Sobolów i Kamyk. Oto dlaczego nie macie zasięgu

Fot. Pixabay
4
(5)

Pismo, do którego dotarliśmy powoduje, że włos się jeży na głowie. Rzuca też zupełnie nowe światło na to, dlaczego Sobolów i Kamyk nie mają zasięgu? Komu za to podziękować?

Najkrócej rzecz ujmując ludziom, którzy rządzili od sierpnia 2016 do marca 2018 roku. A kto to taki? Nie da się ukryć – to Robert Roj oraz jego ówczesna ekipa.

Z pisma jednego z operatorów, do którego udało nam się dotrzeć jasno wynika – opieszałość procedur, urzędników i władz spowodowała, że na rozpoczęcie budowy jedynego nadajnika GSM w okolicy mieszkańcy okolic musieli czekać aż…

25 miesięcy! A więc ponad dwa lata!

Ale od początku…

Od jakiegoś czasu opisujemy starania, jakie mieszkańcy Sobolowa i Kamyka podjęli, by poprawił się zasięg na ich terenie. Mają dość bycia poza zasięgiem. Dlatego też postanowili szukać pomocy w Ministerstwie Cyfryzacji oraz Urzędzie Komunikacji Elektronicznej. Pod koniec września wysłali do tych urzędów pismo, w którym można przeczytać m.in.

Technologie pozwalające na swobodne korzystanie z telefonii komórkowej oraz Internetu nie należą już do nowych i są zwyczajnie niezbędne aby móc pracować, kontaktować się z urzędem, służbami, urzędami, przesyłać pliki z wykonaną pracą czy prowadzić działalność gospodarczą. Chcielibyśmy móc korzystać z dostępu do Internetu także w celach edukacyjnych naszych dzieci aby wyrównywać ich szanse na rozwój poprzez sprawiedliwy dostęp do informacji – to cytat z pisma, jakie wysłali m.in. do Ministerstwa Cyfryzacji.

Imponująca jest liczba osób, które podpisały się pod pismem. To blisko ćwierć tysiąca ludzi! W tym wójt i dwóch sołtysów – Kamyka i Sobolowa. W sprawę zaangażowani są też radni tych dwóch miejscowości.

O buncie mieszkańców pisaliśmy TUTAJ.

Ministerstwo Cyfryzacji natychmiast podjęło interwencję. Dyrektor Departamentu Telekomunikacji natychmiast skierowała pismo do operatorów, w którym pisze m.in. (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Z pisma (…) wynika że problemy z pokryciem zasięgiem telefonii mobilnej dotyczą w szczególności
miejscowości Sobolów i Kamyk.

W świetle powyższego proszę o udzielenie odpowiedzi odnośnie do tego, czy we wskazanych
wyżej miejscowościach rozpoczęli, planują lub rozważają Państwo budowę infrastruktury
telekomunikacyjnej.

Dzięki ustawie o dostępie do informacji publicznej udało nam się uzyskać dostęp do odpowiedzi, jakie w listopadzie udzieliło dwóch operatorów. To Orange oraz P4 – operator sieci Play.

Orange pisze jasno:

Szczegółowa analiza techniczna, którą przeprowadziliśmy, rzeczywiście potwierdza ograniczone pokrycie radiowe (zasięg mobile) na wskazanym obszarze. Spowodowane jest to znaczącą odległością od naszych najbliższych stacji bazowych oraz ukształtowaniem terenu, a jest to niezwykle istotny aspekt w zakresie planowania nowych inwestycji.

Niestety na chwilę obecną rejon ten nie jest objęty planem inwestycyjnym Orange Polska. Zweryfikowaliśmy możliwości wzmocnienia sygnału radiowego w tym obszarze, ale ze względu na warunki lokalne, obecnie nie jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania, które mogłoby zagwarantować mieszkańcom jakość usługi mobilnej na odpowiednim, wysokim poziomie.

Jednym słowem: na Orange nie liczcie! Nie ma i nie będzie! Żadnej nowej inwestycji na tym terenie nie planuje, a tego co jest nie jest w stanie poprawić. Ale…

Zupełnie inaczej brzmi odpowiedź P4, czyli Playa. Ta firma pisze, że okolice Sobolowa i Kamyka ujęła w swych planach inwestycyjnych już w sierpniu 2016 roku. Po czym opisuje wszystkie perturbacje.

Z uwagi na ograniczenia wynikające z zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dotyczące mobilnej infrastruktury telekomunikacyjnej, umowa najmu na lokalizację odpowiednią z punktu widzenia pokrycia radiowego i jednocześnie dopuszczoną w MPZP została podpisana dopiero w marcu 2018 roku. P4 sp. z o.o. jako inwestor niezwłocznie przystąpiła do prac i już w kwietniu 2018 roku został złożony wniosek o pozwolenie na budowę – pisze operator. Ale…

Dopiero we wrześniu 2018 roku Play otrzymał pozwolenie na budowę stacji. Po uzyskaniu wszystkich pozwoleń została ona uruchomiona dopiero w czerwcu 2019 roku.

Jednym słowem: jakby nie patrzeć, od planu budowy do uruchomienia nadajnika minęło aż 25 miesięcy. Władze gminy najpierw potrzebowały aż 19 miesięcy, czyli półtora roku na zmianę planu zagospodarowania, a następnie aż 5 miesięcy, czyli prawie pół roku na wydanie pozwolenia na budowę.

Play to obecnie jedyny operator, który na terenie Sobolowa i Kamyka umożliwia korzystanie z komórek i mobilnego Internetu.

Oto pismo Playa, do którego udało nam się uzyskać dostęp:

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 4 / 5. Głosy: 5

Oceń jako pierwszy!
24 Comments

 1. Odnoście się ludzie do artykułu, może redaktorze jakiś komentarz do komentarza Gawla. „Czegoś tu nierozumiem, w piśmie wyraźnie pisze o działce w msc. Buczyna, z tego co się orientuję to Buczyna leży a terenie gminy Bochnia, co ma do tego Robert Roj, pozwolenie też nie wydaje Wójt, tylko Starosta, czy Pan Karol nie wie jakie msc. należą do gminy Lapanow i kto wydaje pozwolenia na budowę?”

 2. Władza kpi sobie z wyborców a dokładnie Pan Panie Wójcie, jak czytałem na tym portalu to 50 tys. zł. kosztowały podwyżki dla pracowników. Dla sportowców nie ma kasy a dla pracowników którzy zarabiają od 3,5 do 6 tysięcy netto czyli na rękę to jest fer. Dalej czynsz w szkole muzycznej to 27 tys. zł miesięcznie powinien Pan się ze wstydu spalić i nie pieprzyć, że obniżył Pan czynsz. Bo takich stawek to nie ma w Warszawie. Rada z Panią Celiną na czele do wymiany dlatego bo reformy tak przeprowadzacie, że podnosicie opłaty, śmieci, fekalia, itp. Mieszkam w Łapanowie i wszyscy jesteśmy naprawdę na skraju wytrzymałości, tylko nas ratuje referendum.

 3. Przeczytałam kilka komentarzy ciekawe to Mieszkańca, Refleksji, Roj Wracaj, Gawel,Frank,Kia. Prawda jest jedna jak się miało kilku dobrych Radnych to ludziom zachciało się zmian to płaczcie i płaćcie, Może na przyszłość czegoś ten naród się nauczy. Większość radnych to uwikłana jest w walkę polityczną a na tym szczeblu, konieczne jest wspólne działanie. W śród Radnych Pana Wójta brakuje takich osobowości jak było kilku poprzednich radnych a szczególnie lidera, który nie dał by sobie w kaszę dmuchać i na sesjach walił pięścią w stół i przypominał o błędach jakie popełnia Pani Przewodnicząca Jacewicz bo to się prawdopodobnie skończy referendum. Wysoka Rado my po prostu mamy dosyć płacenia za wasze błędne decyzje. Może ktoś z Radnych anonimowo odpisze dlaczego nie przeprowadzono reformy szkolnictwa itp.

 4. Brak słów, jak komentsy nie rozumieją, decyzji RIO i wdrazanego programu naprawczego, gmina jest w takiej sytuacji, że jakikolwiek Wójt, nic nie ma do gadania, czy to Roj czy Śliwa.

 5. Ktoś napisał, że Roja brakuje a dla mnie tak przynajmniej nie ulegał nikomu chciał obniżyć czynsz w Szkole Muzycznej z 35 tys. zł do 15 tys. zł. Beczka ścieków kosztowała 80 zł teraz 120 zł. Walczył ze starymi układami, które niestety wróciły, ludziom na terenie Sobolowa otwierają się oczy co zrobili głosując na Pana Śliwę zagłosowaliśmy na stary układ. Panie Andrzeju wie Pan jaki ma Pan przydomek „Balcerowicz”, bo tak nam Pan daje w dupę. Radny z Sobolowa i Kamyka oraz Pani Radna z Chrostowej to własnego cienia się boją.

  • Za śmieci podziękuj PiSowi, rośnie we wszystkich gminach w Gdowie, Biskupicach itd… to nie jest wina Wójta. On i tak znegocjował dużo. Woda i podatki – był wybór albo oświata albo woda i podatki. Radni wybrali to drugie. Są nagrania z sesji kłamstwa już nie przejdą. Z tą Radą Łapanów skazany jest na kolejne 4 lata stagnacji. Wójt ma wiele dobrych pomysłów, kto ogląda sesje ten wie, ale dla zasady wszystko jest blokowane. Zamiast za 2-3 lata wyjść na prostą to Łapanów będzie kisnął, a wrogie obozy będą siać nadal zamęt wśród mieszkańców. Patrzcie jakich radnych sobie wybieracie i nie głosujcie ciągle na te same twarze to najprostsza zasada.

   • Dziękuje Pani lub Panu za wyjaśnienie bo jest to prawda ale szlak mnie trafia jak nikt z radnych Chrostowej, Sobolowa, Kamyka, Woli Wieruszyckiej nie walczy o swoich wyborców, co zapomnieli kto ich wybrał. Proszę się nie dziwić, że nie tylko ja oceniam, źle pracę Wójta i Rady ale większość mieszkańców Naszej Gminy proszę tylko porozmawiać z ludźmi.

 6. Jestem osobą która raczej nie angażuje się w politykę ale takiego Wójta bez jaj jak jest teraz to nie było. Kulig rządzi w Gminie Łapanów a Proboszcz nawet w Szkole Podstawowej w Sobolowie, przyjmuje kogo chce a porządnych nauczycieli zwalniacie.Obecnie dzieci które wymagają specjalnej opieki nie mają się gdzie udać bo ludzi z kwalifikacjami zwalnia się. Zresztą jak oświadczył wielebny to są sietnioki i szkoda na nich czasu. Teraz Panie Panowie piszecie na Pana Roja różne pomówienia, za niego ścieki ile kosztowały teraz w Chrostowej płacimy jak za woły, za Roja beczka ścieków kosztowała 80 zł. za Pana Śliwy 120 zł. Podnosi Pan opłatę za śmieci i daje podwyżki urzędnikom, którzy odpowiedzialni są za realizację i wykonanie zadań zleconych przez Radę i Wójta i widać że to oni zawalili w sprawie, budowy nadajnika. Wszystkiemu jest winny Roj a powiem dlaczego bo walczył z wysokim czynszem w Szkole Muzycznej i z całym tym układem: Śliwa, Kulig i Proboszcz. Teraz nam się oczy otwierają dlaczego Prałat tak się angażował w wybory. Jest teraz gdzie postawić Myjnię Samochodową bo cały plac zrobiło się za pieniądze społeczne. Pytam się gdzie jest teraz Pan Kulig i jego przepowiedzenie po co Roj rozwalił most gdyby tego nie zrobił to Kamyk by nie miał do dzisiaj mostu. Jako mieszkaniec tej Gminy dużo lepiej oceniam poprzednią Radę i Radnych z Chrostowej, Kamyka,Woli Wieruszyckiej, bo walczyli o ludzi. Most w Wieruszycach i rondo w Tarnawie z tego co wiem to zasługa Pana Wicestarosty Drożdżaka i nie podszywajcie się pod jego osiągnięcia bo to solidna firma.

 7. Tak jak z poprzednim rządem. Mimo, że okradli państwo jak chcieli. Wszystko mieli zupełnie gdzieś to i tak nadal większość Polaków głosuje na PO

 8. Czegoś tu nierozumiem, w piśmie wyraźnie pisze o działce w msc. Buczyna, z tego co się orientuję to Buczyna leży a terenie gminy Bochnia, co ma do tego Robert Roj, pozwolenie też nie wydaje Wójt, tylko Starosta, czy Pan Karol nie wie jakie msc. należą do gminy Lapanow i kto wydaje pozwolenia na budowę?

 9. A ludzie dalej wybierają osoby związane z poprzednim Wójtem – pomimo, że kompletnie nie nadają się do rządzenia i myślenia.

Komentowanie jest wyłączone.