[TYLKO U NAS] Wszystkie tajemnice szkoły muzycznej w Sobolowie

1
(1)

Uzyskaliśmy dostęp do protokołów z prac komisji Rady Gminy. Obraz, który się z nich wyłania jest wstrzącający.

Na jaw zaczynają wychodzić tajemnice szkoły muzycznej w Sobolowie. Obraz, jaki się wyłania z dokumentów, to prywatny folwark finansowany ze stratą przez gminę. Wychodzą konkretne kwoty i gigantyczne koszty, jakie szkoła generuje dla gminy. Z dokumentów jasno wynika, jaka jest wysokość dopłaty, do której zmuszony jest stojący na skraju bankructwa Łapanów. Do tego dochodzi obraz rozpasanych wydatków, wysokość pensji kierownika, który ma się zajmować tylko naborem i promocją szkoły oraz postawa kadry, która jest przeciwna, by im dokładać godzin.

Wniosek jest jeden: na przygotowanie czeka projekt uchwały o likwidacji szkoły!

Oto, co w szczegółach wynika z protokołów, do których uzyskaliśmy dostęp. Włos się od tego jeży na głowie!

 • W związku z oszczędnościami, wysokim czynszem i brakiem rentowności rozważana jest możliwość likwidacji szkoły muzycznej w Sobolowie.
 • Zaległości gminy do zapłacenia szkole sięgają 468 tys. zł.
 • Po rozliczeniu subwencji brakuje 72,6 tys. zł na czynsz i 29 tys. zł na inne wydatki.
 • W ciągu roku do szkoły trzeba dopłacać ok. 100 tys. zł.
 • Radca prawny nie ma wiedzy jak wygląda procedura likwidacyjna.
 • Od marca ma wrócić kierownik (Stanisław Chmielek) – na jego wynagrodzenie trzeba przygotować ponad 4,8 tys. zł plus pochodne.
 • Wynagrodzenie samej obsługi szkoły (bez kierownika gospodarczego) to 171,5 tys. zł. Do tego czynsz i media.
 • Początkowo orkiestra miała dotację gminy 30 tys. zł.
 • Gmina zalega z czynszem – w 2018 roku zapłaciła szkole ponad 4,8 tys. zł samych odsetek.
 • Gmina płaci czynsz nie tylko za całą szkołę, ale też za salę, w której próby odbywa orkiestra.

Radna Chojecka: to oburzające, iż wiedząc, że gmina boryka się z problemami finansowymi, szkoła obciąża ją dodatkowymi odsetkami.

Wnioski:

 • Ograniczenie sprzątaczek z trzech do dwóch.
 • Ograniczenie konserwatorów z dwóch osób po pół etatu do jednej na połówce – drugi stroiciel powinien być finansowany przez orkiestrę.
 • Rozwiązanie umowy z kierownikiem gospodarczym (Stanisław Chmielek) – naborem powinien się zajmować dyrektor w ramach swoich obowiązków!
 • Obniżenie czynszu za główny budynek i rozwiązanie umowy na 100 m.kw. w sąsiednim budynku, z którego korzysta orkiestra.

Wcześniejszy objazd szkół z 10 stycznia. Co z niego wynika?

 • W szkole jest sala kominkowa przeznaczona dla rodziców oczekujących na uczniów.
 • Szkoła ma 127 uczniów, w tym 73 z Gminy Bochnia i tylko 54 z Gminy Łapanów.
 • Dla tych 127 uczniów w szkole pracuje 21 nauczycieli, jest 5,5 etatów obsługi.
 • Ze względu na liczbę uczniów gmina dopłaca do szkoły.
 • Nauczyciele ze szkoły nie zgadzają się na zwiększenie im godzin dydaktycznych.

Objazd szkół z 23 stycznia. Co z niego wynika?

 • Remont budynku kosztował 860 tys. zł.
 • Same pomieszczenia poniżej parteru (w tym sala kominkowa) kosztowały 230 tys. zł.
 • Roczny czynsz to 300 tys. zł – wysokość wynegocjowana z ówczesnym wójtem (Jan Kulig).
 • Stanisław Chmielek jest prezesm orkiestry i kierownikiem gospodarczym.
 • Na urlopie bezpłatnym uzupełniał wykształcenie, ale od marca wraca.
 • Ma się zajmować naborem do szkoły i jej promocją.
 • Gmina zmuszona jest dopłacać do szkoły mimo, że jest w niej tylko 54 ucziów z gminy.
 • Dyrektor jest przeciwny zwiększeniu jego godzin dydaktycznych.
 • Zatrudnienie jest zdecydowanie za duże.

Szkoła muzyczna została powołana przez Radę Gminy i to od niej zależy jej dalsze funkcjonowanie – rada może ją rozwiązać!

Na posiedzeniu komisji 7 lutego radny Daniel Długosz postawił wniosek o likwidację szkoły muzycznej – bez rozstrzygnięcia. Domaga się więc przygotowania projektu uchwały w sprawie likwidacji.

Co na to wójt?

Prowadzę negocjacje w sprawie obniżenia czynszu…

Z naszych informacji wynika, że Stanisław Chmielek jest gotów do takich rozmów. Na razie nie wiadomo, jakie są efekty tych rozmów. Ale wobec braku pieniędzy w gminie rozważa też możliwość ucieczki pod inny nadzór.

Oto fragment protokołu z posiedzenia Komisji Rewizyjnej z dnia 14 lutego tego roku, który rzuca porażające światło na sprawę szkoły muzycznej:

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 1 / 5. Głosy: 1

Oceń jako pierwszy!
130 Comments

 1. Panie Karolu bardzo dziękuje za ten Portal jestem człowiekiem chorym na niedobór ciśnienia ale jak widzę Panią Celinę to nie trzeba leków i tak wyrównuje się, moje ciśnienie bo tak głupiej bay nie widziałem.

  • Niesamowite niewyobrazalne no brak słów… a ona myśli ze jest ponad wszystkimi… alfa i omega. ale jak pan mówi jest tez lekiem na całe zło. leczy…. tylko ze do leczenia i to swojego wybujałego ego nadaje sie ona… pozdrawiam

  • Co ty chcesz od kuliga? Za jego lat przypada najwiekszy rozwoj gminy, najwieksze inwestycje. Co zostało po urzedowaniu Roja poza dlugami?

   • Rozwój i inwestycje może i tak.. tylko szkoda, że na to wszystko zostały zaciągnięte gigantyczne kredyty, które będziemy spłacać jeszcze nie wiadomo ile lat…

  • Oby śliwa posprzątał ten bałagan po poprzedniku,szkoda tylko że dla niektórych radnych interes gminy jest mniej ważny od polityki i forowania swojego kandydata

 2. Szanowny Panie Karolu,
  Jako rodzic ucznia szkoły muzycznej jestem mocno zniesmaczony Pana wypowiedzią dotyczącą dzieci uczących się gry na instrumentach. Niestety w Polsce mamy jeszcze ogromne braki w pojmowaniu edukacji muzycznej (szeroko pojętej). Wielce krzywdząca jest uwaga, że szkoła muzyczna kształci bezrobotnych… Muzyków zawodowych kształci jedynie Uniwersytet Muzyczny lub Akademia (a jak pokierują swoje tory absolwenci takich uczelni to już ich własna sprawa). Założenie szkoły muzycznej I stopnia jest zgoła inne: umuzykalnienie dzieci, rozszerzenie horyzontów, uczenie systematyczności i dyscypliny, a także ogólny rozwój. Polecam lekturę rzetelnych, naukowych artykułów dotyczących wpływu edukacji muzycznej m.in. na naukę przedmiotów ścisłych (w tym programowania :)). Wiem z autopsji 🙂 I proszę nie obrażać „weselnych grajków”, ponieważ znam wiele osób wykształconych muzycznie, grających w zespołach eventowo-weselnych na bardzo wysokim poziomie. Nie można wszystkich „pakować” do jednego worka… Jak Pan nazywa „muzykowanie” też ma wsparcie finansowe. Są stypendia, dotacje. A przechodząc do treści artykułu: można prosić o dodatkowe informacje w tej sprawie? Tzn.: Na co przeznaczony jest czynsz? Ile tak naprawdę Gmina zarobiła do tej pory na szkole muzycznej (wnioskuję po Pana wypowiedzi w komentarzu, że zarabiała przez ostatnie cztery lata)? Na co zostały wydane te pieniądze? Jakieś dodatkowe dokumenty z innych źródeł? Czy można to gdzieś sprawdzić? (Ministerstwo?). Proszę wybaczyć, ale źródła oparte na działaniu Rady Gminy (biorąc pod uwagę Pana Redaktora wypowiedzi dotyczące stanu nie-wiedzy sporej jej części i poziomu merytorycznego rozmów) nie są dla mnie osobiście źródłem wiarygodnym. Nie oszukujmy się, na szkolnictwie artystycznym gminy w Polsce bardzo dobrze zarabiają. Dlatego też tak wiele szkół muzycznych powstało m.in. w naszym Powiecie. Jak to wygląda w gminach ościennych (np. Trzciana, Żegocina)? Czy można to jakkolwiek porównać? Teraz problem dopłat wynika (jak przeczytałem) prawdopodobnie z braku uczniów. Jeżeli zatem jest to tylko z tym związane to na miejscu szanownej Rady zrobiłbym wszystko, by wypromować szkołę, zdobyć nowych uczniów i dalej mieć zyski z prowadzenia tej placówki. Czysta ekonomia! Te pieniądze można przekazać wtedy na profesjonalną działalność klubów sportowych, zajęcia dodatkowe dla dzieci i młodzieży w domach kultury, czy wesprzeć inne placówki oświatowe i wiele, wiele innych! Wielki potencjał! Wystarczy chcieć i ruszyć sprawy do przodu! A sprawa czynszu, jeżeli jest możliwość obniżenia kwoty i są ku temu „chęci” to trzeba to zrobić i tyle w temacie. Uważam, że trzeba wykorzystać potencjał, skoro szkoła takowy posiada, nie tylko edukacyjny, ale przede wszystkim (tutaj spora część osób powinna być przekonana – w tym również Pan) ekonomiczny. Bardzo proszę o odniesienie się i dotarcie również do innych źródeł informacji. Myślę, że dziennikarz Pana pokroju, bez problemu może takie informacje uzyskać. Będę wdzięczny. Serdeczności!

 3. szanowni czytelnicy mówi się ze Roj nic z tym nie zrobił nie miał ża dnych szans rozbić tej kliki w postaci Kulig Chmielek Śliwa ks proboszcz i jeszcze inni i najwyrażniej odpuścił ile on się nazabiegał żeby tęszkołę przenieść do szkoły podstawowej w Sobolowie i nic i teraz proszę nie straszyć komisarzem bojak by żeczywiście przyszedł to natychmiast zlikwidje szkołe muzyczną iwywali wujta i radę i tego się kilia najbardziej boi

 4. Po likwidacji szkoły w Tarnawie może się okazać że subwencja na dzieci z tej szkoły też zniknie bo wcale nie jest powiedziane że dzieci muszą iść do szkoły w gminie Łapanów

 5. Panie Redaktorze nie zaplątały się gdzieś w Pańskiej sieci moje wcześniejsze wpisy. Bo widzę tylko krytykę a dobre strony Szkoły nie. Zaorać i niech się pasie 9 baranów.

 6. Zniszczyli sport w całej Gminie Łapanów, Stołówkę, teraz niszczą Szkołę Muzyczną. Drzewo można ściąć w kilka minut a rośnie 30-40 lat. Zaorać wszystko a potem zostanie ugór na, którym będzie się pasło 9 baranów.

 7. $ lata polityki Roja i trzeba teraz szkoły zamykać ? a tak dobrze rządził a teraz radni pis się spierają co zamknąć po jego rządach HAHAH

 8. Nie jesteście droga Rado Gminy Łapanów, jedyną Radą, która stanęła przed wzywaniem połączenia szkół, gdyż po prostu sąsiednie gminy rozsądkowo redukują u siebie liczę szkół. Nie mają takiego problemy niestety jak Wy zadłużenia do drugiego pokolenia dla swoich mieszkańców. Wykorzystują ustawę w zmianie szkolnictwa i przyszłościowo mylą by zamiast molochów, zbędnych etatów dyrektorów szkół i sekretarek przenieść środki po prostu na dzieci. A u Was gdzie rozsądek?

  Jeżeli chodzi o szkołę muzyczną i sam produkt, który przez lata wypracował P. Chmielek, jest on bardziej potrzebny dla społeczności. Za Chmielka przynosiła ona pieniądze i jak powróci też będzie!!!
  Tu nie zgodzę się z Panem Manysem, że jest zwykłym naganiaczem. Oczywiście szkoła tez wymaga redukcji, jeżeli chodzi o koszty w obecnej sytuacji gminy. Ale w dużej mierze, jest to atak na społeczność Sobolowa, głownie ze strony radnych Jacewicz, co było widać na ostaniej sesji.

  Wrócę do Chmielka, jak go wykopiecie to zabierze swoją Orkiestrę do Bochni, a oni tam dopiero rozwiną skrzydła. Wielka strata to będzie. To już też przerabiało jedno z Polskich miast. Nie radzę!! Nie radzę!! W tym, jak w tamtym przydatku złość i zawiść właśnie Radnych pchnęła świetny produkt Gminy/miasta, już wypracowany w ręce innej Gminy/miasta.

  Panie Chmielek i wspaniali mieszkańcy Sobolowa nie dajcie się. Pokażcie, że potraficie i zróbcie znany na całą POlskę 2 dniowy przegląd orkiestr z Gościnnym, finałowym przemarszem w Krakowie lub w Bochni. Macie wspaniałe kucharki i zrobicie sobie zaplecze dla orkiestr. Szkołę na warsztaty, a pole namiotowe to u Was też się znajdzie dla młodzieży. Potrzebujecie tylko czasu i spokoju. Powdzenia

 9. I widzi Pan co tu się dzieje napisał Pan artykuł o szkole muzycznej, którą uchwalila Rada Gminy w której m. in byli obecni Radni PiS, umowę najmu podpisał Kulig i co się dzieje nie rozmawia się o tym jak wybrnąć z pewnych błędów ostatnich kadencji ale jak dowalic Śliwie, bo nie jest z jednym z nich. Wyciąga się co tylko można nie ważne ile w tym prawdy zamiast skupić się na przyszłości. To pokazuje gdzie 9 ma gminę… A co jest rzeczywistym celem. Zemsta i polityka! Powtarzam jeszcze raz dajmy działać prokuraturze a Wy Radni zajmijcie się wreszcie ratowanie gminy, bo jak na razie przypisujecie sobie sukcesy których przez 4 ostatnie lata nie udało się Wam dokonać. Wójt negocjuje czyns, informował na sesji, prosił Was o poparcie restrukturyzacji szkół i co? Pan Redaktor też dolewa oliwy do ognia a niby twierdzi że nie rozpoczął kampanii i zależy mu na gminie. Może trzeba jakiegoś mediatora z zewnątrz na sesję przysłać skoro sami nie umia się dogadac… Naprawdę pisanie o likwidacji samej szkoły muzycznej nie wnosi nic dobrego, bo wiem, że po pierwsze to za mało, a po drugie skala strat w stosunku rzeczywistego problemu Tarnawy jes znaczącą, co innego by było gdyby rozmawiano na zasadzie takiej: obniżamy znacząco czyns ale przekształcamy też oswiate – to ja bym to zrozumiał, ale w jedną stronę to widać gołym okiem czysta polityka, mieszanie w głowach, wyniszczanie się nawzajem kosztem mieszkańców, napuszczanie wiosek, dzielenie gminy. W sumie polityka zeszła do gmin, Polska podzielona to i gminę można podzielić smutne to. Apeluje w tak ciężkiej sytuacji o pragmatyzm, wybory na Wójta PiS przegrał czas się pogodzić, i nie przegral bez przyczyny, kolejna szansa za 5 lat, może wygrają a może wygra Pan Manys, ale dziś nie jest na to czas. Szanowni Państwo chcecie komisarza ok, ale nie mówcie że ratujecie szkoły bo komisarz je zamknie bez pytania a wcześniej ustali sobie pensje w wysokości 20 tys zł na miesiąc i gwarantuje Państwu że nikt z obecnych Radnych po przejściu takiego tajfunu nie dostanie się już do Rady, a ludzie Was przeklna za niekompetencje i będą mieli rację!

  • Bardzo dziękuję!
   Szanowni Państwo, potwierdzam, w gminie jest miejsce dla dwóch szkół! Taka jest brutalna prawda! Komisarz naprawdę nie będzie się patyczkował! Naprawdę nie zrobi tego tak dobrze jak Wy sami,
   Łapanów ma ogrom, powtórzę to za moim przyjacielem Maćkiem, ogrom szans!
   Wyjdźcie do przodu! Wspomniany pragmatyzm jest kluczem!

 10. Jest Pan bardzo ineligentną osobą Panie Manys, więc jak Pan wytłumaczy to zdjęcie z artykułu z czasu bochenskiego…. Kulig i Sliwa razem… zrobili wzystkich w ch..a i tyle… teraz sie smieją ale ludzie się obudzili….

 11. Dlatego Panie Karolu tylu ludzi Pana szanuje i chce skończenia tego dziadostwa za które odpowiada Kulig i.. Sliwa

 12. Sobolowski układ zamknięty zaczął się tworzyć od 1996 roku. Kto zainteresowany , niech sobie sprawdzi kto w tym roku przybył do Sobolowa i rozdaje karty po dzień dzisiejszy.

 13. Za nim pozamykacie dzieciom szanse rozwoju we własnej Gminie, na własne życzenie i zmusicie je do szukania szczęścia w sąsiednich gminach. To może Radni bezradni podarujcie sobie most za grube miliony w szczerym polu, odzyskajcie 2 mln od trucicieli wody. Skupcie się na rzeczach najważniejszych.

  • Ale widać radni są skupieni na rzeczach najważniejszych… Ale nie na tyle mocno, by tę umowę zwyczajnie wypowiedzieć!
   Przypominać, że tuż obok jest szkoła publiczna, w której rodzice musza płacić na kredę?
   Halo! Coś tu jest po…bane!

    • Następne wybory samorządowe mamy za 4,5 roku 😉
     Na pewno nie wystaruję zanim nie będzie pewności, że rada będzie po mojej stronie mocy!

 14. Ta szkola to jest wielka wartosc z kilku wzgledow po pierwsz mozliwosc ksztalcenia na miejscu po drugie subwencja dla gminy, juz wlozone pieniadze itd. Wiec to co nalezy zrobic to doprowadzic do jej renrwnosci, przez lata gmina na niej zarabiala i to wszystko i restrukturyzowac oswiate, a nie bawic sie w polityke. Ile gmina zarabia na Tarnawie?? Chyba jest w plecy nie 100 tys ale 600 tys rocznie, polaczenie Tarnawy subwencja zostaje likwidaca muzycznej utrata subwencji proste.

  • Oj tak… Wielka, bardzo wielka wartość… Mniej więcej pół miliona złotych długu… 😉 Mamy to przeliczać na obiady dla biednych dzieci? Myślę, że wszyscy bylibyśmy w szoku…

   • A w pozostalych szkolach to co one dlugu nie powoduja gmina nic nie doklada chyba jest to znaczna skala i to od lat, a muzyczna dopiero teraz przyniosla starty prosze naprawde miec odpowiednia miare. Nikt tu nie broni umowy najmu bo co do czynszu jest pelna zgoda tylko ten czynsz Radni sobie mogli zmniejszyc wczesniej jesli to takie jeat proste. Umowe wiemy kto z kim podpisywal i bynajmniej nie ma tam podpisu Sliwy, a jak glosowali Radni PiS za Kuliga mozna sprawdzic.

    • Jeszcze raz – proszę otworzyć w gminie szkołę programistów! Sam się zaangażuję w pomoc w znalezienku finansowania! Sorry, nie w szkołę grajków weselnych.

     • Mam pełen szacunek.
      Nie zmienia to faktu, że najczęścej poszukiwanym zawodem jest dziś programista, nie operator kontrabasa 😉

     • Programowanie to też pasaja 😉
      Kontrabasowanie fajne, zajefajne, ale chyba jednak programowanie teraz ważniejsze 😉

 15. A generalnie chodzi o to zeby zniszczyc Sliwe i pokazywac ze to Rada robi a nie on w imie tego doprowadzi sie do zarzadu komisarycznego… Dlatego tez siejesie ludziom w glowach zamet, bo ludzie malo znaja sie na budzecie, wskaźnikach itp. A wszystkie oszczednosci w szkole skoro sa takie niezbedne trzeba bylo zrobic przez ostatnie 4 lata. Jestesci zwyczajnie niewiarygodni drodzy Radni, chodzi wylacznie o zemste na Kuligu poprzez Sliwe wybranego przypominam wiekszoscia glosow i zbicie kapitalu politycznego. Nie wciskajcie nam kitu!

   • Dobrze wiec prosze tez nie pisac o likwidacji szkoly muzycznej tylko o doprowadzeniu do jej rentownosci bo to co innego, i nie przykrywac ta sprawa inna sprawe duzo bardziej powazna jaka jest restrukturyzacja calej oswiaty.

    • Sorry, ale w tych warunkach jakie wyłaniają się z protokołów nie jest to niestety kwestia żadnego doprowadzania do rentowności, ale konieczność NATYCHMIASTOWEJ likwidacji.
     Ja rozumiem, że Pan Chmielek i ksiądz proboszcz postanowili zrobić biznes na gminie. Ale oto KONIEC tej bajki! Jeśli Panowie chcą, mogą otworzyć szkołę prywatną! Dzieciaki będą do niej pędzić jeszcze bardziej (starzy będą płacić). Proste!
     Panowie, DOŚĆ tej szopki!
     A poza wszystkim – kogo kształcicie? Bezrobotnych? Grajków weselnych? Sorry, ale czasy się zmieniły!
     Otwórzcie szkołę dla programistów!

 16. Co powoduje ta subwencja w budzecie to Radni powinni wiedziec i proste pytanie jezeli tu sie twerdzi ze to sie da zrobic to ja pytam dlaczego tego nie zrobiono przez ostatnie 4 lata majac Rade i Wojta?? Naprawde skonczcie sie juz kompromitowac!

  • Odpowiedź jest prosta: bo przez ostatnie cztery lata szkoła przynosiła pieniądze. Ale oto przestała je przynosić i to w najmniej oczekiwanym momencie… No więc ta umowa jest zwyczajnie NATYCHMIAST do rozwiązania!

    • Tyle! Gmina płaci odprawy, spłaca dług i nie ponosi więcej kosztów! Proste jak drut!
     Jeśli ktoś chce mieć salę kominkową dla rodziców i menadżera od naganiania – proszę. Ale na własny rachunek!
     Co tu trudnego do zrozumienia?

     • A to licz…
      Prawda jest taka, że w tej gminie powinny być góra dwie szkoły publiczne. Łapanów i (chyba) Sobolów! Za to NAJWYZSZEJ jakości, a nie takiej, że dzwonię czy by nie weszli do sieci antysmogowej, a ona do mnie, że ma tyle tych programów… I teraz nie! Ja pdolę!
      Reszta – proszę bardzo – prywatne.

  • Wydaje mi się, że Pan Chmielek powinien w końcu pojąć: prywatny biznes, to jest prywatny biznes! Guzik kogo obchodzi, co robi ze swoimi pieniędzmi. Ale ze SWOIMI! Przepraszam, ale kwota wynagrodzenia dla kierownika od robienia szumu i naganiania zrobiła na mnie wrażenie!
   No więc proszę robić szum i naganiać, ale na własny rachunek! A nie na rachunek gminy!!!
   Ta skromna pensyjka, to utrzymanie klubów sportowych w gminie! Sorry! Taka prawda!
   Jakieś pytania?

   • Święte słowa o roli Chmielka jako naganiacza „menagera”.Jak się coś naprawdę kocha (muzyka)i robi dla pasji to o pensji i jeszcze tak wysokiej nie ma mowy .W dzisiejszych czasach gmin nie stać na utrzymywanie dodatkowo takich posad bo od tego jest dyrektor szkoły.Za taką kasę jaką brał i chce brać dalej naprawdę można uratować kluby sportowe w gminie.

 17. Panie Redaktorze, Czytelnicy, ten artykuł pokazuje sprawę dość jednostronnie. Pełna zgoda, trzeba też oszczędzać w szkole muzycznej, ale sytuacja jest tak, że umowy nie da się rozwiązać przed upływem jej trwania, można zmniejszyć czynsz ale musi być dobra wola, z tego co wiem i co wynika z protokołu Wójt o to zabiega. Przeniesienie szkoły do gminnego budynku nie ma szans bo Minister się nie zgodzi czego dowod był w ostatniej kadencji, to że gmina dostosuję inny budynek też nie ma szans bo nie ma pieniedzy. Jeżeli są już włożone środki w istniejący budynek i to spore jaki jest teraz cel przenosić i znowu wkładać pieniądze itd itd. Dalej rozmawiamy o czyms co przynajmniej do 2022 roku nie da się zrobic. Gmina odstaje subwencję do szkoly, likwidacja szkoły to likwidacja subwencji i pogorszenie relacji wskaźników, tym samym wzrost zadluzenia, o tym nikt nie mowi. A co się da zrobić teraz? Przekształcenie lub połączenie szkół podstawowych. Nie powoduje likwidacji subwencji! Także lepiej nie bić piany ale działać .

  • nie strasz tą subwencją bo to jest śmieszne… więc co wynika z tego że Gmina nielegalnie wydaje subwencje ze szkoły muzycznej na inne działania? Zawiadomić trzeba prokuraturę w takim razie…

  • Słucham??? Jak to się nie da rozwiązać? Dało się nawiązać, to da się i rozwiązać!
   Szczerze? Rozwiązanie tej umowy i to w trybie NATYCHMIASTOWYM to jedna z pierwszych rzeczy. Dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Nie pasuje – do sądu proszę!
   Wiesz czego się nie da?
   Mój ŚP Ojciec (syn Hawryśki, brat Władka) mówił: spodni przez głowę włożyć i parasola w d.. otworzyć…
   Racja!

 18. i patrzcie…
  Pamiętacie jak w kampani poruszano temat zatrudnienia obecnego wójta u księdza w przedszkolu w Sobolowie jako kierownika bez uprawnień? wtedy był straszny rajwach że nagonka!!! wspominano też o umowach zleceniach Sliwy na projekty unijne w szkole w Sobolowie gdzie płacił mu ksiądz… no Sliwa wreszcie przyznał że faktycznie był brał pieniadze ale je oddał .. Proboszczowi i Parafi 🙂 Dobre nie… ale do kwestii nielegalności zatrudnienia sie nie odniósł…
  Pytanie dlaczego Przedszkole w Sobolowie jest Publiczne ale Prowadzone przez Parafie? ile doklada Gmina do jego prowadzenia? czy płaci czynsz Parafii?Dlaczego Gmina nie utworzy takiego przedszkola na bazie szkoły w Sobolowie ? ciekawe pytania…
  A najlepsze – czy to prawda że gosposia księdza generała jest zatrudniona na umowę o pracę w szkole muzycznej w sobolowie?

  • Jak to mowi Wójt Sliwa w co drugim zdaniu „powiedzmy”…. myśle że były przewodniczący rady i radny Sliwa ma jeszcze wiele do wyjaśnienia….. ale mieszkańcom Łapanowskiej Gminy może się to nie spodobać, Tyle lat był decyzyjnym radnym jak podejmowane były najbardziej kontrowersyjne decyzje które doprowadziły Gmine na dno a teraz amnezja??? i wybielanie się????????

   • Powiedzmy, że jeśli tak dalej pójdzie, czas tych władz jest policzony. Powiedzmy, że pojawi się zarząd komisaryczny, który zrobi z tym porządek! Choć te władze ledwie wybrane.
    Ale powiedzmy, że w tych protokołach są jeszcze niezłe bomby. Łącznie z tym, że, powiedzmy, za kieszenie powinni się łapać wszyscy mieszkańcy. Tak, to powiedzmy! I to ostro! Powiedzmy… 😉

  • Przedszkole jest niepubliczne, mimo nazwy. Było projektem UE przed dwa lata, potem pewnie zostaloby publicznym, ze sporym czynszem bo w bud parafii, ale nie przewidzieli że się wójt zmieni 😀 Roj na początku kadencji na jednym z zebrań powiedzial że „wypłaci tyle ile mu przepisy nakazują i z tym prywatnym folwarkiem nie chce mieć nic więcej do czynienia”

 19. Proszę nie porównywać sytuacji naszej gminy z burdelem, bo chciałbym aby wszędzie był taki porządek i transparentność jak tam. Po drugie, jak ten przybytek nie przynosi zysku, to szefowa nie bierze się za remont tylko wymienia … ” pracownice”. Pójdźmy za przykładem !

  • Prosze podac ile gmina otrzymuje dotacji na szkołe i co bedzie z budzetem jak ona zniknie, bo w wyniku połączenia Tarnawy subwencja nie znika! Czemu tego nikt nie pisze?!

 20. Dla dzieci grających w piłkę nożną, lekkoatletykę ping ponga nie ma parę złotych, stołówkę, Tarnawa inne rzeczy a tu takie jaja szlak mnie trafia jak to przeczytałem. Kulig to normalny facet do pudła. Manys dzięki.

  • Dzięki!
   Ile razy to czytam, aż mnie trzepie… Kompletnie nie mam satysfakcji, raczej czuję coś między przerażeniem, zażenowaniem i odrazą! Jest mi raczej bardzo, ale to bardzo przykro… Bardzo, ale to bardzo Was PRZEPRASZAM za te sytuację w gminie. Ale też prawda jest taka, że jest to rónież nieco Wasza wina!
   Głowa do góry, jest takie dno, od którego się można odbić 😉

    • No raczej kwoty są dziwne… Szczególnie w obliczu bankructwa gminy… Naprawdę nie widzisz w tym nic dziwnego?

     • Jak biedak do ciebie przyjdzie kupić auto to mu za darmo sprzedaż ? Normalna sprawa nie stać gminę niech zrezygnuje z najmu po co ten płacz ?

     • A wiesz co… Nie wykluczam oddania starego auta za darmo. Problem w tym, że nie mam na nowe. Więc chyba nie oddam 😉 15-letni Peugeot 206. Tak, wiem, to ŻEN 😉

 21. Prosze napisac jaka jest subwencja do szkoly muzycznej? Ile wplywa do budżetu?? I napisac co bedzie jak to przestanie wplywać i porównac to z kwestią Tarnawy?? Zgoda co do jednego czynsz w dół.

 22. Kurwa mać to piszecie, że likwidujecie sport stołówki dla dzieci, Szkołę w Tarnawie a z gównem w Sobolowie nie poradzicie.

  • Bardzo dziękuję.
   Guru sruru, a gmina tonie…
   To nie jest wstyd – to jest skandal!
   Pozdrowienia 😉
   Będzie lepiej!

 23. Jeżeli tu padnie jeden negatywny komentarz jak się K….. to napiszę całą prawdę. Obecni Radni są w bucie Proboszcza żona radnego z Kamyka pracuje w Przedszkolu w Sobolowie a radna z Chrostowej boi się własnego cienia. Nasz Sobolowski Radny jak widzi proboszcza to klęka nawet na drodze. W tym Kraju nie będzie dobrze.

 24. 100% racji. Radni zdają sobie sprawę że są miejsca gdzie powinno się szukać oszczędności i że zamykanie szkół podstawowych to absolutna ostatecznosc a jak widać sami doskonale wiedzą mając większą wiedzę niż my gdzie trzeba ciąć koszty. Ponawiam pytanie czemu w sobolowie w momencie zapalania się lamp ulicznych zapala się oświetlenie kościoła i gby oświetlenie uliczne jest wylanczane i wokoło kościoła robi się ciemno? Łapanów Cichawka Tarnawa same utrzymują oświetlenie własnych parafii

  • same utrzymija swoje oswietlenie bo nie maja swojego wujta 🙂 chyba wójt jest wójtem sobolowa a nie gminy łapanów
   dziekujemy panie karolu niech pan szuka dalej bo jeszcze wiele jest rzeczy które musi pan odnależć i ujawnić.
   szkoda tylko ze dopiero za 5 lat mozna bedzie coś zmienic ale ludzie juz teraz coraz bardziej preglądają na oczy.

 25. Nie jestem za usunięciem szkoły muzycznej z Sobolowa ale jak dowiaduje się że tyle kasy idzie na nią a z drugiej strony Pan Kluba Krzysztof informuje że musi zamknąć,,Sobolik klub tenisowy,, bo nie ma parę słówek na miesiąc z gminy żeby dzieci grały w tenisa stołowego i jeździły na zawody to jest mi smutno bo albo wszyscy albo nikt…..szkoda klubu

 26. to teraz możecie wiedzieć dlaczego Rada nie zgodziła się na likwidację Tarnawy bo tutaj jak widzicie gmina płaci ogromne pieniądze i nie idzie z tym nic zrobić a mówi się że radni robią wujtowi na przekór i jak czytamy w protokóle rada nie jest bezczynna jak to się pisze

  • A podobno szkoła w Sobolowie ma tylu uczniów i taką subwencję,że utrzymuje się sama…A jednak nie!!!Najlepiej nakłamac,bo tak wygodnie i próbować zamknąć szkołę w Tarnawie,do której trzeba dokładać.I wyszło szydło z worka!Dokłada się jednak też do Sobolowa!Bierzcie się po kolei za porządki to się niezła suma uzbiera.

  • tak bo chyba nie wiesz jaka jest specyfika nauki na instrumencie JEDEN UCZEŃ + NAUCZYCIEL….a nie 30 osob jak w szkole podstawowej!!!!!!!!!!!!!

  • Ciekaw jestem, ile jest jeszcze tego BURDELU w tej gminie? Tak, burdelu!!! Wrażliwszch przepraszam za słownisctwo, ale tego nie da się inaczej określić! Nikomu normalnemu to się zwyczajnie w głowie nie mieści!
   Bo na razie, czym się głębiej schodzi, tym tego bagna jest więcej! Bagna po pachy, do wypalenia żelazem!
   Władze gminy, które bezczelnie kłamią i tolerują pod bokiem jawne okradanie miezkańców; miliony uciekające przez palce; tajne nagrania, których wójt nawet nie słyszał; radni, którzy na to nie reagują i ożywiają się tylko wtedy, gdy trzeba bronić swoich ineteresów; gmina na skraju spektakularnego bankructwa, a w szczerym polu chcą budować most za pierdyliard złotych pieniędzy zamiast remontować stary, który jest dobry i tylko z załatwionych tam kiedyś kwitów wynika, że nadaje się do rozbiórki; przewodnicząca, która nie wie o co chodzi i jest jak dziecko we mgle, i co gorza – wrzeszczy na mieszkańców, którzy maja rację; w urzędzie tolerowani ludzie, którzy zarabiają lepiej niż premier; w gminnych zakładach – z prokuratorskimi zarzutami… I mieszkańcy, którzy jak te osły się na to zgadzają! Mało tego – w wolnych wyborach wybierają tych samych ludzi, którzy w oczywisty sposób ich okłamują, ale sprytnie rżną przy tym wszystkim głupa! Toż to syndrom sztokholmski! Kwalifikuje się do terapii!
   Co tu się do k…nędzy dzieje?
   A z drugiej strony: uciekające szanse i wielotysięczne dotacje; dzieci i osoby starsze, które nie mogą zyskać na programach rządowych; szkoły, które nie zyskują na darmowych programach, bo nikomu się nawet nie chce nimi zainteresować; fundusze uciekające sprzed oczu, bo nikt o nich nawet nie wie… I ta żenująca i absolutnie porażająca bezradność i brak elementarnych informacji, wiedzy, pomysłów… Niestety, u osób, które rządzą gminą…
   Ktoś ma jakieś pytania? Ktoś jeszcze nie wie dlaczego Łapanów znajduje się tu, gdzie się znajduje? Porażające!
   Ludzie, weźcie się, na litość boską, w garść!!!

 27. Czy to prawda co piszecie bo mnie zatkało k…. ile chcecie się nachapać
  koniec z tym. Czy ktoś powiadomił Policję.

 28. Panie Redaktorze serdeczny Bug Zapłać za słowo olśnienia. Ale nas robili w bambuko. Ojciec dobrze mówił pamiętaj ksiądz za darmo nawet nie pokropi.

 29. Niewiem od czego zacząć jestem trenerem piłki nożnej jednego z Klubów Łapanowszczyzny nie wiem jak to robi mój Prezes ale miesięcznie przynajmniej za paliwo mi wraca 400 zł. trenuje dzieci trzy razy w tygodniu i jeżdżę na mecze. To jest nasza pasja i pasją też jest muzyka ale chciałbym aby moja pasja była za 4000 zł. Pracuję około 20 g. tygodniowo jak nauczyciele Szkoły Muzycznej w Sobolowie mam wyższe wykształcenie tylko w dziedzinie sportu i jaka różnica. Nie mam Plebani za sobą tyle.

 30. Tyle lat mieszkam w Sobolowie jestem emerytką zawsze zastanawiało mnie dlaczego Ksiądz Proboszcz tak się angażuje w wybory. Możecie pluć na tą Radę ale widziałam, że byli na kontroli w Sobolowie i jednak coś wykryli, Pani Celino i Panie Staszku tak trzymać. Skończyć z tym burdelem. Czytam komentarze nie oszczędzajcie na dzieciach w sporcie stołówka nikt wam tego nie wybaczy ale tutaj macie moje poparcie i rację.

 31. Pam Długosz za likwidacją szkoły muzycznej- czemu mnie nie dziwi,jak ktoś się nie uczy to nie może odbierać tej szansy bardziej ambitnym!!!!!!!!!!

 32. A takie zyski dla gminy podobno przynosi szkoła muzyczna która szkoli dzieci z poza gminy. Wojcie tame straty są ok a szkoła podstawowa gdzie dzisiaj wykształcenie jest podstawą nadaje się do likwidacji. Co do ilości osób zatrudnionych to myślę każdy się domyśla poco ich tyle i kto tam pobiera pensje (słowo pracuje było by nadużyciem)

 33. Racja niech szkoła idzie pod Ministerstwo Kultury i będzie rozwiązany problem. Wstyd aby dzieciom zabierać stołówkę i sportowcom parę groszy a tu taka rozrzutność. Szanowne Panie i Panowie Radni do roboty i zrobić swoje nie likwidować bo coś zniszczyć to bardzo łatwo a później odbudować jest trudno. Szkoła też może być Stowarzyszeniem jak np. w Cichawce i bardzo dobrze funkcjonuje. To jest prawda, że jest to prywatny folwark bo jeden z konserwatorów, który jest na etacie to fikcja bo nigdy nikt go nie widział. Mieszka woj. Podkarpackie. Panie sprzątaczki z UG w Łapanowie idźcie do Pana Wójta i zapytajcie dlaczego dużo mniej zarabiacie od Pań sprzątających w Szkole Muzycznej. Myślę iż ta różnica wynika z tego, że Panie Sprzątaczki w Szkole Muzycznej mają grające mopy i miotły.

  • Zgodzę się że
   -czynsz jest „trochę” za wysoki.
   -obsługi jest za dużo
   -pan Stanisław to za dużo.
   -jest to pazerność pewnej osoby bo szkola mogła się sama utrzymać z subwencji „brakło tylko” 76k.

   Co więcej skoro czynsz nie jest przekazywany na utrzymanie szkoły i pensje to gdzie sie rozpływa, bo budynek jest parafialny a z czynszu nawet na światło w kościele nie ma nie mówiąc o ogrzewaniu.
   Ale odnoszę wrażenie że przemawia tu: skoro nie korzystam to po co to”.
   Uczy się w tej szkole wiecej dzieci niz w Tarnawie i Grabiu razem.

   Inna sprawa to skoro szkoła w Cichawce tak dobrze funkcjonuje jako stowarzyszenie to dlaczego nie zgodzili się w Tarnawie?
   Dajmy wszystkim równo w du….e.
   Z tarnawy bedzie chyba 1M oszczędności a ze szkoły muzycznej 500k

 34. I wreszcie się wezmą w za to i za te pożal się Boże sprzataczki które tylko stoją na polu i plotkuja…co jedna to lepsza oczywiście wszytko po znajomosciach zatrudnione. Jedna by tam nie miała co robić a co dopiero 3

2 Trackbacks / Pingbacks

 1. [TYLKO U NAS] Jak naprawdę wygląda sytuacja szkół w gminie? - Mój Łapanów
 2. [TYLKO U NAS] Tak się właśnie doi gminę! - Mój Łapanów

Komentowanie jest wyłączone.