Szkoła Podstawowa w Zbydniowie wybiera patrona

Google.com

 

Wytypowano 3 kandydatów na patrona szkoły:

1. Św. Jana Pawła II

2. Kardynała Franciszka Macharskiego

3. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

 

 

          5 lutego w Szkole Podstawowej w Zbydniowie, w godzinach od 8 do 17 odbędzie się głosowanie celem wyłonienia spośród podanych kandydatów patrona szkoły.

 

 

W głosowaniu wezmą udział nauczyciele, rodzice, uczniowie.

 

Zapraszamy również do wzięcia udziału w tym głosowaniu wszystkich mieszkańców wsi.

 

Kardynał Stefan Wyszyński

Urodził się 3 sierpnia 1901 roku, zmarł 28 maja 1981 roku, polski duchowny, arcybiskup, kardynał, prymas Polski. Często określany mianem „Prymasa Tysiąclecia”. W czasie II wojny światowej ukrywał się przed gestapo, podczas powstania warszawskiego był kapelanem jednej z grup Armii Krajowej.

Życiorys Wyszyńskiego jest ściśle powiązany z sytuacją polityczną Polski po II wojnie światowej. Wspierał opozycję, stanowczo potępiał władze za tłumienie protestów robotniczych. W latach 50-tych był 4-krotnie internowany.

Biografia Wyszyńskiego jest wzorem niezłomnej walki o pokój i sprawiedliwość w oparciu o chrześcijańskie wartości, jest również dowodem niezwykłej roli, jaką Kościół Katolicki odegrał w powojennej Polsce.

 

Kardynał Franciszek Macharski

 


           Urodził się w Krakowie, w zamożnej inteligencko-kupieckiej rodzinie. Miał 13 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. Wraz z rodzeństwem ciężko pracował, dźwigając ogromne skrzynie w Generalnej Dyrekcji Metropolii i szyjąc futra.

Krótko po zakończeniu wojny zmarł ojciec Franciszka, po walce z ciężką chorobą. To właśnie ta tragedia miała wpływ na wybór jego drogi życiowej. Wstąpił do seminarium, po przyjęciu święceń wyjechał na studia doktoranckie do Fryburga, a niedługo po powrocie do Polski został rektorem krakowskiego seminarium duchownego. w 1979 roku objął funkcję metropolity krakowskiego. Pełnił ją do 2005 roku, a potem został arcybiskupem seniorem archidiecezji krakowskiej.

Kardynał Franciszek Macharski to duchowny niezwykle zasłużony dla Kościoła, w istotny sposób przyczynił się m. in. do wybudowania bazyliki i rozbudowy sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz powstania Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Jak bliska była mu ta idea Bożego Miłosierdzia świadczyć może fakt, że jako zawołanie biskupie przyjął przed laty słowa: „Jezu, ufam Tobie!”.

 

Św. Jan Paweł II

 


          Był jednym z najbardziej znaczących Polaków XX wieku. Papież rządził Kościołem od 16 października 1978 roku do 2 kwietnia 2005 roku. Dziewięć lat po śmierci Jan Paweł II został ogłoszony świętym.

Jan Paweł II ma bogatą biografię. Urodził się w niedalekich Wadowicach jako Karol Wojtyła w 1920 r. W czasie okupacji pracował w krakowskich kamieniołomach, potem wstąpił do tajnego seminarium. Pierwszą parafią późniejszego papieża Jana Pawła II była Niegowić, parafia należąca do tego samego dekanatu, co i parafia Tarnawa. Potem pracował z młodzieżą w parafii św. Floriana w Krakowie. Wiarę w ludzi młodych papież zaniósł do Rzymu. To Jan Paweł II zainicjował Światowe Dni Młodzieży.

Jan Paweł II, po wyborze na tron Piotrowy, zrewolucjonizował kontakt z ludźmi. Kochali go nie tylko Polacy, ale katolicy na całym świecie. Papieża-Polaka szanowali też przywódcy innych państw, a nawet ludzie niewierzący.

Pontyfikat Jana Pawła II naznaczony był cierpieniem. 13 maja 1981 r. miał miejsce zamach na Papieża na Placu Świętego Piotra w Rzymie. Jan Paweł II wielokrotnie potem podkreślał, że swoje ocalenie zawdzięcza wstawiennictwu Matki Boskiej Fatimskiej.

 
3 Comments

Komentowanie jest wyłączone.