Uwaga! Komunikat gminy w sprawie skażenia wody wodociągowej

Pixabay.com

Mamy najświeższe informacje w sprawie skażenia wody w wodociągu.

 

[AKTUALIZACJA godz. 11.20]

Nieoficjalnie: problem skażenia dotyczy całej gminy, a więc wszystkich mieszkańców korzystających z wody wodociągowej. Sztab kryzysowy zaczął działać dopiero dziś.

 

Uwaga! Mamy komunikat gminy w sprawie skażenia wody wodociągowej!

KOMUNIKAT

Wójt Gminy Łapanów i Kierownik Gminnego Zakładu Komunalnego w Łapanowie zawiadamiają, że w wyniku badań wody i decyzji wydanej przez SANEPID Bochnia w dniu 17.01.2017 r. stwierdzono nieprzydatność wody do spożycia (nawet po przegotowaniu).

Badania wykazały zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Woda jest zdatna tylko do celów bytowych.

Administrator sieci podjął działania naprawcze (czyszczenie, odkażanie filtrów i studni zbiorczej), zlecone zostało powtórne badanie wody. W wodę do spożycia można zaopatrzyć się w budynku Gminnego Zakładu Komunalnego – Kobylec 64.

Po doprowadzeniu wody do odpowiednich norm mieszkańcy o tym fakcie zostaną niezwłocznie poinformowani na stronie www.lapanow.pl, facebookowym fanpage’u Gminy Łapanów, na tablicach ogłoszeń w poszczególnych wsiach i przez sołtysów.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 14 612 39 58 (SANEPID Bochnia), 14 684 85 12 (Urząd Gminy Łapanów), 14 613 45 15 (GZK)

Wójt Gminy Łapanów Robert Roj

Kierownik Gminnego Zakładu Komunalnego Sławomir Góral

Będziemy Was informować na bieżąco o rozwoju sytuacji.
15 Comments

 1. W Cichawce tak stanowczo i konsekwentnie się wzięli za czyszczenie wodociągu szok.
  Dwóch gości przyjechało o 11godz. zapalili ognisko koło hydrantu nie wiadomo po co opalili hydrant tak,że z czerwonego lakieru nie zostało nic nie wspomnę o tym,że już nie będzie działał bo uszczelnienia w środku się na pewno stopiły.FACHOWCY!

 2. Problem podstawowy to czas, który mija od momentu powstania zagrożenia, do ogłoszenia informacji o jego powstaniu. To nie pierwszy i nie ostatni przypadek skażenia sieci wodociągowej. Z jednej strony wodociągi (np. w Krakowie) wydają mnóstwo pieniędzy na kampanię zapewniające, że woda z kranu jest doskonała i absolutnie (w domyśle),nie potrzeba jej w żaden sposób filtrować. Jednak, gdy pojawia się problem, to gdy mieszkańcy zostaną powiadomieni zwyczajnie jest już za późno. Skażone woda została już przez nich wypita. A co z filtrami, czy akurat w tym przypadku, raczej lampami uv do dezynfekcji wody? Czy przedstawiciele wodociągów mogą dziś bez zająknięcia twierdzić, że mieszkańcy, którzy sami pomyśleli (tak na wszelki wypadek) o zabezpieczeniu zdrowia swojej rodziny, montując lampę uv, wydawali pieniądze bez potrzeby? To trochę straszne i smutne, ale prawdziwe, że w tej chwili w Łapanowie i okolicach, bezpiecznie korzystać z wody mogą tylko te osoby, które podeszły do wody wodociągowej (za którą płacą), jak do wody z własnej, płytkiej studni, w sytuacji, gdy sąsiad ma nieszczelne szambo… Piszę ten komentarz, bo spotkałem się jakiś czas temu z opiniami na temat uzdatniania wody we własnym domu jako głupota/ niepotrzebny wydatek i jeszcze: „od uzdatniania wody, są wodociągi”. Gdyby wodociągi badały w sposób ciągły wodę zanim prześlą ją do mieszkańców, to faktycznie można by zapewniać, że panują nad sytuacją i wszelkie filtry wody i lampy uv, czy inne wynalazki do uzdatniania wody to głupota. Tyle, że takie badania są niemożliwe więc może po prostu podawać więcej informacji dla mieszkańców, na temat tego, co mogą sami zrobić skoro wodociągi nie mogą!

 3. Jak można było dopuścić do takiego skażenia wodociągów? Ścieki z rzeźni wpływają do wody pitnej. Sprawa nadaje się do prokuratury. Zobaczymy co będzie jak ludzie zaczną chorować

 4. woda skazona była juz od kilku tygodni , tylko gmina nie ujawniała tego . Dlaczego robia badania wody w Limanowej a nie w Bochni? Myśle , ze było to ukrywane az wreszcie wyszło na swiatło dzienne.

 5. Chyba autorzy komunikatu nie nają pojecia o tym, co napisali . W komunikacie czytamy : „Badania wykazały zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Woda jest zdatna tylko do celów bytowych.” Jest to totalne wprowadzenie społeczeństwa w błąd . Ta woda nadaje się tylko do spłukania w toalecie . Do niczego więcej ! Ktoś zapyta – a co to są cele bytowe ?
  Służe odpowiedzią – Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne, (tekst jedn. Dz.U. 2012 nr 0 poz. 145) precyzuje pojęcie ścieków bytowych .”Ścieki bytowe
  rozumie się przez to ścieki z budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej, powstające w wyniku ludzkiego metabolizmu lub funkcjonowania gospodarstw domowych oraz ścieki o zbliżonym składzie pochodzące z tych budynków;” Mycie się i utrzymywanie w czystości np talerzy to w efekcie ścieki z funkcjonowania gospodarstw domowych . Nie radze nikomu w tej wodzie myć siebie ani też zastawy stołowej . Informacja , że woda nadaje się do celów bytowych jawnie prowadza nas w błąd. Ja tu polemizuje z definicjami ścieków , a ciekawe ile ludzi do tej pory nie ma pojęcia , że woda jest niezdatna do picia . W cywilizowanych miejscach jeżdżą po terenie strażacy lub specjalnie do tego przystosowane auta i przez megafony rozgłąszają informację o tym , że woda jest zatruta . U nas władze liczą na cud – nie każdy czyta nowinki w internecie , nie każdy czyta tablice ogłoszeń , nie każdy wychodzi z domu bo np jest chory. Do tej pory nikt nas oficjalnie nie powiadomił o zagrożeniu ze stony wodociągu . Dzisiaj dzwoni,ac do Urzędu dowiedziałem się , że pracuje sztab kryzysowy. Na pytanie , czy można się w wodzie mys – usłyszałem najpierw – tak , a potem po chwili wahania, że właśnie szab sie nad tym zastanawia. Było koło 10,30. Rozumiem , że wsztabie zebrali się sami specjaliści od mikrobiologii i dyskutowali nad tym , czy pozwolic ludziom umyć ręce , czy też nie . Nawiaswem mówiąc było to już po mojej rozmowie z WSSE w Krakowie , gdzie usłyszałem kategoryczny zakaz mycia się w tej wodzie. Czyli Sanepid zabrania , a nasz sztab kryzysowy się właśnie zastanawia i dyskutuje , czy Sanepid ma racje. I po co mam oglądać kabaret w telewizji ? Przecież ten rodzimy jest wcale nie gorszy . Tylko po tym telewizyjnym nikt sie nie rozchoruje ani życia nie straci . EEEEch .. szkoda słów ..

 6. Brawo.Rozumiem że starsi ludzie mają sobie przyjść i na plwcach te butelki z wodą zanieść. Wspaniała organizacja pomocy nie ma co. Gmina dała popis. I ciekawi mnie bardzo jak ten syf zostanie usunięty z całej instalacji. Powinien być jakiś raport z tego przedstawiony do wglądu publicznego oczywiście.

 7. Hmm . dzisiaj jest środa , woda do badania zostanie pobrana jutro . 72 godziny to posiew bakteryjny w laboratorium. Wyniki bedą najwczęsniej w sobotę w nocy . Czyli conajmniej do niedzieli mamy przerąbane 🙁 eeechhh

 8. Z informacji, jakie uzyskałem od kierownika Oddziału Nadzoru Higieny Środowiska Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej w Krakowie wynika, że ta woda nie nadaje się nawet do mycia. Fakt ten potwierdził mi również jeden z nielicznych w Polsce epidemiologów. Informowanie zatem, że woda nadaje się do celów bytowych jakby nieznacznie rozmija się z prawdą. Bo przeciez zmywanie naczyń i mycie ciała to też cele bytowe. Ta woda nadaje sie jedynie do celów sanitarnych i do niczego więcej. Ponadto z informacji z WSSE wynika , że to dopiero było wstępne badanie wody. Po wykryciu bakterii Clostridium podjęto pełną analizę bakteriologiczną tej wody , a na wyniki jeszcze wszyscy czekają. Może się okazać , że oprócz tej bakterii woda jest dodatkowo skażona innymi bakteriami np Escherichia coli. Może ale nie musi. Niemniej na pełne wyniki trzeba jeszcze poczekać. Jak twierdzi
  Urząd administrator wodociągu podjął działania naprawcze -czyszczenie , odkażanie filtrów i studni zbiorczej. Laseczki zgorzeli gazowej (Clostridium perfringens) – to grupa szczególnie niebezpiecznych bakterii. Wywoływać mogą masowe zatrucia pokarmowe, jeśli dostaną się do wodociągów. Ponadto znane są z niebezpiecznego dla życia zakażenia ran oraz zakażeń szpitalnych. Bakterie Clostridium perfringens należą, wraz z laseczką tężca i jadu kiełbasianego, do dużego rodzaju bakterii z grupy Clostridium.Dla człowieka szczególnie niebezpieczne są bakterie Clostridium perfringens typu A i F
  Te bakterie wytwarzają kilkanaście toksyn, wywołujących szybką śmierć u zwierząt laboratoryjnych i gwałtowne objawy chorobowe u ludzi. Są niezwykle odporne na temperaturę oraz chlorowanie . Najskuteczniejszym środkiem walki z tą bakterią jest promieniowanie UV.
  Chciałbym wiedzieć , w jaki sposób GZK zamierza pozbyć się tej bakterii z całej sieci , jesli środki „naprawcze” zastosowano w obrębie studni zbiorczej. Co z sieciami oddalonymi od ujecia i kilka kilometrów? Czy ktoś zbada co naleci z kranu ?

 9. Ciekawi mnie tylko od kiedy ta woda była niezdatna do spożycia, być może już troche jej wypiliśmy. Nie ma informacji kiedy były robione wcześniejsze badania przez Sanepid.

 10. To jest nie do zaakceptowania! Sanepid zrobil testy 16 Stycznia a sztab kryzysowy zaczal operowac dopiero dzisiaj! Akcja powinna sie zaczac natychmiastowo po otrzymaniu informacji od Sanepidu, wlacznie z zakreceniem doplywu wody!

 11. No super … mieszkańcy o zdolności wody do spożycia dowiedzą sie np od sołtysów . Ciekawe dlaczego nie dowiedzieli się o zatruciu ? Nie każdy codziennie zagląda do internetu lub czyta tablice ogłoszeń. Czyli informacje o zatruciu trzeba pozyskać we własnym zakresie . Gratulacje .

Komentowanie jest wyłączone.