Skażenie wody w Łapanowie – Gmina czeka na badania sanepidu

TVP.Info

Wiadomo już, że absolutny zakaz spożywania czy kąpania się w wodzie z gminnego wodociągu obowiązywał będzie co najmniej do jutra. Do czasu potwierdzenia przez Sanepid, że jej używanie jest bezpieczne, nadaje się ona co najwyżej do spłukiwania toalety lub mycia podłóg.

Jak wygląda bieżąca sytuacja po skażeniu wody w Łapanowie groźną dla zdrowia, a nawet życia wyjątkowo zjadliwą i trudną do wytępienia bakterią?

Służby gminne dowożą wodę do szkół. Zobaczcie, co o sytuacji mówi w telewizji Wójt i szef zakładu komunalnego.

Alarmujecie nas, że wody brakuje nie tylko w punktach gminnych, ale też w okolicznych sklepach.

Wypowiedź wójta i szefa GZK w TVP Info możecie zobaczyć TUTAJ.

Gmina zamówiła ok. 2 tys. 5-litrowych butli. Powinny już dojechać do gminnych punktów dystrybucji wody, które są GZK w Kobylcu, a także w Sobolowie i Tarnawie.

Ok. godz. 13-14 powinna dojechać kolejna partia ok. 2 tys. butli, a wieczorem następne 1,5 tys. W sumie z okolicznych hurtowni do Łapanowa ma dziś trafić ok. 5-6 tys. 5-litrowych butli.

Co z osobami starszymi, samotnymi lub niepełnosprawnymi, które nie wiedza o zagrożeniu albo nie są w stanie dojechać do punktu dystrybucyjnego po wodę zdatną do picia?

W gminie ktoś wreszcie o tym pomyślał. Sołtysi mają rozeznać sytuację na swoim terenie i w razie potrzeby gminne służby będą do takich osób dowozić wodę. Ale ważne też, byście również Wy mieli na względzie takich sąsiadów lub znajomych.

Dlaczego do akcji nie zostaną włączeni strażacy?

Dobre pytanie… Nie znamy na nie odpowiedzi. Jedno widać nawet po komentarzach i wpisach na naszym profilu na FB – druhowie się garną do akcji.

Kiedy będzie można pić wodę z kranu?

Tego w tej chwili nikt nie wie. Sanepid pobrał już kolejna partie próbek wody do badania. Wyniki będą najwcześniej jutro, bo badanie trwa ok. 24 godziny. Ale nikt nie da gwarancji, że woda będzie już zdatna do spożycia. Może się okazać, że nadal w niej są groźne bakterie. Ten rodzaj jest wyjątkowo trudny do wytępienia. Rozmawialiśmy z Sanepidem. Nie wiadomo, kiedy mogą być wyniki badań. A już na pewno nikt w tej chwili nie odpowie na pytanie, jakie one będą i kiedy wodę będzie można spożywać. Na chwilę obecną obowiązuje stanowczy zakaz – do odwołania. Komunikaty sanepidu możecie śledzić TUTAJ.

Czy wodę z wodociągu można pić?

Pod żadnym pozorem NIE! Nie nadaje się do spożycia nawet po przegotowaniu. Do czasu potwierdzenia przez Sanepid, że jest bezpieczna obowiązuje ABSOLUTNY ZAKAZ jej spożywania! Wypicie wody z groźna bakterią grozi co najmniej ostrym zatruciem.

Czy w wodzie z wodociągu można się kąpać?

Nie. W tej chwili woda nie nadaje się ani do kąpania, ani do prania. Tak naprawdę nadaje się ona co najwyżej do spłukiwania toalety. Użyta do innych celów może być niebezpieczna. Bakterie, które się w niej mogą znajdować są groźne dla zdrowia i mogą wywoływać gangrenę. Oczywiście, jeśli ktoś się umyje, nie umrze natychmiast. Ale jeśli ma na ciele choćby drobne skaleczenie, może to już być bardzo groźne. Przy czym zakażenie wcale nie musi się ujawnić od razu. Może po czasie. A jest wyjątkowo trudne w leczeniu i może zagrażać życiu.

Jak rozpoznać zakażenie bakterią?

Laseczki zgorzeli gazowej mogą wywołać miejscowe zapalenie tkanki podskórnej w wyniku powikłań po amputacji kończyny, np. w przebiegu cukrzycy, przy ropnych zapaleniach pęcherzyka żółciowego, zakażeniach macicy, jajowodów, jamy brzusznej. Laseczki zgorzeli są także przyczyną zakażeń szpitalnych, a także bakteriemii, która może przejść w w posocznicę.

Pierwsze objawy pojawiają się w ciągu kilku do kilkudziesięciu godzin od momentu zakażenia bakterią. Nasilenie objawów i bólu jest zależne od powierzchni zainfekowanej – łagodniejszy przebieg mają zakażenia jedynie skóry i tkanki podskórnej, ostrzejszy, gdy bakteria wniknęła do mięśni. W zakażonej zgorzelą ranie pojawia się sącząca, przeźroczysta lub barwna (krwista lub brunatna) wydzielina. Chore miejsce jest twardo obrzęknięte i wypełnione gazem, co podczas badania palpacyjnego określa się, jako trzeszczące bąble z gazem. W przebiegu zgorzeli może dojść do zakrzepów w drobnych naczyniach krwionośnych. Wraz z objawami miejscowymi pojawiają się także objawy toksyczne: ogólne osłabienie, wysoka gorączka, wymioty, ból brzucha, krwista biegunka. Wokół rany otwartej widoczne są komórki tkanki przez wydzielaną przez bakterie toksynę.

Możecie o tym przeczytać np. TUTAJ (osobie, która podesłała linka dziękujemy).

Kto ponosi odpowiedzialność za całą sytuację? Czy ktoś w gminie wyleci z roboty za to, że mieszkańcy tak późno dowiedzieli się o tak poważnym zagrożeniu i czy gmina zrobiła wszystko co powinna, by zabezpieczyć mieszkańców?

Na szukanie winnych i ich rozliczanie przyjdzie jeszcze czas. W tej chwili najważniejsze jest, by opanować sytuację, wszystkich ostrzec o zagrożeniu i zapewnić mieszkańcom zdatną do spożycia wodę i jak najszybciej doprowadzić wodę z wodociągu do ładu.

Czy wiadomo już coś o przyczynach zakażenia wodociągu?

Nie. W tej chwili nikt się tym jeszcze nie zajmuje. Choć po opanowaniu sytuacji gmina i Sanepid będą to zapewne badać. Wiemy, że w Waszych rozmowach pojawiają się podejrzenia, że ze skażeniem może mieć coś wspólnego ubojnia, która jest niedaleko ujęcia. Ale na chwile obecną ABSOLUTNIE nie ma takich informacji!

Czy ktoś zbada czy urzędnicy gminy nie narazili zdrowia i życia mieszkańców przez późne poinformowanie mieszkańców o niebezpieczeństwie i brak odpowiedniej akcji informacyjnej?

Rozmawialiśmy z prokuraturą w Bochni. Na chwilę obecną nie prowadzi ona takiego postępowania. Ale nie jest wykluczone, że takie będzie.
12 Comments

 1. Dobrze że się nikomu nic nie stało. A co jest winny w tym Pan Góral że tak ludzie o nim gadają? Taki porządny człowiek jak jego Tata on całe swoje serce wkłada w tą pracę a że się zdarzyło to nie jest on temu winien robi co może.

 2. My jako mieszkańcy pobliskich wsi mamy tylko nadzieję, że badania sanepidu nie skończą się tylko I wyłącznie W samym Łapanowie A obejmą również pobliskie przepompownie, które doprowadzają wodę do dalszych części gminy. Co nam da czyszczenie samego zbiornika jak W naszych rurach nadal będzie płynęła skażona woda przez najbliższy czas skoro nadal nie została ona zakręcona?

  • A ty jak tam? Masz oczyszczalnię ,szczelne szambo czy wężykiem wieczorkiem do foski a z foski do rzeczki ? Prawda jest taka że wszyscy jesteśmy winni tej sytuacji a gmina podwójnie bo nic w tej sprawie nie robi bo nie chce sprawdzać sąsiada ( wyborcy )

 3. Rano w środę nic nie wiedziałem o tym. Podobno od poniedziałku władze to wiedziały. Wziąłem prysznic, wymyłem zęby i wypiłem kranówy duszkiem chyba z pół litra, jak nie więcej. I co teraz??? Pytam. Gdzie te informacje??? Domagam się wyjaśnień!!!!

  • Gdzie są informacje? Tam gdzie Zawsze! Jak w wielu przypadkach olane przez pracowników gminy, zamknięte w biurku nie dotarły na czas do mieszkańców. Taki standard!

   • Jak to nie dotarły??? Ludzie sami pocztą pantoflową siebie nad wzajem przestrzegali! Jak władza nie umie współpracować z ludźmi to społeczność nadrabia.

 4. Była telewizja w lapanowie była woda bez limitu ,wystarczyło ze telewizji nie ma już ,to wprowadzili limit 10litrów na rodzine . Żenada i tyle .

Komentowanie jest wyłączone.