SZOK! Urzędnik Sławomir G. z zarzutami! Zatrzymania po skażeniu wodociągu

Fot. Pixabay

Jak się dowiadujemy Prokuratura Okręgowa w Tarnowie zatrzymała i postawiła zarzuty osobom odpowiedzialnym za zeszłoroczne skażenie łapanowskiego wodociągu. Sławomirowi G. z GZK grozi do 8 lat więzienia.

 

Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte po tym, jak w styczniu 2017 roku Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bochni stwierdził brak przydatności wody do spożycia przez ludzi z ujęcia Chrostowa, pow. bocheński na rzece Stradomka i nakazał unieruchomienie tego ujęcia. Woda bowiem nie spełniała wymaganych norm do spożycia.

W toku prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Tarnowie postępowania ustalono, że do rzeki Stradomka (będącej dopływem Raby) wpływa potok, do którego odprowadza oczyszczone ścieki oczyszczalnia należąca do Gminnego Zakładu Komunalnego w Łapanowie.

Oczyszczalnia ta przyjmuje ścieki bytowe, tj. komunalne z gminy Łapanów oraz ścieki przemysłowe z różnych okolicznych zakładów przemysłowych, zlokalizowanych na terenie powiatu bocheńskiego.

Do oczyszczalni ścieki przemysłowe mogą być przyjmowane tylko podczyszczone, tj. dopiero po procesie ich wstępnego oczyszczenia na terenie zakładu produkcyjnego . Kwestie te regulowane są w ustawie „Prawo wodne”, ustawie „O ochronie środowiska” oraz w rozporządzeniach wykonawczych do tych aktów prawnych.

Kontrole stanu wód przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Delegatura w Tarnowie na rzece Stradomka, niedaleko ujścia potoku „Od Łapanowa” wykazały przekroczenie dopuszczalnych wartości we wszystkich wymaganych wskaźnikach. Przekroczenie to było znaczne, co dowodzi, że do tego potoku wprowadzane były ścieki surowe a nie oczyszczone.

[…]

Zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy, w tym materiał fotograficzny i filmowy, zeznania świadków a także opinia biegłego z zakresu ochrony środowiska pozwolił na przedstawienie zarzutów 3 osobom, w tym:

– Sławomirowi G. tj. urzędnikowi odpowiedzialnemu za prawidłowe funkcjonowanie oczyszczalni, o to, że: w okresie od marca 2015 do 22 stycznia 2017 r. pełniąc funkcję publiczną w Gminnym Zakładzie Komunalnym w Łapanowie poprzez niedopełnienie swoich obowiązków przyjmował do oczyszczalni ścieki przemysłowe w ilościach znacznie przekraczających możliwości przerobu technologicznego, jak również ścieki przemysłowe z ubojni, które zawierały znaczne ilości odpadów tkanki zwierzęcej , i w związku z tym nie spełniały parametrów ścieków przemysłowych, skutkiem czego dochodziło do wyrzutu nadmiaru ścieków surowych z oczyszczalni odpływem awaryjnym do potoku „od Łapanowa” a następnie rzeki Stradomki, w wyniku czego dopuszczał do zanieczyszczenia wody w postaci istotnego obniżenia jakości wody w tych ciekach, przez co działał na szkodę interesu publicznego oraz prywatnego mieszkańców gminy Łapanów, tj. o przestępstwo z art. 231 § 1 kk i art. 185 § 1 kk w zw. z art. 182 § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk, w zw. z art. 12 kk.

Wobec sprawców zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru Policji.

Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
25 Comments

 1. gdzie byl nadzor weterynaryjny nad ubojnia .[…] wiedzial o skali uboju a nie interesowal sie iloscia wywozonych odpadow, DLACZEGO??????

 2. Woda z dodatkiem darmowego bialka. Zwymiotowałam.
  Jakim trzeba być…… Żeby nas karmić odpadami tkanki zwierzęcej?

 3. ” przyjmował do oczyszczalni ścieki przemysłowe w ilościach znacznie przekraczających możliwości przerobu technologicznego, jak również ścieki przemysłowe z ubojni, które zawierały znaczne ilości odpadów tkanki zwierzęcej , i w związku z tym nie spełniały parametrów ścieków przemysłowych , skutkiem czego dochodziło do wyrzutu nadmiaru ścieków surowych z oczyszczalni odpływem awaryjnym do potoku „od Łapanowa” a następnie rzeki Stradomki”. – a My to piliśmy… Wy to czytacie?
  Pytam się! GDZIE BYŁ WÓJT???

 4. Czyżby jednego klanu rodzinnego mniej? Hmmm…. zapewne jakiś kuzyn, już jest szykowany na to stanowisko .

 5. Cały rok im zajęło postawienie zarzutów ,jak już od dawna było wiadomo jaka jest główna przyczyna skażenia i kto za tym stoi . No ale lepiej późno niż wcale.

 6. I w końcu machina ruszyła i bardzo dobrze niech odpowiadają za swoje pazerstwo,mam nadzieję że beknie dużo więcej osób bo z pewnością w tym układzie było/jest więcej osób.

   • Obecna wladza? Wez się nie osmieszaj… Machlojki i kombinacje to byly za (…), tylko wtedy nikt portalu nie otworzyl… Nie mówię, ze teraźniejsza władza jest czysta jak łza, ale bądźmy sprawiedliwi… Za poprzedniej kadencji nie jedna bakteria była, tylko cichaczem sprawa zalatwiona była jak każda zresztą.

    • Mieszkanka ty się nie ośmieszaj bo obecna władza […] bo korzyści materialne to dla nich rzecz święta. modlę się żeby zostali postawieni w stan oskarżenia następni czyli wójt i reszta bandy

 7. {…} Tutaj cały artykuł. Dziwnym trafem admin mój lapanow pominął bardzo ważny fakt iż to ubojnia {…} była w ogromnej części sprawca tego skażenia !!!
  Panie admin jakieś wytłumaczenie ??

 8. Dlaczego nie wspomnicie o właścicielach ubojni […] którzy rozwniez usłyszeli zarzuty ???2 lata trucia ludzi!!! Jakie będą tego konsekwencje w przyszłości??

 9. […] Własnych mieszkańców chcieli otruć? Przeciez musieli wiedzieć co sie dzieje!!! A inni pracownicy zakładu komunalnego? Nie widzieli? Nie wiedzieli? […]

 10. Gmina doskonale wiedziała ze tak się dzieje wiec powinno beknąć jeszcze więcej ludzi !!! Truciciele bogacili się na ludzkiej krzywdzie !!! Na 100 % brakipewnie brali […] oczu !!!
  Burdel jednym słowem

Komentowanie jest wyłączone.