Trudny PIT? Niech go za Ciebie wypełni skarbówka

Fot. pixabay.com

Już od 15 marca składanie PIT-ów będzie bajecznie proste. Wystarczy złożyć on-line wniosek PIT-WZ, a urząd skarbowy sam przygotuje zeznanie podatkowe na podstawie danych, które ma. Ministerstwo Finansów przekonuje, że będzie to najprostszy, najszybszy i najpewniejszy sposób rozliczenia dochodów.

Jeśli boicie sie błędów przy wypełnianiu zeznania podatkowego i PIT jest dla Was trudny, od tego tygodnia wypełni go za Was skarbówka. Co trzeba zrobić, by skorzystać z tej możliwości?

Co to jest PIT-WZ

9 marca 2017 r. Sejm uchwalił zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dzięki nowym przepisom 13 mln podatników, którzy składają roczny PIT, będzie mogło to zrobić w najprostszy możliwy sposób. Wystarczy przesłać do właściwego urzędu skarbowego PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. W tym formularzu podatnik przekazuje urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.

Urząd skarbowy na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych samodzielnie przygotuje zeznanie podatkowe.