Stało się. W powiecie łapią już pierwsze auta z „przekręconym” licznikiem

Fot. pixabay
3.8
(12)

To zmiana, z której cieszą wszyscy prócz oszustów. Dlaczego? Bo to wreszcie ukróci proceder „przekręcania” liczników w używanych autach. W powiecie łapią już pierwsze z pomniejszonym przebiegiem.

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe zasady kontroli drogowych. Zgodnie z nimi policjanci mają obowiązek sprawdzać i spisywać podczas kontroli drogowych stan licznika, a odczytane wskazania porównać z danymi wprowadzonymi do systemu przez diagnostów wykonujących okresowe badania techniczne. Policja z Bochni informuje, że na drogach powiatu wykryła już cztery przypadki aut z „przekręconym” licznikiem.

Dotychczasowy rekordzista miał licznik cofnięty o 399 tys. kilometrów! To Fiat Ducato, którego policjanci zatrzymali do kontroli w Bochni 10 stycznia. Dzień wcześniej pecha miał kierowca Forda, którego licznik był „przekręcony” o 77,7 tys. kilometrów. Kolejne dwa przypadki z ostatnich dni to Opel, którego przebieg został pomniejszony o 31795 kilometrów i Iveco odmłodzone o 9584 kilometrów przebiegu.

W przypadku ujawnienia nieprawidłowości sprawa przekazywana jest policjantom wydziału do walki z przestępczością gospodarczą, gdzie jest skrupulatnie wyjaśniana pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa. Każdy zostanie zbadany pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa. Bo zgodnie z nowymi przepisami fałszowanie wskazania licznika w aucie to przestępstwo, za które grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Warto wiedzieć – zgodnie z nowymi przepisami samochodowy drogomierz można wymienić tylko w ściśle określonych sytuacjach, a czynność ta powinna być zgłoszona w ciągu 14 dni u diagnosty, który naniesie odpowiednią korektę w systemie. Dzięki temu kierowcy mogą uniknąć kłopotliwej sytuacji i zaoszczędzić sobie stresu w razie policyjnej kontroli drogowej.

A jak sprawdzić, jaki przebieg ma nasze auto, albo używany samochód, który chcemy kupić?

Można to zrobić na dwa sposoby.

  1. za darmo można sprawdzić online historię pojazdu na stronie www.historiapojadu.gov.pl. Trwa kilka sekund!
  2. dane dotyczące pojazdów, których jest się właścicielem można zobaczyć online na portalu GOV.PL. Tam trzeba się zalogować przy pomocy Profilu Zaufanego na konto Mój Gov i dostępny jest raport. To również jest darmowe.

W obu przypadkach można ściągnąć i wydrukować odpowiednie raporty. Na przykład po to, by przekonać potencjalnego kupca, że nasze auto rzeczywiście jest warte uwagi, albo po to, by sprawdzić sprzedawcę.

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 3.8 / 5. Głosy: 12

Oceń jako pierwszy!
2 Comments

  1. głupi przepis ale co zrobić takie państwo.
    Mam samochód i mam się stresować ze ktoś kiedyś cofnął licznik albo diagnosta się pomylił wpisując do ceiku.

    Przepis chory ale państwo chore to i przepisy również.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.