[TYLKO U NAS] [GŁOSOWANIE] Jak lordy… Tak się zarabia w Urzędzie Gminy

Oto siatka płac ludzi pracujących w Urzędzie Gminy Łapanów. Zobaczcie – jest NA BOGATO…

W naszym niedawnym sondażu co powinien zrobić wójt Robert Roj, by ocalić gminę od finansowej zapaści większość z Was wskazała, że powinien zacząć od obniżenia płac w Urzędzie Gminy. Czy słusznie?

Zainteresujcie się, ile tam zarabiają… Zrozumiecie dlaczego tak się tam wszyscy razem trzymają i robią wszystko żeby nie dopuścić do tego żłoba młodych – pisał do nas jeden z Czytelników.

Zapytaliśmy więc gminę o zarobki w urzędzie. Informacje na temat pensji 34 swoich podwładnych przekazał nam Robert Roj.

Najwyższa pensja w Urzędzie Gminy w Łapanowie, to… 10 tys. 540 zł. Nie znamy nazwiska osoby, która tyle zarabia. Można tylko domniemywać, że to sam wójt. Mogą to potwierdzać dane z jego oświadczenia majątkowego.

To o tyle dobrze, że do niedawna osobą, która finansowo miała się najlepiej w urzędzie była poprzednia sekretarz gminy, Anna Piasecka.

Ile zarabiają pracownicy wójta? Wiemy już, że nowy sekretarz dostaje co miesiąc 7 tys. 100 zł. Średnia pensja w urzędzie, to z kolei 4 tys. 264 zł. To o 658 zł więcej, niż średnie wynagrodzenie mieszkańca gminy.

Najniższe wynagrodzenie w urzędzie wynosi 2 tys. 101 zł.

Przypomnijmy, że średnie wynagrodzenie przeciętnego normalnego mieszkańca gminy to 3 tys. 606 zł. Ale tak naprawdę niewiele osób aż tyle zarabia. Większość ludzi dostaje bowiem między 2,1 a 2,5 tys. zł.

Znaczy to, że jak na sytuację finansową gminy i poziom zarobków, jaki w niej obowiązuje, ludzie z urzędu zarabiają bardzo dużo. Na ich pensje przeciętny mieszkanieć gminy co miesiąc łoży w podatkach ponad 23 zł. I co Wy na to?

W tym roku utrzymanie urzędu będzie kosztować w sumie 2 mln 560 tys. zł. To aż 6,5 proc. wszystkich wydatków gminy. Bardzo dużo! Aż 2 mln 250 tys. zł z tego pójdzie na wynagrodzenie urzędników. Przy czym Łapanów już w tej chwili jest na 20. miejscu listy najbardziej zadłużonych gmin w kraju (*dane Ministerstwa Finansów).

Do tej oślej ławki trafił kilka tygodni temu. Mimo to władze planują dalsze zadłużenie gminy. W tym roku o kolejne 1,9 mln zł. To przesunie ją w oślej ławce jeszcze bliżej kąta.

Powiedzcie, co sądzicie o pracy urzędników gminy. Nie zdziwcie się, że głos możecie oddać wiele razy. W takim przypadku system i tak automatycznie policzy go, jako JEDEN.

Jak oceniasz pracę urzędników w Łapanowie?
29 Comments

 1. Dyrektor GOK w Łap. honorowo odszedł na emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego natomiast ta kobieta -dyr z biblioteki Łapanów mimo wieku emerytalnego trzyma się […]. No cóż […] przez całe życie nie skalał się […] to ktoś musi na niego zarobić. A tu następczyni nie może się doczekać kiedy wskoczy na stanowisko dyrektora. Już […] zaplanował następczynię przyjmując do biblioteki po kumotersku żonę byłego dyrektora gimnazjum w Łapanowie.

  • No dobrze… Ale bardziej konkretnie i merytorycznie. Czy pani kierownik bibliteki dobrze wupełnia obowiązki, czy się obija? Ludzie korzystają z biblioteki i są zadowoleni, czy nikt tam nie chodzi, bo nie ma po co? To nas bardziej interesuje, niż plotki kto tam wsadził kierowniczkę, jakie ma wykształcenie i kto przebiera nogami, żeby wskoczyć na jej miejsce… BTW tak to już jest, że najczęściej ci, którzy nogami najmocniej przebierają na samym końcu oblizują się smakiem 😉
   Nie trzeba być bibliotekarzem z wykształcenia, żeby być dobrym szefem biblioteki. Znamy wiele osób, które nie pracują w swoich zawodach i doskonale sobie w nich radzą. Znamy też wiele osób, które pracują w zawodach zgodnych ze swoim wykształceniem i nic dobrego z tego nie wynika…
   Jednym słowem: w bibliotece jest OK czy panuje dziadostwo?
   Pozdrawiamy 🙂

 2. Dyrektorka biblioteki w Łapanowie […] też została powołana na stanowisko kierownicze bez konkursu tylko przez […], ale wcale to nie dziwi, gdyż przystępując do konkursu musiałaby spełniać pewne kryteria typu wykształcenie wyższe, obsługa programów komputerowych, wykszt. kierunkowe itp. […] Tego typu kumoterstwem trzeba zainteresować Centralne biuro antykorupcyjne

 3. Witam.Konkursy na stanowiska kierownicze wymyślono by przeciwdziałać kumoterstwo ,koleśiostwy,korupcji,miejscowym układom urzędniczo towarzyskim.Jaki to problem by JAWNIE wybrać najlepszego kandydata unikając podejrzeń i szanując wyborców.Tym bardziej że mamy olbrzymią patologię rodzinnych klanów w UG.i podległych jednostkach więc dlaczego niekorzystac z przejrzystych rozwiązań ?

 4. Też myślę jak Paweł. Nie ma to dla mnie żadnego znaczenia a tak na marginesie znam tą Panią i wiem że pracowała w Domu Kultury jeszcze za swojego rodowego nazwiska więc chyba nie miała wtedy męża i teścia. Dzieci z którymi pracuje ją uwielbiają i nie mogą się doczekać zajęć i to się dla mnie liczy a nie gdzie pracuje jej rodzina. Cieszę się że Wójt podjął taką decyzję odpowiednia osoba wreszcie na tym stanowisku oby tak dalej !

 5. Takie pytanie .Czy dyrektorem GOKu została pani której mąż i teść pracują w UG ? Czy to prawda iż bez konkursu ?..Pytanie kieruje do wójta czytającego ten portal na bieżąco.

  • Nie chwaląc różnych decyzji Wójta akurat ta jest trafna. Oby w konsekwencji ta Pani została dyrektorem. Na razie jest p.o czyli pełni tylko obowiązki zachowując dotychczasowe stanowisko i tu nie potrzeba konkursu. Żadnego znaczenia dla mnie nie ma fakt że teściu i mąż pracują w UG. Na marginesie teściu zna się dobrze na swojej robocie. Cieszcie się ludziska, że to nie Pani mgr została albo Pan Cykuś.

   • W tym przypadku trafny wybór. Właściwa osoba na właściwym miejscu: kompetentna, profesjonalna, wiarygodna. No tym niestety nie może pochwalić się Wójt. A z drugiej strony byle tak dalej.

 6. A Pan zarabisz inaczej w Ministerstwie, trzynastki, jubileuszówka, socjal. A jest Pan tylko zadziewaczem, co Panu każą przekazać to Pan przekaże. Afera z CEPIK-em, zlikwidowane ministerstwo, i co może obcieli Wam pensje?, a proszę podać ile zarabiacie, może jakąś średnią.

  • Szanowna Czytelniczko, Czytelniku,
   zorientuj się najpierw jeśli piszesz komentarze, bo szkoda się błaźnić i niepotrzebnie narażać na kpiny…
   Nie jestem już rzecznikiem Ministra Cyfryzacji! To po pierwsze.
   Żeby cokolwiek mówić o systemie CEPiK musiałabyś/musiałbyś nieco więcej wiedzieć na jego temat. Faktem jest, że to dzięki tej zmianie możesz teraz sprawdzić czy auto, które chcesz kupić, albo sprowadzić do Polski rzeczywiście nie było bite i nie ma „przekręconego” licznika.
   Jeśli jesteś zainteresowany/a wysokością pensji w Ministerstwie Cyfryzacji, zawsze możesz o to zapytać. Trwa to minutę i możesz to zrobić choćby teraz, bez ruszania się sprzed komputera. Więc śmiało: https://obywatel.gov.pl/zaswiadczenia-i-odpisy/uzyskaj-informacje-publiczna#scenariusz-przez-internet
   Mogę Ci zdradzić, że sekretarka Ministra zarabia 2,5 tys. zł. Brutto, żeby nie było wątpliwości! Mogę też powiedzieć, że Ministerstwa Cyfryzacji nie ma na liście 20 najbradziej zadłużonych instytucji w kraju!
   Pozdrawiam
   Karol Manys

  • Hahahahahahaha …….. kundelkowi wydawało się że został tyrysem […] hahahaha ….. obszczekał i chciał ugryść a dostał kopniaka …………….

  • Ale co zostało odkupione? Co to znaczy WSZYSTKO? To, co wójt wskazuje w ulotce, czyli wcześniejsza spłata tzw. leasingu zwrotnego (swoją drogą nie wiadomo po co?) została zrobiona. To fakt. Problem w tym, że aby to zrobić zaciągnięte zostały kolejne zobowiązania, co z kolei zwiększa zadłużenie gminy i powoduje dalsze ograniczenia. Np. uniemożliwia pozyskiwanie środków unijnych, bo gminie brakuje na tzw. wkład własny. A nikt jej już na to nie pożyczy, bo kredytów ma pod korek. Czyli kółko się zamyka. A inwestycji i pieniędzy z Unii nie ma. Szanse bezpowrotnie uciekają!
   O ile nam wiadomo pod zastaw poszedł np. budynek Urzędu Gminy. Zastawione zostały też niektóre szkoły. Co dokładnie, możemy dopytać.
   Jednym słowem takie to trochę: zamienił stryjek siekierkę na kijek… Kompletny brak logicznego działania, pomyślunku i nowoczesnego zarządzania! Przelewanie z pustego w próżne. Przy czym ekonomicznie niezbyt mądre.
   Pozdrawiamy 🙂

    • Poszło zapytanie do gminy:
     Szanowni Państwo,
     na podstawie UDIP oraz PP prosimy o:
     1. wykaz nieruchomości gminnych, które stanowią zabezpieczenia kredytów lub są zastawione z innych względów (jakich?)
     2. wykaz nieruchomości gminnych, które zostały oddane w zastaw w latach 2015-17
     3. w obu przypadkach prosimy o wskazanie kwot zastawów.
     Napiszemy jak dostaniemy odpowiedź.
     Pozdrowienia!

 7. Czyli wystarczy sobie od tego odjąć okoko 40% kosztów i ile Ci zostaje na rękę? I jest to dalej jak podajecie średnia czyli ci najmniej zarabiajacy to dostają grosze przy obecnych wyplatach. I też płacą podatki w sklepach. No ale najlepiej to się liczy czyjeś.

  • No i? Ściślej rzecz ujmując, odjąć należy jakieś 30 proc. Nie 40. Ale OK. Dokładnie tak samo jest w przypadku osób, które pracują za płacę minimalną. Czyli jaki to ma związek, bo nie rozumiemy?
   To po pierwsze. Po drugie – pamiętaj, że urzędnicy dostają coś takiego jak trzynastka, czyli jedna pensja w roku gratis. Nie słyszeliśmy, żeby panie w łapanowskich sklepach, albo panowie z Łapanowa dojeżdżający do układania chodników, albo chwytający się dorywczych prac budowlanych w sezonie też takie dostawali 😉 Słyszeliśmy za to, że czasem nie mają nawet umowy o pracę! Jest też ta różnica, że gby pani lub pan nie dopełnią swych obowiązków w robocie – bezdyskusyjnie wylatują na buzię! W UG na niedopełnianie obowiązków przymyka się oko 😉
   A po trzecie i najważniejsze: nie CZYJEŚ kochana, nie czyjeś… Twoje! Urząd nie ma czegoś takiego jak SWOJE pieniądze. Urząd ma WYŁĄCZNIE Twoje! 🙂
   Gdyby Łapanów był na liście najlepiej rozwijających się gmin w Polsce i miał nadwyżkę w budżecie nikt by pewnie nie powiedział słowa. Urzędników limitowałyby wyłącznie przepisy tzw. ustawy kominowej. No ale niestety tak nie jest. Póki co Łapanów awansował właśnie do grona 20 najbardziej zadłużonych gmin w Polsce i chce się dalej zadłużać! Miej świadomość, że każdą złotówkę, którą gmina pożycza oddaje nie ona, nie wójt, tylko Ty, TY! I to z odsetkami! A czym gmina bardziej zadłużona, tym odsetki wyższe…
   Życzymy oczywiście każdemu co najmniej 15 tys. na rękę, ale niestety, w Łapanowie to niemożliwe. A już na pewno nie w urzędzie. Chyba, że Ty zostaniesz nowym wójtem i dasz wszystkim w gminie podwyżki (bo przecież powinni zarabiać jeszcze więcej! I nieważne, że 90 proc. ludzi nie zarabia nawet połowy tego, pracując dużo ciężej!) 😉
   Jednym słowem: w prywatnych firmach guzik nas obchodzi. Niech pracownicy przez cały miesiąc nic nie robią i niech szef im za to płaci po 50 tys. zł. W urzędzie niestety… To nas interesowało, unteresuje i interesowac będzie 🙂
   Pozdrawiamy 🙂

   • Tylko chyba nie bierzecie tego pod uwagę że ludzie ksztalcili się przez długie lata i muszą na bieżąco siedzieć w przepisach i chcecie żeby takie osoby zarabiały tyle samo co Panie w sklepie itp…

    • A jaki to, przepraszamy, ma związek? Każdy ma w robocie jakieś obowiązki. Pan robotnik musi się uczyć nowych maszyn, a pani urzędniczka nowych przepisów. Co w tym jest dziwnego?
     Nie dotarły do Ciebie jeszcze informacje, że dobrze wykwalifikowany robotnik może czasem zarabiać wielokrotnie więcej od kiepskiego urzędnika czy zwykłej pani z biura, która przerzuca papierki??? A socjolog, nawet najzdolniejszy, choćby z doktoratem, przez wiele lat może być bezrobotny? W jakim Ty świecie żyjesz?
     Pozdrowienia 😉

    • Hahahahahah ….. Robotę pani od papierków i tak niedługo przejmą komputery … budowania domu tak łatwo nie przejmą …..

 8. Nie rozumiem tego o co chodzi… Czy za poprzedniego wójta pensje w gminie nie były częściowo wypłacane z podatków? Ci czy inni pracownicy będą otrzymywać pensje z tego samego źródła co teraz więc chyba nie ma sensu tego roztrząsać. A druga sprawa jeśli faktycznie zarabiają aż tak dużo ze to przeszkadza ludziom to może warto sprawdzić ile zarabiają osoby na tych samych stanowiskach w innej gminie. Wtedy będzie wiadomo czy wysokość pensji jest narzucona z góry czy jest to sanowolka wójta.

  • Jak to częściowo? Pensje w gminie są w całości wyplacane z podatków. Tu się nic nie zmieniło. Za poprzedniego wojta tak było, za tego tak jest i za kolejnego też tak będzie 😉 Tak, to Twoje pieniądze, te same, ktore np. płacisz w sklepie w postaci VATu. Nie opowiadajmy sobie bajek, z góry narzucona jest TYLKO pensja minimalna. Te zarobki są, jak na lokalne warunki i sytuację finansową gminy, zwyczajnie wysokie!
   Pozdrowienia 😉

 9. Redakcjo;
  pałasz dziwną sympatią do byłej Pani Sekretarz. Przecież wiadomo, że w tutejszym Urzędzie nie pracuje już kilka miesięcy, a Pan powtarzasz jak mantrę wysokość Jej zarobków. Boli? Chyba tak i to bardzo. Może więc czas pomyśleć o tym, aby za 40 lat również mieć godne zarobki? Szkoda, że nigdy nie spróbował Pan zgłębić wysokości tychże zarobków. Przecież w samorządzie – i nie tylko – istnieje coś takiego jak „trzynstka”, jubileuszówka za 40 lat pracy…, a Pan ciągle swoje. Boję się, że pewnego dnia jak otworzę lodówkę to była P.Sekretarz z niej wyskoczy. I to wszystko przez Was.

  • Z pełną sympatią i szacunkiem dla pracy, oddania i poświęcenia byłej Pani sekretarz, ale jest czymś absolutnie PATOLOGICZNYM, niemoralnym i szokującym (oczywiście naszym zdaniem) tolerowanie w urzędzie kogoś, kto w gminie, która jest na 20. miejscu najbardziej zadłużonych gmin w Polsce, zarabia na poziomie premiera. Stąd ta sympatia 😉
   Gdyby gmina była w pierwszej 20. najlepiej rozwijających się w kraju, niechby Pani była sekretarz zarabiała choćby 25 tys. zł i byśmy nie powiedzieli słowa…
   Pozdrowienia 🙂

 10. zarobki brutto czy netto bo nic o tym nie piszecie? z tego wynika że tylko część osób zarabia dużo a pozostałe standardowo a wręcz mało

Komentowanie jest wyłączone.