[TYLKO U NAS] Wstrząsające kulisy budowy planu naprawczego. Tak to wyglądało!

4.1
(8)

Niech GZK przejmie zadłużenie gminy! – udało nam się dotrzeć do protokołów z posiedzeń komisji z czasów prac nad programem naprawczym.

Jest 17 kwietnia tego roku. Oto kulisy budowy planu naprawczego. Tak to wyglądało!

O godzinie 14.00 zaczyna się posiedzenie komisji wspólnych Rady Gminy. To jedno z decydujących posiedzeń. Za kilka dni Rada Gminy ma decydować – Łapanów rządzi sam czy wchodzi komisarz? Mimo, że dyskusja trwa aż pięć i pół godziny, protokół z tego posiedzenia liczy tylko sześć stron. Udało nam się jednak dotrzeć do tego dokumentu.

Z protokołu wynika, że radni błyskiem i praktycznie bez dyskusji przechodzą przez wszystkie punkty. Zatrzymują się dopiero przy punkcie siódmym – to kwestie związane z planem naprawczym. Przedstawia go jego autor – Wojciech Skruch. Tak przynajmniej stwierdza protokół, do którego dotarliśmy.

To o tyle dziwne, że Wojciech Skruch to skarbnik Gminy Ciężkowice (tak przynajmniej stwierdza oficjalny serwis gminy Ciężkowice), a zarazem radny wojewódzki. Program naprawczy przygotowywała zaś za 6.150 zł firma Ekologia sp. z o.o.  Ale w umowie między Gminą Łapanów, a firmą rzeczywiście to właśnie on jest wskazany, jako osoba kontaktowa.

Trudno w tej sytuacji stwierdzić za co pieniądze bierze skarbnik Gminy Łapanów, skoro program naprawczy dla jej gminy opracowuje skarbnik innej gminy?

Skruch przekonuje jednak do powołania spółki komunalnej. Chodziło o przekształcenie w taką spółkę Gminnego Zakładu Komunalnego. Po co?

Zaproponowana spółka komunalna mogłaby przejąć 1,8 mln zł zadłużenia – wyjaśnia Skruch.

Ówczesny szef GZK, Marcin Paszkot protestuje:

Sytuacja w zakładzie jest bardzo ciężka – mówi!

Zwraca uwagę, że sytuacja w zakładzie jest bardzo ciężka. Potrzebuje on pół pół miliona, by zakład mógł w ogóle dalej funkcjonować! Obciążenie go dodatkowym kredytem będzie nie do udźwignięcia. Czy to próba doprowadzenia do upadłości spółki zanim jeszcze powstała?

Skruch wyjaśnia, że tworząc spółkę gmina zyskuje 560 tys. zł dopłaty do oczyszczania ścieków plus 1,8 mln zł przeniesienia kredytu. Czy ma znaczenie, że po powołaniu spółki gmina nie będzie mieć wpływu na koszt wody i ścieków? Z protokołu wynika, że zwraca na to uwagę radny Kaczmarczyk:

Urządzenia jeszcze bardziej zostaną wyeksploatowane, a później ogłoszona upadłość – stwierdza.

Ostatecznie radni opowiadają się na komisji przeciw spółce. I tak też zostało.

Oto protokół:

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 4.1 / 5. Głosy: 8

Oceń jako pierwszy!
6 Comments

  1. Rozumiem że wójt następnym razem nie otrzyma wotum zaufania od radnych. Czy redaktor nie był czasami zachwycony pomysłami utworzenia spółki ?.

  2. Jedynie na marginesie zauważam, że żona Pana Skrucha pracuje jako członek kolegium RIO w Krakowie – tym samym kolegium, które rozpatruje wiele spraw gminy Łapanów. Umowa wg różnych informacji została podpisana przez teściową Pana skrucha. Tekst uzupełni wiedzę w 100%.

  3. No i co tu jest wstrząsającego? Argumenty swojego PiS człowieka spotykają się ze ścianą, bo że Wójta posłuchają to wiadomo, że nie. Tępy upór. Łamali się już w sprawie szkół ale im nie wyszły rozmowy. Plan był pewnie taki, że jeśli to oni wynegocjują to wtedy się zgodzą, przecież za pierwotną ofertą Wójta nie mogli zagłosować bo było by że to on a nie oni. Słabo by to wyglądało marketingowo. Ot to cała lokalna polityka.

    • A Ty jesteś zwolennikiem założenia spółki tylko po to, by ją uśmiercić i obarczyć długiem? Ciekawe, co na to wierzyciele gminy? Gratuluję gospodarskiego podejścia! Ale zdajesz sobie oczywiście sprawę, że to jest kryminał?

Komentowanie jest wyłączone.