Statystyczny mieszkaniec Gminy Łapanów – koniecznie zobacz czy to Ty!

Fot. Pixabay

Wszystkich jest ok. 8 tys. Tyle osób mieszka na terenie Gminy Łapanów. Ale wśród tych wszystkich osób jest ten jeden jedyny – statystyczny mieszkaniec gminy. Co o nim wiadomo?

Wbrew pozorom bardzo dużo… Ma 36 lat – taki jest średni wiek mieszkańców gminy. Jest mężczyzną – tych na terenie Łapanowa jest nieznacznie więcej, niż kobiet.

Nasz Jan Statystyczny jest żonaty i ma dzieci. Nie grozi mu rozwód, bo tych mieszkańcy gminy biorą bardzo niewiele. Jego dziecko to chłopiec. Jego żona rodziła między 25, a 29 rokiem życia. Wiadomo nawet, ile ważył ich synek przy narodzinach – między 3, a 3,5 kg. Dzieciak ma teraz mniej, niż 14 lat i oczywiście chodzi do szkoły – w jego klasie jest 21 uczniów.

Przeciętny mieszkaniec sam wybudował mieszkanie. Mieszka oczywiście w domku. Jego dom ma 126,9 m.kw. powierzczni i ma 5 izb.

Statystyczny ma wykształcenie zasadnicze-zawowodowe. To w gminie dominuje. Jest pracownikiem najemnym. Pracuje, ale do pracy wyjeżdża. Nie za granicę, ale poza gminę. Jest robotnikiem – pracuje w rolnictwie albo leśnictwie. Zarabia 3 tys. 606 zł (brutto), czyli ok. 2,5 tys. zł na rękę. To mniej, niż w innych częściach województwa i zdecydowanie mniej, niż w innych częściach kraju. Tam średnia wynosi 4 tys. 291 zł (brutto). Na pocieszenie – w ciągu ostatnich 10 lat pensja Statystycznego wzrosła ponad tysiąc złotych.

I jeszcze jedna dobra informacja: naszemu przeciętnemu mieszkańcowi gminy bezrobocie raczej – przynajmniej na razie – nie grozi. Bez pracy w gminie jest tylko 5,6 proc. osób. Utratą pracy raczej zagrożona jest jego żona. W razie czego Statystyczny zawsze znajdzie robotę w budownictwie, handlu albo transporcie. Jego żona ma pod tym względem zdecydowanie gorzej i to mimo, że jest lepiej wykształcona od męża.

Na razie Statystyczny z Łapanowa jest zdrowy. I raczej tak pozostanie do starości. Wiadomo jednak na co powinien uważać – na choroby krążenia. Te w Łapanowie zbierają największe żniwo i mężczyźni są nimi bardziej zagrożeni, niż kobiety.

Praktycznie w ogóle nie musi się za to przejmować, że padnie ofiarą przestępstwa. Tych w Łapanowie jest niewiele, zdecydowanie mniej, niż w Małopolsce i w pozostałych częściach kraju. Mało tego, ich liczba od kilku lat systematycznie spada, a wykrywalność rośnie.

Jeśli jesteście zainteresowani innymi danymi dotyczącymi Łapanowa, możecie je znaleźć TUTAJ. Materiał powstał dzięki informacjom zebranym w serwisie Polska w liczbach.