Takie zdjęcie i… Istna burza!

Fot. FB Spotted Gmina Łapanów
2.1
(87)

Fotka jak fotka – kolejny kopciuch. Ale tym oto zdjęciem wywołaliśmy wczoraj na Facebooku istną burzę!

Takie zdjęcie i… Istny sztorm!

Na profilu „Mojego Łapanowa” na Facebooku udostępniliśmy wczoraj post, jaki pojawił się na profilu Spotted: Gmina Łapanów. Zdjęcie jak zdjęcie – kolejny łapanowski kopciuch. Pierwsza myśl – pali śmieci. „Pozdrawiam tą osobę co paliła w piecu” – to wiadomość od Spottera (pisownia oryginalna). My zapytaliśmy z kolei – kto to? No i to wywołało istną burzę!

Ku naszemu zaskoczeniu niemal natychmiast odezwała się do nas właścicielka komina. To osoba konkretna. Znana nam z imienia i nazwiska.

Dobry wieczór, w udostępnionym poście pyta pan kto to? Pyta pan kto pali w piecu i czyj to budynek? (…) To mój budynek i jestem strasznie zbulwersowana tą sytuacja i oskarżeniami. Przed odpowiednimi organami mogę się przedstawić atestem! Z poważaniem (nazwisko znane redakcji).

Jaki jest powód takiego dymu? – pytamy zatem.

Proszę Pana, powód jest taki, że przy rozpalaniu w piecu załacza się automatycznie dmuchawa, która ma pomóc w uzyskaniu temperatury wiec zaraz po zamknięciu pieca idzie taki dym, a później jak już się wyłączy, idzie malutki dymek z komina, a z mama palimy tylko i wyłącznie węgiel i drzewo!

Hmm… dmuchawa? Tylko węgiel i drzewo? – myślimy. I tak kopci? Najwyraźniej coś jest nie tak… Jak możemy pomóc? Toż to od takiego dymu nie tylko mieszkańcy, ale wszyscy mogą się potruć! Odpowiedź znów jest błyskawiczna:

Te komentarze są po prostu okropne! Palenie śmieci? To jest nienormalne jak dla mnie! Jestem bardzo uczciwym człowiekiem, zdaję sobie sprawę z tego, że ludzie palą w piecach wszystko, ale nie ja! Uiszczam opłaty za śmieci jak jest odbiór odpadów worki stoją przed domem. Wszystko mam udokumentowane.

(…) nie dziwie się, że ludzie uciekają z Łapanowa byle dalej. Wychowałam się tu i czegoś takiego jak teraz nie było kiedyś. Pamiętam życzliwych, pomocnych ludzi (…)

Wygląda na to, że palisz śmieciami – piszemy.

Nie palę śmieciami i nigdy bym tego nie robiła! – to odpowiedź.

Ustaliliśmy z Czytelniczką, że opublikujemy ten materiał. Jeśli zrobiło jej się przykro z powodu niesłusznego podejrzenia, że pali śmieciami – przepraszamy! Warto, byście również Wy o tym wiedzieli – widzicie jak stanowczo zapewnia, że nie pali śmieciami! Wierzymy! Co nie zmienia faktu, że ze względów bezpieczeństwa warto chyba zrobić przegląd pieca.

Oto post, który wywołał tę burzę:

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 2.1 / 5. Głosy: 87

Oceń jako pierwszy!
14 Comments

 1. Niech państwo da pieniądze na nowe instalacje i doprowadzi gaz wtedy może sobie zakazywać palić węglem, w tym monecie mogą mi naskoczy w pomkę, idę własnie dosypać do pieca do pieca świeżutkiego ciemnego węgla na który Polska stoi – tylko PiS

 2. Ludzie są jak sępy.Sami nie są lepsi , ale do krytyki kogoś to pierwsi.Większosc truje się alkoholem i papierosami i jakoś nikomu to nie przeszkadza, ale jak ktoś się chce ogrzać to już bee.Żałosne

 3. Ludzie są jak sępy.Sami nie są lepsi , ale do krytyki kogoś to pierwsi.Większosc truje się alkoholem i papierosami i jakoś nikomu to nie przeszkadza, ale jak ktoś się chce ogrzać to już będę.Żałosne

 4. tylko spalanie współprądowe, nawet śmieci wtedy nie dymią, do tego jeszcze odpowiednia ilość powietrza do spalania i mamy lepsza spalarnię niż w Wiedniu

 5. Ten dym to kwestia oświetlenia ,pory dnia, wilgotności powietrza i takie tam…. W pełnym słońcu w środku dnia ten dym miałby kolor biały lub lekko szary. Przy całkowitym zachmurzeniu byłby prawie niewidoczny. Dajcie spokój kobicie.

 6. Witam wszystkich którzy palą w piecach węglem. 8-10 ton dobrego węgla od 8-9oo zł za tonę place żeby ogrzać dom około 200 m i właśnie taki dym na początku jest przy rozpalaniu i później jak się do sypie węgla i żeby temperatury złapał i się rozzazyl to nie stety nie ma czym oddychać. A gaz i prąd i okej jest za drogi żeby ogrzewać domy a my za mało zarabiamy i koło zamknięte. A szkoda że państwo nic z tymi cenami nie zrobią. Sama jestem przeciwna paleniem węgla ale nie mam wyjścia.

  • Bardzo się dziwię ja mam piec gazowy i koszt ogrzania 240 metrowego domu to niecałe 6tys razem z ciepłą wodą i kuchnią ale niestety trzeba zainwestować w ocieplenie domu i w dobry piec. Pisanie takich bzdur świadczy o lenistwie mam i nic nie będę zmieniać bo mi się nie chce

 7. Zainteresowanych jakością powietrza majsterkowiczom polecam zapoznać się z inicjatywą społeczną Luftdaten i zestawami do samodzielnego montażu. Są dużo tańsze od gotowych urządzeń i wykorzystują wystarczająco precyzyjny do amatorskich zastosowań czujnik SDS011 – https://kodujdlapolski.pl/badania-czujnik-sds011-luftdaten/. Sam taki zamontowałem, dane możecie podglądać tutaj – https://maps.luftdaten.info/#15/49.8560/20.2900, a jeśli ktoś używa aplikacji w telefonie, to wystarczy dodać Luftdaten jako kolejne źródło danych.
  Pozdrawiam.

  P.S. Nie traktujcie tego jak danych ze stacji GIOŚ, nie jest to urządzenie laboratoryjne.

Komentowanie jest wyłączone.