[TYLKO U NAS] Plan naprawczy odrzucony! RIO miażdży gminę!

3.5
(8)

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej wydaje negatywną opinię w sprawie planu naprawczego. Dokument, za który gmina zapłaciła ponad 6 tys. zł ląduje w koszu! Co teraz? Komisarz?

[TYLKO U NAS] Plan naprawczy odrzucony! RIO miażdży gminę!

Z uzasadnienia wynika, że plan jest nieprzygotowany. Źle policzony, niewiarygodny i nie zawiera wszystkiego, co powinien.

Gmina Łapanów ma realne możliwości, aby w ciągu najbliższych trzech lat poprawić swoją sytuacje finansową i odzyskać zdolność uchwalania i wykonywania budżetów (…) – pisze RIO w uzasadnieniu.

Ale…

Rada Gminy Łapanów nie zdecydowała się jednak na podniesienie po 2019 roku wszystkich stawek podatku od nieruchomości na terenie Gminy Łapanów do górnych stawek (…) oraz na radykalne ograniczenie ponoszonych corocznie wydatków bieżących przez jednostki budżetowe Gminy Łapanów – czytamy dalej.

Innymi słowy, kombinowali tak, by coś tam oszczędzić, ale sobie krzywdy nie zrobić. Gmina zapłaciła zaś prywatnej firmie ponad 6 tys. zł za dokument, który się nadaje do kosza.

Przy okazji RIO wytyka nieodpowiedzialne zadłużanie, nieracjonalne decyzje dotyczące szkoły muzycznej w Sobolowie oraz rozpasane wydatki przy braku pomysłu jak zarabiać pieniądze.

Do tego dochodzi brak odpowiednich wyliczeń i nierealne pomysły. Bo niby czemu nagle by się mieli znaleźć chętni na wynajem gminnych lokali, skoro nie było ich przez ostatnie lata? A tak w ogóle to z częścią pomysłów gmina nie robi żadnej łaski, bo i tak jest do nich zobowiązana z mocy prawa.

Co w tej sytuacji? Czy odrzucenie planu oznacza komisarza?

Tego na razie nie wiadomo. Odrzucenie planu nie oznacza automatycznie wniosku o wprowadzenie w gminie zarządu komisarycznego. Teraz wszystko zależy od dalszych decyzji RIO.

Zapytaliśmy RIO, jakie teraz przewiduje kroki? Czekamy na odpowiedź. Faktem jest, że odrzucony plan naprawczy otwiera drogę do pogonienia obecnych władz gminy i wniosku o komisarza.

Oto uchwała RIO wraz z uzasadnieniem:

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 3.5 / 5. Głosy: 8

Oceń jako pierwszy!
46 Comments

 1. Jak się nikt nie zgłosi do konkursu na kierownika to panie wójcie pozostanie brygadzista po zawodówce jako zarządzający skoro pan wójt ma takie wymogi że nawet Paszkot ich nie spełnia nawet w połowie. No chyba że jest ktoś zaufany na to stanowisko i to pod niego takie wymogi.

 2. Witam. Ma ktoś może wiedzę na temat konkursu na kierownika gzk albowiem wygórowane kryteria postawione przez wójta miały odstraszyć potencjalnych kandydatów i uniemożliwić zmiany we władaniu tym zakładem przez jedną i tą samą rodzinę Górali Paszkotów. Po prostu czy ktoś się w ogóle zgłosił i Czy jeśli się nie zgłosił to będą obniżone kryteria albo automatycznie Paszkot zostaje już na zawsze razem z księgowymi swoimi ciotką i kuzynką obydwie Góral ???.

  • Przecież chcieliście kompetentnego kierownika i konkursu no to jest konkurs i wysokie wymogi, a teraz już piszecie, że w sumie to może nie być kompetentny hahaha

 3. Wiesia czy oglądałaś chociaż raz sesję. Zaangażowanie wójta w sprawy gminy. Wcześniej sam przyczynił się do zaciągania długów.

 4. W pierwszych latach po uruchomieniu Szkoły Muzycznej w Sobolowie wydatki na oświatę wzrosły o ok. 2,3 mln zł i 1,6 mln zł w kolejnym roku. Spowodowało to DWUKROTNE zwiększenie deficytu oświaty (z ok. 2 do 4 mln zł). W nast. latach dokładano do tej szkoły kolejne pieniądze, w tym roku następne 630 tys. zł. Pytanie: czy taką gminę stać na taką „rozrzutność”? Odpowiedź wydaje się jasna. Jej prowadzenie nie jest obowiązkiem gminy. Rozsądny człowiek w swoim domu w okresie trudności najpierw ogranicza wydatki na rozrywkę i inne „zbytki”, aby wystarczyło na konieczne i potrzebne dobra.
  „Chleba czy igrzysk?” wybór należy do Państwa.
  Z uszanowaniem

 5. A była Pani Skarbnik ? Wydaje mi się że też ponosi winę za stan gminy !!!! Do niej należało powstrzymać wójtów jeżeli widziała jakie jest zadłużenie.Przecież kontrola wykazała że nie była bez winy.

 6. A była Pani Skarbnik ? Wydaje mi się że też ponosi winę za stan gminy !!!! Do niej należało powstrzymać wójtów jeżeli widziała jakie jest zadłużenie.Przecież kontrola wykazała że nie była bez winy.

 7. Moim zdaniem ten program naprawczy to była farsa ,jakie oszczędności na szkole muzycznej ,jak do niej w tym roku dołożymy 630000tys. i najprawdopodobniej przez najbliższe 3 lata też będziemy dokładać a prawda jest taka że nie można jej przenieść .I tak naprawdę wójt nie robi oszczędności w gminie z programu naprawczego jedynie co jest realne to ki diet radnych i sołtysów.

 8. A czy obecny Pan wójt, już wczsnij nie zajmował stanowiska w gminie.? Takie długi nie powstały w cztery lata.

 9. Chciałbym złożyć wniosek o cofniecie mandatu wszystkim radnym w związku z działaniem na szkodę gminy. Oraz rozliczenie każdego z nich z uchwał, za którymi głosowali oraz poniesienie konsekwencji wynikających z artykułu art. 296 kodeksu karnego. Do „Wspanialej 9ki” skończcie się umawiać w piątkowe wieczory jak obalić rządy Wójta a zajmijcie się bałaganem jaki narobiliście.

 10. RIO twierdzi że możemy się jakoś pozbierać w ciągu trzech lat. Niech działa skończą się układy, bałagan i brak kapetencji.

   • Pozwolę sobie wmieszać się w tę dyskusję. Zaproponowany przez Pana Wójta, tzn. firmę, którą do tego wynajął, plan naprawczy był naprawdę żenująco słaby! Taka jest moja opinia!

    • Karol nie pieprz to co wszyscy wiedzą co napiszesz tylko napisz prawdę kto usunął z planu Tarnawę GZK i obwody!!!!!!!!!! Nie Wójt !!!Dość kłamstw!!!! To Rada PiS!!!!

     • Dokładnie. Po drugie widziałam osobiście jak radni z opozycji spotykają się w Alfie i debatują jak by tu zaszkodzi!!!! Jedynie trzeźwo myślący to Radny Długosz. Myśli realnie.

    • A Oświata Redaktorze?? Kto usunął Wójt? Może trzeba obejrzeć jeszcze raz tą sesję w której nie odnotowałeś wniosku C.J o wykreślenie… obłuda!!!!!

 11. Ile Irzykowa, Grzyb, Jacewicz mieli do planu. Tyle uwag i zmian. Tyle czasu na sesji poświęcili bezowocnie. Bezskutecznie. Wasza mądrości poszła w kosz

 12. Bardzo dobrze. Skończą się przepychanki na sesjach, państwo radni przekonają się że nie są pępkami świata. Im szybciej będzie komisarz, tym lepiej. Bo w to, że będzie, nie wątpię. Nasi radni nie dają nadziei na to, że są w stanie coś mądrego wymyślić.

 13. 17 maja na sesji w odpowiedzi radnemu wójt stwierdził że nakazał zabetonowanie wylotu z ubojni do potoku jednak nie zostało to wykonane. Kto w tej gminie rządzi ubojnia? Paszkot? Kulig? bo na pewno nie wójt Śliwa skoro nikt nie wykonuje jego poleceń ?.

  • Raczej należałoby zapytać, kto (jeszcze) rządzi gminą – bo raczej nie wójt. Dla mnie to facet (przepraszam za wyrażenie) „bez jaj” – bez własnego zdania, wyglądający jakby wszystkich dookoła przepraszał za to, że jest.

  • Rów nie został zabetonowany. A teraz kiedy padał deszcz oczyszczalnia miała nadmiar deszczowki i spuszczala wode. Ale nie tylko wode ale i scieki. Przy okazji dokonali gruntownego czyszczenia oczszczalni spuszczajac caly szlam do rzeki. Ubojnia w tym okresie deszczow ograniczyla wywoz wlasnych sciekow. Skozystali też z okazji i dalej szlo wszystko do rowu. Wszyscy o tym wiedzą a nikt z tym nic nie zrobi. Za to jest prokurator. Chyba napiszę list do Pana Ziobry.

 14. Kto zapłacił 6000 za dokument który powinni sformułować urzędnicy pracujący na etacie jak i radca prawny jest na etacie. Więc Dlaczego wójt zmarnował 6000 zł.

  • Plan nie został przyjęty m.in dlatego, że Radni 9tka wyrzucili najważniejsze oszczędności na złość Wójtowi, bo im wstyd że teraz by się dało a wcześniej się nie dało!! Ot cała filozofia!!

   • Pełna zgoda. Ktoś wreszcie w tej gminie powinien zacząć brać odpowiedzialność za swoje decyzje! Tym bardziej, że w mojej ocenie w umowie z firmą, która napisała plan są podstawy ku temu, by za ten dokument zwyczajnie nie zapłacić dokąd nie zostanie odpowiednio wykonany lub domagać się jego poprawy!

    • Czy można dowiedzieć się kto sporządził tak „piękny” program naprawczy, który tylko przybliża nas do komisarza?

     • Ty wspierałeś Roja w wyborach, wiec popatrz do czego doprowadził, obecny wójt próbuje ratować sytuacje, poprzednik nawet planu naprawczego nie przygotował mało tego posłuchaj co miał do powiedzenia prezes RIO i jakie kroki skierował do prokuratury…

    • a Ty skąd się urwałeś w Łapanowie, twierdząc że Kulig nie uprawiał inżynierii księgowej, bazował na swych kolegach z Jodłownika i Raciechowic, zobowiązania ukrywał tak że nawet nie widniały w wykazie do zapłacenia, potem ( nie broniąc Roja) wypadały takie trupy z szafy jak, przypadek pana S, który drogą sądową ściągał należność z gminy.

  • Mi natomiast nasuwa się inne pytanie ? Którzy radni pozwolili jednemu i drugiemu wójtowi na to co zrobił ?

   • Oczywiście! Bo przed 4 latami gmina była krainą mlekiem i miodem płynąca, nie było żadnych układów, a dług powstał przed ostatnimi wyborami.
    Mamy ogromne szczęście, że Łapanowem znów rządzi człowiek, który tak dobrze wcześniej kierował losami naszej gminy 😉

    • Nie groził jej komisarz Kulig zostawił gminę zadłużona po inwestycjach a Roj co zrobił że mamy obecna sytuacje… Tragedia

Komentowanie jest wyłączone.