SMOG. Jakie to proste… Pali śmieci czy źle pali?

4.3
(8)

Był dym i nie ma dymu! Instalacja ta sama. Paliwo to samo. Co się zmieniło, że się aż tak zmieniło? Aż się nie chce wierzyć…

SMOG to największa zmora – to jest poza dyskusją. Wdychacie to, kaszlecie… Dlaczego? Ano dlatego, że palicie węglem. Ale… Jakie to proste, by się to zmieniło… Z korzyścią dla budżetu!

W zeszłym tygodniu to zdjęcie wywołało istną burzę. „Kopciuch”, pali śmieci… Komentarze były jednoznaczne. Bo to pierwsza myśl, gdy się patrzy na zdjęcie i ten dym. No oczywiście, pierwsze skojarzenie – pali śmieci! Otóż kochani, nic podobnego! Rozwiązanie jest dużo prostsze.

Fot. FB Spotted Gmina Łapanów

Czytelniczka, do której należy komin  zareagowała błyskawicznie:

Te komentarze są po prostu okropne! Palenie śmieci? To jest nienormalne jak dla mnie! Jestem bardzo uczciwym człowiekiem, zdaję sobie sprawę z tego, że ludzie palą w piecach wszystko, ale nie ja! Uiszczam opłaty za śmieci jak jest odbiór odpadów worki stoją przed domem. Wszystko mam udokumentowane – protestowała.

Nie palę śmieciami i nigdy bym tego nie robiła – zapewniała!

No dobrze. Ale coś było ewidentnie nie tak! Dobre paliwo, dobry piec, a dymi. O co chodzi? W komentarzach natychmiast pojawiły się informacje: źle palisz!

I rzeczywiście! Potwierdziło się to w stu procentach. Po Waszych poradach zmieniła sposób rozpalania i… Cud? Nie! Normalne zjawiska fizyczne! Specjaliści zwracają uwagę, że można w ten sposób oszczędzić nie tylko na dymie, ale też na paliwie. Jakieś 30 proc! A to już kosztuje…

Otóż okazuje się, że wystarczy zmienić sposób palenia! Możecie o tym przeczytać TUTAJ!  Jak tego cudu dokonała Czytelniczka?

Sposób palenia! – zwraca uwagę.
Na sam spód dajemy najcięższe paliwo, czyli węgiel. Później drzewo grube, a na samą gorę najcieńsze patyczki, które się szybko zapalą.
Rozpalamy od górnych części. Schodzi dłużej jeżeli chodzi o czas rozpalania, bo zanim się dobrze zajmie ogień i dotrze do węgla, mija dłuższa chwila, ale efekt kopcenia z pieca inny i w taki sposób dzisiaj właśnie zapalone.
Jasne? Jasne! Proste? Proste! A efekt jest piorunujący! I oszczędza się na tym jakieś 30 proc.
Coś, co nas niepokoi, to wyniki tego sondażu

Jak oceniasz wpis?

Kliknij!

Ocena: 4.3 / 5. Głosy: 8

Oceń jako pierwszy!
19 Comments

 1. nie kazdy piec mozna rozpalic w ten sposob.
  mam defro trzeciej klasy . czyli zaden kopciuch. pale weglem, od gory nie rozpale

 2. Mądrej głowie dość w dwie słowie.
  Okazuje się,że można dużo zmienić. Trzeba tylko chcieć. Pani nie była oporna na sugestie i zrobiła duży postęp.Uczcie się od tej Pani. I nie potrzeba kosmicznych technologii by kocioł działał lepiej. O tym pisałem rok temu pod artykułem ”6 rano smog”
  Do obserwatora:podpisuję się obiema rękami
  Do anonimów: róbcie tak dalej. Szybciej będziecie musieli wyłożyć kasę na EcoDesign.
  Pozdrawiam ciepło 🙂

 3. Ja nie wiem czy pan wie redaktorze ,że to zdjęcie jest zrobione z prywatnej posesji, jakim prawem ktoś wchodzi na prywatny teren i robi zdjęcia, jeszcze trochę i będziecie do sypialni zaglądać, chory naród

 4. Bezmyślni ludzie doprowadzają planetę do powolnego a może niespodziewanie szybkiego upadku.Tłumacząc swoje lenistwo palą w kotliskach najgorszy badziew opałowy lub nawet śmieci , wylewają szambo do rowów itp.
  Przecież to takie małe, niewinne ilości. Ale nie pomyśli jeden z drugim że jeśli robi to setki ,tysiące lub miliony to jesteśmy wszyscy zatruci. Zatrucie dotyczy również tych i ich rodzin ,którzy się do tego przyczyniają ( to dla nieświadomych). Mało wam trucizny w korporacyjnym jedzeniu ?
  Tłumaczenie o braku możliwości finansowych zainwestowania w ekologiczne spalenia lub szambo to tylko wymówka , bo to powinno być priorytetem dla każdego z nas. Mało tego państwo daje środki i pomoc w takie działania.Trzeba tylko chcieć i myśleć o młodych pokoleniach a nie pitolić ,że na coś trzeba umrzeć.
  Jak czytam wypowiedzi kotlarzy to „nóż się otwiera w kieszeni”

  • Taaa państwo pomaga… Uzależnia nas dajmy na to od gazu czy prądu a później zrobią to co gmina obecnie z wodą. A ja dziś odkrecilem kran o jakoś k.. A burbon się nie leje a rachunek mówi co innego. A węgiel to akurat nie problem bo co2 się oczyszcza w przyrodzie samo więc nawet jeszcze wnuki twoich wnuków od tego nie umrą za to z biedy prędzej jak rachunki za wszystko ich wykonczą także niech tak dalej politykija od Sejmu po gminę a ludzie jeszcze długo nie będą się przejmować tym co pala itd w zimie a jak to komuś przeszkadza to do ciepłych krajów, tam zimy nie ma to nie będą smogu wachac…

   • Widać ,że tępa głowa nic nie pojmuje i wielu innych mu podobnych .
    Jak wylewasz mądralo i tobie podobni szambo do rowów to zawsze będziesz pił syfiastą wodę z kranu.
    Jak palisz smrodami bo wolisz wydawać kasę tylko na swoje przyjemności a nie inwestować w przyszłość to się spodziewaj najgorszego.Do ciepłych krajów nie będzie po co jechać bo Cię tam nikt nie obsłuży. Taka fala emigrantów napłynie ,że będziesz im musiał palić koksowniki na polu i w domu czym się da jak to czynisz do tej pory.
    Jak Cię dotknie coś najgorszego albo Twoich najbliższych to może zaczniesz rozumieć co jest w życiu ważniejsze albo wogóle zaczniesz myśleć .

    • […] to ty jesteś jeśli ze zrozumieniem nie potrafisz czterech zdań przeczytać po primo nie leje szamba do fosy za wszystko place łącznie z segregacja śmieci, węglem też palę legalnie i mam na wszystko kwity a ty przeczytaj profesorze jeszcze raz komentarz powyżej i zrozum że każdy z chęcią nacisnol by guzik na sterownik i nie bawił się w palenie w piecu jeśli by tylko go było stać, zrozum jeszcze to ze panstwo czy gmina tym bardziej ta nasza w niczym nie pomaga a dodatkowo utrudnia życie, jedyne co mogą zrobić to uzależnić ludzi od jakiegoś paliwa opałowego i zrobić z tego monopol a jak ktoś ma do wyboru palić węglem taniej czy dajmy na to gazem w imię bankructwa własnego i nędzy własnej rodziny to to wybór masz prosty i nie mówię tu o żadnych przyjemnościach w imię wygody tylko o zwykłym wiązania końca z końcem, no cóż wiele jednak się nie spodziewam po kimś kto łączy napływ imigrantów z paleniem u nas węglem w piecu…

     • Umiem doskonale czytać ze zrozumieniem ale jeśli trafiam na kogoś z klapkami na oczach to nieraz bywam bezsilny. No ale skoro uważasz ,że węgiel jest świetnym rozwiązaniem i nie rujnuje budżetu rodzinnego. to gratuluję.Życzę przyjemnego wdychania i dookoła całą masę domów z dymiącymi kominami należących do ludzi podobnie myślących.
      Zwalanie na państwo i gminę odpowiedzialności za swoje niedoskonałości nic nie da bo to my sami musimy zadbać o własne dobro.
      Raz na całe życie inwestycja w docieplenie domu, piec gazowy dwufunkcyjny i po poru latach całkowity zwrot kosztów.
      Nie na takie rzeczy ludzie biorą kredyty jeśli nie stać ich z pensji na bieżąco.Tylko trzeba ściągnąć z oczu klapki.

     • No to cie oswiece bo widzę że kolejny temat podejmujesz nie mając pojęcia o czym mowisz, posiadam piec dwufuncyjny gazowy marki vailant i dom mam ocieplony i dogrzewam nim w okresie jesiennym gdy temperatura jest jeszcze plusowa ale niewiele powyżej zera i zazwyczaj jak są deszczowe dni kiedy jest wilgotno ponadto na gaz mam kuchenkę i nic się nie zwraca profesorze, bo gaz dalej wychodzi drożej od węgla, przy tym jak jeszcze masz własne sezonowane drewno, więc nie bajaj mi tu bo ja bardzo dobrze wiem jak kształtują się koszta grzania gazem, ponadto jak ktoś tu już napisał technika górnego spalania i już jest oszczędniej i mniej kopcąco, także dziękuję za mierna merytoryke z twojej strony niczym nie poparta ale szkoda mi już czasu na ciebie i twoje klapki na oczach, serio jak jesteś taki majetny że cię na wszystko stać to po co mieszkać w tej nędznej gminie przecież kredyt można wziasc jak to mówisz i się osiedlic gdzie dusza zapragnie będziesz wdychal sobie to co chcesz… Baj bez odbioru…

     • Mnie też szkoda czasu na czytanie twoich „mądrości”
      Ale dla całkowitego zakończenia tematu jeszcze raz napiszę . Tak się składa, że też mam ogrzewanie gazowe w domu 170 m2 i jakoś dziwnie płacę mnie niż kiedyś za opalanie węglem .Przy okazji nie truję ludzi i oczywiście również siebie.
      To chyba bardzo ważne w dzisiejszych czasach.
      Nie chciałbym mieć za sąsiada kogoś kto dla paru złotych będzie mnie truł bezustannie. Na szczęście mam fajnych ludzi mieszkających obok mnie , którzy myślą kategoriami oświeconych .Mieszkam tam gdzie chcę i tylko żałuję ,że są nadal tacy prymitywni ,którzy nie zauważają największych wartości jak zdrowie własne i innych.
      Kończę przedstawianie swoich racji i nie podejmuję więcej tematu bo jeśli nadal nie dotarło to nie ma komu wyjaśniać .

 5. Po co sie stresować ja pale węglem i się nie przejmuje ze dym leci, bo po co… nie macie gdzie sensacji szukać

 6. Sposób spalania zgadza się nie zmienia to faktu czy pali śmieć i czy nie ja palilem ekogroszkiem i połowa okazała się gorszym syfem niż zwykły węgiel. Może niebyl czarnego dymu ale rury wewnątrz tragiczne jak zaczol em palić węglem nic nie było a dym niewielki.

  • No więc nie 😉
   I w ogóle myślę, że ufanie ludziom to taka może naiwna i zapomniana, ale jednak dobra cecha. Mnie ta zasada nie zawiodła 😉
   Ufaj i sprawdzaj!
   Co Ty na to?

Komentowanie jest wyłączone.