Stan nadzwyczajny! Ujęcie wody i oczyszczalnie do natychmiastowego zamknięcia?

Fot. pixabay.com
3
(8)

Po wysłuchaniu tej debaty można wpaść w panikę! Wnioski z niej są krótkie – lada moment mieszkańcy mogą zostać i bez oczyszczalni, i bez wody.

Wygląda na to, że w Łapanowie należałoby natychmiast wprowadzić stan nadzwyczajny! Okazuje się, że tak naprawdę łapanowskie oczyszczalnie oraz ujęcie wody nadają się do natychmiastowego zamknięcia!

O kwestiach związanych z ujęciem wody oraz oczyszczalniami radni dość długo rozmawiali na ostatniej sesji. Możecie tego wysłuchać TUTAJ (od 56 minuty). Wnioski są porażające!

Zaczęło się od wystąpienia nowego szefa GZK, Leszka Stefańczyka. Najkrótsze podsumowanie? Stan oczyszczalni i ujęcia wody to tragedia!

– Macie państwo mętną wodę, która się nie nadaje do picia. Jak mleko… – mówi. Okazuje się, że wyjaśnienie tego jest proste. Okazuje się, że wkłady filtrów mają 17 lat. Ich wymiana powinna natomiast następować po siedmiu…

Na tym jednak nie koniec.

– Proszę państwa, jeśli nie przeprowadzi się remontu oczyszczalni, będziemy zmuszeni wywozić ścieki cysternami na inną oczyszczalnię – mówi nowy kierownik GZK. Innymi słowy – w Łapanowie praktycznie w każdej chwili może dojść do unieruchomienia oczyszczania ścieków.

Koszt wywozu? Proszę bardzo

150-200 tys. miesięcznie!

Po kontroli i przebadaniu stanu technicznego oczyszczalni wiadomo, jakie są koszty prac niezbędnych natychmiast! Tym bardziej, że jedna oczyszczalnia pracuje już kilkanaście lat, druga zaś to zabytek. Remont młodszej powinien być przeprowadzony już dwa lata temu. Koszt? 565 tys. zł – to koszt niezbędnych prac, które trzeba przeprowadzić natychmiast. A dlaczego natychmiast? Ano dlatego, że zużycie jednych elementów powoduje problemy z kolejnymi.

W jeszcze gorszym stanie jest oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna. Ze słów nowego kierownika GZK wynika, że w zasadzie oczyszczalnie należałoby zatrzymać natychmiast! Urządzenia są przegnite. Całość zagraża bezpieczeństwu. Płyta nad reaktorami grozi zawaleniem. Zagrożenie jest na tyle poważne, że wymaga natychmiastowych działań. Bo prawda jest taka, że oczyszczalnia w każdej chwili może po prostu stanąć.

Czym to grozi? Ubojnia bez oczyszczalni. Zatrzymany zostałby też odbiór od mieszkańców z szamb. de facto on i tak zostanie zatrzymany.

Od szacunku kosztów prac boli głowa. Ok. miliona złotych do czterech milionów złotych. Czas prac – pół roku. Tyle ścieki. Co z wodą?

Okazuje się, że w równie tragicznym stanie jest ujęcie i stacja uzdatniania wody. Kierownik GZK przyznaje – wyniki badań wody są zastraszające.

– Sami sobie szkodzimy. Nie wiem czy nie należałoby powrócić do projektu budowy wodnej „pieremyczki” z Dobczyc, – mówi Stefańczyk. Dodać należy, że projekt ten został zarzucony przez poprzedniego wójta, Roberta Roja. Kwoty, jakie padają liczone są w milionach. Od 5 nawet do 50 mln zł. Sama modernizacja ujęcia w Chrostowej – 3 mln zł.

– Tak wygląda rzeczywistość! – podsumowuje kierownik GZK. Jakie rozwiązania? – Ja bym był za remontem i nową technologią, która jest oszczędna, praktycznie bezobsługowa i ekologiczna. To nowy kierownik GZK o oczyszczaniu ścieków. Koszt?

Razem ok. 5 mln zł.

Co na to wójt Śliwa? Też mówi o tragicznej sytuacji. – Najważniejsze, by zabezpieczyć ludziom dostawy wody. Jedno jest pewne: w budżecie gminy funduszy na ratunek nie ma. Czy jest w kieszeniach mieszkańców?

Od samego słuchania tej debaty włos się jeży na głowie. Możecie jej wysłuchać TUTAJ. Jest też o kontrolach ścieków.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 3 / 5. Głosy: 8

Oceń jako pierwszy!
20 Comments

 1. Pan nowy kierownik GZK stwierdza ( gaża chyba ok 8 tys brutto, może się mylę), że wszystko jest do dupy i żąda kwot poważnych na plan naprawczy.
  Ile Nowy Pan Kierownik ma do emerytury i czy jest się w stanie zaangażować na dobre kilka la w jakiś program naprawczy, czy to zgrywa, lub gra pod kogoś?

 2. Pare miesięcy temu krzyczeliście ze to ubojnie zatruwają wodę. Dziś krzyczycie ze to wina kierownika itp a tak naprawdę wina leży gdzie indziej. Po pierwsze sami puszczacie szambo a po drugie kolejny raz wybieracie ludzi którzy przez lata nie potrafią zrobić nic. Potrafią tylko gadać debatować i gwno z tego. Jakoś inne gminy potrafią pozyskać środki na podastawowe sprawy takie jak woda czy oczyszczalnia ścieków. U wassię przez lata nie udaje. Ale do blokowania i gadania pierwsi.

 3. Witam. Wysłuchałem wypowiedzi kierownika komunalki oraz wójta. Wytłumaczyli że lampa UV nie działa w mętnej wodzie którą to mamy w wodociągu dlatego że od 17 lat nie są wymieniane filtry które mają być wymienione co 6 lat. W takim razie już od czasu wójta Kuliga inżynierem utrzymania ruchu wodociągów aż do tej pory jest Marcin Paszkot który to wolał zakupić trzecią koparkę chwalił się tym na sesji za około 70 000 a z pełną premedytacją nie wymienił filtrów wiedząc że lampa UV nie działa w mętnej wodzie ??!. Przecież to jest sprawa dla prokuratora Rozumiem że radni się tym zajmą ?.

 4. W przedostatni poniedziałek przed godz.21:00 jechałem przez Grabie . W okolicach mostu smród taki że myślałem że się uduszę. Smród ścieków niesamowity. I pomyślałem sobie tak : centrum wsi ,sklep,szkoła itd. Jak to jest możliwe. Dlaczego ludzie nie reagują ? Myślę że odpowiedź jest bardzo prosta. Nikt nie reaguje bo sam robi to samo . Jeżdżę tam często i często tam tak śmierdzi. Ludzie otrząśnijcie się .

 5. Nie zapominajmy że już od wielu lat gzk zatrudnia inżyniera utrzymania ruchu zastępca kierownika Marcina Paszkota więc w takim razie za co ten człowiek bierze i brał pieniądze ?. Druga sprawa oczyszczalnia z 2007 roku wystarczy do obsługi mieszkańców tylko im chodzi żeby to ubojnia nie musiała wywozić swoich ścieków prawda panie wójcie ?.

 6. Większość ludzi z gminy głosowała na radnych spoza KW PiS, głosy się rozbiły no i mamy to co mamy, ale wynik ewidentnie wskazywał, że ludzie nie chcieli tego środowiska. Niestety taki system głosowania, na Wójta jest dogrywka na Radnego nie:( ale może z tego wyciągnięte zostaną wnioski na przyszłość. Nie wstawia się Wójtowi na którego się głosuje radnego opozycyjnego bo efekt jest jak dziś.

  • Tak się rozbiły, że wprowadził 2 radnych siebie i Chrostową ,szkoda.To niech teraz rządzi jak taki mądry. Przypominam że decyzje zapadają większością więc proszę poczytać ilu jest tych złych radnych.11 czy 9 bo ostatnio widać, że ich przybyło a to ciekawe, więc nie pisz dyrdymałów. Karma wraca niestety.

   • anonim nie odkryłeś Ameryki, że większoscią głosów przechodzi. Radnych anty Wójt jest 11 ale właśnie 9 sprzeciwiło się najważniejszej uchwale o reformie oświaty i tak 9 została przez ludzi zapamiętana. To nie karma ale zwykła ludzka zawiść wraca. Wróci i vice versa. Skoro 11 chce wszystko blokować niech blokuje mają prawo. Tylko na końcu kadencji będzie trzeba podsumować co się zrobiło i wtedy co? Wtedy winny będzie Wójt? Czy Śliwa taki mądry ehh poprzednik miał poparcie w Radzie, a zbyt wiele nie dokonał. Mam wrażenie, że Śliwa bez większości już zrobił więcej, choćby to że doprowadził do uchwalenia planu naprawczego i oszczędności w UG. Robi to co może zrobić, bez poparcia w Radzie.

  • No i co myślisz że sama przynależność do PIS coś tutaj zmieni ? W sąsiednich Raciechowicach była koalicja PIS i co ? Pokłócili się i jest jak jest ……

   • aqq chyba nie zrozumiał wypowiedzi – tu nie chodzi o przynależność do PiS, a o to że w tej gminie układ rada wójt jest fatalny. Zwycieżają dawne animozje, a nie dobro gminy.

   • Większość w gminie nie chciała PiSu wskazywał na to wynik na Wójta jak i suma głosów oddanych na kandydatów na radnych z innych komitetów jednak na radnych nie ma dogrywek i dlatego teraz jest wojna w Rada-Wójt.

 7. No tak, Wójt od pierwszych sesji o tym mówi, ale co z tego jeśli jego propozycje dokładnie wszystkie są blokiwane przez 9 Radnych. Żeby midernizować trzeba mieć wkład do projektu tymczasem Rada odrzuciła hurtowo przekształcenie szkół, zwiększenie pensum dla nauczycieli, przekształcenie GZK, sprzedaż zalewu! Co w zamian jakie mają propizycje? Nic!, albo sprzedaż budynku w Kobylcu z którego pieniądze rozejdą się w rok gmina straci budynek miejsa na lokale zastępcze czy posterunek, a nie spłaci nic. Przejżyjcie na oczy ludziska! Przy takiej polityce Radnych nie będzie dokładnie nic ani wody ani światła ani dróg bedą za to wysokie opłaty za wodę i ścieki wysokie podatki i klasy po pięć osób.

 8. To niech mi teraz ktoś odpowie za co brał pieniądze i co robił poprzedni kierownik gzk i kiedy do qrny nędzy za to odpowie? Pijemy ciagle syf a zapewnienia wojta i jego giermków były inne.

 9. Mamy światłych radnych, „całą 9”, mogą się wykazać, jak zdobyć fundusze, bo to radni maja zabiegać o źródła finansowania. Zobaczymy, czy potrafią tylko przykleić się do plakatów partii, i z prądem, byle na powierzchni, czy faktycznie coś zrobią dla nas mieszkańców?. No chyba, że dalej wzorem poprzednika będzie, nie bo nie!

Komentowanie jest wyłączone.