[TYLKO U NAS] Gruba afera w Gminie Łapanów. Wejdzie prokurator? Nieprawidłowości i kreatywna księgowość

Takiego SKANDALU Łapanów jeszcze nie wiedział. Żarty się skończyły! Staje się jasne, skąd taka nerwowość u wójta Roberta Roja. To efekt raportu Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat nieprawidłowości, jakie Izba wykryła w Gminie…

Z kontroli RIO (odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli dla samorządów) wynika jasno, że to, co się dzieje w Gminie Łapanów to istne szaleństwo i bagno. Zarówno za byłego jak i obecnego wójta.

Okazuje się, że przez ostatnich kilka lat w Urzędzie Gminy zwyczajnie panowała kreatywna księgowość. Nierzetelne sporządzanie sprawozdań i przekazywanie w nich danych niezgodnych z danymi księgowymi było zaś na porządku dziennym. A przy tym kwoty, od których włos się jeży na głowie. Dość powiedzieć, że sięgają milionów!

Z raportu wynika, że praktycznie nikt nie kontrolował i nie kontroluje sytuacji finansowej w gminie. Tymczasem dane, jakie były przekazywane do organów kontrolnych nie miały nic wspólnego z rzeczywistością. Pominąwszy już nawet fakt, że to się może wiązać z odpowiedzialnością karną, różnice jakich dopatruje się RIO sięgają milionów.

Wygląda na to, że urzędnicy gminy robili przy tym co chcieli. Łamali wszelkie przepisy, a w innych miejscach jakby celowo kłamali. Dotyczy to czasów zarówno Jana Kuliga jak i Roberta Roja! A to, co się dzieje z kredytami i pożyczkami to istne szaleństwo!

Prognozy finansowe nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, w zasadzie nie wiadomo na jakich zasadach zaciąga się zobowiązania, zaciąga je kto chce, przekracza się przy tym limity, a wszystko to dzieje się z pogwałceniem nie tylko elementarnych zasad, ale również przepisów! O tym wszystkim nie wie zaś i kompletnie nie reaguje Rada Gminy.

Co gorsza, gmina nawet nie wie ile i jak ma spłacać kredyty? Prognozy swoje, a harmonogram swoje! Bałagan kompletny! I znów, rozbieżności sięgają milionów. Uchwały Rady Gminy mają się zaś nijak do tego!

Prognoza mówi o 110 tys. zł rat w tym roku, a w harmonogram spłat jest o MILION większy!

Do tego dochodzi zabezpieczanie kredytów na działkach praktycznie jak się komu podoba (z naruszeniem przepisów), niedopełnianie obowiązków przy zamówieniach publicznych i wójt, który ewidentnie nie ma pojęcia o przetargach i obowiązkach z tym związanych. Co wyszło zresztą przy ostatnich naprędce robionych inwestycjach w place zabaw.

Słowem: istny HORROR!

Na 18 stronach raportu pokontrolnego najczęściej występującym słowem jest: „nieprawidłowości” i „nierzetelność”.

W dziewięciu przypadkach, jako osoba odpowiedzialna za nie wskazany jest obecny wójt, Robert Roj. W sześciu – były wójt, Jan Kulig, a w pięciu – była skarbnik.

W ciągu 14 dni od otrzymania wystąpienia pokontrolnego RIO Robert Roj mógł do niego zgłosić zastrzeżenia. Miesiąc dostał na poinformowanie RIO o wykonaniu wniosków pokontrolnych. W przeciwnym razie grozi mu grzywna! Nie mamy informacji jak zareagował.

Poniżej sami możecie przeczytać wystąpienie pokontrolne RIO (dziękujemy Czytelnikowi za zwrócenie uwagi na ten dokument). Ostrzegamy, to lektura dla ludzi o mocnych nerwach i do tego cierpliwych. Ale warto, by dowiedzieć się jak naprawdę wygląda sytuacja w gminie!

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
35 Comments

 1. I po co było zamieszania narobić skoro trudnośc odstraszają , ot tak chwiejnych kandydatów jednak wolę Komisarza

 2. Wiecie co …? Po przeczytaniu tego artykułu , rzygać mi się chce na te gminne […] . Oni chyba nie słyszeli nigdy o czymś takim jak honor. Jak mają być wyniki w pracy skoro co chwile się lata od pokoju do pokoju z kawusią , ciasteczkami , ubraniami na wymianę , katalogami i kosmetykami Avon, plotkami itd. Świetna impreza trwała kilka dobrych lat , ale mam nadzieję , że się niebawem skończy (dla niektórych za kratami ) , bo ileż można tolerować takie jawne granie w chu.a z mieszkańcami gminy i podatnikami .

 3. Panie Roj dlaczego pan nie zajmię zdania odnośnie tego artykułu? czy to prawda? a może pomówienia? chlopie weź się spakuj jedz na wakacje poodychaj swiezym powietrzem bo cele są przepełnione i zaduch w nich okropny

  • A co Pan Wójt ma powiedzieć? Czytać przecież wszyscy umieją. Ma powiedzieć, że RIO sobie to wszystko wyssała z palca?

  • Roj po prostu jest jak pijane dziecko we mgle. Myślał, że wójtowanie polega na pierdzeniu w stołek od wypłaty do wypłaty, a tu nagle okazało się, że trochę trzeba się znać na paru rzeczach i mieć łeb jak sklep. Manys tyle sprytniejszy, że szuka doradców, bo przynajmniej wie, że się nie zna.
   Nie cierpię tych wiecznych wyborów mniejszego zła. Czy to wybory lokalne czy na wyższym szczeblu, żadko jest kandydat na którego można zagłosować z czystym sumieniem. Zawsze trzeba wybierać mniejsze zło, lub jak napisał Obywatel, lepiej zostać w domu. Bo mniejsze zło to dalej zło. Czekam na lepszego kandydata niż wałkowana ciągle wielka trójka z wybujałym ego.

   • Odradzam pozostawanie w domu! Wybory na tym polegają, że trzeba wybierać. 100 proc. komfortu NIGDY mieć nie będziesz! Nie jest to system doskonały, ale nikt lepszego nie wymyślił 😉
    Mam nadzieję, że do wyborów pójdziesz i zagłosujesz zgodnie ze swoim przekonaniem. I jeszcze jedno – mam nadzieję, że wybór mojego nazwiska nie będxiesz traktował, jako „mniejsze zło” 😉
    Pozdrowienia

 4. Majątki pozabierać konta poblokować z gołą pupą na rynek wystawić niech się palą ze wstydu ta cala łapanowska ellllita ich czas dobiega końca wielkimi krokami

 5. Widać że nie tylko władze Łapanowskiej gminy bimbają sobie z mieszkańców ale również z podmiotów państwowych a u tych drugich bezkarnie to im nie przejdzie i bardzo dobrze bo bogacić się na biednych i udawać że nic się nie dzieje zasługuję na pogardę i surową karę

 6. Wydaje się, że dla Roberta Roja taki kandydat jak pan Manys to spełnienie wszystkich marzeń. Mogę powiedzieć za siebie i osób z najbliższego otoczenia, że mamy dość Wójta, ale jednocześnie nigdy w życiu nie zagłosujemy na Manysa.
  Jeśli będzie wybór Roj, Kulig, Manys zostaje w domu.

  • do obywatel zostań zostań kup chipsy i cole i siedz w chałupie i patrz końca bo przez takich jak ty miedzy innymi jest tak jak jest w Łapanowie

   • ziggi, to co ma zrobić obywatel który ma do wyboru „wielką trójkę” Roj, Kulig, Manys. Z ostrożności procesowej, nie będę pisał co sądzę o każdym z tych panów, powiem tylko, że żaden z tych panów nie spełnia moich wymagań pod każdym względem?

  • A ja mam nadzieję, że zagłosujesz na mnie. Sam wyznaczyłeś jakąś wielką trójkę, a to nie musi być prawda 😉 Ale jeśli zechcesz oddać głoś za tym, że #możnawięcej to SUPER 😉

   • nie wiem czy Pan zauważył, że „wielka trójka” napisałem w cudzysłowie. Przede wszystkim nie zadeklarował Pan, że jest kandydatem na Urząd Wójta, udziela Pan w tej kwestii wymijających odpowiedzi. Kiedy pytałem pisał Pan, że ogłosi, czy kandyduje, kiedy będzie znana data wyborów. Daty wyborów nie ma, a pan chce, żebym oddał na pana głos? Pan jest poważny?

 7. jeśli Z dokumentów wynika działanie konkretnych osób na szkodę mieszkańców to dlaczego ta grupa przestępcza jest w dalszym ciągu bezkarna I nie ponosi odpowiedzialności za świadome przestępcze działanie???.

 8. Czyli ulotkami o spłacie zadłużenia, którymi Wójt Roj się chwalił to można sobie wytrzeć d…? Jaka jest w końcu to zadłużenie?

 9. Właśnie między innymi dlatego nie było sensu obstawiać w sondażach Roja lub Kuliga. Zaś następny skandal rozsławi Łapanów niebawem.

 10. To że tam jest potrzebny K.Manys wiadomo już było od dość dawna,pytanie czy przy tych wszystkich aferach,przekrętach itd….facet zechce w ogóle kandydować bo aż włos jeży się na głowie.

Komentowanie jest wyłączone.