[TYLKO U NAS] Andrzej Śliwa o skażeniu wodociągu

Fot. FB @gminalapanow
3.2
(27)

Akcja informacyjna o skażeniu poszła chyba sprawnie. Na pewno sprawniej, niż przy poprzednim. Teraz koncentrujemy się, by zabezpieczyć ludziom wodę i jak najszybciej uruchomić wodociąg.

[TYLKO U NAS] Andrzej Śliwa o skażeniu wodociągu. Rozmawiamy z wójtem.

Jak się pan dowiedział, że wodociąg znów trzeba unieruchomić z powodu skażenia?

– Z dokumentów, jakie przyszły do gminy z Sanepidu. Natychmiast po otrzymaniu komunikatu o niezdatności wody do spożycia podjąłem działania mające na celu wdrożenie działań naprawczych. O godz. 16 poszedł SMS z ostrzeżeniem. Natychmiast były komunikaty na stronie gminy, komunikaty na tablicach ogłoszeń, informacje do sołtysów, na Facebooku, po gminie jeździli druhowie z megafonem i ostrzegali. Akcja informacyjna o skażeniu poszła chyba dość sprawnie. Na pewno sprawniej, niż przy poprzednim skażeniu.

Co ludzie mają teraz robić?

– Na pewno nie mogą pić wody z wodociągu. Sanepid ostrzega, że nie można jej używać do gotowania, mycia naczyń, kąpieli, mycia zębów czy broń Boże przemywania ran. Można jej natomiast używać do celów czysto sanitarnych, czyli na przykład do spłukiwania toalet.

Długo tak będzie?

– Mam nadzieję, że nie! Jutro będę rozmawiał na ten temat w Sanepidzie w Bochni. Jak najszybciej postaramy się im dostarczyć kolejne wyniki badań. Mam nadzieję, że będą dobre.

A jeśli nie?

– Będziemy się zastanawiać… Zrobiliśmy już przegląd procesów uzdatniania i dezynfekcji wody to powinno dać pozytywny rezultat. Przeprowadziliśmy analizę dziennika awarii, napraw i konserwacji urządzeń. Obecnie pracownicy Gminnego Zakładu Komunalnego przeprowadzają płukanie sieci. Staramy się ściągnąć jak najwięcej wody, by zabezpieczyć ludzi.

Wiecie już skąd się znowu wzięła groźna bakteria w wodzie?

– Analizujemy, ale jeszcze za wcześnie. Próbki zostały pobrane w poniedziałek tylko z jednego punktu, a więc brak jest obrazu całości sieci.

Gmina będzie rozdawać wodę?

– Będzie. Już rozdaje! Działa punkt wydawania wody w siedzibie Gminnego Zakładu Komunalnego w Kobylcu, jutro woda wydawana będzie w GZK od 8. do 19. W OSP Sobolów od 8. do 12 i od 15 do 19, a w OSP Tarnawa od 8. do 12. i od 15. do 19.

Już jest krytyka, że dwie pięciolitrowe butle to za mało.

– Na razie tyle możemy dać. Od ręki nie dało się załatwić więcej, a zależy nam, by jak najwięcej mieszkańców miała zabezpieczoną wodę. Staraliśmy się ściągnąć skąd tylko się dało po w miarę dobrej cenie. Mam nadzieję, że wodociąg zaraz ruszy. Gdyby się miało okazać, że jest z tym problem już teraz planujemy dostarczanie wody przy pomocy beczkowozów.

Ma pan jakąś swoją teorię skąd ten syf się bierze w łapanowskim wodociągu?

– Nie mam. Będziemy to wyjaśniać. Ale nie jest żadną tajemnicą, że zarówno ujęcie jak i oczyszczalnia wymaga inwestycji. I to poważnych! Na to nie ma pieniędzy. Ale ludzie też powinni pamiętać o pewnych zasadach! Myślę tu o odprowadzaniu ścieków!

Dopilnuje pan ubojni?

– Cały czas pilnuję! Ostatnie badania przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska potwierdziły odpowiednie parametry odprowadzanych do rzeki oczyszczonych ścieków.

Jakieś słowo do mieszkańców?

– Przepraszam za to zamieszanie! Robimy wszystko, by wodę odblokować. Ze swojej strony robimy wszystko co możemy, a ludzie powinni sobie pomagać. Bardzo o to proszę! A wnioski będziemy wyciągać, gdy przyjdzie na to czas. Na razie najważniejsze jest, by wodociąg ruszył!

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 3.2 / 5. Głosy: 27
36 Comments

 1. Wojt o inwestycjach w wodociąg mówił już na jednej z pierwszych sesji, ale Radni wolą utrzymywać małe szkółki zamiast dbać o bezpieczeństwo wody. No więc nie ma pieniędzy na inwestycje, ale za to nauczyciel w jednej ze szkół prowadzi prywatne korepetycje. Trudno coś za coś! Tak chcecie tak macie.

 2. A moim zdaniem za to co się tu działo, dzieje i będzie nadal się dziać winne sa ubojnie. Łapanów nie miał takich problemów dopóki ich
  nie było. Od paru lat regularnie powtarza się bajka biznesowa woda skażona.
  Qrwa trujcie ludzi i nie opowiadać o wylewaniu zapachów bo wcześniej wszyscy nie mieli kanalizy a coś z tym robili. A stradomka była pełna ryb
  Dziś zlostało nam samo gówno Ciekawe czyja to zasługa ???

  • Ubojnie, ubojniami ale cały czas powtarzam że to nie tylko ich wina. Gówno płynie z gospodarstw domowych bo ludzie sądzą że skoro mają dom i swój kawałek ziemi to mogą lać gówno do woli. Gdzie te zapowiedziane kontrolę? Zapraszam na wolę wieruszycka, wieruszyce, wolicie itp. Szukać nie trzeba zapach sam doprowadzi!

 3. Woda do badania została pobrana tylko z jednego miejsca, krany GZK, gdzie od piątku do poniedziałku nikt nie spuszczał wody. Bakterie mogły się namnożyć przez kilka dni, są obecne wszędzie, a teraz wielkie HALO.

 4. To trzeba wziąść i ruszyć swoich statystów zza biurek wydać zarządzenie odnośnie sprawdzenia kanalizacji i masowo przeprowadzić kontrolę… Za co wy tam wszyscy bierzecie pieniądze.. Nasze pieniądze….a ścieki maja znów podrozec…. Najlepiej powiedzieć że wypuszczają i nic z tym nie robić… Kpina… Wy jesteście na usługach mieszkańców i macie służyć jak pies przy budzie i jak Pan mówi waruj to warujesz bo ci żrec daje ta ręką

 5. A składajcie sobie pozwy, ale po co??? kij to wie… bo winni są wasi i nasi sąsiedzi, ludzie mieszkający obok, ludzie którzy mają w głębokim poważaniu to gdzie ich gówna spływają, i jaką szkodę sami sobie i innym robią, zakłady odprowadzające ścieki kątem, podziurawione szamba spływające do potoków, wód gruntowych itd. Szambo opróżniane tylko raz w roku dla formalności??? gratuluję głupoty, ale czego innego się spodziewać… Marna wiedza, mentalność… Swoją drogą jakby wszyscy byli do kanalizacji podpięci to w wodach nie byłoby tyle tego fekaliowego syfu. Każdy pewnie wie kto i gdzie wylewa gówna gdzie nie powinien… ale w gminie udają, że nie wiedzą.

 6. Rozwiązaniem było by podłączenie gminy do ujęcia z Dobczyc, kosztowne, ale rozwiązało by problem wody w kranach. Nie rozwiązalo by to niestety kwestii ścieków, bo to i ubojnie i sami mieszkańcy . Teraz jak to się mówi wsadzę kij w mrowisko, może dobrze było by powołać wspólną dla kilku gmin Straż Gminną, tak aby nie obciążała budżetu tylko jednej gminy

  • Pomysł dobry ale niepolityczny bo szambo pompują prawie wszyscy „wyborcy ” więc ściganie ich jest sprawą mocno ” delikatną ” . Poza tym nie potrzeba straży . Wystarczy kilku urzędników wygonić w teren .

 7. do anonima nie mów że niema pieniędzy bo obecny wójt będąc radnym zawsze mówił że pieniądze leżą tylko trzeba po nie sięgać to nie pisz bzdur tylko niech teraz wójt po nie sięga

 8. Gratulacje dla GZK Śliwa daj im podwyżke. Dawno o Łapanpwie nic nie było słychać. Banda decydentów wszystkich na rynek i hłosta . Ile jeszcze razy zaznamy tej tragikomedi. Ludzie Obudzicie sie Powstajmy.

 9. Od prawie 3 lat co jakiś czas dochodzi do skażenia wody. Każda taka akcja naprawcza ujęcia, oczyszczania wodociągu i dostarczania wody pitnej kosztuje dodatkowo kilkadziesiąt tysięcy zł. Dlaczego gmina nie inwestuje w studnie głębinowe. Za koszt poprzedniego skażenia bylo by kilka profesjonalnych studni glebinowych. Co roku mozna by było kolejne wybudować. Wiele gmin korzysta z takiego rozwiazania. Z punktu widzenia usytuowania terenu naszej gminy mamy bardzo dobre warunki. Do tego celu można też wykorzystać fundusze unijne i rządowe.

 10. Problemem jest to że woda w stradomce praktycznie nie płynie . A mieszkańcy zwłaszcza w piątek pompują „zapachy”. Potem ci sami mieszkańcy psioczą że woda nie taka . Gmina po cichu to toleruje a wystarczy sprawdzić kto wywozi szambo na oczyszczalnię i ile . I tu jest drugi problem bo jeśli by nawet gmina chciała żeby wszyscy wywozili szambo to jak wiadomo Łapanowska oczyszczalnia już nie daje rady . Więc pat trwa a ludzie psioczą a swoje robią.

 11. Problemem jest to że woda w stradomce praktycznie nie płynie . A mieszkańcy zwłaszcza w piątek pompują „zapachy”. Potem ci sami mieszkańcy psioczą że woda nie taka . Gmina po cichu to toleruje a wystarczy sprawdzić kto wywozi szambo na oczyszczalnię i ile . I tu jest drugi problem bo jeśli by nawet gmina chciała żeby wszyscy wywozili szambo to jak wiadomo Łapanowska oczyszczalnia już nie daje rady . Więc pat trwa a ludzie psioczą a swoje robią.

 12. Chcę się dowiadywać na bieżąco jak często i kiedy sanepid bada wodę chrostowa czy są okresy kiedy używamy tej wody nie wiedząc że jest skażona?

 13. Jakże podobnie w styczniu 2017 stał wójt Roj z Góralem przed kamerami udzielając wywiadu dla Telewizji Kraków i wtedy też Mówili że nie mają wiedzy skąd ta bakteria znalazła się w wodociągu Jak się później okazało mieli pełną wiedzę bo Tak to jest że dopóki za rękę nikt nie złapie to mówią że to nie ich ręka. Zaś […] jest kierownikiem pełniącym obowiązki dopóki nowy nie przejmie oficjalnie podpisując umowę więc to […] jak przedtem Góral odpowiada za jakość wody w wodociągu a nie żeby to wójt odbija piłeczkę w stronę mieszkańców lub niedofinansowaniem ujęcie wody które było po ostatnim skażeniu właśnie dofinansowane i zmodernizowany Technologicznie więc po dwóch latach takie tłumaczenie jest obrzydliwe.

  • Co jest obrzydliwe nowy wójt, kasa pusta co chcesz robić, napraw swój samochód i wymień opony jak nie masz kasy. A do tego rada nie chce oszczędności…. nie zazdroszcze wójtowi

  • A moim zdaniem za to co się tu dzieje winne sa ubojnie. Dopóki Łapanów ich nie przyjmował albo przyjmował nie w takiej ilości,nie było problemów że skażeniem, a od paru lat nagle co miesiąc woda skażona.

   • A moim zdaniem to wina mieszkańców . Jesteś podłączony do kanalizacji ? Jak nie pokaż rachunek za wodę oraz za wywóz ścieków …….

    • Proszę ogłosić jak często woda jest badana może faktycznie pijemy zanieczyszczone a tylko od czasu do czasu o tym się dowiadujemy

    • aqq masz rację. Mieszkańcy leją gówno w lasy i pola a kiedy woda niezdatna do picia to lecą z płaczem że wina ubojni. Powtarzam od dawna że nie tylko ubojnie dają nam w kość ale też mieszkańcy. Z resztą o czym my tu mówimy, zgk ma cały jeden ciągnik a tak na marginesie jeden z pracowników oficjalnie mówi do ludzi”Panie po co tak co miesiąc wywozic? Przecież las nie daleko…. ” więc o czym to świadczy? Cieszcie się że to tylko tak z tą wodą jest…. Dramat zacznie się jak jakaś zaraza nas zacznie męczyć

 14. Wójt spisał się na medal, szkoda ze Roj zrezygnował z podpięcia nas do Dobczyc dzisiaj mielibyśmy wodę najlepszą w Polsce.

  • I tu jesteś w błędzie bo zrezygnował ale Kulig bo powiedział że ma swoją w Chrostowej. Później już tej propozycji nie było.

   • Nie kłam
    http://mojlapanow.pl/nitka-bezpieczenstwa-czyli-jak-to-z-pieriemyczka-z-dobczyc-bylo/

    „Niestety, na ostatniej prostej Robert Roj wycofał się z inwestycji, która mogła zagwarantować mieszkańcom gminy bezpieczeństwo dostaw wody. Tłumaczył to zbyt wysokimi kosztami. Bo choć wkład Łapanowa szacowano pierotnie na owe 2,5 mln zł, ostatecznie miał wynosić ok. 8 mln zł. Warto przy tym pamiętać, że ten sam wójt w zeszłym roku wpakował jednak gminę w inwestycję o podobnej wartości. Chodzi o rozbiórkę i budowę nowego mostu w Kamyku. Zamiast remontu rozebranej już starej przeprawy, za grubo ponad 7 mln zł postanowił budować w szczerym polu konstrukcję, która choć bardzo potrzebna, nie ma aż takiego znaczenia dla bezpieczeństwa mieszkańców.”

    • Gratuluję odkopania na portalu tej informacji. Duża rzecz! 😉 Ja bym miał z tym chyba większy problem 😉
     Ale w istocie, tak było…

    • Jak często Pobiera się wodę do badania. Kiedy ostatnio Przrd dzisiejszym skażeniem była pobierane woda badań.???

  • Przeciesz piles i uzywales kilka nascie dni ja już z bakteria zanim była z zbadana bakteria nie rodzi się od tak i nie znika nagle.

 15. Pytanie do Pana wójta: czy za okres nieprzydatności wody do użycia będzie naliczana opłata za wodę? Czy zgk planuje jakąś formę rekompensaty? Bo skoro płacę rachunki i mam umowę na dostarczenie wody o odpowiednich parametrach to skoro te parametry nie są spełnione to chyba jasnym jest, że opłata nie może być naliczona.

Komentowanie jest wyłączone.