Skandal w Sobolowie. Parafianie się buntują

– Z moich ust nigdy nie padła żadna kwota… Nigdy nikomu nie odmówiłem też posługi z powodu pieniędzy… Nie raz się zdarzało, że grałem za darmo… Proboszcz też nigdy nie odmawia nikomu pogrzebu z powodu pieniędzy… – zwraca uwagę Stanisław Chmielek, organista z sobolowskiej parafii.

W Sobolowie wybuchł skandal. Parafianie się buntują. Od kilku dni mieszkańcy nie kryją oburzenia z powodu tego, co usłyszeli podczas ogłoszeń parafialnych w kościele. Zawrzało też na profilu „Mój Łapanów” na Facebooku. Chodzi o opłaty za opłatki, a ściślej rzecz ujmując kwotę, jaka padła i słów, które część parafian odebrała, jako groźbę czy wręcz szantaż.  Co się dzieje w sobolowskim Kościele?

Otóż w ogłoszeniach parafialnych ksiądz informował, że w najbliższym tygodniu organista rozpocznie roznoszenie opłatków. Przy tej okazji, jak co roku, będzie więc zbierał ofiary za cały rok pracy. „Prosimy zwrócić uwagę, że to nie tylko ofiara za opłatki, ale wynagrodzenie za cały rok pracy, dlatego powinniśmy potraktować tą sprawę poważnie i uczciwie”.

Nawiązując do sugestii z lat poprzednich, by przybliżyć kwotę, ksiądz zaznaczył: utrzymujemy kwotę taką jak w zeszłym roku, tj. 50 zł od rodziny.

Ale nie to oburzyło parafian, a słowa, które usłyszeli dalej. Ksiądz bowiem dodał, że „czasami zdarza się, że ktoś nie życzy sobie odwiedzin pana organisty i jego wynagradzania. Proszę go o tym poinformować i oszczędzić sobie na ten temat zbędnych komentarzy”. Po czym dodał: „W takim przypadku proszę też nie liczyć z jego strony na posługę czy to z racji ślubów, pogrzebów czy też innych uroczystości.” I to rozwścieczyło część parafian. Na proboszcza posypały się gromy, a w komentarzach pojawiły się ostre słowa o szantażu.

Wczoraj na profilu „Mój Łapanów” do sprawy odniósł się sam zainteresowany, czyli Stanisław Chmielek. Organista z Sobolowa napisał tam tak:

„Drodzy Parafianie naszej parafii, czytając ten artykuł, który dotyka bezpośrednio mojej osoby a w rezultacie 24 lat pracy w parafii Sobolów i 30 lat jako organisty, odnoszę wrażenie, że autor tego wpisu nie słuchał uważnie ogłoszeń parafialnych. W żaden sposób ks. Proboszcz nie szantażował parafian, słuchałem tych ogłoszeń 5 razy na każdej Mszy Św. i czuję się w obowiązku ten temat wyjaśnić (…).

 • Za swoją pracę czy też posługę w parafii nie otrzymuję miesięcznego wynagrodzenie, również parafia mnie nie ubezpiecza, na takie warunki 24 lata temu się zgodziłem i nadal na takie się zgadzam.
 • Moim wynagrodzeniem za całoroczną pracę były i są ofiary z racji roznoszenia opłatków, ślubów i pogrzebów.
 • Przy okazji roznoszenia opłatków, kilka lat temu, kiedy jeszcze nie podawano kwoty, parafianie sami prosili mnie o przekazanie ks. Proboszczowi, żeby w przyszłości ogłosił kwotę i będzie dla wszystkich jasne ile ma wynosić wynagrodzenie za całoroczną pracę od każdej rodziny, dlatego taką kwotę na prośbę parafian ogłoszono, która od trzech lat jest ogłaszana i od trzech lat się nie zmieniła.
 • Jak napisano w ogłoszeniach, że czasami zdarza się że ktoś nie życzy sobie moich odwiedzin i wynagradzania, zdarzają się takie sytuacje, że przez kilka a nawet kilkanaście lat, ktoś nie życzy sobie odwiedzin a po 20 latach, nagle kiedy potrzebna jest posługa organisty, żąda wielkiej pompy której trudno czasami sprostać i do takiej sytuacji jest to odniesienie, ponadto nigdy nikomu nie odmówiłem posługi, jak byłem chory czy też nie mogłem z różnych niezależnych ode mnie przyczyn zawsze szukałem zastępcy i nigdy nie pozostawiłem pogrzebu czy ślubu bez organisty, nigdy z moich ust nie padła kwota za pogrzeb czy też ślub czy ktoś dał mniej czy więcej, zawsze traktowany był, jest i będzie jednakowo, staram się zawsze zagrać najlepiej jak mogę. Zdarzało się też tak, oczywiście z różnych przyczyn, zwłaszcza na pogrzebach, grałem nie biorąc z tego tytułu żadnego wynagrodzenia, ponieważ takie było moje życzenie.
 • W roznoszeniu opłatków od trzech lat pomaga mi żona, nie winem co jest w tym złego, co w mniemaniu autora tekstu jest „Totalnym nieporozumieniem”.

Szanowni Parafianie, bardzo przykre jest czytać taki tekst, prawdopodobnie napisany przez osobę, która w niedalekiej przeszłości niejednokrotnie korzystała z mojej posługi. Wydaje mi się, że do tej pory wykonywałem swoją posługę jak najlepiej mogłem, ale po tym wpisie odnoszę wrażenie, że mój czas się skończył. W takim przypadku trzeba poważnie rozważyć rezygnację z dalszej posługi.
Z wyrazami szacunku dla wszystkich parafian
Stanisław Chmielek – organista”

Całość dyskusji i komentarzy możecie prześledzić na profilu „Mój Łapanów” na Facebooku, klikając TUTAJ lub klikając bezpośrednio na posty w treści atrykułu (na niebieską ikonkę facebooka).
79 Comments

 1. Książka „BYŁEM KSIĘDZEM ” za darmo w internecie.
  Warto przeczytać, a dowie się każdy prawdy, jak funkcjonuje kościół i księża

 2. https://www.youtube.com/watch?v=2RhauwXWhcs
  Tak jakby o sytuacji z Sobolowa, bo i chciwość jest , gosposia mieszkająca na plebanii ,zbieranie tacowego na pogrzebach pomimo,że się płaci za pogrzeb i msze w intencji zmarłego itd. Jedyna różnica to tylko taka ,że w Sobolowie jednak coś się robi i to sporo .

 3. Jak czytam te żale, to nie potrafię uwierzyć, że dotyczą Sobolowa. Albo jest w Was tyle złości i żółci, że Wam zaślepia oczy i zaciemnia pamięć, albo jesteście za młodzi i się nie ruszacie za granicę powiatu…
  Rozumiem, że komuś może się nie podobać postępowanie gospodyni, proboszcza, organisty, brak rozliczeń, itd. ale robienie takiego lamentu i wylewanie jadu wobec tego, jak wygląda kościół, parafia i ile dobrych i pożytecznych rzeczy się u nas dzieje. Wydaje się Wam, że każda wioska ma swoją orkiestrę, szkołę muzyczną, przedszkole, klub młodzieżowy???

  Jasne, że są rzeczy, które trzeba poprawić i należy o to zabiegać, ale raczej nie obelgami na forum. Każdy jest człowiekiem i ma swoje wady. To nie jest usprawiedliwienie. Proboszcze też powinien nad swoimi pracować i poprawiać się.
  Ale my powinniśmy uczciwie oceniać i przy krytyce pamiętać, ile zawdzięczamy ks. Jachymowi.
  Przypomnijcie sobie albo zapytajcie starszych, niech Was pouczą, jak wyglądała parafia i kościół za ks. Bobulskiego, w jakim stanie zostawił po sobie to wszystko; i w jakim stylu ‚żegnał się’ z nami.

  I uderzcie się we własne piersi, że takich radnych od lat wybieracie, że to proboszcz musi sie za nich oświatą i kulturą zajmować.

 4. Moment, moment. To albo gra charytatywnie albo oczekuje „ofiary”. Bo tak to się kupy nie trzyma. A że pięknie gra to inna sprawa.

  • Wcale tak pięknie nie gra. A jeszcze gorzej śpiewa. Proszę pojechać np. do Krakowa, odwiedzić różne kościoły i porównać.

 5. Ciekawe czy ktokolwiek z tych ludzi, którzy źle mówią o organiście Panu Chmielku chciałby charytatywnie poświecić każdą niedzielę i wszystkie święta, zamiast spędzić je z rodziną ? Prawie każdy z was wykonuje jakiś zawód i oczekuje wynagrodzenia. Czy po 50 złotych od rodziny (jest to niewiele ponad 4 złote na miesiąc) to tak wiele za cały rok siedzenia w miłej atmosferze w Kościele, która tam jest głównie dzięki organiście i jego muzyce? Specjalnie przyjeżdżamy posłuchać jaką wspaniałą atmosferę tworzy organista w Sobolowie, a rodowici parafianie nie potrafią tego docenić i zajmują się tworzeniem afer wokół czegoś, co w ogóle nie powinno mieć miejsca. Zbliżają się Święta i niech każdy z Was zrobi sobie rachunek sumienia i przeprosi organistę Pana Chmielka, który naprawdę nie żyje z opłat kościelnych i zastanowi się nad swoim postępowaniem i słowami, których używa pod Jego adresem. A o przepięknej Pasterce parafianie będą musieli zapomnieć, której twórcą jest właśnie Pan Chmielek. Jest wiele parafii, które życzyły by sobie takiego organisty i chętnie złożyłyby ofiarę o wiele wyższą, żeby mogli uczestniczyć w Mszy Świętej z taką oprawą muzyczną.

 6. Błotem obrzucać może tylko ktoś kto w błocie się babrze. Ksiądz kaznodzieja, ekonom, prezes, generał – on doskonale wie, że do nieba to nie trafi więc mu wsio jedno co robi na tym padole. A nasz Pan Stasiu? Każdy wie że on tylko najlepszy jest wtedy, gdy mu się płaci. Raczej do najbiedniejszych to on nie należy. Czelność ma tylko ktoś kto Boga w sercu nie zaznał nigdy, bo bogiem dla niego jest piniądz.

 7. „Zły ten ptak co w własne gniazdo sra”
  Widzę, że aktywność ludzi anonimowych sięga zenitu, jednak trzeba zauważyć, że jest to aktywność wymierzona nie tylko w pojedynczych ludzi, lecz całą wspólnotę dającą świadectwo o naszej parafii, a tego już za wiele. Pisze margines, żeby nie powiedzieć społeczny i jak widać także spoza naszej parafii, oczernia ludzi, którzy nie da się ukryć zmienili naszą parafię dając jej wspaniały rozwój pod każdym względem. Takie wpisy to pożywka dla mediów i „przyjaciół” spoza parafii, którzy tego rozwoju nam bardzo zazdroszczą. Autorzy tych wpisów przed świętami pójdą do spowiedzi, może do innej parafii, żeby czasami swojemu księdzu nie musiałeś powiedzieć, że jesteś obsrywającym. Potem normalnie jak gdyby nic pójdziesz do komunii i myślisz, że jesteś cacy. Takie wpisy to oszczerstwa, które trzeba odwołać. Cała ta sprawa uderza w dobre imię nie tylko poszczególnych osób ale całej wspólnoty parafialnej. […usunięto zastraszanie i ujawnianie informacji, których skutkiem jest odpowiedzialność karna włącznie z karą więzienia…]

 8. Coś czuję, że ksiądz proboszcz nasz kochany Was niezłym błotem obrzuci w niedzielę. 🙂 Bo raczej nie weźmie przykładu z Jezusa i papieża Franciszka. A szkoda, szkoda, szkoda.

 9. Panie organisto jak to nie jest Pan ubezpieczony? to PIP powinna się tym zainteresować a co z dochodem z opłatków i za chrzty, śluby? w jaki sposób się Pan rozlicza z fiskusem?

  • – Nie roznosic oplatków tylko kazdy sobie kupi u ksiedza ,najlepiej tak bedzie.
   Ks.Proboszczu
   – Na pasterce przestac z tymi zyczeniami ,bo kazdy ma w domu wigilie.
   – Moim zdaniem chrzest,slub,pogrzeb powinien byc za darmo.
   – Za skladki ,msze ,itd.powinno wystarczyc.

   • bravo, next time wybierzemy Cie na papieża.

    a tymczasem zajmij się swoimi dziećmi i wnukami, żeby Ci przestały przynosić wstyd.

  • Tylko prosze pamiętać, że opłata wzrośnie jeśli pan organista będzie musiał się rozliczać z fiskusem.. Tak to działa, podatki zawsze płacą klienci, dlatego w szarej strefie jest najtaniej

 10. W kwestii prywatnego folwarku dodam jeszcze obecną panią przedszkolankę, która od samego początku ma wyjątkowe „chody” u proboszcza i pani Tereni. Jest nie do ruszenia, podobno z powodu pokrewieństwa z jakimś biskupem (chociaż kto wie, z jakiego naprawdę), wolno jej wszystko, a podejścia do dzieci za grosz. Norma, że dzieci „niegrzeczne” – tzn inne niż takie, które siedzą w kąciku cicho, są szarpane, szczypane, wyprowadzane siłą z sali. Oczywiście, dzieci tych parafialnych VIPów są traktowane świetnie, włos im z głowy nie spadnie. Inne wręcz przeciwnie. Pani tak pewna siebie, że nawet oficjalnie powiedziała kiedyś, że mąż jej pokazywał, w którym miejscu złapać za rękę, żeby zabolało a ślad nie został…..

  • Nie bywam na mszach w tutejszym kościele,jednak odwiedzam cmentarz i ….woła o pomstę do nieba tak zaniedbanej nekropolii daaawno nie widziałam. Może czas cos z tym zrobić? Ksiądz proboszcz jako gospodarz powinien się tym zająć jak najszybciej.

 11. A ja się pytam , gdzie w tych pieniądzach , majątkach , dobrobytach , układach , tytułach itd. jest Bóg ? W Sobolowie jest Go chyba coraz mniej , a wypycha Go stamtąd pieniądz i chciwość . Zastanówmy się przez chwile czy Bogu na prawdę zależy na tych olbrzymich , luksusowych plebaniach i innych gmachach należących do parafii , oraz dobrobycie i przepychu tam panującym ? Polecam trochę skromności i pokory oraz przypomnieć sobie „Przypowieść o wdowim groszu” , która powinna uświadomić Nam Drodzy Parafianie prawdziwą wartość wiary i jałmużny . A prawdziwa posługa kapłanśka jak i organisty powinna być na chwałę Boga, a nie pieniądza . Amen

  • heh, chyba rzadko bywasz w kościele, skoro piszesz takie dyrdymały.
   nie ma wcale takiej przypowieści. jest za to historia, której świadkami jest Jezus i jego Uczniowie.
   Najlepsze jest to, że w ogóle nie zrozumiałeś istoty tego fragmentu. Otóż Jezus komentując postępowanie wdowy, mówi, że wrzuciła WSZYSTKO co miała na życie.
   W Ewangelii nie brakuje napomnień i wskazań dla duchownych, ale ten akurat fragment jest skierowany akurat do nas, którzy dajemy z tego, co nam zbywa (50zł na rok – skandal).

  • Piszesz człowieku bzdury organista ma rodzinę, którą musi utrzymać są to sprawy normalne bo kamieniami, żywił się nie będzie. To czy zbiera pieniądze Pan Chmielek lub jego żona to mnie nie interesuje jak idę do pracy to mi płacą. Jaka praca taka płaca. Proboszcz chlapną a organista oberwał. Pan zawinił a Cygana powiesili.

 12. a ciekawe, czy słyszeliście, że proboszcz zabronił nowemu katechecie jeździć do chorych, bo podobno nowy nie chciał brać od nich pieniędzy twierdząc, że jest to posługa kapłańska…

 13. A to się „sobolowianie” anonimowo zaktywizowali! Szkoda, że nie potraficie osobiście pokazać, jaką pomoc świadczycie dla innych: sąsiadów, wsi, parafii ……. . „Dobrze” liczycie – tylko dane poprawcie: kwota, jaką w ciągu roku „dała” Twoja rodzina x liczba rodzin w parafii = dochód księdza!

 14. To chyba nie piszą ludzie z Sobolowa!
  Proszę o przykłady gdzie są lepsi Proboszczowie?
  To przykre ktoś się stara próbuje coś zrobić dla Naszej miejscowości a tu taka zapłata.
  No cóż będziemy jeździć do Lapanowa żeby posłuchać organisty i orkiestry, dzieci też będziemy wozić po innych szkołach i przeczkolach.

 15. „Jedynie słuszna ideologia i słuszne wyznanie
  Jeden jedynie słuszny Kościół
  Zlituj się nad nami, Panie
  Ksiądz jest bezkarny, ksiądz jest święty
  Wrogowie Radia Maryja niech będą przeklęci
  Niech umiera, proboszcz skasuje za pochówek
  Niedrogo – pogrzeb w promocji, to nowość!
  Trzy msze, liczone za zmarłego
  W pakiecie abonament, jakby było mało tego
  Trzy lata darmowego spoczynku wiecznego
  Każdy wie, że każdy bierze w rękę” fragment utworu 52 dębiec oddaje sytuacje panująca w Polsce obecnie

 16. Jestem piłkarka i gram w klubie sobolowskiem juz szmat czasu i przebywam z księdzem Stanisławem więcej niż nie jeden parafianom i szczerze mogę powiedzieć ze to człowiek o złotym sercu. Oczywiście ma jakieś swoje wady ale każdy człowiek je ma. Ksiądz Stanisław zaczął promować nasza wieś. To dzięki niemu mamy w Sobolwie Szkole Muzyczna
  Kobiecą Sekcje Piłki Nożnej. To on pokazał młodzieży ze tylko ciężką pracą możemy cos osiągnąć jesli tylko tego chcemy. A to że pragnął aby każdy parafianin brał udział w życiu wsi to świadczy o jego zaangażowaniu. Myślę, żeby móc kogoś oceniać najpierw trzeba spojrzeć na siebie i swoje postepowanie, a potem dostrzegać błędy w drugim człowieku.

 17. Ludzie trzeba wreszcie odswieżyć powietrze w naszym Sobolowie… wieczny radny Andrzej Sliwa który jak się okazuje „bezinteresownie” pomagał proboszczowi w sobolowie przy przedszkolu pełniąc funkcje dyrektora nie mając uprawnień!!!, ze szkoły w sobolowie też nadchodzą sygnały że ten radny w projekcie dla szkół też był zatrudniony przez…. Proboscza !!! który realizował ten projekt a nie gmina! założone stowarzyszenie gdzie prezesem jest pan Chmielek a wiceprezesem proboszcz ? co się tutaj dzieje?.. czas na innego radnego i na wyjaśnienie tych wątpliwości i potencjalnie dziwnych układów radnego i proboszcza oraz organisty !!!

  • nie mów, że jesteś takim gamoniem i nie wiesz, że radny pochodzi z wyboru mieszkańców. a może uważasz, że wybory są fałszowane przez proboszcza z organistą?

   zatem dalejże kolego ruszaj po domach przekonywać ludzi, że źle wybrali i jak powinni głosować następnym razem.

 18. [……] .. teraz proboszcz jest bee ale jak robi coś dla Sobolowa i dla młodzieży o to fajnie fajnie dobrze mieć takiego księdza. Inne parafie zazdroszczą takiego wspaniałego księdza.
  Najgorsi są ludzie którzy przy księdzu pięknie ładnie a za plecami obsmarują…

  Ksiadz też ma uczucia i myślicie że takie obelgi Go nie bolą??? Tyle zrobić dla parafii i ludzi i teraz ma się za to podzięke…

  Głowa do góry księże Stanisławie!!

 19. Jestem parafianinem Sobolowa. Znam tą wieś od urodzenia . Pan Stanisław Jest świetny jako organista i jako człowiek.i wiemy też że jest to człowiek sukcesu do którego sam doszedł ,swoją wytrwałością i ciężką pracą I mogę nawet się pokusić o stwierdzenie że jest jednym z moich wzorów bo nie ubolewa nad swoim losem jak ponad połowa naszych parafian zajmujących się wyłącznie obrzucaniem innych błotem tylko działa i osiąga swoje cele . ksiądz Proboszcz jest motorem napędowym naszej wsi co dobrze wiemy .(niektórzy pamiętamy poczynania poprzedniego proboszcza ) gdyby nie ksiądz to nie ukrywajmy nasza wieś była by daleko za murzynami . A co do Pani Teresy jest to osoba wykształcona posiadającą niezwykłą kulturą osobistą , której brakuje wielu naszym parafianom wystarczy się przyjrzeć co wyrabia się na piknikach i innych imprezach . Chamstwo chamstwo i jeszcze raz chamstwo . Więc drodzy parafianie. Mieszkańcy mam pytanie czy nasz kościuł i parafia jest zaniedbana coś się wali ?? Nie więc co to za dyskusja obrażacie ludzi kturzy tak naorawdę są dumą naszej wsi . A 2 sami przyznajmy czy kwota 50 zł to tak dużo za rok posługi .naprawdę wzorowej posługi przy uroczystościach kościelnych . PrzypUszczam że ci co wypisują tę głupoty tutaj na forum ,więcej w tygodniu wydają na papierosy i alkohol – siedzą na 4 literacH i tylko narzekają . Nie mając żadnych ambicji i aspiracji . Pragnę jeszcze dodać że wypisywanie takich bzdór na forum to zachowanie godne trzody chlewnej A nie człowieka . jeżeli już To mówimy człowiekowi w twarz takie rzeczy A nie chowamy się za Nickiem bo to naprawdę świadczy o niskim poziomie . A wypisywanie takich bzdur to czyste naruszenie fundamentalnych praw do zachowania godności i obrony . Moją propozycją jest zebranie parafian i rozmowa twarzą w twarz A nie jakiaś [……] dyskusja na forum

  • Ps. Przepraszam za błędy ale pisałem pod wpływem wzburzeniA na telefonie z nie zbyt poprawnym słownikiem

 20. Proboszcz do poprawy, Pani królewna Teresia […] jak najdalej !! Panie Stanisławie proszę sie nie przejmować i grać tak pięknie na mszach jak tylko da Pan radę!
  Pozdrawiam

 21. Ludzie, zastanówcie się trochę. Ksiądz powiedział co należy. Nie każdy się musi z tym zgodzić ale po co ten skandal. Myślę że są „gorsze” parafie (i to całkiem niedaleko) pod tym względem gdzie ksiądz co msza mówi ze ludzie mało dają, że trzeba zbierać na to czy tamto a potem okazuje się ze jednak nie zrobią tego bo coś innego wymyślili i pieniędzy dalej jest mało a organista w tej parafii gra ze sami ludzie bez tego Pana by lepiej zaśpiewali. W parafii Sobolów dużo jest zrobione i napewno jeszcze więcej będzie, Ksiądz w gruncie rzeczy jest wporządku człowiekiem a Pan organista także. Pięknie śpiewa i msza bez niego już nie była by taka sama. Wiec jeśli ktoś ma wątpliwości niech przejdzie się do pobliskich kościołów na mszę, porówna a potem się wypowiada.

  • Czlowieku jaki skandal ? Jest ogrom parafian ,ktorzy maja problemy z proboszczem ,ktorzy zrezygnowali z uczeszczania do parafi ,bo krol stanislaw i ksiezniczka teresa wioda tutaj prym ! Sam bylem swiadkiem jak proboszcz nie potrafi nawet odpowiedziec na szczesc boze zwyklwj starszej kobiecie bo co bo malo dala bo sie nie udziela w parafi ?? A obok szycha parafialna jest wynoszona na piedestaly bo dala 100 do koperty i siw podpisala ,kurde ludzie zrozumcie ze parafia sobolow to folwark „tak jak to ktos okreslil przyklad ?otwarcie kaplicy w stradomce pieniadze parafialne ,skladki ,a zaproszeni goscie NA POCZESTUNEK ? Tylko wybrani ,tylko najlepsi a zaplacil za to kto ? PARAFIANIE ,smiech na sali oczywiscie sa gorsze parafie hazard ,rozpusta seksualna .Ale to jest Parafia Sobolow ,Ksiadz General ,duze osiagniecia ,tak nie moze byc ! Co do pana Stanislawa
   Wapanialy czlowiek ,i jego osoba nie poqinna byc tu wspomniana wgl !

   • Oj Trymku nie wszystko wiesz…
    Poczęstunek po otwarciu kaplicy w Stradomce został sfinansowany z pieniędzy mieszańców Stradomki, którzy składali pieniądze właśnie na całą uroczystość otwarcia. Składka została zwołana kartką z informacją która chodziła po całej wsi. Kto chciał to dał tyle ile mógł i tyle ile chciał. Trudno zapraszać na poczęstunek całą parafię, bo nie znam takiego lokalu który by pomieścił tyle ludzi.

    Komentarzem tym nie mam na celu obrony proboszcza, bo fakt faktem w ostatnim czasie przegina i trzeba mieć silną wolę żeby po takich tekstach usłyszanych w kościele nadal do niego chodzić.

  • Co do tego gadania ze ludzie malo daja ,do nie dawna uczeszczalem do szkoly gdzie ksiadz juz od niedawna nie wikary naszej parafi ,na zarzuty ucznia ze ksieza dostaja za duzo na tace odpowiedzial ze zloscia „jezeli 10 zl to sa pieniadze to jest kpina „a iphona 6 mial ,a volvo xc 90 zakupil + – warte 100 tys zl ,pytanie skad te pieniądze? Kiedys ksiadz jezdzil na rowerze przyklad skromnosci a teraz ? Wystarczy popatrzec na plebanie na samochody . zal serce. Gdzien
   podzial sie ten wspanialy ksiadz ,jakim byl za czasow ks Dariusza Fudymy ,zero pychy ,samozachwytu ,i egoizmu ! Ksieze proboszczu obudz sie

   • Poszedł na biedniejszą parafię to musiał się pokazać, że przychodzi z takiej co było go stać na wszystko. Tam to dopiero zobaczy że kapłaństwo to służba Bogu i ludziom, a nie biznes.

    Tak dla księdza Darka to był ksiądz z powołania!

 22. Moze mojlapanow zajalby sie milszymi sprawami tak jak dziala np. portal mojgdow niz ciagle szuka dziury w calym. Zamiast moj lapanow to moze plotka.pl
  Pozdrawiam administratora brawo!!

  • A moze tak sie nie wypowiadaj na tematy ,o ktory h nie masz zielonwgo pojecia ,nie pasuje to na pudelka ,tu sie porusza irytujace od lat kwestie ,pozdrawiam

 23. Nie rozumiem tej calej nagonki na Pana organiste. Ludzie sami dopominali sie o stawke, wiec ja poznali i uwazam ze jest ona racjonalna. Ile razy mieliscie okazje uczestniczenia w koncertach czy to naszej czy innej orkiestry calkowicie za darmo? A ile kosztuje bilet do filharmonii? Ludzie zazdroszcza gdy komus powodzi sie lepiej. Panie Stanislawie, prosze sie absolutnie nie przejmowac, zdecydowana wiekszosc parafian jest po Pana stronie i docenia Pana prace w Sobolowie. Ludzie wyladowaki zlosc nie na tej osobie, na ktorej trzeba,bo tu powinno oberwac sie ksiedzu, jaka jest stawka za kolede? Ksiadz ma samochod a wymaga podwozki podczas koledy.Czemu przy sprzataniu, gdzie poswieca sie swoj czas trzeba jeszcze za to zaplacic, zlozyc ofiare? Gdzie sa wyliczenia ile zostalo zebrane z ofiar, a ile zostalo przeznaczone na to czy tamto? Nie ma, wiec gdzie sa te pieniadze? Kwestia pieniedzy zawsze bedzie drazliwym tematem dlatego ksiadz powinien sie z tego rozliczac zeby zyskac zaufanie. Kazda organizacja zawsze rozlicza sie z datkow! Co robi p. Teresa na plebani? To tez razi po oczach. Podsumowujac nie psujmy Sobolowa, ktory jest naprawde fajna miejscowoscia, wyrozniajaca sie na tle innych wyjasnijmy niektore kwestie, zaproponujmy zmiany ale pod katem ksiedza i rozliczsnia sie z pieniedzy, natomiast Pana organiste zostawmy w spokoju.

  • No dokładnie, to o księdza się powinno rozchodzić. Za każdą mszę odprawioną ma zapłacone, a jeszcze kolędę zbiera i składki co niedziela. Organista zbiera tylko raz w roku, a jak ktoś ma jakąś uroczystości to wtedy mu się płaci, ale to nie jest zawsze w roku, a msze zamawiamy praktycznie w każdym roku i to nie tylko raz.

 24. oj oj ile się tu osób wpisało… ale ciekawe są inne rzeczy

  na stronie starostwa powiatowego znajduje się rejestr stowarzyszeń z datą aktualizacji 10.11.2016 roku

  http://bip.malopolska.pl/spbochnia,a,1257105,rejestr-stowarzyszen.html

  na stronie 14 jest skład osobowy Stowarzyszenia „orkiestra dęta Sobolów” co w tym dziwnego? ano osoba wiceprezesa tego stowarzyszenia, ciekawe jak się to ma do sprawy siedziby szkoły muzycznej i czynszu jaki płaci gmina stowarzyszeniu czy parafii kto to wie nie wyciągam wniosków i nie oskarżam. Redakcja pewnie się tym zainteresuje.

  Druga sprawa też bardzo ciekawa… Parafia w Sobolowie prowadzi przedszkole, wiele matek opowiada że Proboszcz zrobił dyrektorem przedszkola radnego Sliwę który bez żadnych uprawnień sprawował tę funkcję pobierając co miesiąc pokazną sumkę nic nie robiąc nawet tam się nie pokazując…. procedurę tę ukróciło dopiero kuratorium po interwencji rodziców…

  Panowie Chmielek, Sliwa, Proboszcz – Sobolów to wasz prywatny forwark który próbuje ukrócić nowy wójt? dlatego tak gryziecie po kostkach? a może to tylko jakieś urojenia mieszkańców w tym i moje?

 25. to fakt. znam wiele osob ktore przychodza nie na msze aby posluchac organow a nie ksiedza. panie stanislawie! graj pan jak najdluzej. ksieze proboszczu – idz stad!

  • Ciemnogrodem wieje aż miło. W zachodniopomorskiem taki numer z placeniem za opłatek określoną kwotę by nie przeszedł???ksiądz by wyleciał z parafii z prędkością gwiazdy betlejemskiejy?

 26. Faktycznie żona rozwozi oplatki bo pan Stanisław ma inne zadania w tygodniu sam niewiem jak znajduje czas na organy. Głupi tekst proboszcza za ślub płacisz extra za pogrzeb też!Oplatki to premia za rok „pracy „?poslugi”?więc jeśli dasz 1000pln?dostaniesz oplatki jeśli nie dasz nic też dostaniesz!!!Poprostu wola nasza. P.sNiewyobrazam sobie mszy bez P.Chmielka

 27. […] kler i inne [….] cmentarne , a przyblizcie tutaj kwoty rocznego wplywu z mszy ,pogrzebow,chrztow,slubow ile hajsu wpada ksiezulkowi do kieszonki a skoro robią biznes z organista to mu powinien placic ale nie to zawsze x2, zysk jak latwo policzyc 2000 domow x 50zPLN ….. aaa zapomnialem koleda koledaaaaaa i po 200zl od domu zeby byc bardziej poblogoslawionym … pozddrawiam mieszkancow sobolowa ktorzy nie daja sie [….] w […] nie finansuja najwieksza mafie tego swiata ktorzy [….] wierza w pieniadz a nie Boga a CI ludzie co wiara ogarnicza sie w KSIEDZA [….] Sie […] kazdy czlowiek co wierzy znajdzie go wszedzie a ksiadz kochany milosierny patrzacy portwelem nie sercem … DNO [nawiasy i kropki od redakcji – prosimy o miarkowanie słów]

 28. Jest to niesamowicie skromny człowiek i kocha Polskę. I w tej Polsce odnajduje nie tylko siebie, ale lud Boży, który gromadzi przy ołtarzu. Przepięknie gromadzi ks. Jachym ludzi przy ołtarzu – mówi ks. gen. Stanisław Rospondek
  Slowa chyba nieaktualne ,raczej nigdy nie byly aktualne i prawdziwe
  Ksieze generale -wstydz sie

 29. A pomyśleć, ze naszego ksiedza stasia jeszcze tak nie dawno znosili z oltarza ,z powodow objawow choroby filipinskiej ,niby zdobywanie szczytow w gorach a tak na prawde detoksykacja ,co do koledy juz sam ksiadz stanislaw wie ,jak one sie konczyly ,u co poniektorych w domach ,gdy kieliszka setka to bylo za malo

 30. to co tu pisza to czysta prawda proboszcz tej parafii mówi ze dużo zrobił i robi dla tej parafi , prosi ludzi o datki np na ogrzewanie wywóz śmieci czy też renowacje cmentarza a nic nie jest zrobione w kościele w zimie cieplej jest na polu niż w srodku ksiądz grzeje sobie tylko pod ołtarzem a parafianie marzną co wiecej mozna dodac jak ktos nie wierzy to prosze sobie przejechac na cmentarz lub przejsc na msze niedzelna :/

 31. Zdecydowanie !! racja, ksiądz ostatnimi czasy obrósł w piórka, a co do Pani z plebani lepiej sie nie wypowiadać, bo od dawna wiadomo że nie jest to właściwa osoba na tym miejscu… udaje ogromną Panią a wszyscy widzą po zachowaniu jaka jest prawda… niestety ale coś sie chyba w Sobolowie już wypaliło, co do Pana Chmielka też się zgadzam bardzo dobry człowiek.

 32. Probosz od dawna juz obrosl w piorka ,kto mu nie wlazi w tylek jest zerem nawet na szczesc boze nie odpowie pycha ,samozachwyt „wszystko mi sie nalezy ” ,gospodyni z plebani nie lepsza ,a wychodzi przed blogoslawienstwem z mszy ,Pan Stanisław, swietny czlowiek ,niesamowity autorytet dla mnie nie zrozumiale jest dla mnie szkalowanie jego osoby ,Kto zna pana stanislawa wie ze do tego co ma doszedl konsekwencja i praca ,proboszcz na kanonika ,panie z plebani do zmiany ,szkoda ksiedza Darka Fudymy powinien tu byc proboszczem

   • Ksiadz Darek ma swoją już parafie a jakby był proboszczem to by zaprowadził ład z takim [……]jak wy to na pewno i to w pierwszej kolejności!!!

Komentowanie jest wyłączone.