[TYLKO U NAS] [WSTRZĄS] RIO: Łapanów, koniec żartów! Plan naprawczy!

To wiadomość, która mrozi krew w żyłach i powoduje, że włosy stają dęba na głowie! Miała nie ujrzeć światła dziennego! Łapanów jest bankrutem! Nie ma wyjścia – musi opracować PLAN NAPRAWCZY!

Wiadomo już jaka będzie pierwsza rzecz, którą będzie się musiała zająć nowa Rada Gminy oraz nowy wójt. Nie, nie będzie to niezwłoczne przystąpienie do realizacji obietnic wyborczych. O tym przez najbliższe trzy lata Łapanów może zapomnieć. Piersza rzecz, jaką będzie się musiał zająć nowy wójt i nowa rada będzie… Niezwłoczne opracowanie ostrego planu ratunkowego i jeszcze ostrzejszego planu oszczędnościowego. Nie jest przy tym wykluczone, że będą w to wszysko wkraczać wyższe czynniki.

O tym jak poważna jest sytuacja, o czym się w kampanii nie mówiło, może świadczyć cytat z sierpniowej uchwały Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. RIO dosłownie miażdży w niej gminę i jasno stwierdza: gmina ma tak poważny i pogłębiający się problem z płynnością finansową, że zagraża to realizacji zadań publicznych i powinna opracować i uchwalić program naprawczy.

Oto pełny cytat:

Zważywszy na powyższe okoliczności, jak również na pogłębiający się problem z płynnością finansową Gminy Łapanów, skutkujący zagrożeniem realizacji zadań publicznych, wystąpieniem zobowiązań wymagalnych w kwocie 344.444,87 zł (dane ze sprawozdania Rb-Z wg stanu na koniec II kwartału 2018 r.), których następstwem może być uszczuplenie środków publicznych wynikające z konieczności zapłaty karnych odsetek, w ocenie Kolegium Izby zachodzą ustawowo określone przesłanki do zastosowania przepisu art. 240a ust. 1 ustawy o finansach publicznych i wezwania Gminy Łapanów do opracowania i uchwalenia programu postepowania naprawczego.

Co to oznacza?

Ni mniej, ni więcej, że gmina już nie stoi na skraju bankructwa. W praktyce ona bankrutem JEST! Tym samym potwierdzają się informacje z Waszych komentarzy z lata – pisaliście wtedy, że gmina ma pieniądze tylko do listopada. Co to oznacza? Masakra! Pierwsza rzecz, jaką będzie musiał zrobić nowy wójt i nowa rada to nie „wyczarowanie” pociągu w Zagórzanach, ale pieniędzy na pensje dla nauczycieli.

Dlatego też nie ma innego wyjścia – czas na ostre cięcia i to praktycznie na oślep. I nie ma tu żadnej dyskusji! Bo jeśli nowa rada tego nie zrobi – zostanie jej to narzucone! Tak naprawdę już to zostało zrobione.

Co więcej, okazuje się, że gmina najzwyczajniej na świecie rzeczywiście nie ma funduszy, by dotrwać do końca roku.

Oto cytat z dokumentu RIO:

Kolegium Izby wzięło pod uwagę pismo Wójta Gminy Łapanów z dnia 2 sierpnia br. (znak sprawy: FBP II 3021.133.2018), z którego wynika, iż Gmina Łapanów nie ma możliwości pozyskania dodatkowych dochodów, natomiast plan wydatków Gminy Łapanów nie zabezpiecza w pełni realizacji zadań jakie Gmina będzie musiała wykonać do końca roku, stąd jego zmniejszenie jest niemożliwe.

Co to znaczy w praktyce? W terminie 45 dni od dnia otrzymania wezwania, które zapowiada RIO Rada Gminy musi uchwalić ostry plan oszczędnościowy na kolejne trzy lata. W przeciwnym razie to nie Rada Gminy będzie uchwalać kolejne budżety. Będą one narzucane „z góry” przez RIO! Tak naprawdę jest to pierwszy krok do komisarza!

W tym czasie nie ma mowy o:

 1.  podejmowaniu jakichkolwiek nowych inwestycji finansowanych pożyczkami
 2. jakichkolwiek poręczeniach lub gwarancjach
 3. podnoszeniu wydatków na promocję
 4. tworzeniu funduszu sołeckiego.

W tym czasie do niezbędnego i obowiązkowego minimum ogranicza się też realizację wszelkich zadań finansowanych ze środków własnych! Wszystko musi być konsultowane z RIO. Nie ma też mowy o podnoszeniu wydatków na diety radnych czy pensję wójta.

Jedno w tym wszystkim jest pocieszające:

Gminy, które realizują programy naprawcze mogą się starać w Ministerstwie Finansów o specjalne pożyczki z budżetu państwa. Przykłady wielu gmin, które taką drogę przeszły (np. Słupsk) pokazują, że po przeprowadzeniu takiego planu spokojnie można wyjść na prostą. Ale są też przykłady negatywne takie jak np. Gmina Ostrowice, która po wejściu komisarza stała się pierwszą polską gminą, która uległa likwidacji.

Oto dokument RIO:

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
51 Comments

 1. Panie Andrzeju Śliwa. Jeśli ma Pan jeszcze trochę honoru i rozumu to niech się Pan jak najszybciej wycofa. Pakujesz się Pan w straszne bagno. Kulig już dość namieszał i jego już tu nie chcą. Pan Robert Roj jest już spalony bo się nie sprawdził ale Pan i tak niewiele tu zdziała a mieszkańcy i tak Panu wszystko co złe przypiszą. Skończy Pan kadencję jako wrak społeczny. Do końca życia będą na Panu psy wieszać i palcem wytykać. Czy warto? Pozdrawiam.

 2. Czy ktoś może potwierdzić że dziś została pyszczona w obieg jakaś ulotka z atakiem ba Śliwę? Do kogoś dotarła?

 3. Niewątpliwie, Śliwa ma większe szanse wyciągnąć nas z tego bagna! głosuję na A. Śliwę !!! i wam też tak proponuję bo nie chcę w niedługiej przyszłości jeździć do naszego Urzędu Gminy , który może na przykład mieścić się w Trzcianie.

 4. Szanowni Państwo czy ktoś może potwierdzić, że dziś krążyły jakieś ulotki z atakiem na p Andrzeja? Zbydniów Tarnawa podobno.

 5. P..anonim,właśnie już 30 lat tak pracuję i po to zdawałam maturę w latach 80-tych ub.wieku żeby teraz na rękę zarabiać ok.1500 zł

 6. To niech Roj teraz połknie tę żabę! Proste! Do spółki z Kuligiem i Śliwą, który był wtedy szefem rady i to klepał a teraz udaje niewiniątko! Szok! #żal

 7. Czy to prawda ze tyle zastawiła obecna ekipa – tak pisze w jednym z komentarzy na FB ?
  budynek Urzędu Gminy
  szkoła w Łapanowie dom kultury
  biblioteka
  przedszkole publiczne
  szkoła w Tarnawie
  szkoła w Zbydniowie szkoła w Sobolowie
  szkoła w Cichawce
  ujęcie wody oczyszczalnia Chrostowa
  oczyszczalnia Kobylec szkoła w Grabiu
  świetlica w Grabiu
  świetlica w Kamyku
  świetlica w Chrostowej budynek mieszkalny w Tarnawie
  budynek wielofunkcyjny w Lubomierzu
  budynek wielofunkcyjny w Sobolowie budynek wielofunkcyjny w Kobylcu

 8. Do czego oni doprowadzili gminę to Kulig tak nie zadłużył gminy ja obecna ekipa, kolejne lata tej ekipy i nie ma gminy

 9. Od pana Andrzeja Śliwy do wyborców
  Szanowni Państwo, Drodzy Wyborcy!
  W najbliższą Niedzielę będziemy podejmować decyzję o wyborze Wójta Gminy Łapanów. Na zakończenie kampanii wyborczej chciałbym przede wszystkim podziękować wszystkim z Państwa za pomoc i zaangażowanie. Liczne wyrazy wsparcia i życzliwe gesty.
  Krótko odniosę się jeszcze do spraw podnoszonych na dobrze Państwu znanym portalu internetowym.
  ➡️Chcę powiedzieć jasno, że stawiam na dobrą współpracę z wybraną Radą Gminy, jednak próby dezawuowania mojej kandydatury poprzez sugerowania, że jako nowy Wójt nie będę nic w stanie zrobić mając nieprzychylną Radę, która wręcz może mnie odwołać jest zwyczajnym wprowadzaniem Państwa w błąd. Zgodnie z prawem Rada Gminy nie ma kompetencji, aby odwołać Wójta pochodzącego z powszechnych wyborów, ponieważ Wójt odpowiada przed wspólnotą samorządową, czyli przed Państwem Drodzy Wyborcy! Tylko Wy Drodzy Wyborcy (poza sytuacjami nadzwyczajnymi opisanymi w prawie) możecie mnie odwołać w referendum przed upływem kadencji, podobnie też możecie w referendum odwołać całą Radę Gminy, więc tryb ten działa w obie strony. Nie dajmy więc sobie wmówić, że miałbym być kogokolwiek zakładnikiem!
  ➡️W sprawie podnoszonego i kilkukrotnie wyśmiewanego pomysły zabiegania o stację kolejową w Zagórzanach nadmieniam, że w dniu 29.10.2018 r. spotkałem się już w tej sprawie z Panem Zbigniewem Wojasem Wójtem Gminy Gdów. To spotkanie jeszcze bardziej utwierdziło mnie o konieczności właśnie w tej kadencji pilnowania sprawy Zagórzan, ponieważ lokalizacja tej stacji w tym miejscu nie jest przesądzona. Jeżeli powierzycie mi Państwo funkcję Wójta wspólnie z Panem Zbigniewem Wojasem, będziemy zabiegać o tą lokalizację. Rozmawiałem również o obwodnicy Gdowa, w kontekście mojego planu przekwalifikowania drogi powiatowej Zagórzany – Grabie – Tarnawa – Limanowa na drogę wojewódzką. Pan Wojas starał się o obwodnicę Gdowa od 12 lat! Tutaj również uzyskałem cenne wskazówki i dlatego Wiem, że tą sprawą należy się zająć jak najszybciej.
  ➡️Kończąc chciałbym zapewnić, że jeżeli powierzycie mi Państwo sprawowanie funkcji Wójta przedstawię Wam do wiadomości publicznej tzw. bilans otwarcia, abyście wiedzieli z jakiego poziomu startujemy. Podobny bilans przedstawię na końcu kadencji.
  Szanowni Państwo, jeszcze raz proszę wszystkich o zmobilizowanie się w Niedzielę oraz o jasny i zdecydowany komunikat, w którym kierunku podążamy?!
  Serdecznie pozdrawiam,
  Andrzej Śliwa

  • O ile obniży pensję wójta? Co zlikwiduje? Skąd weźmie na wypłaty? Bo już wiadomo że pociąg, fotowoltaikę i inne obietnice można między bajki włożyć!

   • No właśnie nie, po pierwsze nie ma ostatecznej decyzji RIO co do planu naprawczego. Po drugie Śliwa podnosił tę sprawę na ostatniej sesji i został delikatnie mówiąc zbyty, bo ukrywali to w tajemnicy przed wyborcami, po trzecie przeczytaj ze zrozumieniem program Śliwy 80% tego programu to rzeczy nie wymagające wielkich środków. A sprawy takie jak fotowoltaika, oczyszczalnia, drogi gminne itp. znajdują się również w programie Roja który doskonale wiedział o stanie finansów. Wybieram finansistę nie wefistę!

 10. W obecnej sytuacji program P. Śliwy wydaje się być mało realny do zrealizowania. P. Roj wie na czym stoi, dlatego program bez pompy…
  A tak na marginesie to każdy z kandydatów dorzucił swoje trzy grosze do tego w jakim stanie są finanse gminy i mamy co mamy…
  Po niedzieli zobaczymy, który będzie się głowił co z tym fantem zrobić…

 11. Dżuma cholera ospa tyfus świńska grypa . No cóż my mamy Roja gurala jacewicz patalite stokłose . Tylko że my ich mamy na własne życzenie.

   • „gural”
    Demokracja ma pewną wadę!!!
    Dwóch dżentelmenów z pod budki z piwem mają większą władze (2/3 głosów), niż profesor akademicki (1/3 głosów).

 12. W co ten Śliwa się pakuje. Pisze takie dyrdymały o pociagu i Bóg wie czym jeszcze a nie będzie miał na pensje. Ja bym zrezygnował. Albo Roj to doprowadzi do porządku albo komisarz. Plebania chyba rzeczywiście ważniejsza niz honor bo koryto się skończyło

  • Co ty wypisujesz, nie kompromituj się. Linie kolejową wybuduje państwowe konsorcjum, a chodzi o to, żeby projektanci ujęli w inwestycji właśnie stację w Zagórzanach. Jest to przysłowiowe okno na świat i na rozwój, także dla Gminy Łapanów. Mnie i wszystkim myślącym ludziom na tym zależy.
   Rusz szare komórki i nie wypisuj głupot.

 13. Obecny Wójt wszystko wiedział i okłamał ludzi o sytuacji gminy. Tylko po co? Tak się ie robi. To świadczy o jego niekompetencji, całkowitej niewiedzy o samorządzie i wszystkich sprawach w tym zakresie. Totalna kompromitacja z jego strony. I to on ma dalej rządzić gminą. Nieporozumienie. Taka samo jak obecna Pani Przewodnicząca Rady. Ona nie ma zielonego pojęcia o kierowaniu radą.

 14. Co trzeba mieć w głowie żeby w takiej sytuacji głosować jeszcze na Kuliga Roja albo Śliwę? Przecież wszyscy oni są w to umoczeni !!!!!!!! Tylko komisarz! A ten Manys to rzeczywiście niezły spryciarz ….. Cwana gapa !!!!! Doskonale wiedział co robi ……..

 15. To teraz popatrzcie na program śliwy przez pryzmat stanu gminy, do którego m.in. on doprowadził. Był przewodniczącym rady, podpisał się pod kredytami. Czy wy ludzi myślicie?

  • Do takiego stanu doprowadziła obecna ekipa przez 4 lata nieudolności! Basta! Mieli gminę wyprowadzić, a wyprowadzili na manowce. Proszę o przypomnienie programu Roja z 2014 r.

  • Do ale jaja nie ma żadnego wycofywania jazda na maxa do końca po zwycięstwo Śliwa jak wygra bardziej poradzi sobie z ta kłopotliwa sytuacja niż Roj wiec głos na pana Śliwę

 16. Tak panie Roj skończyły się pożyczki skończyły się podnoszenia zarobków a tym samym skończył się pan hahaha
  W-fiesta do gwizdka i na orlik pan Śliwa do władzy przynajmniej będzie wykształcona osoba a nie jakaś znajda z przypadku.

 17. Jeśli wójt wiedział o tej sytuacji finansowej a mimo to rozebrał ludziom most w kamyku za dwukrotność jego remontu czy może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej ?.

 18. No to chyba staje się jasne dlaczego Manys tak ochoczo się wycofał a teraz popiera Roja buahahahaha…. Rzeczywiście lepiej żeby to Roj zjadł teraz tą żabę ….

   • Tak uważasz? Z pustego to i Salomon nie naleje. Można wiele super inwestycji zrobić tylko pytam się za co? 31 mln długi które zostawił kulig to mało? Co Ty byś zrobił

    • Co ja bym zrobił? Częściowo trafnie błedy Roja opisał Pan Redaktor więc odsyłam, a przede wszystkim trzeba robić przynajmniej to co się da a nie mówić ze nic się nie da np. zacząć pozyskiwać środki przez organizacje i zacząć zarabiać na tym co jeszcze zostało a nie tylko dokładać. Trzeba rozmawiać z przedsiębiorcami!

 19. Czyli popierany przez Pana „uczciwy i prawdomówny” wójt tak całkiem krystaliczny nie jest, skoro o tym nie informuje. W takim wypadku może faktycznie lepiej by sam to piwo wypił.

 20. Może wreszcie… żeby ograniczyć wydatki połowę urzędników pójdzie w odstawkę a pozostałym obniżą wynagrodzenia do minimalnej krajowej gdyż większość tzw.szaraków tak zarabia,bez dodatków stażowych,bez nagród jubileuszowych czy „13” i też żyć muszą a niejednokrotnie ciężko na to pracować fizycznie

Komentowanie jest wyłączone.