[TYLKO U NAS] Uchwalali nieprawdziwe dane o długu!

Coraz więcej wiadomo na temat skandalu, jaki miał miejsce w ostatnich dniach w Urzędzie Gminy. Z dokumentów, do których dotarł „Mój Łapanów” wynika, że w dwóch uchwałach Rady Gminy znalazły się dane niezgodne z rzeczywistością.

Sytuacja jest poważna. Chodzi bowiem o uchwalony pod koniec grudnia zeszłego roku budżet gminy na ten rok oraz wieloletnią prognozę finansową dla gminy. Okazuje się, że znalazły się w nich nieprawdziwe dane dotyczące finansów gminy, a konkretnie spłaty długu.

W dokumentach uchwalonych przez radnych w grudniu w tabeli dotyczącej spłaty zobowiązań wpisano, że w tym roku będzie to 100 tys. zł. Wpisanie takiej kwoty powodowało, że nie były przekroczone ustawowe wskaźniki spłaty zobowiązań. Problem w tym, że kwota ta nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

To „obraz pozorny” – czytamy w dokumentach, do których dotarliśmy.

Kiedy doszło do sprawdzania kwot wskazanych w grudniowych uchwałach z rzeczywistymi harmonogramami spłaty rat kredytów nagle okazało się, że w tym roku będzie to nie żadne 100 tys. zł, a… kwota ponad 23 razy większa – 2 mln 310 tys. zł!

Jednym słowem – wygląda na pudrowanie trupa lub zwyczajne ukrywanie niewygodnej prawdy. Pytanie czy to pomyłka, czy ktoś celowo kłamie i to w tak poważnych dokumentach jak budżet, czyli najważniejsza w roku uchwała gminy?

To dlatego władze Łapanowa zostały ostatnio postawione pod ścianą i zmuszone do nagłej zmiany tegorocznego budżetu i wieloletniej progrozy finansowej w nadzwyczajnym trybie. Władze gminy robiły to w ostatnich dniach w popłochu i kompletnej histerii. Tym bardziej, że stanowczo został też zakwestionowany pomysł zaciągania w tym roku kolejnego kredytu.

Łapanów już teraz jest na 20. pozycji wśród najbardziej zadłużonych gmin w kraju. W zeszłym roku był już zmuszony do zapożyczenia się w firmie pożyczkowej. Mimo to wójt i radni planowali na ten rok kolejne pożyczki – na kolejne 2 mln zł. Nic z tego!

Należy to uznać za „niedopuszczalne” (…) – czytamy w dokumentach, do których dotarliśmy. Wprost jest tam napisane, że to by doprowadziło do „pogorszenia” sytuacji finansowej gminy.

Władze zostały zmuszone do rezygnacji z absurdalnego pomysłu brania kolejnych pożyczek.

W piątkowej “Gazecie Krakowskiej” ma się ukazać materiał, który rzuca zupełnie nowe światło na sytuację finansową gminy i to, co się ostatnio dzieje w urzędzie. Będzie ciekawie!
16 Comments

 1. Faktycznie mósi być niewesoło skoro wszydtkie pierdziodtołki jana wieją byle jeszcze odprawy udało się ze zgliszcz wyrwać .Zaś pozostawione bagno pochłonie następów.

  • Pierdzistołki uciekają niczym szczury z tonącego okrętu . Zapewne im szkoda ,że już muszą uciekać , bo chęci były wielkie wydoić do cna krowę zwaną Gmina Łapanów. Jest to chyba jedyny plus tego całego bagna ,że w końcu pozbędziemy się tego rodzinnego towarzystw od robienia wyłącznie dobrego wrażenia ,które i tak jest złe .

   • A któż to tak strasznie ucieka? Nie zauważam. Widzę natomiast tych, którym PESEL wskazuje, że czas na odejście, a że jest takich kilka osób w Urzędzie Gminy, to pewne, że będą odchodzić.
    Ale to tak; pracują, to źle, że nadal pracują, odchodzą, to jeszcze gorzej, no bo „uciekają (…) z tonącego okrętu.” No trzeciej możliwości już nie widzę, aby wszystkich niespełnionych zadowolić.

 2. Nie przeceniałbym tzw. „Dobrej zmiany”, która dobra jest tylko z nazwy :(. Poza tym jest zwykłym prymitywnym zamordyzmem. Takie obchodzenie się z obywatelami już przerabialiśmy przez dziesiątki lat w PRL-u. Tu trzeba działania ponad tym całym partyjnym dziadostwem. „Dobra zmiana” to tylko populistyczne hasło które nieudolnie stara się kamuflować ten cały rozpad podstawowych wartości demokratycznych z konstytucją i sądami na czele. I wszystko za przyzwoleniem kupionym za jedyne 500+

 3. Nie ganię nikogo ale też nie popieram jestem byłym mieszkańcem gminy i nie mam głosu ale proszę Was odpowiedzcie mi na pytanie co jest w stanie zrobić nowy(nowy) lub nowy (obecny) wójt? Gmina jest zadłużona za poprzednika, teraz poprawili a z czego wezmą kasę na dotacje unijne? przecież tam trzeba mieć wkład własny? hm? Jak chcą odłużyć gminę? pasowałoby zadać takie pytanie każdemu kandydatowi na nowego włodarza

 4. Tyle nieprawidłowości i brak konsekwencji? Coś to nieprawdopodobne by bezkarnie móc działać na szkodę gminy i jaki cel by mieli? Myśmy ich wybrali i my płacimy .

 5. Panie redaktorze powinien Pan podziękować Naszym Włodarzom że umożliwili Panu rozwój, bo sądząc po jakości tytułów i artykułów, to forma przekazu jaką Pan stosuje nie należy do przyjaznych.

 6. Od dawna pisałem że z wf-isty na tym stanowisku nic dobrego nie wyniknie ale nie przypuszczałem że z niego i reszty to takie bezmózgi działające na szkodę gminy pod płaszczykiem nierealnych obietnic.
  Jak że się cieszę z tygodnia na tydzień coraz bardziej jak ta wataha idzie na dno,żal jedynie Łapanowa ale wierzę że dobra zmiana postawi go w cześniej czy później na nogi.
  Już nie mogę się doczekać tłumaczenia w wywiadach że ja nie wiedziałem,ja nic nie obiecywałem,jak się dowiem kto to,to poniesie daleko idące konsekwencję,człowieku teraz czas na Ciebie tz.tego czasu nie zostało Ci za wiele,tyle Twojego że mieszkasz tam gdzie mieszkasz bo w innym miejscu już dawno miał byś……..ne

Komentowanie jest wyłączone.