Stało się. Wójt rozbiera most w Kamyku. Umowa podpisana!

Nie pomogły apele, petycje, zebrania… Na oślep, na siłę… To najgorsza decyzja w całej kadencji Roberta Roja! Wójt podpisał umowę na rozbiórkę mostu w Kamyku! Zainteresowanych nie zapytał o zdanie!

Należy się spodziewać, że lada dzień na plac budowy w Kamyku wjadą dźwigi i buldożery. Za kilka dni most w przestanie istnieć. Dla mieszkańców około stu domów siłowa decyzja Roberta Roja oznacza prawdziwą katastrofę – brak możliwości przejścia przez rzekę: do sklepu, na busa… Wójt kompletnie nie bierze tego pod uwagę. Co więcej, należy się spodziewać, że z powodu katastrofalnej sytuacji finansowej gminy podpis obecnego wójta może oznaczać gigantyczny problem dla jego następcy. Nowa przeprawa może nie powstać przez wiele lat.

Okazuje się, że decyzja o rozbiórce mostu nie była konsultowana z mieszkańcami. Są tym oburzeni. W sobotę (1.09) na moście odbyło się zebranie w tej sprawie.

– Co on wyczynia? Co on nam robi? Czy on zdaje sobie sprawę z konsekwencji? – mówi jeden z uczestników. Wiele lat temu budował obecny most. – Robiliśmy to w czynie społecznym. Ten most wymaga remontu, a nie rozbiórki.

W ramach wizji lokalnej mieszkańcy zeszli pod most, by obejrzeć konstrukcję, która rzekomo jest natuszona. Ich werdykt jest jednoznaczny. REMONT – nie żadna rozbiórka!

– Niech mi nikt nie opowiada bajek, że jest natuszona, bo nie jest. Pociągi mogą tędy jechać! – podsumowuje jeden z mieszkańców.

Okazuje się, że mieszkańcy nie mieli zielonego pojęcia o rozstrzygnięciu przetargu na rozbiórkę mostu. Nikt z nimi tego nie konsultował, nikt nie pytał o zdanie, nie zrobił nawet zebrania… Mieszkańcy zwracają tymczasem uwagę, że konstrukcja jest na tyle mocna, że nawet podczas pamiętnej powodzi 2010 roku oparła się fali powodziowej.

– I niech mi nikt nie pieprzy o naruszeniu konstrukcji, bo jest dobra! Po tym moście mogą spokojnie jeździć ciężarówki. Wystarczy zmienić nawierzchnię – kolejny mieszkaniec nie kryje oburzenia decyzją Roberta Roja.

Rozbiórka, ma kosztować 739 tys. zł. Część tych pieniędzy pochodzi z subwencji od wojewody. Żeby mieć na wkład własny gmina nie płaci składek ZUS za nauczycieli. Zaległości sięgają prawie pół miliona złotych.

– To jest jakaś masakra! – komentuje jeden z mieszkańców.

Mieszkańcy zastanawiają się czy rozbiórki mostu nie zablokować siłą?

– Gdzie jest wójt? Gdzie jest radny Kluba? Dawać ich tu! – ich irytacja sięga zenitu.

Gmina rzeczywiście nie konsultowała z nimi decyzji o rozbiórce. Na oślep, po trupach wójt zmierza do odebrania mieszkańcom możliwości przechodzenia przez rzekę. Podpiera się przy tym analizami rzekomych ekspertów, które stwierdzają, że konstrukcja mostu jest naruszona. Problem w tym, że (jak nieoficjalnie wiemy) ekspertyzy te były pisane w ten sposób specjalnie, by „wyszarpać” pieniądze od państwa pieniądze na remont mostu.  W gruncie rzeczy konstrukcja nie jest bowiem naruszona. Robert Roj idzie jednak w zaparte.

Tak wygląda konstrukcja mostu, która rzekomo grozi zawaleniem… Cztery gigantyczne żelbetowe, zbrojone grubym prętem słupy, które podtrzymują całą konstrukcję, a na nich ciężkie stalowe przęsła. Konieczność remontu i konserwacji jest poza dyskusją. Ciekawe, co się stanie z tą stalą? Trochę to jest warte…

Ekspertyzy o nieprzydatności mostu do użytku podpisał m.in. Gerard Piejko (ktoś mu dał tytuł magistra inżyniera).

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: / 5. Głosy:
12 Comments

 1. Nie stać gminę na budowę nowego mostu, remont byłby najlepszym rozwiązaniem ale to powinien p. Kuba wiedzieć.
  Będzie nowy wójt tak że p. Kluba będzie miał na kogo zwalić

 2. Ale bzdety piszecie zabierają wan most, który jest do niczego Redaktorku puknij się w głowę i przestań już pisać te bzdety mieszkam za rzeką i jeszcze wczoraj Kluba rozmawiał ze mną Wszyscy chcemy nowego Mostu. Na litość proszę tylko szybko.

 3. To jest karygodne co wójt wyczynia. Nadal mamy jeździć objazdem dodatkowe info w Sobolwie jest czynne cały czas osuwisko w lesie i tamtędy będzie jeździć bus z dziećmi czy wyście na łeb upadli?? Którędy ma jechać straż pożarna do pożaru?? Mamy chodzi 4km pieszo do busa?? Kluba i wójt mówi że dba o ludzi jak zabierając nam most??Skandal i wstyd jedna wielka żenada!!!Powinno być zebranie z wójtem i sołtysem a tu nic żadnego info nie było że most zostaje zamknięty.Wojt nie słucha wgl opini społeczeństwa. Najlepiej podpisać a rozbiórkę a ludzie niech sobie radzą. Wstyd!!

 4. Ciekawe czy jakby na wyremontowanym moscie doszlo do katastrofy to pan Manys tez bylby taki mądry. Moze jechalby wtedy autobus z dziecmi? Jest promesa trzeba ja wykorzystac. Ale że budowa jest az tak droga to i ja nie pojmuje.

 5. Tak naprawdę tylko Panu Klubie na Nas zależy i na moście nie starym a nowym ja to teraz zrozumiałem i ataki w gazetach i portalach to tylko gra o stołki a to człowiek, dzięki któremu Święty Mikołaj odwiedza dzieci w Kamyku i jest dzień Dziecka. Przyjechałem z miasta i jeszcze nie spotkałem takiego społecznika.

 6. Mieszkańcy Kamyka bardzo dziękują Portalowi Mój Łapanów za zainteresowanie budową Mostu, lecz jako Radny Kamyka skarg na budowę nowego Mostu od nikogo nie otrzymałem. Tak naprawdę jestem Panu redaktorowi bardzo wdzięczny za pomoc medialną w budowie nowego Mostu, który dla nas jest najważniejszą inwestycją w historii Kamyka. Ja zawsze walczyłem o Kamyk i wie Pan, że podpisuje się pod komentarzami. Posadę Radnego oddaję w ciemno za Nowy Most.
  Z poważaniem Kluba Krzysztof

 7. Owi mieszkańcy to jakieś niepiśmienne i niekumate skoro niewiedzieli o rozbiorcę a od tygodni aż huczy. Co nie mają radnego oraz sołtysa nie było zebrania wiejskiego kto ma pilnować waszych spraw ? wasze problemy inni mają rozwiązywać???. Jakiż to problem upilnować mostu do wyborów Daniel wam pomoże
  on się na wszystkim zna jak widać . Dodatkowo nagłośnić w mediach na pół Polski jak mieszkańcy okupują swój most a jak nie to wysokie gumowce i dymać na piechotę woda mała dacie radę skoro Boicie się inicjatywy.

 8. Mieszkańcy nie wiedzieli nic nie było informacji wszystko za plecami a to my budowali most. Jesteśmy oburzeni zachowaniem p.Roja. Nie można nic po grzeczności trzeba siłą.

Komentowanie jest wyłączone.