[TYLKO U NAS] Trzęsienie ziemi w urzędzie. Wójt znalazł już ofiarę

Kulisy tej nagłej dymisji są wstrząsające. Robert Roj znalazł już w każdym razie winnego ostatniego skandalu z zadłużaniem gminy ponad miarę.

Głową za to, że wójt został przez RIO postawiony pod ścianą, zmuszony do nagłej zmiany budżetu i rezygnacji z planów dalszego zadłużania gminy zapłaciła… Barbara Molenda, wieloletnia skarbnik gminy. Jeden z lepoej ocenianaych łapanowskich urzędników. Niestety, potwierdzają się nasze nieoficjalne informacje o jej odwołaniu. Barbara Molenda została wyrzucona na dwa lata przed emeryturą.

Do egzekucji doszło nagle w środę, na błyskawicznie zwołanej nadzwyczajnej sesji Rady Gminy.

– To kuriozum! Nagłe ściąganie radnych w nadzwyczajnym trybie i cała egzekucja, która trwała 10 minut – słyszymy od jednego z naszych rozmówców.

Oficjalna wersja jest taka: to sama Barbara Molenda zrezygnowała. I rzeczywiście, oficjalnie tak było. Z naszych informacji wynika jednak, że pani skarbnik została zmuszona do rezygnacji przez wójta. Gdyby tego nie zrobiła i tak by została wyrzucona.

– Wójt musiał znaleźć ofiarę. Nigdy nie miał do niej zaufania, ale żeby tak bez klasy załatwiać tę sprawę… – słyszymy od naszego rozmówcy.

Cała operacja odbyła się na nagle i znienacka zwołanej nadzwyczajnej sesji Rady Gminy. Informacja o sesji, która odbyła się o godzinie 11.00 została podana do wiadomości na… 25 minut przed startem – o godzinie 10.34!  Nadzwyczajne było też miejsce nagłej sesji – sala narad Urzędu Gminy.

Porządek obrad krótki: odwołanie skarbnika, powołanie skarbnika. Informacja kto został nowym skarbnikiem do tej pory nie została podana do publicznej wiadomości. Na stronie internetowej gminy cały czas widnieje zaś informacja, że skarbnikiem jest Barbara Molenda (godzina publikacji tego materiału).

Z naszych informacji wynika, że osoba powołana na nowego skarbnika w nagłym trybie była ściągana z urlopu. Znana jest z bezkrytycznego oddania wójtowi. Zgodnie z informacjami jednego z naszych rozmówców, który prosi o zachowanie anonimowości, spore zastrzeżenia może też budzić nie tylko tryb jej powołania, ale też kompetencje.

– Ja się dziwię, że ona to wzięła na siebie – komentuje jeden z naszych rozmówców.

Przypomnijmy, od zeszłego roku Gmina Łapanów jest na 20. miejscu najbardziej zadłużonych gmin w Polsce. Mimo obietnic wyboryczych sprzed czterech lat Robert Roj nie tylko nie doprowadził do ograniczenia długów odziedziczonych po poprzedniku, ale jeszcze bardziej zadłużył gminę. W zeszłym roku zaczął się już zadłużać w firmach pożyczkowych, bo żaden bank mu nie chciał dać kredytu. Na ten rok planował… kolejne 2 mln zł długu!

W tej sytuacji wójt został postawiony pod ścianą przez Regionalną Izbe Obrachunkową. RIO postawiła mu jasne ultimatum: albo zmieniasz budżet i rezygnujesz z dalszego zadłużania gminy, albo wkroczymy i narzucimy ci swój budżet!

W tej sytuacji radni dokonali zmian w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej. Musieli wprowadzić ostre cięcia.

W ostatnich dwóch tygodniach przewodnicząca Rady Gminy, magister Celina Jacewicz już trzy razy zwoływała radnych na nadzwyczajne sesje. Za każdym razem w podobnym, alarmowym trybie. Za każdym razem po cichu. Gdy w zeszłym roku doszło do zagrażającego zdrowiu i życiu mieszkańców skażenia wodociągu nadzwyczajnej sesji nie było. Pani magister chwaliła się za to na Facebooku ładnymi paznokciami.
19 Comments

 1. Mam nadzieję, że Panowie radni potrafili się zachować i przynajmniej podziękowali jej za długoletnią i pełną poświęceń pracę. Malwersacji żadnych nie dokonała, czas rodziny „kradła” na rzecz Gminy, a że czasem nie wychodziło? No cóż, jesteśmy tylko ludźmi i na dodatek katolikami, zatem znacie Ewangelię w/g św.Jana: „Kto z was bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem.” A tak gwoli przypomnienia, to za taką a nie inną uchwałą (budżetową również!) głosują zdaje się Państwo radni?

 2. Pan Wójt wymienia zderzaki tylko czy nowe będą tak dobre jak stare. Jak coś dużego pierdyknie to te nowe nie wytrzymają, co tu przykręcić przed stołkiem Pana Roja.

 3. i to jest nasz wiara ;];] do komuni się z kaplicy lata ;] ;]Boże widzisz a nie grzmis ;] moze kiedy dotrze to do niektórej naszej władzy;];]

 4. Wreszcie wójt uwidocznił sfą determinację w sprawiedliwym traktowaniu podwładnych potrafił pozbyć się nielojalnej pani skarbnik wcale się niebał tym razem.To dlaczego odwagi brakło by podobnie postąpić z kierownikiem GZK mimo zarzutów prokuratora kierownikiem pozostał.Tako odwaga z panią skarbnki zarazem taki strach przed podwładnym kierownikiem.W co wy razem graćie?Kogo ochraniacie kosztem podtruwanuch mieszkańców?

  • a po co ma sie pozbywać kierownika gzk. tylko tym prace utrudniłby prokuraturze. teraz prokurator przyjdzie i sam go zabierze do siebie i moze jeszcze kilku gminnych urzedników przy okazji a wójt bedzie miał czyste rece.

  • Determinację w sprawiedliwym traktowaniu? Co takiego?
   Ale pełna zgoda, jakoś takiej odwagi nie wykazuje w stosunku do szefa GZK. Ciekawe czemu?
   Pozdrowienia

   • Ciekawe kiedy Redaktor rozwikła powody pobłażliwości wójta wobec kierownika lub kogoś mocniejszego.

 5. Nie trzeba być bardzo inteligentnym żeby gminę wyciągnąć z dołka trzeba tylko brać przykład z innych: zgłosić że są źródła geotermalne a miliony same popłyną.

 6. Brawo dla Pana Wójta. W końcu coś ruszyło. Jest tam jeszcze kilka darmozjadów, które doprowadziły do dramatycznej sytuacji tej Gminy.

  • Największym DARMOZJADEM dla gminy są Ci co piastują urzędy DZIEŃ Z NOCĄ. Bazują tylko na tym co inni potrafią, w zasadzie na zarządzaniu gminą, co pokazują wydarzenia ostatnich miesięcy się nie znają. I tu faktycznie same brawa dla Wójta i jego świty!

  • Ja i Arkadiusz – czy wy się na d… pozamienialiście, przecież to jedno z najgłupszych posunięć – Pani zostaje odwołana, ale pieniądze i tak będzie dostawała te same (jest w okresie ochronnym)plus pensja dla nowej księgowej. To tak trudno zrozumieć. Puknijcie się w to miejsce gdzie normalni mają głowy!!!

    • „Ja”, dalej szukasz miejsca… gdzie to co inni nazywają głową powinno się znajdować. Czy Ty naprawdę taki głupi jesteś, czy tak już masz. DOBRY KSIĘGOWY „PISZE BUDŻET POD SZEFA” … SZEF KAŻE – SŁUGA MUSI. Pani Basia jest naprawdę dobrą księgową… ale trafiła na marnego szefa… „BARDZO BARDZO BARDZO DELIKATNIE KLIKAJĄC…

 7. A czyj znajomy tym razem skarbnikiem zostanie? Mieszka w gminie, czy poza nia? Dlaczego nie wstawicie się urzędnicy Gmini za kolezanka? Dwa lata do emerytury i wyrzuca na bruk? Oddana była gminie przez lata. No wybaczcie do cho….to Sławek ze świadomością pracował, wiedząc co piją mieszkańcy jak to w telewizji podkreślił nie plotkarz, czy bloger, a PROKURATOR i nawet upomnienia nie dostał. Nikt sztabu kryzysowego nie zorganizował bo po co? Sprawa dotyczyła, życia mieszkańców gminy. A jak sprawa dotyka Roja co się wójtem zwie, to poświęca się kobietę co całe życie służyła gminie i mieszkańcom.

 8. Skarbnik od razu odwołana bo chodziło o radnych i wojta a co gdy chodzi o mieszkaców… do dziś brak rekacji

 9. Przecież on nigdy niczemu nie jest winien,chore (ego)samouwielbienie i dojście do władzy odebralo temu człowiekowi resztki rozumku.Ktoś musiał dostać rykoszetem,trafiło na tą panią ale jak to się mówi,oliwa sprawiedliwa zawsze na wierzch wypływa,przyjdzie czas że będzie wstyd będzie obciach będą (już są blizgi) samouwielbienie odejdzie w siną dal a zostaną resztki człowieczeństwa (może) panie wójcie Rojj (praktycznie już były wójcie) szabelką wojowałeś od szabelki…

Komentowanie jest wyłączone.