[TYLKO U NAS] W urzędzie gminy lecą głowy po aferze z budżetem?

Jak się dowiadujemy wójt Robert Roj chce odwołać skarbniczkę gminy, Barbarę Molendę. Odpowiadała ona za finanse gminy przez ostatnich kilkanaście lat.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że pani skarbnik dziś dowiedziała się, że wójt chce ją odwołać. Do chwili publikacji tego tekstu nie udało nam się potwierdzić tej informacji. Na naszego SMS-a w tej sprawie nie odpowiedział wójt Robert Roj. Sprawy nie komentuje też sama Barbara Molenda.

– Rozumiem, że wójt szuka kozła ofiarnego po ostatniej aferze z unieważnianiem budżetu, a prawda jest taka, że sam za to odpowiada. Szkoda, że to ona padła ofiarą. To typ doskonałego urzędnika. Pracowita i sumienna. Jak mróweczka – słyszymy od jednego z naszych rozmówców. Podkreśla on, że to nie ona odpowiada za ostatnią aferę z ultimatum Regionalnej Izby Obrachunkowej. – Niestety, padła tego ofiarą.

Skarbnika odwołuje rada gminy. Robi to jednak na wniosek wójta. Można się jednak domyślać, że jeśli taki wniosek ze strony wójta rzeczywiście padnie, zostanie przez radnych grzecznie zaakceptowany.

Przypomnijmy, na skutek nadzwyczajnej interwencji i ultimatum ze strony Regionalnej Izby Obrachunkowej Łapanów został ostatnio postawiony pod ścianą i zmuszony do zmiany tegorocznego budżetu oraz ostrych oszczędności. RIO stanowczo zakwestionowała plany dalszego zadłużania gminy i nakazała zmianę budżetu. W przeciwnym wypadku sama by narzuciła plan wydatków na ten rok.

Z dokumentów RIO wynika, że w uchwale Rady Gminy dotyczącej wieloletniej prognozy finansowej znalazły się nieprawdziwe dane dotyczące spłaty długu. Wyszło to na jaw, gdy doszło do konrontacji liczb z uchwały z rzeczywistymi harmonogramami spłat.

Łapanów już w tej chwili jest 20. na liście najbardziej zadłużonych gmin w kraju. Mimo to Robert Roj planował dalsze jej zadłużanie – na 2 mln zł. I to mimo, że już w zeszłym roku był zmuszony do zapożyczenia się w firmie pożyczkowej.
43 Comments

 1. Nikt z radnych nie ma odwagi napisać tego co ja Pani Basiu dziękuje za lata pracy dla Gminy Łapanów zawsze była Pani dla mnie Ikoną, rzetelności i lojalności do Gminy Łapanów i Radnych. Bardzo Pani dziękuję za pomoc jaką Pani udzielała lokalnej społeczności i wsparcie dla sportowców i wszystkich instytucji w Naszej Pięknej Gminie. Jest Pani Wielka.Pozdrawiam radny Kamyka Krzysztof Kluba

 2. Jeśli Wielbisz Kuliga i napisałeś iż niebył […] brał wszystko na sfą klatę to dlaczego niewżioł własnego układu pomiędzy GZK a […],tylko poświęcił kierownika? Nawet nowy trzymał się od nich z daleka to takie bagna Jan pozostawiał.

 3. Znam sprawę bardzo dobrze, praktycznie z pokoju poniżej, obecny wójt jak coś spartoli, to zaraz przeleje odpowiedzialność na innych, a jak coś dobrze, gdzie tam dobrze, nie ma żadnej sprawy, której by nie spartolił a tu kowal zawinił, cygana powiesili. Jak by miał j…ja to powinien jak to często mówi, wziąć to na swoją klatę, tylko, że lepiej na czyjąś, to jest taktyka naszego włodarza. Takich supermenów to jest na pęczki, powinniśmy dawno zafundować mu jednokołowy pojazd. Ktoś wcześniej napisał, że wsiadł traktorzysta na F16 i jak widać przy wiedzy traktorzysty zaczyna lądować a autopilot ma w d…. przestał działać. Szkoda mi Baśki bo nadstawiła pewnej części ciała a teraz ją w tą część kopnięto. Wszyscy czekamy, że ten koszmar się skończy bo mamy serdecznie dosyć stresu, przytakiwania i niepewności jutra. Naszą gminę można było nawet trzeba było zadłużyć sprytnie i z głową w inwestycje, które w przyszłości przynoszą zyski ale jak się nie ma pojęcia o biznesie, to najlepiej dać pod zastaw wszystko co się da a potem do Ciebie Boziu i kombinować z budżetem, powiem szczerze myślałam, że gość jest bardziej rozgarnięty atu jak widać totalna brynza. z siedzenia i myślenia to można zostać jedynie myśliwym. Najbardziej mnie wkurza jak ceduje wszystkie niepowodzenia na poprzednika jak to on gminę zadłużył, tylko bidny nie wie ile wykorzystano środków z zewnątrz a ten dług to nie inaczej tylko wkład własny. Pracuję już z trzecim wójtem, ale nikt nie może zarzucić ilości inwestycji i ściągniętych środków do gminy Kuligowi, za żadnego wójta nie dokonano tylu inwestycji, nie musimy do niego pałać miłością, ale faktom nikt nie zaprzeczy. Jednak co najważniejsze brał zawsze wszystko na swoją klatę i tego się nie bał, nie był tchórzem, tylko człowiekiem z klasą o czym nie możemy powiedzieć o obecnym, chyba, że z klasą którą miał w szkole.

  • a ja słyszałem ze urzednicy w gminie robią wiele na złosc wójtowi?? i co ty na to urzedniku.. pali sie wam grunt pod nogami bo Roj na koniec swojej kadencji chce z wami zrobić porzadek. i celowo go w błąd wprowadzacie. mam nadzieje ze nowy wójt ktorego wybierzemy w wyborach zrobi z wami wszystkimi porzadek

   • żaden wójt, który naprawdę chce zarządzać gminą, nie będzie wyrzucał na bruk swoich dobrych pracowników. Jak do tej pory to Wójt Roj robi na złość swoim pracownikom, którzy mówią jak jest.

 4. Z zamieszczanych artykułów wynika jednoznacznie, ze prowadzący blog nie ma zielonego pojęcia o finansach samorządu. Odwołanie Skarbnika Gminy po tzw. aferze było czymś co każdy mądry odpowiedzialny pracodawca winien zrobić. To właśnie na Skarbniku Gminy ciąży odpowiedzialność za finanse . Nie mówię ze ż dług za zaciąganie kredytów bo to decyzja wójta. Niemniej jednak za dane zamieszczane w prognozie długu już tak. I to właśnie miało miejsce w Lapanowie. Szkoda ze prowadzący portal jak i popierający go komentujący nie rozumieją. Z całym szacunkiem dla byłej Skarbnik ale powinna zostać zwolniona nie na jej wniosek a dyscyplinarnie. Takie sa realia.

  • Z zamieszczonego komentarza wynika jednoznacznie, iż komentujaca nie ma bladego pojęcia co to jest odpowiedzialność szfa. To wójt, a nie skarbnik gminy przedstawia Radzie Gminy projekt uchwał do przyjęcia! W tym wypadku chodzi o budżet. Czy się mylę?
   Tak, to skarbnik ponosi odpowiedzialność za błędnie przygotowaną uchwałę. To jest poza dyskusją. Ja też bym takiego skarbnika wyrzucił. Tak, w trybie dyscyplinarnym! Ale nie w ten sposób, nie w ten sposób droga Pani. Nieco inaczej 😉
   Do wyjaśnienia jest kwestia, a nikt na to nie zwraca uwagi, jakim cudem w prognozie znalazły się dane niezgodne z rzeczywistością. RIO pisze o tym niemal wprost. Moim zdaniem to jest sprawa dla prokuratury. Ale to moim zdaniem. Może się mylę 😉
   Pełna zgoda – to przykład na to, że ostatnie trzy lata zostały w Łapanowie kompletnie zmarnowane, a gmina sama (oczywiście za sprawa władz) pogrąża się coraz bardziej.
   Ty nazywasz to blogiem, ja portalem. Faktem jest, że ten blog czy portal (wszystko jedno jak to nazwiemy) w zeszłym roku zrobił w gminie, która liczy ok. 8 tys. mieszkańców MILION odsłon. A przez dwa miesiące tego roku zanotował ich prawie ćwierć miliona 🙂
   Dzięki, że z nami jesteś 🙂
   Pozdrowienia 🙂

   • I tu cały szkopuł, myli się Pan:-) nie chodzi o budżet, którego się Pan przyczepił jak rzep psiego ogona tylko o prognozę długu. Za wprowadzenie danych odpowiada Skarbnik Gminy, a z tego co wynika z dokumentów RIO to nie zostały wprowadzone one zgodnie z prawdą.
    Podobno została odwołana na swój własny wniosek. Nie uważa Pan, że to i tak bardzo kulturalne odsunięcie od pełnienia stanowiska, skoro jak sam Pan pisze zwolnił by Pan dyscyplinarnie.
    Zresztą w Pana wypowiedzi widzę niespójność, proszę się jej przyjrzeć. Tak odpowiada Skarbnik, Tak zwolniłby Pan dyscyplinarnie, ale nie w ten sposób to w jaki? propozycja?

  • Rita jeśli Rojj jest taki sumienny to dlaczego nie zwolnił kierownika GZK po aferze ze skażoną wodą? możesz odnieść się do takiej sytuacji? będę wdzięczny.

 5. lepiej niech się redaktor zainteresuje czego wójt się tak boi że kazał dziś informatykowi wyłaczyć wszystkim w urzędzie dostęp do portalu a sam siedzi na nim całymi dniami ……..

 6. Przejdzie sie do podstatwlki ile tam jest osób zatrudnionych 10 lat temu nie bylo polowy z tego. Czesc nawet studniów nie ma…

 7. Witam.Bardzo dobrze przed wyborami o układach i przekrętach Jana rozmawiać by nikt więcej nieośmielił się wykorzystać fotela wójta do napełniania sfej kabzy kosztem mieszkańców.Obecne media obnażając potologie dla dobra nieświadomych i oszkapianych pracują.Gorzej gdy jan się wpieni i papugi na Redaktora naśle.Dzięki!

 8. No niestety poprzedni Wójt zostawił ładne wiano Gminie Łapanów po sobie i czy będzie ten czy inny Wójt wcale nie jest oczywiste że problem zadłużenia zostanie SZYBKO rozwiązany ponieważ jest to tak WYSOKA SUMA która na długi czas odcisnie PIĘTNO na GMINIE.Jeżeli chodzi o możliwe zwalnianie pracowników Gminy to nic w tym STRASZNEGO NIEMA jeżeli zostaną zastąpienie WYKWALIFIKOWANYMI PRACOWNIKAMI bez bagażu (czasem zbędnych) doświadczeń.

  • Zostawił a ten jeszcze bardziej zadłużył poczytaja gazete krakowską tam wszystko pisze jak obecny wójt zadłużył gmine

   • To jaki dług został po poprzednim Wójcie ? A na ile zadłużył obecny ? Bo wtedy będzie wszystko jasne.

     • Jak taki hop do przodu jesteś to zaskocz mnie na ile obecny Wójt zadłużył ? Na ile poprzedni ? Bo ja to wiem ale ty chyba NIE

   • Tu jest kwestia tego że kwota DŁUGU jest tak wysoka iż następuje ROLOWANIE tych długów z braku środków na ich spłatę i branie kolejnych by Gmina mogła w miarę normalnie funkcjonować a żaden Wójt tego nie zmieni bo jedyne lekarstwo to OGROMNE OSZCZĘDNOSCI W GMINIE przez co zostaną wypracowane środki na powolną SPŁATĘ ZOBOWIĄZAŃ.

  • Szkoda tylko, że Ci nowo zatrudniani pracownicy nie są mieszkańcami naszej Gminy; oby przynajmniej ich WYSOKIE KWALIFIKACJE wynagrodziły nam to. No bo i podatki nam uciekają, i związanie z miejscem pracy jest wątpliwe…

    • zeby wkoncu te układy rozwalić. wydaje mi sie ze to wszystko to był dobry plam, pan robert ma juz pewnie swojego nastwepce i przygotowywuje mu miejsce- oczyszcza ze zbędnych ludzi

 9. Przykre jest czytanie takich komentarzy. Nie jestem stałym mieszkańcem Łapanowa ale co roku tutaj przyjeżdżam. Podziwiałam jak dużo przez te lata sie zmieniło. Prace Urzędu Gminy oceniam dobrze.Zawsze byłam profesjonalnie i grzecznie obsłużana. Popełniono jakieś błędne decyzję ale domyślam się że nie jest to wina jednej urzędniczki. Mam nadzieję że problem zostanie rozwiązany też na odpowiednim poziomie. Życzę z całego serca powodzenia.

  • Problem tylko w zapłaceniu za owe zmiany następcom pozostawiony coś około 24 000 00zł.To tak jak zakupy na zeszyt miłym być trzeba by towar dostać a zapłacić niekoniecznie.

 10. Wcześniej wszystkie pierdziostołki Kuliga winni być odsunięci ze stanowisk decyzyjnych zastąpieni młodymi bez przeszłośći usługowo finansowych względem prywatnych układów jak pokazała afera GZK.Wójt troszkę za pużno zorientował się iż pierdziastołki pokuligowe niemają moralnośći lecz tylko uzależnia kasodojne.Pozostałe pierdziostołki przypsute wylecą w ciągu tego roku gdy gmina zgromadzi finanse na ich spore odprawy.Pośpiech wskazany gdyż poniczna strach przed prokuratorem nastąpi gdy po rekonwalestęcji sypać jeden zacznie.

Komentowanie jest wyłączone.