZMYŚLNOŚĆ!

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
4 Comments

  1. W woli ścisłości to nie DK ich utopil a firma która sprzedawała, proszę nie przeklamywac. Nie ma zakazu wynajmowania firma zewnętrznym. Jeżeli chcecie zakazać to proszę się zwrócić do p. Wójta aby uchwalili taki zakaz, że komercyjne firmy zewnętrzne nie mogą wynajmować mienia gminy. Wówczas każdy Dyrektor będzie miał jasność jak postępować. Nikt nie jest w stanie przewidzieć kto ma jakie zamiary a czy coś jest oszustwem to tez tak łatwo stwierdzić się nie da. Nie wierzę że nie wiedzieli jaką jest prawdziwa cena produktu. To że firmy stosują psychomanipulacje aby tylko sprzedac wiadomo nie od dziś. To tak jak z suplementami które zalewają apteki i są reklamowane na każdym kroku a ich skuteczności nikt jeszcze nie udowodnił. Trzeba mieć tez w sobie odrobinę dystansu do wszelakich ofert, a nie obwiniać Wszystkich dookoła za własną latwowiernosc.

  2. Dyrektor zrobił to co do niego należało wynajął salę i otrzymał zapłatę ma takie prawo i obowiązek aby zarabiać na utrzymanie CK. Swietlice wiejskie tez sa wynajmowane na rozne okazje i tak samo dzieją się tam różne rzeczy począwszy od pijaństwa. Jeżeli to się nie podoba to można wprowadzic zapisy prawne aby byl zakaz wynajmowania sal. Ciekawe czy to spodoba sie mieszkancom i wladzom gminy?Jeśli biedni, nieświadomi ludzie zostali oszukani w co trudno mi uwierzyć, że nie wiedzieli ile i za co płacą to w pierwszej kolejności niech zwrócą się do firmy z którą podpisali umowę, a w drugiej jest rzecznik konsumentów.

    • Chyba Cię Bóg opuścił… Nie wiesz jakie są metody i jacy są starsi ludzie? Dom Kultury to dziwka? Za 300 zł utopić wielu staruszków? NO WAY!!! Jeśli takie tam mają być rozrywki, to lepiej od razu zaknąć ten przybytek! Gmina oszczędzi. Swoim mieszkańcom też. Nie było, nie ma i NIE BĘDZIE pozwolenia na oszukiwanie staruszków w gminnych czy parafialnych salach! Oszuści WYP…LAĆ z tej gminy!!!

  3. Dzwonili do nas 5 abo 6 raz ciągle te pokazy w domu kultury kazałem rodzica odkładać słuchawkę. dzwonią na domowy skąd maja numer ??? I nie wierzę ze nie wiedział tych pokazów było sporo

Komentowanie jest wyłączone.