Swojski chłop. Niech tylko już nie zadłuża Łapanowa! PROSZĘ!

Robert Roj - fot. lapanow.pl

To bohater, którego (przynajmniej na razie) trudno nazwać bohaterem. Obiecywał wyciągnąć gminę z długów, a tymczasem… coraz bardziej ją zadłuża.

W 2014 roku Robert Roj wygrał wybory na wójta zaledwie 26 głosami. Jego poprzednik, Jan Kulig zdobył ich 1621. Roj – 1647. Plotka głosi, że wszystko to zostało ukartowane po meczu. Faktem jest natomiast, że nowy wójt zwyciężył pod hasłem walki z nadmiernym zadłużeniem.

Nie ma co ukrywać, że zadłużenie Gminy Łapanów w ostatnich latach urosło do niebezpiecznych rozmiarów. Moim celem jest uporządkowanie polityki finansowej – mówił w wywiadzie dla „Gazety Łapanowskiej” na początku 2015 roku.

Po trzech latach rządzenia o wójcie można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że wyciąga Łapanów z finansowej zapaści. To raczej grzęźnięcie w bagnie!

W listopadzie 2014 roku, gdy Robert Roj przejmował władzę, gmina była zadłużona na 18 mln 795 tys. zł. To oficjalne dane, jakie uzyskaliśmy z Urzędu Gminy. Informację tę podpisał sam Robert Roj. Na początku 2015 roku mówił o 19,5 mln zł. Dopiero w jednym z ostatnich komentarzy na naszym portalu dług z końca 2014 roku wypączkował mu do… 31 mln 550 tys. zł.

Od redakcji:

Panie Wójcie, musi się Pan zdecydować! Ktoś tu zwyczajnie ściemnia, a sprawa wydaje się poważniejsza, bo albo teraz, albo w poprzednich informacjach ktoś chyba kłamie! My w każdym razie przypominamy pismo, jakie Pan podpisał 26.11.2015 roku. Widnieje na nim nie żadne 31 mln 550 tys. zł, a 18 mln 795 tys. zł – to wg. tego pisma stan zadłużenia na listopad 2014 roku! Podpisał Pan to, zgadza się?

Faktem jest, że obecne zadłużenie gminy to… 28 mln 40 tys. zł (to dane Ministerstwa Finansów na koniec III kwartału tego roku)czyli prawie 10 mln zł więcej, niż na początku rządów Roja! Pod zastaw poszedł już m.in. budynek Urzędu Gminy, ale nie tylko, bo również szkoły. O tragicznej sytuacji finansowej gminy pisaliśmy m.in. TUTAJ. Efekt?

W tym roku żaden bank nie chciał już udzielić gminie kredytu. Ostatecznie Łapanów zaciągnął go… w firmie pożyczkowej. Pisaliśmy o tym TUTAJ i TUTAJ. Ale co gorsza…

Kilka dni temu Ministerstwo Finansów ogłosiło listę najbardziej zadłużonych gmin w Polsce. Po raz pierwszy w historii Łapanów awansował w tym rankingu do pierwszej dwudziestki! Według tego zestawienia każdy z mieszkańców Łapanowa zadłużony jest już na 3 tys. 506 zł. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W przyszłym roku wójt planuje pożyczyć kolejne… 1,9 mln zł. A czemu nie? Jakim cudem, od kogo? To jego słodka tajemnica. Głosowanie zaplanowane jest na 28 grudnia. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Dramatycznie spada też pozycja gminy w rankingach. W najnowszym Rankingu Gmin Małopolski Łapanów spadł na setną pozycję. W 2013 roku był na 25! Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Wójt zacząl rządzenie fatalnie – od konfliktu z proboszczami o oświetlenie zabytkowych kościołów. O oszczędności rzędu 5 tys. zł. Przy czym przez trzy lata spokojnie patrzył w gminie na panią sekretarz, która zarabia nie tylko lepiej od niego, ale nawet więcej od premiera! Przypominamy – w tak zadłużonej gminie!

Dalej było już tylko gorzej: ostry spór o szkołę muzyczną w Sobolowie, kłótnie z rodzicami o kuchnię przedszkolu i niezrealizowane obietnice odremontowania placu zabaw. Do tego konflikty z wędkarzami nad zalewem, tragiczny stan inwestycji gminnych i karygodna, wołająca o pomstę do nieba akcja ratunkowa przy groźnym dla życia i zdrowia mieszkańców skażeniu wodociągu. Nikt za nią nie został ukarany!

Mimo to lubicie tego wójta. – Swój chłop… – słychać o nim w Łapanowie. – Podejdzie, poda rękę, zapyta co słychać? Inne opinie mówią: mściwy, pamiętliwy, zapalczywy…

Faktem jest, że ciągle cieszy się Waszym poparciem. W naszych internetowych prawyborach, które zorganizowaliśmy w listopadzie okazał się bezkonkurencyjny. Wygrał je w cuglach. Chyba, że… Pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ.

Czy to starczy, by Robert Roj wygrał kolejne wybory w Łapanowie? Zbliżający się rok to pokaże. Jesienią przyszłego roku będzie jasne jak oceniacie rządy Roberta Roja po czterech latach rządzenia.
3 Comments

Komentowanie jest wyłączone.