[TYLKO U NAS] A jednak! Likwidacja szkół! Tarnawa i Grabie!

Wójt – łamiący się głos. Radna Naruszewicz-Irzyk podobnie. Skarbniczka gminy – zdenerowana. O ostrym planie oszczędnościowym – ani słowa! O planie naprawczym – NIC.

Dyskusji o likwidacji szkół – ZERO! IV sesja Rady Gminy trwała… 18 minut 20 sekund!

Tymczasem…

Sprawozdanie z posiedzenia komisji z 13 grudnia:

Obecni na posiedzeniu radni zostali poinformowani o wyskości DEFICYTU budżetowego na kwotę…

2.000.000 zł (słownie: dwa miliony złotych)

Radni zapoznali się z zaleceniami Regionalnej Izby Obrachunkowej i propozycją DALEKO IDĄCYCH OSZCZĘDNOŚCI!

Główną propozycja wójta  w kwestii oszczędności było…

ROZWAŻENIE PRZEZ RADĘ PRZEKSZTAŁCENIA DWÓCH SZKÓŁ POSTAWOWYCH W TARNAWIE I GRABIU W STOWARZYSZENIE!!!

Obecni na posiedzeniu radni NIE PODJĘLI ŻADNYCH WIĄŻĄCYCH DECYZJI!

To cytat. Jakieś pytania?

BRAK!!!

Takich wybraliście radnych… Wójt opowiada za to o swoich spotkaniach opłatkowych…

– Budżet na rok 2019 ustali kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej… – mówi w końcu.

Możecie ten CYRK sami zobaczyć TUTAJ!

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:




41 Comments

 1. Przed chwilą słuchałem w 1 programie polskiego audycji z udziałem woj. Kuratora oświaty. Statystyki są bezlitosne w większych szkołach przemoc wzrosła ponad 2 razy. Potwierdza to policja. Nauczyciele również są obrażani przez uczniów. W mniejszych szkołach sytuacja jest lepsza dużo lepsza.

 2. Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić czy Przewodnicząca Rady Gminy czytając życzenia noworoczne nie składała je na rok 2018

 3. A kto po likwidacji zagwarantuje naszym dzieciom tablice multimedialne, w klasach telewizory plazmowe, rzutniki i komputery z dostępem do sieci i nowoczesną hale sportową z basenem?

  • A to proszę o to pytać Pana Wójta, radnych, ludzi z Urzędu Gminy. Jest wicestarosta! To oni biorą pieniądze m.in. za to, by takie rzeczy ogarniać.
   Generalnie możliwości jest mnóstwo – trzeba się nimi tylko zainteresować i chceć z nich skorzystać. Manna z nieba sama na pewno nie spadnie, a Mikołaj nie przytaszczy tablic!
   Jest program Aktywna Tablica, trwa budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, są programy grantowe, nauka programowania dla dzieci, możliwości szkoleń dla nauczycieli… Ja mogę powiedzieć tyle – jest ponad 100 zgłoszeń od szkół z całej Polski do wdrożenia mobilnej legitymacji uczniowskiej. Żadnej szkoły z Gminy Łapanów wśród nich nie ma!
   Co do hali z basenem – obawiam się, że o tym na długie lata można śmiało zapomnieć! Po pierwsze gmina wchodzi właśnie w ostry trzyletni plan naprawczy, który zamyka drogę do takich inwestycji. Ale ktoś do niego przez nieudacznictwo i głupotę doprowadził… Proszę zapytać radnych kto? Po drugie – jeśli w ogóle jakiekolwiek inwestycje będą, gmina w pierwszym rzędzie postanowiła budować w szczerym polu w Kamyku most za 8 mln zł, bo zamiast remontu starego mostu ktoś postanowił, go rozebrać! Tę decyzję też ktoś podjął! Proszę zapytać Pani Przewodniczącej kto? Bo chyba coś na ten temat wie…
   Na razie Pan Wójt odbywa głównie spotkania opłatkowe, zamiast jeździć i szukać tych możliwości. Też można… Państwo radni w ogóle nie interesują się niczym – dyskusji ZERO, propozycji i pomysłów jeszcze mnie! A sesje zamyka się w… 18 minut. Też można… A urząd jak to urząd – kombinuje głównie co tu zrobić, żeby w ogóle nie musieć nic robić. Normalne. Jak się coś robi, jeszcze się nie daj Boże ktoś zapyta: a dlaczego tak? Dlaczego nie inaczej? Nie daj Boże jakaś kontrola! A jak się nie robi nic, to nikt o nic nie będzie pytał, bo nie będzie miał o co i z głowy problem! Ktoś na to pozwala! Proszę zapytać Pana Wójta kto?
   No i tak to wygląda… 😉 A sprzęt dla szkół sam z nieba nie spadnie!

   • Zatem mam obawy, patrząc na radnych czy uda im się nasze dzieci i nauczycieli wprowadzić w wiek. O tam znaczna procent to nauczyciele…

 4. Może to i lepiej zbankrutować nie będziemy musieć oglądać tych zdemoralizowanych po kulikowym urzędników. A skoro sąsiednie Gminy są lepiej zarządzane niechże nas Przygarną. Dodatkowy plus następne pokolenia nie będą musieć spłacać kuligoworoj owych długów.

 5. A może by tak szkole w sobolowie przeksztalcic. Nawet paj Jan kulig przyznał że przekształcenie szkół w cichawce i zbydniowie było jego błędem i gdyby został wójtem postarał by się by wróciły one pod skrzydła gminy

 6. Maksymalnie 2 szkoły??? Panie Manys może wartalo by się zapoznać najpierw ile dzieci by chodziło do tych dwoch szkół??? Klasy były by chyba po 40-50 osób i ciekawe gdzie by się to zmieściło A nie wspominając że coraz więcej dzieci rodzi się w gminie Łapanów nie można patrzeć tylko na teraźniejszość A co za 2-3 lata? Teraz może by się zmiescili A za 3 lata będą się uczyć na korytarzu? To ja już widzę jakim byłby Pan wójtem….

 7. Jak ta Jacewicz i inni mają zadać jakieś pytanie? Jak ona wszystko czyta z kartki, nawet życzenia na Nowy Rok czyta. Zgroza. Co tam plan naprawczy. Z nimi można zrobić wszytsko. Tylko Śliwa rozumie powagę sytuacji bo jako jedyny nie wiwatował po życzeniach. Tu ręce opadają dosłownie w dół.

 8. Panie Karolu, niewątpliwie przyznaję panu rację,że niektórzy dyrektorzy szkół mało angażują się w różnego rodzaju projekty, które mogą przysporzyć dużo korzyści dla szkoły. Nie zawsze też sprawdza się zasada dużej szkoły ” duży może więcej”. Proszę przyjrzeć się jak pracują nauczyciele wf w SP w Łapanowie. Pierwsze dwie lekcje – sala gimnastyczna pusta a później po trzy , cztery grupy i spróbuj coś zrobić. Kuriozum – zajęcia wf na korytarzu przy szatniach. Dzięki Bogu, że do tej pory nic poważnego tam się nie stało.Ale jak długo można tak ryzykować zdrowie naszych dzieci?

  • A wiesz dlaczego tak? Bo plan higieny pracy umysłowej zakłada, żeby uczniowie nie mieli zajęć z kategorii „mniej obciążających” na pierwszych godzinach lekcyjnych!!!!

 9. Panie Manys z tego co wiadomo jest Pan katolikiem czy ta wiara dopuszcza manipulację, kłamstwo i wprowadzanie w bład dla korzyści portalu? Czy dopuszcza też stwierdzanie faktów i wysnuwanie hipotez na podstawie nie sprawdzonych do końca informacji? Nie mów fałszywego świaectwa przeciw bliźniemu swemu…z czego to z hinduizmu?

  • Jestem agnostykiem! Do Kościoła Katolickiego mam pełen szacunek! NAJWYŻSZY! Czasem mi się zdaje, że wyższy, niż niejeden tzw. wierzący 😉 Jako rozwodnika Kościół instutucjonalny mnie odrzucił. Jest kilka innych powodów, dla których mnie odrzuca.
   Mentalnie, filozoficznie i ideologocznie uważam się za dziecko JP2! Wojtyła miał w sobie nie tylko świętość. Miał skromość, klasę, szacunek, właściwy dystans…
   Tylko jaki to ma związek z zasadniczą sprawą, bo nie bardzo rozumiem… 😉

 10. Panie Manys nie kłam w tytule!!! Wiesz czym różni się likwidacja od przekształcenia??? A tak na marginesie Ci co twierdzą że dzieci lepiej rozwijają się w małych szkołach to pojęcia nie mają co puszą! Z takich dzieci wyrastają wystraszone i zacofane istoty w wielu sprawach…

 11. Panie Karolu a Pan do jakiej szkoły posłał swoje dzieci ? Dziecko w szkole ma się czuć dobrze i bezpiecznie. Przekazywana wiedza ma trafiać do każdego ucznia,w mniejszej grupie łatwiej to uczynić i dotrzeć do uczniów o różnym poziomie intelektualnym. Myślę, że najważniejszym zadaniem nauczyciela jest nauczyć a nie zrealizować materiał.

  • Dziecko ma dostać w szkole wszystko, co jest w danym momencie możliwe dla jego rozwoju! Ci ludzie będą sobie musieli poradzić w zupełnie nowych warunkach, będą sobie musieli poradzić z zupełnie nowymi wyzwaniami… Gdzie jest ich przygotowanie? Chcesz doprowadzić do „dziedziczenia biedy”?
   Pytam się, gdzie jest Gmina Łapanów w staraniach o programy grantowe z POPC? Gdzie? NIGDZIE! Bo rząd te możliwości stwarza! I naprawdę są przykłady MEGA wykorzystywania tych możliwości!
   Moja rozmowa z jedną z pań dyrektorek: weź pilotaż… A po co mi to? Wiesz co ja bym z nią zrobił po wygranych wyborach? WYRZUCIŁ na zbitą buzię! Na zbity pysk!!!
   ZGROZA!

 12. Każdy , kto spróbuje likwidować którąkolwiek ze szkół, to marnie skończy się jego kariera ” polityczna”, dotyczy to Wójta, radnego jak i sołtysa danej wsi. Nie niszczcie do końca oświaty gminnej, pozwólcie się kształcić przyszłym radnym, wójtom, bo widzicie co się dzieje … Były Wójt się już przekonał.

  • Mowa o wysokiej jakości kształcenia? Nie, nie ma jej w małych szkołach. Teraz oczywiście generalizuję. Możemy rozmawiać, że to są ważne ośrodki życia lokalnnego, ale nie opowiadajmy sobie bajek, że to daje wysoką jakość kształcenia, bo generalnie NIE daje! Zwyczajnie i po prostu! Nie daje! A już na pewno nie daje wszystkich możliwości rozwoju dzieciakom! To na kim nam powinno zależeć, bo mi się zdaje, że na przyszłości dzieciaków!

   • Nonsensy Waść prawisz jak jakiś ograniczony typ, który mówi, „nie bo „NIE”, „nie daj, bo generalnie NIE daje” i to jest cała argumentacja takiego faceta. Wiadomo tylko tyle, że jest uparty jak osioł, ale żeby był mądry? „Przypuszczam, że wątpię”.

    No i „kwiatek”, że mała szkoła nie daje „wszystkich możliwości rozwoju”. Ciekawe, gdzie jest na świecie szkoła, która daje „wszystkie możliwości rozwoju”. No i kto wie, co to są te „wszystkie….” Może szkółka z lotami w kosmos, bo to też pewnie daje możliwość rozwoju.

    • No niestety, nie daje. Nie dlatego, że nie chce, nie dlatego, że nie ma kadry. Dlatego, że zwyczajnie NIE MA takich możliwości! Możemy oczywiście czarować rzeczystość i gadać, że jest inaczej. Możemy nawet udawać, że najlepsi informatycy wychodzą ze szkoły w Grabiu, ale to NIC nie da! NIESTETY TAK NIE JEST! No sorry, niestety nie! W takim razie skupmy się może na doprowadzeniu do najwyższego poziomu tego, co zostanie. Bo na razie jest z tym spory kłopot! Co gorsza – oni niestety nie są zainteresowani poprawieniem swej sytruacji. Przynajmniej kadra…

 13. Likwidacja szkół to najgłupszy pomysł jaki slyszałem wystarczy nie przyjmowac tyle do Łapanowa i dowozdzic dzieci do tych szkół. Dofinansowanie takie samo, po co tworzyc molocha w którym dziecko czuje sie zagubione, zreszta juz tak jest… Likwidacja tych szkol to pomysł kogos kto pojecia o edukacji nie ma…

  • Głupoty pleciesz…
   Nie chcę uderzać w wysokie nuty pt. czy aby jesteś dobrym rodzicem… Ale tak by należało zrobić! Zapytam więc: jakie szanse chcesz stworzyć swojemu dziecku?

   • Człowieku myślisz ze w molochu nauczyciel zna dzieci i ich problemy, tak dzieci bo o szkole podstawowej tu mowa. Co innego szkoła średnia tam można tworzyć molochy bo psychika dziecka jest już wystarczająco rozwinięta. Małe dzieci potrzebują ciepła, stabilizacji i powtarzalności. Moloch to najgłupszy pomysł w tym wieku. Nie bez powodu ministerstwo wprowadziło projekt nauczania domowego i wielu rodziców z niego zaczyna korzystać widząc co dzieje się w tych molochach. W molochu dziecko staje się zagubione, przytłoczone, wycofane, wystraszone, wyśmiewane. W małych szkołach nie ma to miejsca w takich odsetku bo zaraz zostanie to dostrzeżone…

    • Wybacz, ale jakieś herezje głosisz. Rodem jakby z towarzystwa antyszczepionkowców!
     Osiem lat chodziłem w podstawówce do klasy, w której było 35 uczniów, uczyliśmy się na dwie zmiany i nie przypominam sobie, by mnie tam ktoś pozbawiał ciepła czy stabilizacji. Wręcz przeciwnie!
     Na pewno jest jedna, bardzo istotna przewaga nauczania domowego – rodzic, jeśli ma do tego predyspozycje i wiedzę, na pewno nauczy swoje dziecko lepiej i szybciej, niż kiepski nauczyciel. A takich, szczególnie w małych szkołach, niestety nie brakuje.
     O fanaberiach takich jak odpowiednie pomoce, nowoczesna baza czy ciekawe metody nauczania nie ma co mówić, bo ich przeważnie w małych szkołach zwyczajnie nie ma, bo niby skąd mają być? Tylko, że my żyjemy pod koniec drugiej dekady XXI wieku i tablica oraz kreda to niestety trochę jakby za mało…
     Nie znam szkół w Tarnawie ani Grabiu. Nigdy w nich nie byłem. Ale bardzo jestem ciekaw czy jest tam choćby jedna tablica multimedialna? Czy dzieci mają w klasach telewizory plazmowe, rzutniki i komputery z dostępem do sieci? Idę o zakład, że nie! No więc o czym my gadamy?
     Pod koniec czerwca byłem w pewnej małej gminie w Wielkopolsce. Ok. 10 tys. mieszkańców więc porównywalna z Łapanowem. W 2014 roku wójt miał tam osiem małych szkół, które do niczego się nie nadawały. No więc sześć z nich pozamykał i zostawił tylko dwie. Zresztą przy udziale i gremialnym wsparciu mieszkańców! Za to te dwie, zgodnie z obietnicą, unowocześnił, doinwestował, ściągnął najlepszych nauczycieli, a kiepskich zwyczajnie wyrzucił… Do tego stopnia, że przy jednej z nich, która mieści się w starym kompleksie pałacowym, dobudował nowoczesną halę widowiskowo-sportową z całym zapleczem. Dziś przyjeżdżają do niego z całego województwa, by oglądać jak wygląda nowoczesne nauczanie! Tym bardziej, że jego dzieciaki wygrywają wszystkie olimpiady. A ile olimpiad wygrały szkoły w Tarnawie i Grabiu? Przypomnisz, bo nie pamiętam!

 14. Dobrze że wybraliśmy Sliwe, wszyscy co byli za Rojem teraz widzą do czego doprowadził.

  A ten 3 kadndydat co się wystraszyl startowac ” gadaja ze się wystarszył ze sobie z tymi dlugami nie poradzi” powinien zamilknąć jak ma trochę wstydu jeszcze

  • Nie, właśnie nie. Ja przez chwilę się zastanawiałem czy nie być tym kandydatem. Z różnych względów zdecydowałem, że nie będę kandydować (Bóg mnie ochronił). Czy ktoś sobie poradzi z długami na raz? NIE, nie poradzi sobie. To raczej oczywistość. Liczy się raczej pomysł, działanie, styl! Tu nie ma NIC, styl jest raczej żałosno-żenujący!

 15. Najlepszy wójt ever – powoli wyciągnie gminie z tego syfu. Nie uda się w 5 lat to spróbujemy mu dać szanse i może w 10 lat się uda. Uczciwy i przejrzysty

  • Jesteś pewien? Bo mi się zdaje, że jest zwyczajnie kiepski.
   Prosta rzecz: człowiek z zarzutami prokuratorskimi dotyczącymi jego działalności w tej firmie nadal jest szfem GZK! To naprawdę jest JEDEN podpis!
   W tej gminie zwyczajnie trzeba zacząć robić porządek, a nie udawać, że coś się robi! Naprawdę szkoda czasu!
   Paradoksalnie… Juz widać, że to Roj był lepszym menadżerem, jeśli można coś takiego o nim w ogóle powiedzieć, ale tak. Podejmował decyzje dobre, złe (ja osobiście uważam, że głównie złe), nie komunikował się z ludźmi… Ale podejmował. A tu nie mamy NIC!

 16. P.Manys sam chciał Pan likwidacji szkół więc żadna sensacyjna.Nowy Wójt nie ma wyjścia musi ciąć koszty a co do RIO winę ponosi poprzednik który nie złożył w odpowiednim czasie planu naprawczego dla Gminy teraz mamy tego konsekwencje. Budżet narzucony z góry takie są fakty.

  • Nie chciałem, tylko zwyczajnie nie ma innego wyjścia! Przyjmijcie to do wiadomości! Pytasz mnie prywatnie o zdanie? Ja osobiście uważam, że w tej gminie powinny być góra dwie szkoły! Tak, dwie! Za to najlepszej jakości! Szkoły, które dzieciakom zwyczajnie dają wszelkie możliwości i wszystkie szanse! Z najlepsza z możliwych kadr! Można to zrobić mimo, a może właśnie dzięki planowi naprawczemu? Co robi wójt Śliwa? NIC!
   Wójt Śliwa deklarował w kampanii transparentność. Pytam, gdzie to jest? Pytam gdzie informacja o planie naprawczym? Wiesz co, to jest SZOK!
   Wiesz co? Dostałem tu już kiedyś ostry wpieprz za to, ale powtórzę to jeszcze raz: Biedroń, właśnie dzięki planowi naprawczemu, zrobił ze Słupska jedną z najlepiej działających gmin w kraju. To gdzie macie ten plan naprawczy dla Łapanowa? Bo na razie widać tylko kiepskie zarządzanie! Ludzie, nie ma nawet „Białej księgi”!
   Wszystkiego dobrego na Nowy ROK! Będzie dobrze 🙂 Z dna można się tylko odbić. Albo utonąć! Na razie toniemy…

  • Otóż to… WTF? 😉
   Wszystkiego dobrego na NOWY ROK, mimo wszystko! 🙂
   Z dna można się tylko odbić! Albo utonąć…

Komentowanie jest wyłączone.