[TYLKO U NAS] Oto plan naprawczy w pełnej okazałości

0
(0)

Zobacz, ile Cię będzie kosztować. Łapanów go do tej pory nie widział. Nie znajdziesz go na stronie gminy, ani nigdzie indziej. Do tej pory widzieli go tylko radni, a i to na kilka godzin przed głosowaniem.

[TYLKO U NAS] Oto plan naprawczy w pełnej okazałości. Udało nam się uzyskać dostęp do pełnej treści tego kluczowego dla przyszłości Łapanowa dokumentu.

To dokument wyjątkowo ponury. Wynika z niego, że:

 • Łapanów żyje praktycznie tylko z tego, co dostanie – własnych dochodów praktycznie nie ma, a tam gdzie by je mógł mieć – nie wykorzystuje szansy
 • Gmina praktycznie nie inwestuje, a zadłużenie ją przerasta
 • Traci płynność finansową, a sytuacja ta się pogarsza

Co w tej sytuacji zrobić?

 • koniec z dopłatami do ścieków
 • konieczna jest restrukturyzacja zadłużenia
 • muszą nastąpić zmiany w organizacji oświaty
 • niezbędne jest ograniczenie wydatków oraz szukanie dochodów
 • mieszkańców czeka podwyżka podatków

W Urzędzie Gminy pracują obecnie 33 osoby. Ich utrzymanie kosztuje ponad 2,7 mln zł. Średnia pensja to ponad 4.500 zł. Okazuje się jednak, że nie ma tam osoby, która by miała kompetencje, by opracować plan naprawczy.

Okazuje się bowiem, że opracowanie dokumentu trzeba było zlecić prywatnej firmie na zewnątrz! Gmina, a więc wszyscy mieszkańcy, musieli za to zapłacić:

6.150

Przy czym nie ma oczywiście gwarancji, że RIO ten program zaakceptuje!

Oznacza to, że każdego dorosłego mieszkańca opracowanie tego dokumentu kosztowało to ok.

1 zł.

Czy dokument jest wysokiej jakości?

Jeśli wziąć pod uwagę, że już na wstępie stwierdza, iż gmina „nie ma realnej zdolności do zwiększenia dochodów własnych”, bo stawki podatków lokalnych ustalone są na górnych wartościach, raczej to żenuje. Znaczy bowiem, że ktoś, kto to pisał nie ma bladego pojęcia o czymś tak elementarnym jak krzywa Laffera.

A gdzie uszczelnienie systemu? Choćby opłaty za korzystanie z zalewu? Bo na razie z roku na rok gmina do niego coraz więcej dopłaca!

Oto plan naprawczy w pełnej okazałości:

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 0 / 5. Głosy: 0

Oceń jako pierwszy!
46 Comments

 1. co się dzieje?
  9 GRUDNIA 2016 O GODZ. 23:14
  Ludzie trzeba wreszcie odswieżyć powietrze w naszym Sobolowie… wieczny radny Andrzej Sliwa który jak się okazuje „bezinteresownie” pomagał proboszczowi w sobolowie przy przedszkolu pełniąc funkcje dyrektora nie mając uprawnień!!!, ze szkoły w sobolowie też nadchodzą sygnały że ten radny w projekcie dla szkół też był zatrudniony przez…. Proboscza !!! który realizował ten projekt a nie gmina! założone stowarzyszenie gdzie prezesem jest pan Chmielek a wiceprezesem proboszcz ? co się tutaj dzieje?.. czas na innego radnego i na wyjaśnienie tych wątpliwości i potencjalnie dziwnych układów radnego i proboszcza oraz organisty !!!

 2. OGLĄDAŁEM DZISIEJSZĄ SESJĘ I RADNI Z OPOZYCJI DZIŚ PRZESZLI SAMYCH SIEBIE. WYCOFALI Z PORZĄDKU OBRAD UCHWAŁĘ DOTYCZĄCĄ DOPŁATY DO ŚCIEKÓW. A TO PRZECIEŻ WYNIKAŁO Z PRZYJĘTEGO PRZEZ NICH PROGRAMU NAPRAWCZEGO. ŚMIESZNI SĄ A NAWET MOŻNA POWIEDZIEĆ ŻE JUŻ ŻAŁOŚNI !!! SAMI SOBIE ZAPRZECZAJĄ W TYM MOMENCIE I SIĘ POGRĄŻAJĄ !!!

  • Brawo widać to co nie? Żenada!! Wiesz jaki jest pozytyw?? Skazują się na nibyt ale są zbyt głupi zeby to zrozumieć. Już niedługo przewali się i w Polsce i w gminie ta głupota.

 3. Panie Manys szkoda że pan nic nie piszesz co Rada wyrzuciła z pierwotnej wersji planu naprawczego. Jeśli RIO nie przyjmie planu albo będzie stagnacja w Gminie lub komisarz wtedy zwalicie na Wójta a to Rada uczyniła ten plan mało realny. Może warto sprawdzić co usunęli z tego planu i jak duże to dawało oszczędności.

  • Szczerze czy grzecznie? Bo jak szczerze, uważam, że dokument jest skandalicznie niskiej jakości. Gdyby to ode mnie zależało, ja bym za to najzwyczajniej na świecie nie za płacił, gdyby nie zostało poprawione.
   Pomijam już nawet taki drobiazg, że nie ma tam zrobionej banalnej analizy SWOT. Bo gdyby była zrobiona, wszystko by z niej wynikało. Nie ma rozpisanych wariantów, choćby dwóch: agresywny/zachowawczy. Ale… Jeśli na stronie 3 czytam, że gmina nie ma realnej zdolności do zwiększenia dochodów, bo ma najwyższe stawki podatków, sorry, ale dalej mi się nawet nie chce czytać. A wiesz czemu? A temu, że to świadczy wyłącznie o tym, że osoba, która to pisała nie ma bladego pojęcia i to żenująco o czym pisze.
   Pytanie mam bardzo proste: a ten ktoś słyszał kiedykolwiek o krzywej Laffera? A wie o tym, że optymalne wyniki osiąga się nie przy 90 czy 100 proc. skali tylko przy 70? Przykład? Bardzo proszę – podatek od środków transportu! Odsyłam do Ireny Ożóg i polskich doświadczeń sprzed 15 lat z akcyzą od alkoholu 😉
   No ale jeśli na początku nie została zrobiona elementarna analiza SWOT, skąd ktoś, kto pobiera ponad 6 tys. za dokument, który my byśmy byli w stanie zrobić w tydzień, ma wiedzieć, jaki wariant jest najlepszy?
   Sorry, ale naprawdę żenujące to jest!

   • Pisze Pan o wszystkim dookoła byle ominąć temat porównania wersji pierwotnej do ostatecznej, a tam były Pana postulaty likwidacja szkoły i przekształcenie GZK. Czyżby to niewygodne fakty?

    • Bo guzik mnie obchodzą poszczególne wersje. Interesuje mnie finał!
     Przy obecnej sytuacji finansowej gminy nie ma alternatywy dla przekształceń w strukturze oświaty i nie ma alternatywy dla komunalizacji GZK. Chodzi mi o przekształcenie w spółkę komunalną. Nie ma od tego odwrotu choćby ze względu na VAT!
     To jest oczywiste!
     BTW, dziwnym trafem nie mogę się dowiedzieć od gminy, ile właściwie można na tym oszczędzić. I szczerze? Coraz bardziej mi się zdaje, że oni tego zwyczajnie nie wiedzą i takich analiz najnormalniej na świecie nie mają! Ale jeśli tak, to pytam: za co biorą pieniądze?
     I OK, ja rozumiem, urzędnikom się nie chce liczyć, jeśli nikt tego nie wymaga… Tylko pytam od czego jest do cholery kierownik tego zakładu, czyli Urzędu Gminy?
     Nowy wójt naprawdę nie spadł z księżyca. Ja rozumiem, że potrzebuje chwilę, by się rozejrzeć. No ale halo, to już jest ponad pół roku!

     • Brawo!! Ma Pan rację tylko jeśli krytykuje Pan Wójta proszę również mierzyć równą miarą i pisać całą prawdę. Pisze Pan o szkole muzycznej ok i to w planie się znalazło a reszta nie! To naprawdę widać.

 4. Prawda jest jedna, tutaj zgadzam się z Andrzejem S na Szkole Muzycznej zarabiano przez ostatnie kilka lat. Lecz od dwóch lat jest trochę gorzej. Zlikwidujmy wszystko : Szkołę Muzyczną, Sport, który ledwo zipie bez pieniędzy, Kulturę, Koła Gospodyń, OSP. Kto niszczy swoje środowisko siebie niszczy tylko o tym jeszcze nie wie. Pytam się tych co negują i chcą wszystko zniszczyć kto się odważy to potem odbudować. Powiecie po 5 latach że się nie da, na stadionach sportowych będą się pasły kozy i barany a Budynki tętniące życiem porosną kurzem. Najbardziej się obawiam, że zrezygnują z działalności społecznej przez Wasze ataki lokalni liderzy i szlag wszystko trafi. I nad tym wszystkim będzie unosił się duch białej mewy.

 5. Nie chodzi o Panią Ewe ze Świetlicy czytaj dokładnie to dobry nauczyciel i niech szybko wraca, tylko o 1-3.

 6. Chyba po raz pierwszy zobaczyłem kwotę jaką jest dokładana do szkoły muzycznej w Sobolowie, z czego połowę tej kwoty stanowi wzbogacanie ostro krytykowanego w ostatnich dniach jednego ze „stanów”. Rozumiem że całe 600 tys daje Łapanów (czyli my mieszkańcy gminy) i ciekawi mnie jaki procent uczniów szkoły stanowią osoby z.naszej gminy, bo z tego co słyszałem bardzo dużo jest osób z gminy Bochnia a nie ma informacji żeby oni dokładali do istnienia tej szkoły. Samo przeniesienie szkoły do gminnego budynku, a nie likwidacja daje 300 tys oszczędności, a trzepiacie się ludzie małych podstawówek. Jeszcze jakby dobrze ktoś ogarnolem reorganizację tej szkoły to myślę że.kolejne kilkadziesiąt tysięcy by się znalazło.

  Inną kwestią jest w ogóle sens prowadzenia tej szkoły, na około jest ich kilka i jeżeli ktoś naprawdę chce rozwinąć swój talent ma szansę (przynajmniej te szkoły są w bardziej dostępnych komunikacyjnie miejscach).

  • „Ciekawski”
   Dobrze jest umieć czytać ze zrozumieniem, kwota 600 tys powstała również z „przywłaszczenia” 480 tys. w roku 2018 z subwencji na szkołę i obracaniu nią przez poprzedniego wójta i radę. Czyli idąc Twoim tokiem myślenia „Szkoła Muzyczna w Sobolowie w roku 2018 przyniosła 480 tys zysku gminie”. Bo taką kwotą przeznaczoną w subwencji na szkołę, gmina obracała i przeznaczyła na inny cel.

   • Mam prośbę do Pana AndrzejS na której stronie powyższego dokumentu mogę znaleźć informacje o tych 480 tys. Bo moze nie umiem czytać ze zrozumieniem, ale nie namierzyłem tego zestawienie

  • Bardzo mądre słowa sołtysa Klejdysz do Radnych : Państwo reprezentuje cię tylko swoje sołectwa zostalisci wybrani tylko głosami swoich sołectwa to Wójt reprezentuje cała gminę i został wybrany większością głosów – Panie soltysie wielki szacunek!

  • Jeszcze będziesz płakał i przepraszał wójta. Zobaczysz co Ci da komisarz gruszki na wierzbie. Krainę miodem i mlekiem płynącą. Kasa spadnie z kosmosu dla Ciebie i będzie cud, miód i malina 🙂

    • Dokładnie „Komisarz” nie jest od dawania tylko od odbierania bez pytania o zgodę. Jeśli teraz rada nie chce się dogadać z wójtem, i próbować wyjść z tej sytuacji, to później będzie mogła się tylko przyglądać. A my będziemy mieli dużo czasu, by zastanowić się kogo wybraliśmy. Choć i tak pewnie musimy poczekać minimum jedno pokolenie, by ludzie zaczęli samodzielnie myśleć. Obecnie wystarczy zrobić zdjęcie małpy, powiesić na plakacie „naszej przewodniej” siły i ludzie będą na nią głosowali.

     • Masz rację musi minąć pokolenie by ludzie włączyli myślenie. Komisarz załatwi za Nas wiele spraw, odsuniecie Wójta, który jest nie na rękę już teraz cieszy wielu. Należy pamiętać, że będą to lata stracone dla naszej gminy. Dajmy Wójtowi się wykazać, jego wyboru chciała większość.

 7. Nie wiem dlaczego nie ma pieniędzy dla nauczycieli uczących obecnie a zatrudnia się w Sobolowie nową nauczycielkę gdzie dla nas brakuje godzin. Znowu ręka Prezesa OSP Kuliga robi zamęt dokąd Kulig będzie rządził tą Gminą Panie Śliwa. Mało narobił burdelu i dziadostwa, ludzie są wkurwieni na Pana o podwyżkę dla kierownika GZK za którą znowu stoi Kulig bo to syn za pana Jana kadencji byłej wiceprzewodniczącej Rady. Panie Śliwa co z Bankiem w Sobolowie, na taczkach Pana wywieziemy jak go zlikwidujecie co znowu kombinujecie z Janem i Plebanem jako mieszkanka mam prawo to pisać bo głosowałam na Pana i tylko się zawiodłam.

  • Do Ada : zgadzam się w 100% , wójt oszczędza nie tam gdzie trzeba ….albo inaczej udaje że oszczędza:) Do Rodzic: Jak tak wszystko krytykujesz to przyjdź do szkoły i ucz – może byś to lepiej zrobił drogi rodzicu …. To że komuś się nie chce uczyć i ciągle jest na l4 to kwestia zarządzania (angielski) , to że w Sobolowie połowa nli jest do zwolnienia to wszyscy wiedzą ,ale ja jako rodzic nie narzekam np. na P. E.D – moja córka ją bardzo lubi i ciągle pyta kiedy wróci pani E… więc proszę pisać za siebie – moja córka jak miała problemy edukacyjne to tylko ta pani mi pomogła – posłała dziecko do poradni – i dzięki niej moje dziecko ma opinie…. więc proszę wypowiadać się za siebie…

   • Nie chodzi o Panią Ewe ze Świetlicy czytaj dokładnie to dobry nauczyciel i niech szybko wraca, tylko o 1-3.

  • A to osoba nie wie że to nie Wójt chciał likwidacji banku w Sobolów ie tylko Radni! Było wiadomo że jak się czynsz podniesie to Bank się wyniesie – co Ameryka odkryta? Tak Bank się wyniesie i będzie ciucholand bo Rada nie dba o mieszkańców tylko o uprawianie polityki w Gminie tyo widać ludzie jakim trzeba być glupcem żeby oglądając sesje tego nie zauważać . Można się zaklinac ale to widac. Mam nadzieję że Ci ludzie z tej 9 zostaną raz na zawsze odsunięcie od władzy Łapanów ma już dość tej miernoty i podziałów .

  • Do „Tom”
   Nie sądzę, aby przyłączyli Łapanów do Gdowa – to byłaby zmiana powiatu, a dodatkowo Gdów już jest duża gminą (w sumie powstał z połączenia gminy Gdów i Niegowić)

 8. Napewno, że zlecono opracowanie planu naprawczego dla gminy to nic strasznego i błędnego gdyż osoby podejmując się takiego zadania, to osoby z doświadczeniem, znający się na finansach jednostek samorządowych prowadzące już takie podobne przypadki. Napewno umieją sięgnąć po wszelkie źródła pomocowe, chociażby wprowadzenie emisji obligacji itp. Widzę że kadra finansowa gminy jest słaba nie mająca z takimi przypadkami stycznosci w tej sytuacji stosowne jest zlecić to zadanie doświadczonym finansistom. Cóż tacy co umieją tylko przygotować listę płac z wynagrodzeniem takiego przypadku gminy Lapanow nie udźwigną. Szkoda jest tego Lapanowa, tylko zarośnięte rowy przydrożne a co mówić o zadaniach inwestycyjnch
  Zwalanie winy na rządzących tych czy tamtych kadencji sprawy nic nie da.

 9. A ja uważam że bardzo dobrze że zatrudnili kogoś młodego, z nowymi pomysłami, nowym podejściem do edukacji. Moje dziecko chodzi do tej szkoły i czekam tylko rok aż z niej wyjdzie jak najszybciej. Powinno się zrobić czystki w starej kadrze. Dzieci nie umieją angielskiego, nie są przygotowane do egzaminów, a Pani ciągle jest na L4. Tutaj powinno się już etat zredukować. Nie wspomnę o fizyce która też w tej szkole leży. Starym nauczycielom się już nic nie chce oprócz strajkowania. A cierpią na tym nasze dzieci. Jeszcze niech wróci Pani od świetlicy (e.d) i będzie siedzieć z nosem w telefonie a dzieci roznosić świetlicę to już wogole będzie fajnie! Eh! Żenada!

  • Jestem bylym uczniem….To prawda angielski i inne przedmioty leza i kwicza..w sredniej szkole tylko korepetycje mnie ratowaly.natomiast pania ze swietlicy wspominam bardzo dobrze, na zastepstwach nie siedzielismy w telofonach jak z innymi ,prowadzila fajne zajecia jako jedyna ktora wspominam na prawde dobrze -umiala zainteresowac ,nie tak jak z innymi ze albo nie przychodzili na lekcje albo kazali siedziec cicho…a na swietlicy nie raz bylem nigdy nie bylo tak ze nie było co robic …. Zawsze cos bylo…ale bylo glosno bo nieraz nas laczyli ze swietlica klasy od 1 do gimnazjum …. Wiec musialo byc glosno ….za duzo uczniow malych i duzych na malej sali… Powinni gimnazjalisci i starsi byc osobno bo wtedy rzeczywistoście bylo glosno…

 10. To jest plan naprawczy? Ja bym napisał lepszy i to za darmo. Przeczytałem to i powiem tak: gnina to tonąca łudka na jeziorze, plan zaklada wylewać z niej wodę łyżeczką do herbaty, kiedy na dnie jest wielka dziura.

  • A kto wyrzucił z tego planu najważniejsze elementy Wojt czy Radni (9). Nawet już Szostak wstrzymuje sie od głosu bo widzi głupote.

 11. Tu się zgodze,tak nie powinno się laczyc …. Ale jakis nadzor nad zatrudnianiem powinien byc gdy w szkole mozna poprzesuwac etaty…a się tego nie robi z jakiegos powodu…. Nie bede mowic glosno bo plecaki sa wsrod nas….

 12. No i wlasnie…. Oswiata…..jak się to ma do zatrudnienia nowego nla w Sobolowie …. Nie widze wzmianki o zatrudnianiu nowych gdy obecni mogli objac to stanowisko.po co niby ten plan naprawczy jak się do niego nie stosuja?blazenada jak dla mnie

 13. To skandal żeby utrzymywać klasy po kilka dzieci w każdej.
  Zwłaszcza w takiej trudnej sytuacji finansowej.
  Radni opamiętajcie się !!!

 14. Czy Pani ma jakiekolwiek pojęcie o edukacji??? Jak chce Pani łączyć klasy? Przypuśćmy że w klasie 2 jest 10 dzieci i w klasie 3 też 10. Łączymy ich razem. Połowa uczy się dodawać do 20 a druga połowa tabliczki mnożenia? Ludzie, ogranijcie się! Jak ktoś nie ma pojęcia o edukacji to niech się nie wypowiada! Tyle w temacie!

 15. Wytłumaczcie mi proszę kwestię klas dziesiecioosobowych! Dlaczego w „planie naprawczym” widnieje informacja na temat zwolnień pracowników obsługi a nikt nie uwzględnił bezsensownego prowadzenia klasy/grypy (bo mowa tu też o oddziałach przedszkolnych) w której jest połowa maksymalnej ilości dzieci! Toż to sztuczne podtrzymywanie etatów! Panie Redaktorze, może warto żeby Pan mając takie prawne możliwości sprawdził i napisał nam tu ile jest właśnie takich klas, w których na siłę trzyma się etat nauczyciela, zamiast połączyć dzieci i…oszczedzic na etatach fikcyjnych. Myślę, że chętnie mieszkańcy o tym poczytają, bo to dość znacząca kwestia…

  • Czy Pani ma jakiekolwiek pojęcie o edukacji??? Jak chce Pani łączyć klasy? Przypuśćmy że w klasie 2 jest 10 dzieci i w klasie 3 też 10. Łączymy ich razem. Połowa uczy się dodawać do 20 a druga połowa tabliczki mnożenia? Ludzie, ogranijcie się! Jak ktoś nie ma pojęcia o edukacji to niech się nie wypowiada! Tyle w temacie!

   • Do „do Maria”
    To może jednak trzeba połączyć szkoły w sąsiednich miejscowości ? Tu 10 osób, a tu 15. I z dwóch klas mamy jedną 25 osobowa. Oszczędność już jest ;-), a odległość 3 czy 4 km między miejscowościami to chyba nie jest problem.

 16. To smutne że nasza gmina idzie na dno. Wszystko przez radnych. Nie wszystkich bo są też trzeźwo myślący.

Komentowanie jest wyłączone.