[TYLKO U NAS] Ranking gmin – Łapanów za Roja się stacza. Rąbnął i dalej spada

To nie jest dobra wiadomość dla rządzących gminą. Z najnowszego Rankingu Gmin Małopolski wynika, że w tym roku Łapanów znów spadł – na setną pozycję. To aż siedem oczek w dół. W ciągu ostatnich czterech lat aż o 50 pozycji. Wcześniej systematycznie piął się w górę.

Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji ogłosił właśnie wyniki rankingu najlepszych gmin Małoposlki za 2017 rok. Niestety, nie przynosi dobrych wiadomości dla Łapanowa.

Dramatyczne spadki Łapanowa w rankingu zaczęły się w 2014 roku. W 2013 roku gmina była na liście najlepszych gmin w Małopolsce aż na 25 pozycji. Przez kilka wcześniejszych lat co rok wyraźnie pięła się w górę. W ciągu czterech lat podskoczyła aż o 98 miejsc. Największy skok (aż o 55 pozycji) zrobiła między rokiem 2011 i 2012. Ale to już niestety historia. Od 2014 roku Łapanów systematycznie się stacza.

Kiedy Robert Roj i jego ekipa przejmowała rządzenie gminą była ona w rankingu najlepszych gmin w Małopolsce na 50 pozycji. Od tamtej pory co roku systematycznie spada. Najpierw o cztery miejca. Po roku rządów obecnego wójta zaliczyła największy zjazd – aż o 39 pozycji. Z 54 miejsca w roku 2015 na 93 w zeszłym roku. Teraz zalicza kolejny spadek – tym razem o siedem oczek.

Odkąd obecna ekipa rządzi gminą Łapanów spadł więc już o 50 pozycji. Innymi słowy – Łapanów marnuje wszystko, co zdobył w poprzednich latach.

Tragicznie jest z inwestycjami. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Łapanów przeznacza na nie 431 zł, co daje mu 99 pozycję w Małopolsce. W zeszłym roku było 114 zł więcej. Jeszcze gorzej jest ze ściąganiem pieniędzy z Unii. W tym roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca Łapanów pozyskał tylko 97 zł. To tragedia. Nawet rok temu było o 7 zł więcej.

Dla porównania – w najlepszym dla gminy 2013 roku Łapanów przeznaczał na inwestycje 1236 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Dawało mu to 20 miejsce w Małopolsce. Z Unii pozyskiwał 843 zł na jednego mieszkańca, co dawało jeszcze lepszą, 11 pozycję w Małopolsce. Przypominamy, w tym roku pozyskuje… zaledwie 97 zł!

Ale co gorsza – coraz wyższe jest zadłużenie gminy. Rok temu wynosiło 69,9 proc. W tym roku wzrosło do 73,4 proc. Stawia to Łapanów na szarym końcu rankingu. Na 179 gmin Łapanów jest 175. Innymi słowy – jest jedną z czterech najbardziej zadłużonych gmin w całym województwie. A wójt chyba obiecywał oddłużenie gminy.

Za jego rządów świetnie mają się za to urzędnicy. Jak pączki w maśle. W najlepszym 2013 roku Łapanów wydawał na nich 324 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W tym roku o 25 zł więcej – na jednego mieszkańca wychodzi 349 zł.

Szczegółowe dane dotyczące rankingu znajdziecie TUTAJ.
16 Comments

 1. Jesli ktos nie widzi inwestycji w Gminie to tylko lekarz go uratuje.Kuliga uratowały pieniądze z „powdziówki” z nich są mosty, częśc dróg i remont zalewu.Te remonty były pokryte w 100% ze skarbu państwa więc nikt sie nie napocił.Wszyscy porównują inwestycje kuliga za 12lat! a Roj rządzi 3… Jak jestescie tacy mądrzy wymieńcie inwestycje kuliga za pierwsze trzy lata jego rządów… Mocno sie zdziwicie!

 2. Pozyskiwanie srodków unijnych leży niestety całkowicie, sąsiednie gminy za unijne pieniądze budują przedszkola. U nas brak tylko likwidacja nawet tego co było. Prywatne przedszkole pozyskało ponad 800 tys na budowę przedszkola gdzie była gmina – przespała ?

 3. „kiedy Robert Roj i jego ekipa…” z tego co wiem to wojt jest nowy ale ekipa została w wiekszości w starym składzie 🙂
  zeby móc inwestować to trzeba sie zadłużyż . a skoro nie mozna dostać kredytu to i brak inwestycji. i tyle w tym temacie

 4. Przecież to ranking, który między innymi oceni inwestycje i pozyskiwanie środków z UE. kulig był w tym mistrzem, bo napożyczać to każdy umie. P. Roj spłaca te zadłużenia, więc oczywiste jest, że inwestuje i pozyskuje mniej… ciemnota…

  • Tak tak . I jeszcze pewnie to dobrze, że gmina tak spada . Bez kitu ! Inwestycji nie ma , pieniędzy z unii też nie . A może trzeba po prostu przyznać, że p.Roj i jego świta sobie nie radzi , jest złym gospodarzem i szkodzi gminie. Tego opłacania długów też jakoś nie widać skoro dlug rośnie i żaden bank już nie chce normalnie pożyczać ! Ciemnota …

  • A czy tak przypadkiem nie większą ciemnotą jest niepozyskiwanie środków???. Przecież to ostatnie lata kiedy te środki są dostępne. Wiec obudź się Wacławie. Za kilka lat będziemy musieli większość pokrywać z własnych środków, tylko skąd jeśli teraz cofamy się zamiast inwestować, rozwijać i pozyskiwać nowe inwestycje które w przyszłości mogły by zapewnić nam wyższe dochody własne.

  • Przecież Pan Roj wiedział na co się pisze i w jakie bagno się pcha , bo nawet szeroko to omawiał w swojej kampanii. A jak już go wybrali ,to przyjął taktykę ,że nic się nie da zrobić ,bo to wina poprzednika że zadłużył i wyborców ma głęboko w d.pie.Fajnie jest naobiecywać i pieniążki nie małe brać ,a starać się to już nie łaska. Postawa jak i taktyka ,typowego polskiego polityka . Dużo mówić i obiecywać, przy tym się nie namęczyć ,a i tak porządnie zarobić . Myślałem ,że podczas wyborów wybieram „mniejsze zło” , no ale niestety się myliłem ,czego bardzo żałuję. Łapanowskie średniowiecze nadchodzi wielkimi krokami ..,

 5. wszystko i na temat,wojt był jest i tym bardziej będzie bez wizji rozwoju gminy i pisali już o tym czytelnicy z 2 lata temu i mieli rację w 100% ciekawi mnie co teraz […] stojący murem za wójtem i jego ekipą będą pisać?
  pewnie że to poprzednik,pewnie że to dane wyciągnięte z palca,pewnie że białe nocę będą nad Łapanowiem itd.,ludzie ogarnijcie się i nie brońcie osób które na to nie zasługują bo za niedługo wrócicie do średniowiecza.

Komentowanie jest wyłączone.