[TYLKO U NAS] Wstrząsająca prawda o wodociągu

@gminalapanow

Efekt skażenia łapanowskiego wodociągu sprzed dwóch lat to nie tylko zatrzymania i zarzuty oraz wyrok dla byłego szefa GZK. Na jaw wychodzi też wstrząsająca prawda o wodociągu.

Jest wiosna zeszłego roku. Chwilę wcześniej w Łapanowie dochodzi do zatrzymań a następnie postawienia prokuratorskich zarzutów byłemu już kierownikowi GZK, Sławomirowi Góralowi oraz właścicielom ubojni. W toku śledztwa, które prokuratura prowadziła od pamiętnego skażenia wodociągu z 2017 roku na jaw wychodzą nieprawidłowości, obok których prokurator nie może przejść obojętnie – stąd zarzuty karne. Ale na tym nie koniec…

13 kwietnia 2018 roku Gmina Łapanów zleca audyt GZK w zakresie spełniania procedur gospodarki wodnościekowej zakładu w Kobylcu. Kontrola ma dotyczyć lat 2013-17.

Gmina chce w ten sposób sprawdzić czy procedury przyjmowania ścieków są zgodne z prawem? Chce się dowiedzieć czy pracownicy ich przestrzegają? Chce w końcu poznać odpowiedź na pytanie czy prawidłowe są procedury, jakie obowiązują na ujęciu wody w Chrostowej i czy ewentualne nieprawidłowości są odpowiednio zgłaszane?

Dokument, jaki powstaje w efekcie tego audytu jest druzgocący. Okazuje się bowiem, że praktycznie nic nie działa tak jak powinno. Trudno się więc dziwić, że dochodzi do groźnych skażeń.

Jakość ścieków w większości wypadków znacznie przekracza wartości dopuszczalne – można przeczytać.

Nie jest to niestety jedyna konkluzja.

Występowały przekroczenia dopuszczalnych wartości określonych w pozwoleniu.

Ale i na tym nie koniec.

Najczęstszym problemem jest podwyższona mętność – to już o ujęciu wody.

Obsługa nie ma możliwości analitycznego określenia mętności.

Dalej dokument stwierdza, że oceny jakości dokonuje się na oko – organoleptycznie. To znacząco obniża skuteczność dezynfekcji. A jakość wody z ujęcia i tak jest tragiczna.

Najbardziej druzgocące są jednak uwagi i wnioski końcowe. Najważniejszy z nich mówi:

Wskazane jest, by ocenę jakości wody dokonywać w oparciu o rzetelne analizy w zakresie minimum.

Udało nam się dotrzeć do tego dokumentu. Możecie go przeczytać poniżej.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
12 Comments

 1. Artykuł sprzęt 5 miesięcy ,Mój Łapanów. Ukręcićili już łeb sprawie 4 mln straty . I cały czas trwa próba zatuszowania tych niezgodności liczników opisanych w audycie opracowanym na zlecenie wójta Roja bo chciał powiedzieć doś i zlecił montaż dodatkowego opomiarowania . I nawet to przyznał w wywiadzie do gazety właśnie Krakowskiej.

 2. Zgadza się. Proceder był znany od samego początku tj. kilkunastu lat. Dlatego właśnie nie wolno ani przed tem ani obecnie zorganizować konkursu na kierownika albowiem istnieje ryzyko że ktoś spoza układu mógłby powiedzieć Dość . Więc nie będzie konkursu i tym razem Jedyny problem że audyt wyciekł panie wójcie i pasowałoby jednak coś zrobić.

 3. A może jednak nieukręcą. W audycie pierwszy raz mamy pisemny dowód iż ubojnia więcej ścieków wypuszcza do oczyszczenia aniżeli pobiera wody. W wywiadzie dla gazety Krakowskiej właściciela ubojni stwierdzili że nie pobierają wody ze studni. Do września 2016 ścieki były rozliczane tylko według zużycia wody . W audycie podana jest ilość wody pobranej z wodociągu następnie zwiększona ilość ścieków urządzenie na ubojni. I ani słowa o trzecim liczniku ścieków przemysłowych pracujący od 2007 roku do tej pory na którym to wskazania są nieporównywalne do wcześniej opisywanych liczników. Cóż dodać dzięki Redaktorowi zarówno wcześniejszym artykułom jak i publikacji tego audytu wszyscy ale to kompletnie wszyscy mieszkańcy mają szansę zorientować się o co tak naprawdę chodzi. Pozdrawiam nie wiem czy ten komentarz może być opublikowany Redaktorze.

    • Dlaczego ten raport nie został opublikowany wcześniej – nie wiem? Gmina za niego zapłaciła. My dowiedzieliśmy się o nim z rejestru umów, o który nota bene, musieliśmy się w gminie awanturować. Pan sekretarz uważał, że to tzw. informacja przetworzona i odsyłał nas na bambus. A ja uważam, że takie rzeczy powinny być po prostu publikowane!
     No to mamy 😉

     • Mimo złej sytuacji finansowej gminy tolerowanie niezgodności licznikowych to nie jest skandal nawet nie wiem jak to coś nazwać. Dlatego żniwa to najlepsze określenie i dzięki publikacji przez redaktora tego artykułu wraz z audytem. Właśnie przyprawiają o ból głowy kilka osób pozdrawiam

  • Też widzę ten problem, staramy się ustalić o co chodzi. Raport cieszy się Waszym ogromnym zainteresowaniem. Ale spokojnie, dokument nie zginie i będzie dostępny na portalu 😉
   Jak nam wrzucisz maila do siebie na kontakt@mojlapanow.pl, mogę wrzucić PDF 😉

 4. Dane dla województwa małopolskiego 2019

  Średnia cena metra sześciennego wody i ścieków dla całego województwa – 12,77 zł
  Najwyższa cena – Maków Podhalański: 21,16 zł za metr sześcienny
  Najniższa cena – Miechów: 6,74 zł za metr sześcienny
  Cena dla Krakowa – 10,15 zł za metr sześcienny”

  A jak to ma się u nas, i czy obecne (byłe) ceny pozwalały/pozwalają na inwestycje. A z drugiej strony, jeśli były aż takie nieprawidłowości, „lewe” podłączenia, to może i lepiej, że nie „marnowano” pieniędzy na inwestycje?.

 5. Witam. Czy Redaktor planuję zainteresowanie dziennikarskie fizycznie na sali rozpraw podczas rozpoczynającego się procesu właściciel ubojni?.

  • Witam, na pewno będziemy tę sprawę monitorować. Ale portal nie rozwinął się jeszcze na tyle, by ktoś fizycznie mógł uczestniczyć w rozprawach.
   Pozdrawiam

Komentowanie jest wyłączone.