Uderz w stół, a… Orkiestra się odezwie

0
(0)

Po tym jak ujawniliśmy fragmenty protokołów komisji rady gminy, które dotyczą szkoły muzycznej w Sobolowie, napisał do nas jej twórca, Stanisław Chmielek.

Szef orkiestry z Sobolowa jest oburzony tym, co znalazło się w protokołach, a co za tym idzie – w naszym podsumowaniu tego, co w nich można przeczytać.

Stanisław Chmielek nadesłał do wydawcy swoje stanowisko, które publikujemy w całości. Jest to druga jego wersja. Pierwsza była nieakceptowalna. Nadesłanie poprawionej wersji nastąpiło po dwudniowej wymianie ostrych maili.

Od wydawcy:

Pretensje do portalu ze strony Pana Chmielka nie to, że są nieuzasadnione. Są absurdalne!

Portal podsumował to, co znajduje się w protokołach. To oficjalne dokumenty! Upubliczniliśmy je, bo mieszkańcy mają prawo do tych informacji! I dokładnie tak samo będziemy postępować we wszystkich podobnych przypadkach!

Rozumiem, że protokoły uderzają w czułe punkty Pana Chmielka i być może mówią o niewygodnych dla niego sprawach, ale atakowanie z tego powodu portalu świadczy niestety o braku elementarnego zrozumienia dla roli mediów.

Przy okazji Pan Chmielek pozwolił sobie w mailach na pewne rzeczy, które nie powinny się zdarzyć. No więc…

Straszenie mnie, próby stawiania pod ścianą czy stosowanie jakichkolwiek utimatów jest, delikatnie rzecz ujmując, nie na miejscu! Na mnie to zwyczajnie nie działa! Od razu też napiszę, by to było całkowicie jasne – NIE ŻYCZĘ sobie tego!

Nie jest to niestety ani pierwszy, ani obawiam się, ostatni taki przypadek. Różne osoby juz sobie na to pozwalały. Wszystkie te próby kończyły się dokładnie tak samo! Proszę więc łaskawie przyjąć wreszcie do wiadomości – upublicznialiśmy, upubliczniamy i nadal będziemy upubliczniać rozmaite dokumenty i fakty! Nawet, jeśli dla kogoś są one niewygodne! Portal nie jest od tego, by poprawiać samopoczucie gminnego establishmentu!

Przy okazji chciałbym natomiast jedną rzecz wyjaśnić, bo wygląda na to, że Pana Chmielka to uraziło. W jednym z komentarzy nazwaniem go „naganieczem”. Od razu więc wyjaśniam – nie miałem na myśli nic obraźliwego, ani złego. To pewien skrót myślowy, kolokwializm, który miał zobrazować rolę, jaką Pan Chmielek sam sobie zresztą przypisuje w strukturach szkoły (zdobywanie jak największego grona uczniów). Może to niefortunne, ale nie miało nikogo poniżyć. Jeśli więc Pana Chmielka to uraziło – przepraszam. Moją intencją nie było obrażanie kogokolwiek.

Karol Manys
wydawca portalu

Oto list, jaki twórca szkoły muzycznej przysłał do wydawcy.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 0 / 5. Głosy: 0

Oceń jako pierwszy!
45 Comments

 1. Gdyby tylko chodziło tylko o kasę, to Chmielek nie walczyłby o szkołę. Zostawił by to wszystko w cholerę. Zabrałby orkiestrę i poszedł w siną dal. Osoby z podobnymi osiągnięciami są doceniane i miastach zarabiają średnio od 7 tys w górę. Kryteria zatrudnienia nie ograniczają się tylko do naborów do szkoły muzycznej, dbania o jej zaplecze techniczne, ale do tworzenia i utrzymania orkiestry, która zarabia na siebie i jest jednym z najważniejszych produktów marketingowych danej miejscowości.

 2. „Gdzie słyszysz śpiew, tam wejdź, tam dobre serce mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają…”

 3. Czy jutro jest jakas nadzwyczajna sesja(scysja) jesli tak to czy będzie mozna oglądnąć ten kabaret…? bo jacys nerwowi ci bez(radni)

 4. chciałbym, żeby pan dyrektor odpowiedział mi na pytanie, bo jak widać z jego listu, ma czas, że czytać i analizować wpisy, odpowiedział jak wygląda, kwestia odpłatności uiszczanych przez członków szkoły muzycznej. od razu nadmieniam, że sprawdzałem, że w publicznych szkołach muzycznych również obowiązują comiesięczne wpłaty, nie mówiąc o niepublicznych, gdzie się płaci całość

 5. Po dokładnym zapoznaniu się z historią powstania orkiestry i szkoły muzycznej w Sobolowie ważam, że należą się wielkie słowa uznania dla pana Stanisława Chmielka za upór w dążeniu do celu,oraz przebiegłość i cwaniactwo w negocjacjach z przedstawicielami ówczesnego Urzędu Gminy w Łapanowie.Proponuję wykorzystać potencjał intelektualny, drzemiący w tym stosunkowo młodym człowieku w wyjściu z kryzysu naszej gminy. Gdyby zaproponować mu stanowisko Wicewójta i do pensji kierownika szkoły dorzucić 1500zł( które weźmiemy obniżając diety wszystkim bez …radnym o 100 zł). Zawsze to lepiej jak 2 konie ciągną wóz, niż jeden ciągnący wóz z kobyłą na wozie.

  • „muzyk amator” ciągnie wóz z nie jedną kobyłą, a minimum 9!!!. A tak poważnie, to po kiego w obecnych czasach (gdy ludzie płacą przelewami, dostęp do informacji w telefonie, internet itd.) sołtys i radny we wsi, spokojnie te dwie funkcje ogarnie jedna osoba, a pozostawić tylko rady sołeckie czy jak by je tam nazwać jako „organ doradczy” szeryfa wioskowego.

  • Amatorze muzyku „dorzuć” mu ze swoich 1500 zł jeśli cię stać choć absolutnie nie myślę aby wogóle była potrzeba utrzymywania takiego stanowiska.Czas czerpania zysków z dojnej krowy powinien się bezwzględnie skończyć.Zasłanianie się dobrem dzieci i społecznikowską pracą to tylko mity.Za tym stoją niestety pieniądze które przyciągają jak magnes .Aby tylko przygarnąć ich najwięcej pod siebie . Oto cała prawda o misji .
   Na marginesie radni w obecnej sytuacji powinni całkowicie zrezygnować z diet a zwłaszcza Ci którzy działali w poprzedniej kadencji i doprowadzili do takiego zadłużenia .

   • Do „muzyk amator” a co powiesz o wojcie to on był przewodniczącym rady jak powstał ten bałagan co on też ma zrezygnować z wynagrodzenia. Pracuje zarabiam 200 zł za dzień 10h przepracowane wracam do domu i mam wszystko w du*** a taki radny dwa dni w miesiącu musi oddać gnimie pod telefonem jest cały czas- przynajmniej w mojej miejscowości–i to za jakie pieniądze. Zresztą widać po wyborach nie było wielu nowych chetnych

 6. No wreszcie ktoś myśli musimy szukać rozwiązań a nie likwidować i kto to odbuduje. Zlikwidujmy, Muzykę, Sport, Stołówkę, co dalej. Liderzy poprostu zrezygnują i co z tym. Mówi się że nie ma ludzi niezastąpionych jednak są a to społecznicy i nikt nie weźmie od nich pałeczki. Potęgę Kultury i Sportu buduje się latami a zniszczyć można szybko.

 7. Coś większego się szykuje w gminie. Dwie instytucje wzywają ponownie tych samych świadków w różnym czasie pewnie na kawę Czyżby pan Ziobro interweniuje iż Poprzednia była bez cukru?.

 8. Na końcu powiedzą, żę Kulig, Roj i Śliwa zapierdzielili sprawę i oni nic nie mogą zrobić. Za 10 miesięcy robimy referendum.

 9. Panie Chmielek poprzedni radni na takie numery by nie pozwolili bo jak trzeba było to stali za Szkołą Muzyczną murem i obecnie takiego muru brakuje. Zachciało się Księdzu zmian to je ma. Zlikwidować Sport, Stołówkę, Szkoły i na ugorze będzie się pasło 9 baranów.

  • I tak się będą paśli, zauważ, że ci ludzie startowali już z różnych ugrupowań i partii, dla nich to tylko kwestia zmiany barw, nie dobro ogółu, byle na wodzie, a ciemny lud kupiony za ich własne pieniądze dalej głosuje na tych baranów.

 10. Kilka dni temu publikował to MŁ Szkoła ma 127 uczniów, w tym 73 z Gminy Bochnia i tylko 54 z Gminy Łapanów. Może by tak Panie Stanisław pomyślał po powrocie o transporcie dla uczniów Gminy Łapanów. Statystyki na pewno będą lepsze.

 11. czy ktoś może opublikować statystykę ilu uczniów szkoły muzycznej w Sobolowie to mieszkańcy gminy Łapanów, a ile gmin ościennych? to chyba ważne skoro szkoła ma służyć mieszkańcom

 12. Szanowni Państwo. Przecieram oczy z artykułów i dyskusji o szkole muzycznej. Jestem dyrektorem takiej samej szkoły samorządowej i nikt jeszcze nie wypowiadał się tak negatywnie tylko w kwestii ekonomicznej. Wiem i potwierdzam, że szkoły muzyczne generują duże koszty, ale są bytem, który przy dobrym zarządzaniu utrzymują się tylko z subwencji. Jednak najważniejszy czynnik to cel – rozwój Waszych dzieci. Piszecie, że gmina zamyka kluby sportowe itd. Zatem przepraszam za dosadnosc, czy celem gminy jest działalność przedsiębiorcza Czy działalność na rzecz mieszkańców? Drogi przyjacielu Stasiu! Deklaruję, że jak stwierdzisz, że już nie warto, to zapraszamy do siebie. Miejsce dla takiego specjalisty i managera już czeka, bo wiem, że Ty swoją wiedzą wypracujesz swoje utrzymanie. Drodzy rodzice uczniów i sympatycy szkoły muzycznej, wykonajcie w końcu ruch i zakonczcie te dziwne dyskusje o bezwartosciowych pieniądzach. Trzymam kciuki i pozdrawiam z daleka. Społeczność szkół muzycznych jest z Wami. Powodzenia w walce o dzieci.

  • Niestety nie wiesz jak wygląda sytuacja gminy i nie wiesz dlaczego szukamy oszczędności. Na wielkich długach tracą wszyscy bo nie możemy starać się o fundusze np.europejskie.
   A nauczyciele mają „gdzieś” uczniów tylko boją się o robotę. Mamy przykład w Tarnawie jak nauczyciele swoją sugestią przekonali rodziców żeby nie tworzyć stowarzyszenia a teraz szkoła pójdzie całkowicie pod młotek.

 13. Szanowni Państwo. Przecieram oczy z artykułów i dyskusji o szkole muzycznej. Jestem dyrektorem takiej samej szkoły samorządowej i nikt jeszcze nie wypowiadał się tak negatywnie tylko w kwestii ekonomicznej. Wiem i potwierdzam, że szkoły muzyczne generują duże koszty, ale są bytem, który przy dobrym zarządzaniu utrzymują się tylko z subwencji. Jednak najważniejszy czynnik to cel – rozwój Waszych dzieci. Piszecie, że gmina zamyka kluby sportowe itd. Zatem przepraszam za dosadnosc, czy celem gminy jest działalność przedsiębiorcza Czy działalność na rzecz mieszkańców? Drogi przyjacielu Stasiu! Deklaruję, że jak stwierdzisz, że już nie warto, to zapraszamy do siebie. Miejsce dla takiego specjalisty i managera już czeka, bo wiem, że Ty swoją wiedzą wypracujesz swoje utrzymanie. Drodzy rodzice uczniów i sympatycy szkoły muzycznej, wykonajcie w końcu ruch i zakonczcie te dziwne dyskusje o bezwartosciowych pieniądzach. Trzymam kciuki i pozdrawiam z daleka. Społeczność szkół muzycznych jest z Wami. Powodzenia w walce o dzieci.

 14. No właśnie; jako Gmina jesteśmy pod kreską i oszczędzamy na wszystkim. Prawidłowo. A czy ktoś przyjrzał się bliżej nakładom na kulturę? Ponad 800.000 zł! I RIO to zaklepała! Ok, ale czy w tym wypadku nie należało jednak pomyśleć o naszych młodych sportowcach i im dołożyć parę groszy? W dobie internetu, ebook(ów) konieczne jest utrzymywanie w jednej miejscowości bibliotek szkolnej i wiejskiej?
  No i właśnie ten Dzień Kobiet, który sprowokował mnie do napisania tych kilku uwag. Naprawdę nie mamy swoich gminnych różnorakich artystów, żeby pokazać ich dorobek? Jakże pięknie zawsze występowali młodzi ludzie z WTZ. A przedszkolaki? Wiem, że przyjemnie jest liznąć trochę wielkiego świata, ale przypuszczam, że artyści uświetniający obchody Dnia Kobiet w naszej Gminie nie zrobili tego charytatywnie, chyba że…
  Zatem pytanie: ile kosztował nas ich występ. No i szkoda, że na zdjęciach nie pokazano sali, bo jakoś nie widzę tłumów. Nie taniej byłoby Paniom zafundować wyjazd do teatru w Krakowie, lub choćby nawet na występ Mazowsza do Bochni? Skoro ściskamy pas, to niestety, ale i baczniej przyjrzyjmy się kulturze.

 15. Pan Chmielek jest dobrym mówcą i będzie wszystko robił by utrzymać szkołę:bo to dla niego jak i dla ks….. dojna krowa

 16. Witam. Wychodzi na jaw coraz więcej pokuligowych szkodliwych dla gminy decyzji. I w związku z tym podoba mi się zaangażowanie radnych z panią przewodniczącą by wszystkie te śmieci powymiatać wyprostować bez wymiecenia zgnilizny układowej czy też kumoterskiej w żaden sposób gmina nie odbije się od dna. W następnej kolejności mieszkańcy oczekują by radni zajęli się Gminnym Zakładam Komunalnym bo wychodzi na to że nie tylko Roj nie potrafił Ale i obecny Wójt nie zamierza z jakiegoś dziwnego powodu zorganizować tam uczciwego konkursu na stanowisko kierownika bo po takich aferach to niezrozumiałe dla mieszkańców . A jeśli to prawda że w dalszym ciągu nie zgadzają się licznik w rozliczeniu z ubojnią co było opisywane w audycie to by oznaczało że interwencja radny będzie tam niezmiernie potrzebna .
  Dzięki Redaktorze za nagłaśnianie wszelkiej patologii By już nigdy do nich nie dochodziło. Pozdrawiam.

 17. Szanowny Pan Redaktor od początku tylko miesza w naszej gminie i robi ludzią wodę z mózgu taka prawda..
  Sam fakt że najpierw atakował byłego wójta p.Roja a potem poparł jego kandydaturę mówi sam za siebie…

 18. Orkiestra przyniosila dochody i przynosić będzie. A w gminie nie stać nas na radnych, którzy nie mają ani pojęcia, ani chęci na to gdzie można znaleźć pieniądze. Sposobów jest wiele, ale wy tracicie tylko czas na debaty jak pogrążyć wójta.

 19. Panie Stanisławie chylę czoła. Drodzy czy jesteście w stanie jeszcze rozróżnić zaangażowanie i pracę dla dobra społeczności, naszej społeczności, a chore ambicje ludzi, którzy niczego nie zrobili i łatwą ręką niszczą Tych którzy mają cel. Celem są dzieci i ich przyszłość.

  Ten pan radny, który najbardziej atakował pana Chmielka, może nam powie, co zrobił dla naszych dzieci? Czy rozumienie ile pracy przez lata trzeba wnieść w trud budowy takiej szkoły muzycznej, by znaleźć dzieci z pasją, by stworzyć orkiestrę? Bo jak widzę pojęcia tu brak.

  • Drodzy czy jesteście w stanie jeszcze rozróżnić zaangażowanie i pracę dla dobra społeczności – CZY TAK MOZNA NAZWAC PRACE ZA KTÓRA MA SIE WYNAGROSDZENIE. PRACUJE 8 GODZIN W SZKOLE LUB DŁUZEJ I TO DZIEKI MNIE MOI UCZNIOWIE MOGA ZDOBYTA ODEMNIE WIEDZE WYKORZYSTAC W PRZYSZŁOŚCI – ALE TO WCALE NIE CZYNI MNIE BOCHATEREM (tak kiedys powiedzaiał znany nauczyciel)

   • Za co Ci dali tego magistra? Rany boskie i Ty uczysz nasze dzieci?
    Wyraz BOHATER we wszystkich powyższych znaczeniach zapisujemy, używając H. Taka sama pisownia dotyczy wyrazów pokrewnych: bohaterstwo, bohaterka ,bohaterski, bohatersko.

   • Dla mnie bohaterami są panowie trenerzy, którzy po godzinach pracy poświęcają swój prywatny czas dzieciakom, trenując z nimi, nie oczekując ani poklasku, ani też rozgłosu i nie mają potrzeby aby udowadniać jacy to są wspaniali i ile zrobili… szacun

 20. Skoro jest tak, jak pisze Pan Chmielek, to rada po raz kolejny pokazuje brak wiedzy i tym samym kompetencji. Jak radni nie wiedzą o czym mówią to po co ich trzymać na stanowiskach?

 21. Panie Chmielek w punkt, ten portal od początku ma takie zdanie mieszać, i nie uderza tylko ta szkole ale we wszystko co jest w gminie 🙂 Taki portal

 22. Po co sie tu rozpisywać? Gminy Łapanów nie stać na szkołę muzyczna w tym momencie wiec trzeba ją zlikwidować.

  • Gminy Łapanów na pewno nie stać na utrzymywanie 2 szkół w odległości jakichś 5 km od siebie z czego wg ilości dzieci jedna ma 2 klasy druga 3 czy coś około tego ( licząc klasę 25 osób). Po co szkoła w Tarnawie skoro część rodziców i tak wozi dzieci do szkoły w Łapanowie ????
   Czy nie można utrzymać w Tarnawie lub Grabiu szkoły klasy 1-3, a reszta do Łapanowa ? Kiedyś były tzw. Zbiorcze Szkoły Gminny i było dobrze mimo że większość rodziców wtedy nie miała samochodów. Przecież łatwiej wyposażyć jedna pracownie w jednej szkole niż 3 !!!! Nauczycielom też będzie łatwiej uczyć w jednej szkole a nie w trzech na raz !!!! – Tak trudno to zrozumieć ??. A skoro pozostanie wolny budynek po jednej ze szkół to jest jakiś problem przenieść tam Szkołę Muzyczną ? Wtedy nie będzie gadania o za wysokim czynszu bo będzie w budynku gminnym. Na prawdę tak trudno wpaść na tak oczywiste rozwiązanie ?????

   • Krzysztof M.
    „A skoro pozostanie wolny budynek po jednej ze szkół to jest jakiś problem przenieść tam Szkołę Muzyczną ? Wtedy nie będzie gadania o za wysokim czynszu bo będzie w budynku gminnym. Na prawdę tak trudno wpaść na tak oczywiste rozwiązanie ?????”

    A kto zapłaci za dostosowanie sal?. Proszę zauważyć, że w Sobolowie budynek jest przystosowany tylko na potrzeby szkoły muzycznej – wyciszone ściany, odpowiednia wilgotność itp.

    I tu jest właśnie odpowiedź dlaczego ościenne gminy tak chętnie otwierały szkoły muzyczne w budynkach szkolnych, gdzie lekcje odbywają w „zwykłych” salach lekcyjnych. Przy dotacji na poziomie 2x wyższej niż na ucznia szkoły podstawowej szkoła muzyczna jest „dojną krową” dla gminy.
    Można i należy rozmawiać o wysokości czynszu, ale należy też pamiętać o nakładach i poziomie dostosowania budynku.

 23. Panie Redaktorze nie chodzi o to, że Pan upublicznił protokoły tylko o to że te dokumenty są nierzetelne i na ich podstawie Pan wysnuł daleko idące tezy. Jest to zapis rozmów Radnych przeciwnych tej szkole wiec treść tego co mówią bynajmniej nie jest obiektywna. Dobrze, że Pan Chmielek to wszystko nam wyjaśnił, bo naprawde ja osobiście nie wierze w to co plecie ta 9. A obniżkę czynszu wynegocjował Śliwa nie popezedni Wojt i nie komisja rewizyjna ktora miali na to 4 lata!

Komentowanie jest wyłączone.