[SZOK] Po cichu rolują długi. Zaczęła się finansowa agonia gminy?

To absolutnie szokująca informacja! Zaczyna się finansowa AGONIA gminy! Co gorsza, władze starają się to ukryć! Tylko patrzeć jak przestaną wypłacać wynagrodzenia!

Sytuacja finansowa Gminy Łapanów jest tak poważna, że zaczyna się rolowanie długów, czyli ostatni etap przed upadłością. Co gorsza, gmina i jej władze starają się to ukryć przed mieszkańcami…

Zacznijmy od początku…

To, że Gmina Łapanów jest na liście 20. najbardziej zadłużonych gmin w Polsce to już wiadomo od grudnia. To, że zaczyna się zadłużać w firmach pożyczkowych, bo żaden bank nie chce jej już udzielać kredytów, wiadomo od lata zeszłego roku. Ale…

Zgodnie z informacjami zawartymi w Biuletynie Informacji Publicznej, w którym gmina ma obowiązek informować mieszkańców o swych działaniach 19 lutego, czyli w poniedziałek o godz. 12.46 pojawiła się informacja o projektach uchwał na XXXIII Radę Gminy, która ma się odbyć… 19 lutego, czyli tego samego dnia! Informacji o sesji wcześniej nie było. Informację wprowadził Grzegorz Statek, a osobą odpowiedzialną jest Celina Roman. Możecie to zobaczyć TUTAJ.

Przewodnicząca Rady Gminy, magister Celina Jacewicz i gmina zawsze informowali dotąd o sesjach z wyprzedzeniem. Nagle, tym razem stało się inaczej!

Popatrzmy zatem na projekty uchwał. Są cztery. Wszystkie dotyczą zadłużenia gminy. Analizujemy zatem projekty.

Wszystkie zakładają odroczenie spłaty pożyczek z lat poprzednich! Wszystkie przedłużane sa o dekadę!!!

Pierwsza dotyczy spłaty 10,5 mln zł, które gmina pożyczyła w 2011 roku. Spłata zobowiązania miała nastąpić w 2025 roku. Gmina chce to przedłużyć o 9 lat! Do 2034 roku!

Druga uchwała to kwestia innej pożyczki z 2011 roku. Tym razem wysokości 2 mln zł. Spłata miała nastąpić w tym roku. Gmina chce ja przedłużyć o 9 lat – do roku 2027!

Uchwała trzecia – ta dotyczy przedłużenia pożyczki wysokości 2,8 mln zł z 2012 roku do roku 2035. Pierwotnie było 2025. Przedłużamy więc o 10 lat!

I uchwała czwarta: to pożyczka z 2015 roku. Na kwotę 5,4 mln zł. Miała być spłacona w 2026 roku. A gmina chce to przedłużyć o 9 lat – do 2035 roku.

To jest SZOK i AFERA! Wszystko po cichu, wszystko w tajemnicy… Pierwotne plany przewidywały spłatę wszystkich tych zobowiązań do 2026 roku. Ale w związku z tym, że Robert Roj nie radzi sobie ze zobowiązaniami wyborczymi – kredyty będziemy spłacać dziesięć lat dłużej! Żeby nie było wątpliwości – za każdy ten rok będą dodatkowe odsetki!

 

 
15 Comments

 1. Regulamin Rady Gminy Łapanów wyraźnie mówi w par.11 ust.2, że „Zwołanie sesji nadzwyczajnej powinno nastąpić z wyprzedzeniem odpowiednim do okoliczności danego przypadku.”, oraz w ustępie 1 tegoż paragrafu, że „Sesje zwołuje Przewodniczący Rady (…).”
  Zatem to Pani Przewodnicząca Rady powinna czuwać nad tym, aby zarówno Radni jak i mieszkańcy byli poinformowani odpowiednio wcześniej o zwołaniu sesji, NAWET NADZWYCZAJNEJ.
  Proszę zatem nie obwiniać „technicznych” pracowników Gminy o takie a nie inne wprowadzenie informacji do BIP-u. Ktoś widocznie wydał im takie dyspozycje. No a ponadto jeśli nie wiedzą, to nad całością czuwa zarówno Sekretarz Gminy jak i radcowie prawni.

 2. […] Proszę tez napisać o pozytywach w Gminie , a nie tylko negatywach
  Niech Pan tez wspomni o byłym Wójcie Gminy Lapanow, czy rzeczywiście był doskonałym urzędnikiem ?! […]

 3. Banda nieudaczników , którym nie należy się nawet połowa ich przesadnie zawyżonych pensji. Przypominam ,że macie mieć w tym roku odłożony obiecany milion złotych na most w Kamyku. Buahahahahahaha…. 😀

  • Most w Kamyku za 5 mln to mrzonka. Bądźmy szczerzy. Ludziom potrzebny tam jest po prostu normalny mostek i to sie da zrobić w jeden sezon!

 4. Ta patologiczna władza która jak coś wychodzi na światło dzienne nigdy nie wie o co chodzi zawsze zgania na poprzedników powinna już dawno po pierwsze zostać zdymisjonowana po drugie część tej patologii trafić do prokuratury.

 5. Idą wybory a kasa potrzebna 🙂 więc pewnie pożyczki trzeba przesunąć 🙂
  A tak serio to gmina leży i kwiczy chwalą się w ulotce co wykupili a nie piszą o tym co zastawili

 6. Wydaje mi się ,że systematyczne działanie na szkodę gminy , to już sprawa dla prokuratury .Jeśli się mylę ,to mnie poprawcie , ale gdy przedsiębiorca lub ktoś z rady nadzorczej ,działa na szkodę swojej firmy , spółki itd . , podlega swym działaniem pod paragrafy i jest ścigany z urzędu. W mojej ocenie ,to co się dzieje obecnie w naszej gminie ,to ewidentne działanie na jej szkodę przez władzę , więc mam nadzieje ,że odpowiednie służby niebawem się nimi zajmą i odpowiednio rozliczą. Amen …

Komentowanie jest wyłączone.