Sytuacja kryzysowa – gdzie jest rada gminy?

Mieszkańcy w całej gminie od tygodnia nie mogą pić wody. Potrwa to jeszcze pewnie dawa tygodnie. W oficjalnej korespondencji Wójt pisze o „stytuacji kryzysowej”. A radnych to nie obchodzi?

W Łapanowie trwa sytuacja kryzysowa związana ze skażeniem wodociągu groźną dla zdrowia i życia ludzi bakterią. Gdzie w tej sytuacji jest rada gminy?

– Dlaczego przewodnicząca natychmiast nie zwoła nadzyczajnej sesji rady? – pyta jedna z naszych Czytelniczek i irytuje się dalej. – Radni biorą pieniądze a nic ich nie obchodzi!

Rada z pewnością miałaby o czym rozmawiać. Radni mogliby np. poznać aktualny stan sytuacji, dowiedzieć się od specjalistów co zrobić, by mieszkańcom jak najszybciej przywrócić możliwość korzystania z wody wodociągowej? Pewnie powinni się zastanowić, gdzie są plany kryzysowe, skoro o tak poważnym skażeniu wody mieszkańcy dowiadują się dopiero dzień po podniesieniu alarmu przez Sanepid? Walka z bakterią wiąże się z nadzwyczajnymi działaniami, a wygląda na to, że radnych to kompletnie nie interesuje. Chcieliśmy więc zapytać Celinę Jacewicz, przewodniczącą Rady Gminy, dlaczego do tej pory nie zwołała nadzwyczajnego posiedzenia? Oto z jakim skutkiem:

Inna z nasza Czytelniczka zwraca uwagę na post, jaki Pani Przewodnicząca umieściła na swoim profilu na Facebooku 17 stycznia o 22.59. Kilka godzin wcześniej w gminie pojawiła się już informacja, że woda w łapanowskim wodociagu jest skażona i pod żadnym pozorem nie należy jej spożywać, bo zagraża to zdrowiu. Decyzja mówi, że wodociąg należy natychmiast unieruchomić, poinformować o zagrożeniu ludzi i zapewnic im wodę. Niestety, w urzędzie nikogo już wtedy nie było. O 16. wszyscy wyszli do domu choć od ok. 14. wiedzieli, że z wodą może być poważny problem. Dlatego też akcja informacyjna zaczęła się dopiero nazajutrz. A radnych to nie interesuje…

Wspomniany wpis z Facebooka Pani Przewodniczącej

[AKTUALIZACJA] Zaraz po naszej publikacji Pani Przewodnicząca usunęła post ze swojego prywatnego profilu na Facebooku. Dlatego nie możecie go zobaczyć. Nie zdążyliśmy niestety zrobić PrintScreena. Dlatego go nie widzicie. Ale możemy Wam opisać co było na zdjęciu: piękne i zadbane damskie paznokcie oraz kosmetyki do pielęgnacji paznokci aloe vera.

Posiedzenie rady zaplanowane jest na czwartek. Radni mieli się zajmować, nomen omen, projektem uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji gminy Łapanów. Na razie wygląda na to, że zdegradowany jest teren całej gminy i cały nadaje się do rewitalizacji.

Na czacie na www.mojlapanow.pl TUTAJ możecie przeczytać, że w gminie trwa stan podwyższonej gotowości nie tylko z powodu wydarzeń związanych z wodociągiem, ale też z powodu zbliżającej się sesji. Z naszych informacji również wynika, że urzędnicy obawiają się ataku łapanowskiego ludu na radnych. Niektóre z Waszych maili w tej sprawie rzeczywiście nie nadają się do cytowania.

 
56 Comments

 1. Jak zajmujecie sie jakimis prywatnymi postami nie zwiazanymi z władzą i problemem z woda… to moze o skomplikowany plan lekcji w CKZiU Łapanów tez zrobicie afere 😀

 2. Za niedługo wszystko co się dzieje na świecie będzie winą p. Jacewicz.
  Przestańcie wykorzystywać każdą sytuację do krytykowania władzy.

  Co ta gmina qrw ma stać tam przy tych rurach i nadzorowac oczyszczanie? Może mają trzymac te rury cob y było szybciej??

  • moje oczekiwania – czytelna informacja do czego woda jest przydatna?? Jakie niesie zagorzenie. I zadanie naszych radnych, a tak sie robi w podobnych przypadkach:w celu przeanalizowania obecnej sytuacji w związku z bakterią w wodzie radni GMINY Łapanów POWINNI zwołać posiedzenie komisji bezpieczeństwa publicznego w trybie pilnym!!!!!!!!!!! Prace nadzoruje Przewodnicząca Rady Gminy!!! Co nie zostało uczynione

 3. Dajcie spokój tej jacewiczowej… ten portal sam siebie zaczyna ośmieszać. teraz juz na żywca szukacie haka na nia i na wojta. Nie widzicie ze oni chca to nsprawic? Robią co mogą.;przecież tez to pija jak i my….nie stac nas na lampe na stale poprostu to ja pozyczyli. Jesteście okropni!!!
  PS.Popieram xxx i jurka!!!

 4. Naprawdę ręce opadają… Poptzedni wójt to chyba powinien nasze dac, ze za jego kadencji nie bylo podobnego portalu, bo mogłoby się to roznie skonczyc Uwielbiam wies, ale te wasze aferki mnie rozwalaja… Ja rozumiem i w pelno zdaje sobie sprawę, ze to nie jest blacha sprawa, ale ludzie dlaczego qy do cholery wszystkich w kolo obrazacie… Mi tez doskwiera brak wody, tez nie jest to dla mnie komfortowa sytuacja, ale wrzuccie na luz. Nie mozna robic takich hektow. Spodziewalam sie, ze wojt za to beknke, „bo przecież za pewne to on ta bakterie podrzucil” , ale takiego chamstwa aie nie spodziewalam. Niedawno jego poprzednik podobno wypowiedzial sie, ze za jego kadencji tez byla ta bakteria, ale on tal szybko zadzialal, ze ludzir nawet sie o tym nie zdarzyli dowiedziec… No więc ja was proszę zamim kogos osadzicie i skarzecie na lincz troche pomyslcie, to nie boli. Kazdy ma uczucia, wojt tez. Amen

 5. Tak oczywiście najlepiej na mieszkańców zwalić winę ludzie spuszczając wodę do potoków trzeba bronić bogate firmy tak jak ubojnie oni są niewinni,jeszcze brakuje tego żeby odszkodowania im płacić a mieszkancy zapłacą

 6. Mój znajomy wylewa szambo a krytykuje wójta! Przecież to jego wina że syf płynie do wody trując nas! Ilu tu krytykujących też tak robi?

  • Pewnie większość. Najlepiej winnemu pokazać palcem na drugiego i hejahh. Niech idzie w eter! Ludzie podlapia i jest jazda na całego. A ten pierwszy zadowolony z siebie i będzie dalej robić to samo

 7. Powtórzę! A może czas na kontrole domów co robią z szambem? Ciekawym ilu tutaj krytykujących władze przyczynia się sama do skażenia środowiska wylewając szamba do fos? Nie żebym kogoś bronił ale czas się zająć tym tematem na poważnie!

  • Oczywiście że czas .. najwyższy . Nie tylko domów. Wszystko sie powinno kontrolowac . Jest podobno w Gminie referat infrastruktury i ochrony srodowiska . Skoro jest to przepraszam za ciekawość – ale czy się zajmuje ?

 8. Aż dziw bierze , że gminny wodociąg nie ma alternatywnego ujecia wody – np studni głębinowych oraz spięcia z wodociągiem z sąsiedniej gminy . Tak jest w Nowym Wiśniczu. Ma spinkę z Bochnią i w razie zakażenia ujęcia jest przepinany na wodociąg bocheński . Gminy wtedy rozliczają się między sobą za pobraną wode . Ale ludzie mają ją w kranach i to czystą . U nas to widać problem nie do pokonania . Ciekawe jakie zadania ma sztab zarządzania kryzysowego w naszej gminie ? Krajowy system ratowniczo gaśniczty tez istnieje. Tylko po co ? Bo nikt z tego nie skorzystał.

 9. Hmmm . niezbyt ciekawie wygląda najbliższa przyszłość …lampajest dopiero dzisiaj montowana – tzn montaż trwa od soboty, ale jest co robić, potem czyszczenie rurociągów (ponad 200 km ), będą czasowe wyłaczenia wody na czas płukania sieci , potem badania – czyli reasumując najbliższy tydzień nie należy spodziewać sie czystej wody w kranie . Oby to był tydzień .

 10. A może by tak pomyśleć o porządnej studni głębinowej, na wypadek takich sytuacji? W ramach rewitalizacji obszarów zdegradowanych. Podziemny zbiornik wody.

 11. Radni to pierwsze co zrobili to posiedli sobie diety. Obrońcy obecnej władzy zrzucają winę na startą władzę i mają pretensje że ludzie komentują obecną sytuację na internacie. A co sami robiliście 2 lata temu, sami na internacie nakręcliście się jak to stara władza była zła. A co obecna przez te 2 lata zrobiła, bo efektów nie widać. Niech ktoś w końcu weźmie się do roboty. Teraz będzie wielkie poszukiwane, skąd wzięła się ta bakteria w wodzie. Jak jedno z potencjalnych źródeł łapanów ma pod nosem i jak się jedzie przez łapanów to widać co wpływa do rzeki i skąd to płynie. Ale jak nikt nie chce tego widzieć, a szczególnie Ci co powinni to nic się nie zmieni.

 12. DO ,,OBYWATELA,,Zgadzam sie,ale najpierw stara rada.Dawno byla mowa ze oczyszczalnia w Lapanowie pracuje na granicy wydolnosci.

 13. Dawno się powinno całą gminę w pole od wójta kierowka służby rolnej i dalej co z zakladem komunalnym gdzie byli po co potrzebny Ale jak się przyjmuje rodzinę innych zienciow to tak jest ale wybory mogą być wcześniej

 14. Już dawno trzeba było skończyć z tą władzą nie nadają się do niczego począwszy od wójta kierowka służby rolnej i dalej co z zakładem komunalnym gdzie kierownik był Ale jak jak to rodzinna gmina przyjmuje się pracowników po rodzinie trzeba się zastanowić na drugie wybory albo już ich w pole

 15. Nic nie nakręca wszyscy wiedza ze zrobili nas w balona i przez cały dzień piliśmy skażona wodę. A pani celina aloe vera zamiast informować mieszkańców

   • mieszkańcu – ile osób musi zachorować , ile zwierzaków odejść z grona żyjących , ile osób musi umrzeć , żebyś stwiedził , ze coś sie stało ? Jesli takie światłe mamy społeczeństwo to co od wąłdzy wymagać .

    • z tego co słyszałem nielismy juz taka bakterie w wodociagach ale nikt nie informował nas o tym bo takie były wtedy normy. teraz gdy normy zaostrzyli wszyscy robią straszną panike. kazda bakteria jest grożna dla zdrowia- ale przeciez przez kilka dni piliśmy ta wode i nie wybuchła zadna epidemia. jezeli jest az tak zle to czemu urzednicyn powiatowi czy wojewudzcy nie interweniuja. tylko wszystko olali i zostawili wojta i sławka na pastwe losu. ciekawi mnie co by sie stało jak by zakrecili wode we wtorek zaraz po otrzymaniu info od sanepidu- jakie były by komentarze- napewno nie pochlebne 🙂

 16. mnie za to ciekawi to, czy policja rzeczywiście zajmie się dochodzeniem do prawdy i winowajcy zostaną odpowiednio rozliczeni. Cała sytuacja wynikła raczej tylko z tego powodu, że w trakcie obecnej zimy pojawiły się temperatury, które doprowadziły do pojawienia się lodu przez co szamba i inne syfy wylewane notorycznie przez „niektórych” obywateli/mieszkańców do rzeki przestały się rozpuszczać. Nie jest chyba tajemnicą to, że każda ubojnia powinna posiadać własną oczyszczalnię, a jak jest u nas to chyba wiecie… Odniósłbym się jeszcze do kwestii smogu, który dla wielu osób jest większy od tego krakowskiego – wydaje mi się, że nigdy nie byliście w Krakowie 🙂

 17. Panie wujcie ma pan swoje oszczędności szkoda było wydawać pieniądze na lampę na wszystko szkoda z zalewu spuscil pan wodę a co z rybami które tam sa bo sa i to nie mało pan nie wyprowadza gminy na prosta ale pan ja niszczy na każdym kroku w pola aswalt pan zrobił a nad zalew droga dziurawa jaja że pan robi z Łapanowa mieszkańcy powinni pana na rynku zlinczowac za to co pan robisz

  • a poprzednik czemu lampy nie kupił tylko robił asfalty do swoich działek. a co do drogi na zalew to jak by była idealna to ludzie jezdzili by bardzo szybko i stwarzało by to zagrozenie dla ruchu pieszych

 18. Rada zastanawia się skąd wziąć pieniądze na odszkodowania dla ubojni za przestój z braku wywiązania się z umowy na dostarczanie wody. Za co pośrednio zapłacimy i tak my mieszkańcy.

 19. Człowieku opanuj się nie nakręcaj ludzi i nie wprowadzaj paniki , teras fb jutro skarpetki wöjta potem majtki przewodniczãcej a na końcu z kim sypiają radni
  Przez cały czas möj Łapanów pajacuje i szuka taniej sensacji aby dyskredytować włodaży , a ludzie jak ludzie dajã się wkręcać i manipulować

  • Człowieku jak by nie ten portal to Bóg raczy wiedzieć kiedy byśmy się dowiedzieli o tej wodzie ,chyba że mamy czekać na gazetę lapanowska która i tak nie pisze niewygodnych informacji

  • Szanowny mieszkańcu – piszesz, że Mój Łapanów szuka taniej sensacji aby dyskredytowac włodarzy . Jeśli zakażenie wody gangreną jest tanią sensacją, to nie znajduje na Ciebie okreslenia. Jakiegokolwiek bym użył – będzie zbyt delikatne .

 20. Obecna wladza chetnie skladala zawiadomienia do prokuratury na poprzednika. Czy teraz tez to zrobi? Sama na siebie? 🙂
  Za zaniechanie. Za narażenie wielu ludzi na utratę zdrowia?

 21. Ludzie przeciez ten portal to na sile wami manipuluje. Nakreca was przeciwko wladzy. Zachowanie tego portalu przypomina wyglupy z blokowaniem sejmu. Zaloze sie ze wiekszosc komentarzy jest autora artykulu. Dlaczego podpisane sa nieosobowo.

 22. Nie róbcież jaj ludzie dawniej też tak bywało i była cisza a teraz jest telewizja jedna druga robi się zamieszanie na siłę jak w rządzie.
  Dajmy władzy normalnie pracowac

  • I bardzo dobrze że jest telewizja i jedna i druga mało tego powinni tu być codziennie i tej naszej niby władzy pilnować co w takich sytuacjach powinni robic ,Zangazowanie naszej władzy ,informowanie mieszkańców co to ma być a oni są z siebie zadowoleni ,MASAKRA jak niepotrafią sobie poradzić i niewiedza jak postępowa to należało pytać to nie wstyd.

 23. W związku z zaistniala sytuacja cała Rada powinna podać się do dymisji. Oraz ponieść konsekwencje za zaniechania.

 24. Cała Rada nie stanęła na wysokości zadania i powinna podać się do dymisji. Z pełną odpowiedzialnością za zaniechania

Komentowanie jest wyłączone.