TYLKO U NAS. Potraktowali nas gazem i pałką, a miało być święto

Fot. FB @gminalapanow

Na Dniach Łapanowa doszło w tym roku do ostrych starć młodych ludzi z ochroniarzami. W ruch poszedł gaz łzawiący i pałki. Z naszych informacji wynika, że kilka osób zostało pobitych. Potrzebna była interwencja lekarzy. Dzięki Waszym relacjom odtwarzamy przebieg zamieszek.

TYLKO U NAS. Potraktowali nas gazem i pałką, a miało być święto – pisze jeden z naszych Czytelników.

Jest noc z soboty na niedzielę. Na placu targowym, gdzie po występie zespołu „Bayera” odbywała się jeszcze zabawa taneczna zostało jeszcze trochę ludzi, ale impreza powoli sie kończy. Plac pilnowany jest przez prywatną firmę ochroniarską.

Cała akcja zaczęła się pod wejściem głównym, czyli od strony starego komisariatu – pisze jeden z Czytelników.

Według ich relacji była godzina gdzieś około 2:10 no może 2:20.

Gdy większość zbierała się już do wyjścia, ja stałem 5-6 metrów od bramy w kolejce, gdy nagle ochrona wypchnęła ludzi z przejścia, bo ktoś chciał tam jeszcze wejść – relacjonuje.

Inni dodają, że ochrona chciała zamknąć bramkę, by iść wreszcie do domu i po całym dniu pracy wreszcie odpocząć.

Nagle zaczęli psikać w ludzi za bramą gazem – opowiada świadek zajścia. – W całym otoczeniu unosiły się chmury gazu jak dym.

Według relacji świadków wielu ludzi natychmiast zaczęło kaszleć, w tym ochroniarze.

Musieliśmy uciekać od tego bramą od strony Kobylca. Pobiegliśmy pod stary komisariat… – to relacja jednego ze śwaidków.

Tam stała jeszcze karetka…

Jedna z moich znajomych nic nie widziała na oczy, cała była czerwona, płakała i nie mogła ustać na nogach – relacjonuje inny uczestnik zdarzenia.

Według relacji świadków pod karetką było już wiele osób. Jedna osoba mówi nawet o ok. 20. Udało nam się dotrzeć do jednej z nich.

W tym ja. Leciało wiele skarg na ochronę… – mówi.

W wielu relacjach pojawia się czarnowłosa dziewczyna z ochrony, która miała być nadzwyczaj agresywna.

O tej samej agresywnej brunetce z ochrony opowiada też inny świadek:

Jedna dziewczyna, która dostała gazem mówiła o czarnowłosej ochroniarce. Denerwowała się, że  została wyszarpana za włosy, przewrócona na ziemie i skopana, po czym dostała pałą i gazem.

Inna relacja:

Próbowaliśmy odciągnąć ochroniarke, to rzuciła się reszta ochrony. Zrobiły się przepychanki. Znów kilka osób dostało pałką i gazem…

Ktoś miał rozcięty łuk brwiowy. Ja dostałem tylko gazem i pałką, zatoki bolały mnie później przez dwie godziny… – to relacja świadka. Na dowód, że oberwał pałką przesłał nam zdjęcie ze Snapchata.

Zapytaliśmy gminę o ich reakcję na nocne zajścia. Pytania, które przesłaliśmy do urzędu możecie zobaczyć TUTAJ. O nocne zamieszki zapytaliśmy też policję – według relacji na miejscu był jeszcze patrol, ale nie ragował. Na razie nie dostaliśmy odpowiedzi.

Dzięki Waszej pomocy udało nam się też namierzyć firmę ochroniarską, która odpowiadała za zabezpieczenie Dni Łapanowa. Na razie nie podajemy jej nazwy. Ją również zapytaliśmy o zajścia. Czekamy na odpowiedź. Oto mail, jakiego wysłaliśmy im do biura:

Szanowni Państwo,
z informacji, jakie udało nam się uzyskać Państwa firma ochraniała w ostatni weekend (1-2 lipca) wydarzenia związane ze Świętem Gminy Łapanów, m.in. koncert Ivana Komarenko. Z informacji, jakie uzyskaliśmy od uczestników tego wydarzenia wynika, że doszło tam do burd i przepychanek między widzami i Państwa pracownikami. Efektem miało być nie tylko naruszenie nietykalności cielesnej kilku osób, użycie wobec nich siły i gazu, ale również konieczność interwencji medycznych. Państwa firma oskarżana jest o nieuzasadnione użycie siły, bezpodstawne użycie gazu, ale nawet kopanie i bicie osób wychodzących z karetki.
W związku z powyższym przede wszystkim chcielibyśmy potwierdzić, że to rzeczywiście Państwa pracownicy ochraniali imprezę w Łapanowie. Po drugie zaś – poznać Państwa stanowisko w powyższej sprawie: czy prawdą jest, że Państwa pracownicy używali wobec uczestników koncertu siły oraz gazów łzawiących? Jeśli tak, z jakiego powodu? Czy dopuszczacie Państwo możliwość, że Państwa pracownicy używają wobec kogokolwiek siły i naruszają nietykalność cielesną uczestników ochranianych przez Państwa imprez? Czy sprawa została zgłoszona policji, a także jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec osób winnych, jeśli informacje okażą się prawdziwe? Chcielibyśmy się też dowiedzieć czy dopuszczacie Państwo możliwość wypłaty odszkodowań osobom pokrzywdzonym w przypadku, gdy będą się takich domagać?
 
Tymczasem na oficjalnym profilu facebookowym gminy pojawiły się już relacje z tegorocznych Dni Łapanowa. O nocnych zajściach ani słowa… Dziwi nas to, bo wiemy o tym, że wójt i cały Urząd Gminy nas uważnie czyta.
44 Comments

 1. Ochrona jest od tego aby pilnować porządku i mieli rację bo sam kilku pijanym nastolatkom za rozbijanie butelek na asfalcie bym chętnie udzielił lekcji wychowania. Osobiście widziałem w Niedzielę o 18 jak młody chłopak potknął się o rozbitą butelkę i upadając na szkle do kości rozciął palec. Chuligaństwo tępić i lać a jako obserwator to stwierdzam, że młodzież była po narkotykach a nie ochrona popalili maryśki wypili kilka piw i dostali pierdolca. Po dupach to tak powinni dostać, że powinni je trzymać tydzień w serwatce lub kwaśnym mleku. A oczerniające ochronę wpisy robią ci co skakali przez płot jak zające uciekając przed policją.

 2. Nawiązujac do wypowiedzi Andrzeja z całą pewnością siedzisz na obiekcie płaszczysz […] w krześle nie masz pojęcia co się działo a co jeden to fajter w necie a […] w swiecie .Panowie bardzo dobrze sie zachowali byłem z żoną widziałem całą sytuacje i jeżeli by dopuscili do wejscia na plac imprezy to całą pewnością na drugi dzień impreza by się nie odbyła .Bytelki kamienie latały jak grat z nieba a że użyli gazu to była ostateczność panowie z ochrony krzyczeli do ludzi ale po to aby sie wycofali do drugiej bramy bo latały butelki .Wy nie widzieliscie tego co sie działo wiekszosc to młodziesz ktòra była dosyć dobrze wstawiona pisze bzdury mądrujecie w necie a nie jeden by się […] z was .Andrzej poruszył temat meczow ale z tego co pamiętam to tam ochrona ma kaski tarcze a tu Ci ludzie przyjechali na zwykły koncert a młodziesz chciała pokazać co znaczy .To że napadli człowieka z karuzeli o tym nikt nie wspomina ktoś to filmował cała sytuacje i postaram sie o to by film trafił odpowiednie ręce bo naciskacie na Panów którzy dobrze sie zachowali to niech to zobaczy ktoś kto zobaczy jak naprawdę było .Wtedy osoby które zaczeły burde odpowiedzą za swoje zachowanie Dziekuje

 3. TYLKO U NAS! Tak brzmi nagłówek artykułu. Tylko u was, bo nikt nie widzi w tym sensacji. Za to tylko wy stworzyliście stronniczy artykuł w oparciu o niesprawdzone informacje. Czy będziecie robić artykuł który to sprostuje i opiszę jak było na prawdę?

 4. dwie sprawy
  pierwsza
  Jafer ma racje śpb używa tylko kwalifikowany pracownik ochrony pałki zakazane a gaz w ostateczności i przeważnie na meczach sam jestem pracownikiem z wpisem na pof i drażni mnie zachowanie pajacy którzy myślą ze nałożą kamizelkę z ochrony i są supermenami błazenada a najgorsze w tym wszystkim jest fakt iż rzutuje to na całej ochronie
  druga
  Impreza masowa artystyczno-rozrywkowa

  Wśród kategorii imprez masowych znajduje się impreza artystyczno-rozrywkowa. Imprezą taką będzie impreza artystyczna bądź rozrywkowa mająca odbyć się w następujących miejscach:

  § na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub też na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000,

  § w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, w których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 500.
  TAK WIEC KONCERTY SĄ MASOWĄ IMPREZĄ

 5. ochrona była na tyle chamska, iż zamiast grzecznie wyprosić na zakończenie imprezy z placu na którym odbywały się tegoroczne Dni Łapanowa, to bezpodstawnie wydzierała się na ludzi używając przy tym wszystkim wulgaryzmów…

 6. Najlepszy itak był Pracownik ochrony młody taki co chodził z troszkę starszym od siebie , młody wyskoi dosyć Hudy gostek, była Akcja koło namiotu tyskiego dostyć pijany Typek agresywnie się zachowywał w stosunku do Pracownika ochrony , mimo tego że młody ochroniarz dużo wagi nie miał niedał się wejść na głowę , pijany typek popchnoł ochraniarza wtedy młody ochroniarz poskładał go jak kostkę rubika i bez Gazu i pałki wzioł i wyprowadził pijanego pana za Bramę całej imprezy 🙂 naprawdę dajcie Mi numer a sam zadzwonię do Firmy z pochwałą własnie dla tego pracownika 🙂 gdy wszyscy w tej ochronie byli tacy jak właśnie ten młodzieniec to każda impreza była by Bezpieczna

  • A koło słupska jest taka mała łysa […], która udaje ochraniacza tylko zaczepia ludzi, którzy się bawią … oczywiście sam nie da rady zgrywać Chucka Norrisa buahahaha a na mieście niewidzialny i grzeczny jak ministrant…żal mam nadzieje że niedługo go ukrócą

 7. Zasadnicza sprawa a jestem z branży ochrony gdzie pracownicy ochrony mają kamizelki służby porządkowej bądź informacyjnej ? Co robił w tym czasie kierownik d/s bezpieczeństwa imprezy i czy ci ludzie mieli uprawnienia do użycia środków przymusu czyli pałek ? co jest zakazane na imprezach masowych oraz gazu którego może użyć tylko kwalifikowany prac.ochrony.Tacy ludzie powinni ponieść surowe konsekwencje swoich czynów za swoje wybryki a tym samym ma to zły wpływ poprzez takie zachowanie części społeczeństwa na wizerunek pracowników ochrony na imprezach masowych.My mamy ludziom pomagać a nie szkodzić.Pozdrawiam

  • Jafer ale ty jesteś Rambo Ja byłem w tym miejscu i widziałem całą sytuacje .Pwnowie z ochrony zachowali się dobrze a Ja wnioskuje że ty jesteś z konkurencji tej firmy albo nadajesz na ludzi z branży wstyd bo takich ludzi jak ty jakos w pracy nazywają a mówi się zwykły kabel

 8. Ale tu piszecie dłupoty byłem świadkiem tego zajścia i widziałem zachowanie kilku osobowej grupy którzy krzyczeli Ruch Chorzów Wisła Kraków była fajna impreza zaczęło się od ataku na jednego z panów który obsługiwał wesołe miasteczko kilku osobowa grupa porostu go napadła ochrona interweniowała agresorow wprowadzono za bramę i właśnie wtedy poleciały butelki w stronę pracowników ochrony .Pracownicy ochrony użyli gazów później rozerwać barierki zabezpieczające teren imprezy i ciągle rzucali butelkami .Do tego całą sytuację podjudzali pracownicy Straży Pożarnej którzy byli pod wpływem alkoholu .Po całym zajściu policja dala pracownikom ochrony alkomat celem sprawdzenia trzeźwości .Wstyd bo to co zrobili młodociani to wstyd i patologia .Moim zdaniem ochrona zachowała się dobrze bo nie wiadomo co by się działo jeżeli by chuligani weszli na teren imprezy to polecił by ławki .Puknijcie się w głowy co wy robicie WSTYD

 9. mamy złe prawo niby ochrona a nic nie mogą zrobić bo im nie wolno ,powinni mieć prawo odrazu połować takiego co szuka zaczepki i wtedy inni też by zmądzeli znaki drogowe też zawadzają , niech się do drzewa przystawią

 10. Oczywiście pracownik wesołego miasteczka nie tylko został przewrócony przez grupę około 10 osób, ale i zaczął być kopany zanim wkroczyła ochrona i wyprowadziła napastników którzy teraz płaczą że są poszkodowani

 11. Gdyby redakcja była rzetelna, nie szukali by w tym sensacji, a artykuł miałby inny wydźwięk. Może o tym że ochrona zapobiegła pobicia na tle narodowościowym, a później została zaatakowana przez napastników. Być może za tydzień sami to takie ocenią i dojdą do wniosku jak bardzo się wygłupili

  • Nie rób mi tu drugich Niemiec, sam gadałem z ukraińcami i jakoś skorzy do bitki nie byli, przez 30 min rozkminiali jak wrocić rożówy żeton na kamikadze do boxera

 12. Wiele osób zarzuca że byli pod wpływem alkoholu, ale nikt nie wspomina że na ich wniosek wszyscy ochroniarze byli o razu badani alkomatem przez policję, i wszyscy byli trzeźwi

 13. I nikt nie wspomina że napastnicy byli poza terenem imprezy na którą chcieli wtargnąć, a cała rzecz działa się po zakończeniu festynu, kiedy to ludzie już opuścili teren. Ot zebrało się kilka osób (ponad 2 razy tyle co ochrony) która w grupie nabrała odwagi i myślała że dadzą radę ochronie. Najpierw obrzucili ich butelkami a teraz płaczą

 14. Czy redakcja dołożył odpowiednią ilość trudu aby ustalić całkowity przebieg zdarzeń? Że zaczęło się od tego że grupa „poszkodowanych” przewróciła ukraińskiego pracownika wesołego miasteczka? Dobrze ze ochrona wkroczyła i wyprowadziła ich za bramę, a oni później zaczęli te „zamieszki”. Tacy bohaterowie co najpierw nie dali rady o połowę mniej licznej ochronie, a teraz płaczą w internecie.

 15. Nikt nie wspomina że gaz został użyty w celu samoobrony dopiero po tym jak ochrona została obrzucona butelkami przez grupę około 40 osób?

 16. Poziom redakcyjny poniżej poziomu przyzwoitości. Czy na prawdę uważacie że ochrona sama spowodowała całą sytuację? Czy redakcja dokłada wszelkie starania dotyczące ustalenia przebiegu zdarzeń? Na pewno nie. Bo wtedy dotarliby do początki, kiedy to grupa bohaterów przewróciła i zaczęła kopać ukraińskiego pracownika wesołego miasteczka (to dopiero byłby skandal, ale ochrona temu zapobiegła i wyprowadziła napastników za ogrodzenie ). Jakoś też nikt nie wspomina o tym że właśnie Ci za bramą zaczęli obrzucać ochronę i cały plac szklanymi butelkami. A dopiero wtedy pracownicy ochrony w celu obrony i oparcia napastników od bramy którą chcieli wyważyć, użyli gazu. Nikt nie wspomina że napastników było ponad 2 razy więcej niż ochrony, i dopiero wtedy zebrali się na odwagę aby wywołać „zamieszki”, a teraz ci bohaterowie wylewają żale w internecie. Prawdziwi mężczyźni nie płaczą na forum. Nikt też nie wspomina o tym że wszyscy pracownicy (na wniosek napastników) zostali sprawdzeni przez policję i dmuchali w alkomat i wszyscy byli trzeźwi. Podsumowując, uważam że redakcja pisze artykuł w sposób tendencyjny i próbują stworzyć sztuczną sensację na podstawie opowieści tworzonych przez nie sprawdzone źródła („znam kogoś kto powiedział że…” ) albo z fekowych kont na fb. Jeśli chcecie dorównać propagandą do wyborczej i Tvn, to jesteście na dobrej drodze. A prawda nie jest aż tak sensacyjna jak próbujecie ją przedstawić

 17. kto to pisał .ktoś z podstawówki ?większego bełkotu w życiu nie widziałem heheheh .do autora .naucz się pisać i składać zdania .na dziennikarza to daleka droga .powodzenia

 18. z tego co widziałem to OSP które tam stało bardzo podjudzalo atmosferę i tez brakuje tam jakiejkolwiek wzmianki.ciekawe czy byli trzeźwi

 19. Dlaczego Autor nie wspomniał ze ochrona została obrzucana kamieniami i polecialo ponad 50 butelek w ich stronę?.opinia i oczernianie jest jednostronne .może warto o tym wspomnieć a także ze zostało naruszenie nietykalności pracowników podczas podejmowania interwencji ?

 20. A ja mam takie pytanie do redakcji: Czy Dni Łopanowa były imprezą masową?
  To istotne pytanie, bo, o ile użycie gazu przez ochronę mogło być uzasadnione (jakoś zawsze widzowie są, według swoich słów, niewinni), o tyle użycie pałek jest już przestępstwem i to z kilku paragrafów. W razie pytań proszę o kontakt mailowy.

 21. Pół ochrony […] fetą tylko szukało gdzie tu coś spacyfikować, dno, wodorosty, pięć metrów mułu. Za to musi ktoś beknąć, stałem 100 metrów od całego zajścia a słyszałem „wycie” dziewczyny, która „spotkała się” z ochroną pod karetką. Moja dziewczyna też miała „przyjemność” spotkać się pod karetką pogotowia z wspomnianą wyżej czarnowłosą. Została sprowadzona do parteru, zagazowana, skopana i spałowana. Ochrona na najwyższym poziomie.

  • Stałem 100m od wszystkiego… A rzucałem butelkami w ochronę? A rozumiem że dziewczyna została sprowadzona do parteru za darmo (sprowadzona do parteru i tyle, bez żadnego kopania) ? Może tak na prawdę nie wiele wiesz o swojej dziewczynie.

 22. Patrząc od prawnej strony .Pracownik ochrony ma prawo do użycia SPB.Jezeli osoba nie reaguje na polecenia służb i zachowuje się agresywnie wobec ochrony lub uczestników imprezy .Pracownik ma prawo użyć sily fizycznej .gazu.tonfy oraz kajdanek .Z tego co widzę była to godzina gdzie zapewne 80 % ludzi była w stanie po spożyciu alkoholowym.Na przyszłość radze stosować się do poleceń służb w innym przypadku będzie j.w.Oczywiscie agresor -uczestnik jest bez winy i nic nigdy złego nie zrobił.Nigdy nie ublizyl ochronie,nigdy nikogo nie zaczepil i jest wporzadku.To ochrona bez podstawy ‚atakowala’.Ja myślę że osoba która publikuje takie wiadomości powinna wysłuchać 2 stron a nie tylko ‚bezwinnych’P.S Proszę poprawcie błędy ortograficzne i na przyszłość wyciagnijcie lekcje i szanujcie ludzi.

 23. Czyli rozumiem, ze byla akcja pomiędzy Tarnawa a Trzcianą, ale winna jest firma ochroniarska????

  Oj ktos tu jedzie z tematem, byleby ustrzypnac ug:-D

  Fraje.

 24. Zapytajcie w gminie ile jeszcze będziemy żyć w ciemnościach, kiedy włącza te lampy drogowe XXI wiek a żyjemy w ciemnościach

Komentowanie jest wyłączone.